Βοηθήματα Γ' Λυκείου

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Κοίτα, βασικά ένα 15ρι θέλω να χτυπήσω για τη σχολή που με ενδιαφέρει και δε θέλω να μπλεχτώ με πολλά βοηθήματα, γι' αυτό ρωτάω μέχρι ποιο επίπεδο μπορεί να σε φτάσει μόνο ο Παπαδάκης, αν υποθέσουμε ότι τον λιώσεις και αυτόν και το σχολικό βιβλίο.

Το 15άρι από χρονιά σε χρονιά έχει άλλη αξία. Τώρα εντάξει, όλοι θέλαμε να κάνουμε τους υπολογισμούς μας όταν ξεκινήσαμε την προετοιμασία, αλλά αυτό δεν είναι πάντα εφικτό.
Τώρα στο θέμα μας, έχω ολοκληρωμένη άποψη μόνο για Μπάρλα. Ήταν το μόνο βοήθημα που είχα στα μαθηματικά πέρα απ' όσα μου δάνειζε καμιά φορά κανένας ή τις κουλές φωτοτυπίες του καθηγητή μου.
Θεωρώ ότι ο Μπάρλας είναι βοήθημα που δουλεύεται μαζί με καθηγητή. Δεν έχει λύσεις, παρά μόνο του τύπου "βλέπε λυμένη 24" ή υποδείξεις δύο λέξεων.
Δε ξέρω τι λένε από λύσεις τα υπόλοιπα βοηθήματα μαθηματικών. Φυσική ας πούμε σχεδόν όλα τα βοηθήματα έχουν αναλυτικές λύσεις.

Να προσθέσω πως έχει ασκήσεις πολύ διαφορετικές μεταξύ τους, δεν έχει πολλές από κάθε είδος (όπως πχ ο Παπαδάκης).
Ο Μπάρλας έχει τη φήμη του δύσκολου βοηθήματος -και όντως είναι- όμως είναι αυτό που δουλεύει όλος ο κόσμος. Τώρα αν θες δυσκολότερο, υπάρχουν σίγουρα πιο παλιά δυσκολότερα, σίγουρα οι καθηγητές σου θα έχουν. Αλλά καλό είναι το πρώτο πέρασμα της ύλης να γίνει σε νορμάλ επίπεδα, μέχρι Μπάρλα.

Στο τσεπάκι δεν έχει κανείς ποτέ τίποτα. Σε χρονιές 2013 2015 το 15άρι (που σε πολλούς εκτός της διαδικασίας μπορεί να ακούγεται και λίγο), μπορεί να σε βάλει σχεδόν στις περισσότερες σχολές. Αλλά δεν γράφεται εύκολα. Άσε που εκείνη την ώρα είσαι σε μια φάση "είναι όντως δύσκολα ή μόνο εγώ θα μαι ο μαλάκας που δεν θα τα χει λύσει;".

Προσωπικά, τις μέρες πριν τις εξετάσεις, μετάνιωνα για τα δύσκολα θέματα που είχα λύσει (μόνο για τα μαθηματικά ισχύει αυτό), γιατί έλεγα δε θα πέσουν και σ' αυτό το χρόνο θα μπορούσες να χες κάνει τόσα άλλα. Και όντως δεν έπεσαν βέβαια, όμως πάντα σου μένει η δουλειά που χεις κάνει. Τότε δεν ένιωθα να μου χει μείνει κάτι φοβερό από τα δύσκολα θέματα που χα λύσει στα μαθηματικά (όπως συνέβαινε στη φυσική πχ), όμως δε ξέρω αν χωρίς αυτά θα χα γράψει αυτό που έγραψα, ακόμη κι αν δεν έπεσαν. Δε θα το μάθουμε ποτέ. Όμως νομίζω πως πάντα κάτι μένει από τη δουλειά που κάνεις.

Το να πέσει θέμα που υπάρχει μόνο στο Μπάρλα που τον δουλεύουν όλα τα φροντιστήρια είναι μάλλον απίθανο. Αλλά οι δύσκολες ασκήσεις κάτι σου αφήνουν. Δεν διαβάζεις για να πιάσεις τα θέματα. Το αν υπάρχουν παρόμοιες με τις "πρωτότυπες" που πέφτουν στις εξετάσεις σε κάποια βοηθήματα είναι άλλο θέμα και παίρνει πολύ συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kappa97

Νεοφερμένος

Η kappa97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Για θεωρητικη κατευθυνση προτεινω ΨΕΒ. Ειναι σελιδα του Υπουργειου Παιδειας. Νομίζω αυτό τα λέει όλα. Ειδικά στα αρχαία τα σχόλια σε υπερκαλύπτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δημητρα νους

Νεοφερμένος

Η δημητρα νους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Kαλημέρα..
Ποιο είναι το καλύτερο βοήθημα στην ιστορία γενικής Γ Λυκείου;
Με ενδιαφέρει το κομμάτι των πηγών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dimitra-k

Νεοφερμένος

Η Dimitra-k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο βοήθημα μαθηματικών γεν. παιδείας Γ' Λυκείου που να εχει καλή επεξήγηση και μεθοδολογία αναλυτικά και ασκήσεις για έναν μαθητή όχι πολύ καλό αλλά με διάθεση να μάθει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athbol

Νεοφερμένος

Ο Athbol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μαθ γενικης; Τι να το κάνεις , αφού δν εξετάζεται πανελλαδικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελλακι12

Νεοφερμένος

Η Ελλακι12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ τελείωσα φετος την 3η λυκείου και πρέπει να σου πώ πως στα Μαθηματικά το καλύτερο βοηθητικό που είχα (ειχα 2) ήταν του Παπαδάκη εκδόσεις Σαββάλα. Φυσική δεν ήμουν πολυ ευχαριστημενη με κανενα βοηθητικό. Και χημεία επίσης Σαββάλα διότι τα εξηγεί τέλεια και εχει καλες ασκησεις.
Τωρα εχω μια ερωτηση ρπειδη ριμαι νεα στο φορουμ. Πως μπορω να κανω ερωτηση στο φορουμ;Δεν το βρισκω πουθενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Για φυσική εκτός από παναγιωτακόπουλο-μαθιουδακη και το επαναληπτικό του πρώτου ξέρετε κανένα άλλο καλό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra-k

Νεοφερμένος

Η Dimitra-k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μαθ γενικης; Τι να το κάνεις , αφού δν εξετάζεται πανελλαδικά

Στο ΕΠΑΛ δίνουμε μαθηματικά γενικής παιδείας πανελλαδικά.

Του παπαδάκη το βοήθημα μαθηματικών ειναι κατεύθυνσης απ' όσο ξέρω, εγώ χρειάζομαι γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra-k

Νεοφερμένος

Η Dimitra-k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.

Άννα1510

Νεοφερμένος

Η Άννα1510 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!

Εμείς στο φροντιστήριο εκτός από το βοήθημα του Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλου για τη Φυσική Θετικής χρησιμοποιούμε και το ηλεκτρονικό βοήθημα 3Dpaideia της Inosen. Έχει κανείς υπόψη του κανένα άλλο βοήθημα σε ηλεκτρονική μορφή??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Καλησπέρα. Για ρευστα στη φυσική τι βοηθημα πήρατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Θα πρέπει να ξέρεται ότι τα φροντιστήρια απαγορεύεται να προτείνουν βοηθήματα για τον λόγο οτι μπορεί κάποια να πάιρνουν ποσοστά απο αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Και τι μας νοιάζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
εγώ νόμιζα οτι ρωτάω σε φόρουμ μαθητών :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paranoia

Νεοφερμένος

Ο Paranoia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ψαχνω βοηθημα βιολογια κατεύθυνσης, χωρις απαραίτητα να εχει επεξηγήσεις στη θεωρια κλπ. Θελω να δουλεψει κυριως δυσκολα προβλήματα ή συνδυασιτκα, κρισεως κ.α και να εχει πληρεις αιτιολογήσεις ή εστω να σε παραπεμπει στο πως να αιτιολογήσεις πλήρως. Εχετε καμια ιδεα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Ψαχνω βοηθημα βιολογια κατεύθυνσης, χωρις απαραίτητα να εχει επεξηγήσεις στη θεωρια κλπ. Θελω να δουλεψει κυριως δυσκολα προβλήματα ή συνδυασιτκα, κρισεως κ.α και να εχει πληρεις αιτιολογήσεις ή εστω να σε παραπεμπει στο πως να αιτιολογήσεις πλήρως. Εχετε καμια ιδεα;

Εναλλακτικά του Χατζημοσχου,έχει ωραία σχήματα κτλ,τσέκαρε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Paranoia

Νεοφερμένος

Ο Paranoia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστω, θα τα κοιτάξω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas25

Νεοφερμένος

Ο kwstas25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Για φυσική κατευθύνσεως κοιτάξτε και τα βοηθήματα του Γαρμπή έχω ακούσει ότι έχουν αρκετά δύσκολες ασκήσεις φυσικής.Πάντως για γενικής παιδείας φυσικής είχε βγάλει ένα βιβλίο με φοβερή ανάλυση ο Γρηγόρης Τσίτσας το 2006 νομίζω με το λιβάνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top