Βοηθήματα Μαθηματικών Προσανατολισμού

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Παιδια ψαχνεται καποιο βοηθημα μ καλες ασκησεις για ν λυνω ταυτοχρονα με τον παπαδακη π εχω εχετε ν μ προτεινετε κατι

Μπαρλα.Βεβαια αυτο που σου προτεινω ειναι να λυσεις πρωτα τον παπαδακη και μετα να παρεις επαναληπτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos P.

Νεοφερμένος

Ο Panos P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι μαθητής της Β λυκείου και μόλις εχω μπει στην υλη τρίτης λυκείου στα μαθηματικά. Για β Λυκείου ελυνα φροντιστηριακο βιβλιο και Παπαδάκη. Τωρα έχω πάρει και του Παπαδακη και του Νάκη-Στεργιου + το φροντιστηριακο.. Πως πιστεύετε ότι πρέπει να δομησω τη μελετη μου(έχω υψηλούς στόχους); Επίσης τι γνωμη έχετε για το βοήθημα του Μπαρλα Γ λυκείου και σε τι βαθμό δυσκολίας κυμαίνεται σε σχεση με τα δυο πού έχω; Πιστεύετε ότι χρειάζεται για επιπλέον μελετη; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Οι διαφορές τους δεν είναι στην δυσκολία , αλλά στο είδος των ασκήσεων. Εγώ φέτος δούλεψα παπαδάκη στο φροντιστήριο και μπάρλα για προσωπικό διάβασμα. Στεργίου δεν έχω ιδέα πως είναι. Ίσως σε καλύπτει. Γενικά , δεν χρειάζεσαι ένα σωρό βοηθήματα για να ανταπεξέλθεις, αλλά όσο περισσότερα βλέπεις καλύτερο για σένα.
Τώρα, για το διάβασμα , δεν ξέρω ποιος είναι ο καταλληλότερος τρόπος ,θα σου πω τι κάνω εγώ. Όταν κάνουμε ένα κομμάτι της ύλης στο φροντιστήριο, παράλληλα κάνω και έξτρα ασκήσεις από τον μπάρλα, αφού έχω ολοκληρώσει αυτές του φροντιστηρίου. Έχω ένα ντοσιέ, και γράφω σε Α4. Διάβαζω την θεωρία και από τα δύο βιβλία. Βέβαια, δεν έχει νόημα να κάνεις μισές από το ένα βιβλίο και να συμπληρώνεις από το άλλο γιατί μπορεί να χάσεις κάτι. Πρώτα, θα σιγουρεύεσαι ότι πήρες ό,τι μπορούσες να πάρεις από αυτό και έπειτα πας στα έξτρα.
Δεν ξέρω κατά πόσο σε βοήθησα.
Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Panos P.

Νεοφερμένος

Ο Panos P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Με βοηθησες κάπως ευχαριστώ! Αλλες γνώμες παιδιά; Θελω να ακούσω ποικιλία απόψεων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την Άγνωστη, κυρίως πρέπει να σιγουρευτείς ότι δεν θα τα μπλέξεις. Δεν βρίσκω πως έχει ιδιαίτερο νόημα να κάνεις ασκήσεις από 3 βοηθήματα, αν λύνεις τα πάντα που σου βάζουν στο φροντιστήριο και άντε να έχεις και ένα έξτρα βοήθημα για εσένα θα είσαι υπερκαλυμμενος. Και βέβαια αυτό που είπε και η Άγνωστη, δεν έχει νόημα να κάνεις λίγο από το ένα και λίγο από το άλλο. Πάρε λιγότερα και λύσε τα όλα. Η σειρα για εμένα θα έπρεπε να είναι: σχολικό, φροντιστηριακό, παλιά θέματα (όταν βγάλεις ύλη βέβαια, ακόμα είναι νωρίς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Γενικά, υπάρχουν αρκετά αξιόλογα βοηθήματα, το καθένα όμως έχει και κάποιον τομέα ο οποίος είναι το ατού του.
(Προσπαθώ να τα γράψω όσο πιο σύντομα γίνεται για να μην κουράζει)

1)Θεωρία, ορισμούς κλπ. ΜΟΝΟ από το σχολικό βιβλίο.
2)Για κάποιον που ξεκινάει τα Μαθηματικά Γ' Λυκείου, το βοήθημα του Παπαδάκη είναι νομίζω ό,τι καλύτερο. Έχει αρκετές λυμένες ασκήσεις, μεθοδολογία για την καθεμία και ευρεία γκάμα άλυτων. Προσωπικά αυτό είχα ως μαθητής, αυτό ακολουθώ πλέον και ως καθηγητής, ως βασικό βιβλίο.
Ακολουθεί ένας γρήγορος σχολιασμός κάποιων γνωστών βοηθητικών βιβλίων:
•Μπάρλας: Σίγουρα όχι για αρχή. Καλό ως συμπληρωματικό λόγω πρωτότυπων ασκήσεων, αλλά εξαιρετικά ψυχρό και μη φιλικό προς τον "ψαρωμένο" μαθητή. Σίγουρα όμως, αν κάποιος λύσει πολλές ασκήσεις από το συγκεκριμένο, πάει για πολύ ψηλά.
•Σκομπρής: Λατρεύω τη διακύμανση των ασκήσεών του. Έχει από πολύ εύκολες, μέχρι επιπέδου Μπάρλα, ίσως και κάποιες παραπάνω. Δε θα το πρότεινα όμως ως αυτόνομο βοήθημα. Υστερεί σε εξηγήσεις ιδίως όταν εισάγει έννοιες.
•Στεργίου-Νάκης: Not to my taste ελληνιστί χεχε, αλλά έχει εξαιρετική θεωρία (ίσως αυτό να μπορούσε να αντικαταστήσει το σχολικό-γκούχου γκούχου). Στο θέμα των ασκήσεων δεν το θεωρώ αρκετό. Οι προηγούμενοι υπερτερούν δίχως μέτρο σύγκρισης.

Τέλος να σας πω για κάποια πιο "ψαγμένα" από τα οποία κατά καιρούς δίνω ασκήσεις:
\Ξένος-Εκδόσεις Ζήτη (έχει παλουκάκια καλά για το τέλος)
\Κατσαρός-Ελληνοεκδοτική (πολύ λίγες ασκήσεις, αλλά δυνατές)
\Τζιρώνης,Τζουβάρας-Σαββάλας (δεν κυκλοφορεί πλέον, αλλά για μένα ήταν ο Παπαδάκης της αρχής των Κατευθύνσεων, ωραία δομημένες ασκήσεις, με εύρος δυσκολίας) [όποιος το βρει έχει τον αιώνιο σεβασμό μου]
\Τραγανίτης-Σαββάλας (δεν τυπώνεται πλέον, αλλα ίσως βρείτε κάτι. Πού και πού, αν βρω καμια ασκησούλα που αξίζει, δίνω-Δεν είναι βοήθημα για πολλά. Τα περισσότερα μέσα ειναι 1+1=2 και αυτό δυστυχώς ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ!)

Εξαιρετικής μνείας χρήζουν τα βιβλία του αείμνηστου Θεόδωρου Καζαντζή-Μαθηματική Βιβλιοθήκη. Υπάρχουν ακόμα σε επιλεγμένα σημεία και συντροφεύουν μέχρι και τα πρώτα χρόνια του πανεπιστημίου. Διαθέτουν τεράστιο εύρος ασκήσεων, κυριολεκτικά κάθε επιπέδου δυσκολίας. Για μένα είναι πιστοί φίλοι και πριν από χρόνια με βοήθησαν πολύ, ιδίως όταν έφτιαχνα διαγωνίσματα.

Τώρα γιατί μπορεί να σας ενδιαφέρει τέτοια ανάλυση, δεν ξέρω, κουβέντα να γίνεται.
Η γνώμη είναι προσωπική και φυσικά μπορούν να υπάρχουν διαφωνίες.
Φιλικά.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σωτηρία

Νεοφερμένος

Η Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γενικά, υπάρχουν αρκετά αξιόλογα βοηθήματα, το καθένα όμως έχει και κάποιον τομέα ο οποίος είναι το ατού του.
(Προσπαθώ να τα γράψω όσο πιο σύντομα γίνεται για να μην κουράζει)

1)Θεωρία, ορισμούς κλπ. ΜΟΝΟ από το σχολικό βιβλίο.
2)Για κάποιον που ξεκινάει τα Μαθηματικά Γ' Λυκείου, το βοήθημα του Παπαδάκη είναι νομίζω ό,τι καλύτερο. Έχει αρκετές λυμένες ασκήσεις, μεθοδολογία για την καθεμία και ευρεία γκάμα άλυτων. Προσωπικά αυτό είχα ως μαθητής, αυτό ακολουθώ πλέον και ως καθηγητής, ως βασικό βιβλίο.
Ακολουθεί ένας γρήγορος σχολιασμός κάποιων γνωστών βοηθητικών βιβλίων:
•Μπάρλας: Σίγουρα όχι για αρχή. Καλό ως συμπληρωματικό λόγω πρωτότυπων ασκήσεων, αλλά εξαιρετικά ψυχρό και μη φιλικό προς τον "ψαρωμένο" μαθητή. Σίγουρα όμως, αν κάποιος λύσει πολλές ασκήσεις από το συγκεκριμένο, πάει για πολύ ψηλά.
•Σκομπρής: Λατρεύω τη διακύμανση των ασκήσεών του. Έχει από πολύ εύκολες, μέχρι επιπέδου Μπάρλα, ίσως και κάποιες παραπάνω. Δε θα το πρότεινα όμως ως αυτόνομο βοήθημα. Υστερεί σε εξηγήσεις ιδίως όταν εισάγει έννοιες.
•Στεργίου-Νάκης: Not to my taste ελληνιστί χεχε, αλλά έχει εξαιρετική θεωρία (ίσως αυτό να μπορούσε να αντικαταστήσει το σχολικό-γκούχου γκούχου). Στο θέμα των ασκήσεων δεν το θεωρώ αρκετό. Οι προηγούμενοι υπερτερούν δίχως μέτρο σύγκρισης.

Τέλος να σας πω για κάποια πιο "ψαγμένα" από τα οποία κατά καιρούς δίνω ασκήσεις:
\Ξένος-Εκδόσεις Ζήτη (έχει παλουκάκια καλά για το τέλος)
\Κατσαρός-Ελληνοεκδοτική (πολύ λίγες ασκήσεις, αλλά δυνατές)
\Τζιρώνης,Τζουβάρας-Σαββάλας (δεν κυκλοφορεί πλέον, αλλά για μένα ήταν ο Παπαδάκης της αρχής των Κατευθύνσεων, ωραία δομημένες ασκήσεις, με εύρος δυσκολίας) [όποιος το βρει έχει τον αιώνιο σεβασμό μου]
\Τραγανίτης-Σαββάλας (δεν τυπώνεται πλέον, αλλα ίσως βρείτε κάτι. Πού και πού, αν βρω καμια ασκησούλα που αξίζει, δίνω-Δεν είναι βοήθημα για πολλά. Τα περισσότερα μέσα ειναι 1+1=2 και αυτό δυστυχώς ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ!)

Εξαιρετικής μνείας χρήζουν τα βιβλία του αείμνηστου Θεόδωρου Καζαντζή-Μαθηματική Βιβλιοθήκη. Υπάρχουν ακόμα σε επιλεγμένα σημεία και συντροφεύουν μέχρι και τα πρώτα χρόνια του πανεπιστημίου. Διαθέτουν τεράστιο εύρος ασκήσεων, κυριολεκτικά κάθε επιπέδου δυσκολίας. Για μένα είναι πιστοί φίλοι και πριν από χρόνια με βοήθησαν πολύ, ιδίως όταν έφτιαχνα διαγωνίσματα.

Τώρα γιατί μπορεί να σας ενδιαφέρει τέτοια ανάλυση, δεν ξέρω, κουβέντα να γίνεται.
Η γνώμη είναι προσωπική και φυσικά μπορούν να υπάρχουν διαφωνίες.
Φιλικά.
καλησπεερα, ειμαι μαθητρια σε ιδια κατασταση με της κοπελας που απαντησες (μαθητρια β λυκείου και αρχιζω μαθηματικά υλη γ σιγα σιγα) και θα ηθελα με τη σειρα μου τη γνωμη σου. Γενικά εχω υψηλους στόχους όποτε πες τη σκληρη αληθεια. Εχω ήδη βοηθημα του μπαρλα απο αδερφη μου που εδινε παλαιοτερα. οσο να ναι θα ηθελα επιπλεον τοσο για να εχω ενα πιο εκσυγχρονισμενο βοηθημα αλλα και για μεγαλυτερη εξασκηση. απο οτι εχω καταλαβει μπαρλας εχει δυσκολες ασκησεις και οχι τοσες πολλες για εξασκηση. Μετα απο μεγαλη έρευνα, θα ελεγε κανεις, στην ιστοσελιδα, οι περισσότεροι προτεινουν παπαδακη, νακης-στεργιου, μαυριδης (εξαιρώντας μπαρλα που ηδη εχω). Δεδομενου οτι θελω πολλες ασκησεις προς λυση αλλα και πιο δυσκολες(που νομιζω για τις δυσκολες μαυριδη προτεινουν πολλοι) ποιο/ποια βοηθημα/-τα θα μου προτεινες; θα ήθελα να μαθω την αποψη σου, ευχαριστω εκ των προτερων!!
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
καλησπεερα, ειμαι μαθητρια σε ιδια κατασταση με της κοπελας που απαντησες (μαθητρια β λυκείου και αρχιζω μαθηματικά υλη γ σιγα σιγα) και θα ηθελα με τη σειρα μου τη γνωμη σου. Γενικά εχω υψηλους στόχους όποτε πες τη σκληρη αληθεια. Εχω ήδη βοηθημα του μπαρλα απο αδερφη μου που εδινε παλαιοτερα. οσο να ναι θα ηθελα επιπλεον τοσο για να εχω ενα πιο εκσυγχρονισμενο βοηθημα αλλα και για μεγαλυτερη εξασκηση. απο οτι εχω καταλαβει μπαρλας εχει δυσκολες ασκησεις και οχι τοσες πολλες για εξασκηση. Μετα απο μεγαλη έρευνα, θα ελεγε κανεις, στην ιστοσελιδα, οι περισσότεροι προτεινουν παπαδακη, νακης-στεργιου, μαυριδης (εξαιρώντας μπαρλα που ηδη εχω). Δεδομενου οτι θελω πολλες ασκησεις προς λυση αλλα και πιο δυσκολες(που νομιζω για τις δυσκολες μαυριδη προτεινουν πολλοι) ποιο/ποια βοηθημα/-τα θα μου προτεινες; θα ήθελα να μαθω την αποψη σου, ευχαριστω εκ των προτερων!!
Γεια σου Σωτηρία!
Πρώτα απ' όλα καλή δύναμη και κυρίως ηρεμία σ' αυτά τα δύο χρόνια που θα διανύσεις.
Γενικά, τα Μαθηματικά είναι ένα αντικείμενο στο οποίο μετράει η εμπειρία. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι η λύση είναι ασκήσεις, ασκήσεις, ξανά ασκήσεις, επανάληψη των προηγούμενων ασκήσεων, και ξανά ασκήσεις. Σίγουρη συνταγή επιτυχίας δεν υπάρχει. Το προηγούμενο όμως μπορεί να σου εξασφαλίσει εξαιρετικά υψηλές πιθανότητες επιτυχίας. Κυρίως αυτό που πρέπει να σκεφτείς είναι ότι κάθε άσκηση-προβλημα είναι ένα , ας το πούμε, παιχνίδι. Έτσι κάπως ελαφραινει η διαδικασία (εμένα στη φάση που βρίσκεσαι με είχε βοηθήσει αυτή η αντίληψη και νομίζω αρκεί αυτή η γωνία θεασης εκεί που είσαι). Να θυμάσαι ότι κάθε φορά που κολλάς ή υποκύπτεις στο να δεις λύσεις σε αυτά που δεν καταφέρνεις,αποκτάς ακόμα και έτσι εμπειρία (αρκεί φυσικά αυτό να μη γίνει μονόδρομος).
Τώρα, στο θέμα μας, νομίζω ότι ο Μπάρλας μαζί με το βιβλίο του Παπαδάκη ή του Στεργίου είναι ο,τι πρέπει. Μην παραμελείς και τα εκάστοτε φυλλάδια των φροντιστηρίων (φαντάζομαι κάνεις). Εκεί θα βρεις ένα καλό mix ασκήσεων , οπότε, ασχολούμενη και μ' αυτές θα είναι σαν να έχεις δουλέψει αρκετά βιβλία παράλληλα.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως. Ο,τι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.
Αγωνιστικούς χαιρετισμούς :weak:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top