Βοηθήματα Γ' Λυκείου

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Γειά σου φίλη μου!Τα 2 βοηθήματα του Σαλτέρη ισχύουν και τώρα βγήκε και το τρίτο τεύχος με την ύλη από τη Β Λυκείου!
https://savalas.gr/wordpress/thearti...ismoy-thetikon-spoudon-neo-programma-spoudon/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Αυτα τα 2 κοιταζα αλλα δεν ημουν καθολου σιγουρη! Θα περιμενω να βγει και το αλλο!!! Χιλια ευχαριστω γιατι δεν εβρισκα ακρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θα θελα αν ειναι ευκολο να μου χαρισει καποιος το διτομο παπαδακης για μαθ.κατ και για τη βιολογια κατ. το πρασινο με τη πεταλουδα..οποιος ειναι μου στελνει π.μ (θελω για το παλιο συστημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freeze

Νεοφερμένος

Ο Freeze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Έχει κανείς άποψη για το δύο τόμων βοήθημα φυσικής θετικής-τεχνολογικής κατεύθυνσης της Γ τάξης με συγγραφείς τους Θεόδωρο Πενέση και Διονύση Συνοδινό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Έχει κανείς άποψη για το δύο τόμων βοήθημα φυσικής θετικής-τεχνολογικής κατεύθυνσης της Γ τάξης με συγγραφείς τους Θεόδωρο Πενέση και Διονύση Συνοδινό;

Είχα το Β' τόμο, έκανα κυρίως μηχανική στερεού απ' αυτό σε συνδυασμό με το μωβ επίτομο του Κατσίκα. Νομίζω είναι πολύ κατανοητό στη θεωρία του (υπεραναλυτικό ανά σημεία βέβαια) και στις λυμένες, πολύ καλή η όλη δομή του, ωραία Β' θέματα και ασκήσεις, κάποιες αρκετά ψαγμένες. Πιστεύω είναι πιο αναλυτικό του Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλου. Βέβαια έχει ασκήσεις με το κιλό, δε θα χρειαστεί να λυθούν όλες, το θέμα είναι να μπορείς να επιλέξεις κάποιες από κάθε είδος ώστε να καλύψεις όλα τα σημεία. Ευτυχώς ελάχιστα λάθη στις λύσεις. Αν το πάρεις πάντως λύσε όλα τα Β' θέματα της μηχανικής, αξίζουν.
Τώρα τον Α' τόμο με ταλαντώσεις-κύματα δεν τον είχα αγοράσει, δούλεψα ελάχιστα σημεία από αυτόν στην επανάληψη οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη. Υποθέτω είναι στο ίδιο στυλ. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αναγκαία τόση αναλυτικότητα για όλα τα κεφάλαια, πάντως στη μηχανική ήταν χρήσιμη. Όχι πως τα υπόλοιπα κεφάλαια δεν προσφέρονται για μπλεγμένες ασκήσεις -δε ξέρεις από που θα σου ρθει πλεον- απλά νομίζω κάποιες περιπτώσεις στη μηχανική είναι χρήσιμο να μελετηθούν πολύ καλά για να γίνουν κατανοητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michanikara

Νεοφερμένος

Ο Michanikara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Έχει κανείς άποψη για το δύο τόμων βοήθημα φυσικής θετικής-τεχνολογικής κατεύθυνσης της Γ τάξης με συγγραφείς τους Θεόδωρο Πενέση και Διονύση Συνοδινό;

Ο φροντιστής μου το πρότεινε προσωπικά, "έχει πολύ δυνατές ασκήσεις" είπε, ενώ στο τμήμα έκανε των Γ. Μαθιουδάκη, Γ. Παναγιωτακόπουλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valous

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Έχει κανείς άποψη για το δύο τόμων βοήθημα φυσικής θετικής-τεχνολογικής κατεύθυνσης της Γ τάξης με συγγραφείς τους Θεόδωρο Πενέση και Διονύση Συνοδινό;

Ότι καλύτερο !!! Θα τα ερωτευθείς, είναι πιστεύω μια πολύ σωστή επιλογή, μην έχεις δεύτερες σκέψεις!! :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeYnwa!

Νεοφερμένος

Ο GeorgeYnwa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!Ειμαι καινουριος στην σελιδα και θελω βοηθεια.Επειδη δυσκολευομαι λιγο με την χημεια μπορειτε να μου προτεινετε καποιο καλο βοηθημα?κυριως να εξηγησει καλα την θεωρια.Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
:-) :-) :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Το βοήθημα του Σαλτερη είναι αυτό που ψάχνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeYnwa!

Νεοφερμένος

Ο GeorgeYnwa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Μαλλον εχεις δικιο!Διαβασα απο τους περισσοτερους οτι ειναι το καλυτερο.Αν και εχει 2 τευχη απο 20 ευρω το καθενα,αλλα ολα τοσο κανουν περιπου :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Η καθηγητρια μου ελεγε τα βοηθηματα του " Τα ευαγγελια της χημειας". Στην Β λυκειου χρησιμοποιουσα Σαλτερη και εμεινα αρκετα ικανοποιημενος. Εξαιρετικη αναλυση της θεωριας και εξυπνες ασκήσεις! Και μην ανησυχεις με τη Χημεια,θα ειναι το μαθημα που θα το βλεπεις σαν διαλειμμα.Καλο διαβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Τα βοηθήματα του Σαλτερή είναι τα μόνα που καλύπτουν κάθε πιθανό είδος άσκησης (πολλές ασκήσεις επαναλαμβάνονται συνεχώς βέβαια, αλλά βοηθάει στην εκμάθηση :) ). Μην το σκέφτεσαι καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ξέρεις κανείς τα βοηθήματα Μαθηματικών του Θ.Ξένου Εκδόσεις Ζήτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Προσωπικα θα σας πω τη γνωμη μου για αυτα που εχω (δεν εχω παρει ολα τα βοηθηματα για να ξερω ποιο ειναι καλυτερο). Γενικα να επιλεγετε και αυτα με 2 τομους, κι ας ειναι πιο ακριβα. Γιατι ενα μονο, απο τη στιγμη που εχει 300 σελιδες με τα μισα θεωρια τι λετε να κανει; Δεν ειναι η θεωρια μονο που ψαχνετε, οχι οτι δεν εχουν διευκρινησεις που ειναι πολυ σημαντικες, αλλα το αναγκαιο ειναι πολλες πολλες ασκησεις. Φυσικα αλγεβρα γενικης δεν λεω να παρετε διπλο τομο. Ουτε εχω κατι με τους διπλους τομους. Απλα να κοιτατε να ειναι πληρες το βοηθημα, ωστε να σας προσφερει κατι. Ειδα να αναφερονται πιο πανω αυτα του Σαββαλα του Παναγιωτακοπουλου. Αυτα μας συστησε και ο ιδιος ο καθηγητης μας και εχω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Εχουν παρα πολλες ασκησεις, πανω απο 100 και ειναι και κατανεμημενες (πολλαπλης επιλογης, πολλαπλης επιλογης με αιτιολογηση, προβληματα λυμενα,.προβληματα με την απαντηση στο πισω μερος(. Εξαιρετικα μεγαλος αριθμος ασκησεων, αρκετος για να εξοικιωθεις με το θεμα.
Γενικα απο βοηθηματα δεν εχω μεινει ποτε απογοητευμενη, η πλειονοτητα που εχω ειναι σαββαλας. Η μονη απογοητευση μου ηταν με ενα το παττακη στη β λυκειου μαθηματικα κατευθυνσης απο το οποιο δεν μπορουσα να καταλαβω τιποτα, ισως να εφταιγε που δεν ημουν καλη στο μαθημα αλλα εμενα με μπερδευε ο τροπος που ηταν γραμμενο ωστε να αναγκαστω να παρω ενα αλλο... Και παλι ομως ημουν χαλια στο μαθημα αλλα δεν μας ενδιαφερει αυτο. Τελος παντων, εχω επισης για αλγεβρα γ' σαβαλλα του παπαδακη και μου αρεσει πολυ γιατι σου εξηγει κατι και αμεσως μετα σου εχει μια λυμενη ασκηση ως παραδειγμα και το βρηκα απειρα τελειο αυτο... Εχω επισης τον πρωτο τομο του παπαδακη παλι σαβαλλας το οποιο δεν διαβασα πολυ ακομη αλλα εχει πληθος ασκησεων. Τωρα δεν ξερω αν επαναλαμβανονται αλλα αυτο που εχω να σας πω ειναι οτι οσες ασκησεις μα εφερναν σχολειο απο τετοια βοηθηματα ηταν δυσκολες οποτε λογικα υπαρχει καποια διαβαθμιση. Αν πατε σε βιβλιοπωλειο μπορειτε να τα ξεφυλλισετε η ακομα να σας συμβουλεψουν, ή να σας πει ο καθηγητης σας. Εγω τα παιρνω απο το ιντερνετ οποτε δεν μπορω να τα ψαξω και πολυ. Παντως για οσους ψωνιζουν online τετοια να κοιτατε αριθμο σελιδων και κριτικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StewieFG

Νεοφερμένος

Ο StewieFG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδιά, γνωρίζει κανείς εάν το νέο βοήθημα του Μπάρλα (έκδοση 2015) έχει σημαντικές διαφορές από το παλιό (έκδοση 2004); Το παλιό μου το έχει δώσει ένας ξάδερφός μου και θα ήθελα να μάθω αν αξίζει η αγορά του καινούριου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Παιδιά, γνωρίζει κανείς εάν το νέο βοήθημα του Μπάρλα (έκδοση 2015) έχει σημαντικές διαφορές από το παλιό (έκδοση 2004); Το παλιό μου το έχει δώσει ένας ξάδερφός μου και θα ήθελα να μάθω αν αξίζει η αγορά του καινούριου.
Καλησπέρα,
Έχω την φετινή έκδοση του Μπάρλα (το Α' τεύχος) και αφού δε γνωρίζω το περιεχόμενο της έκδοσης του 2004 σου παραθέτω τα κεφάλαια ώστε να τα συγκρίνεις:
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1ο ΣΥΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
  1. Συναρτήσεις
  2. Μονοτονία συνάρτησης
  3. Ακρότατα συνάρτησης
  4. Άρτια-περιττή συνάρτηση
  5. Συνάρτηση ''1-1''
  6. Αντίστροφη συνάρτηση
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2ο ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗΣ
  1. Όριο συνάρτησης στο Χ₀∈ℝ
  2. Μη πεπερασμένο όριο στο Χ₀∈ℝ
  3. Όριο συνάρτησης στο άπειρο
  4. Συνέχεια συνάρτησης
  5. Θεώρημα Bolzano
  6. Συνέπειες θεωρήματος Bolzano
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 3ο ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ
  1. Η έννοια της παραγώγου
  2. Παραγωγίσιμες συναρτήσεις
  3. Παράγωγος συνάρτηση
  4. Κανόνες παραγώγισης
  5. Εφαπτομένη
  6. Κανόνες De L'Hospital
  7. Ρυθμός Μεταβολής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Οι εκδοσεις Μπαρλα εχουν αρκετα ειδη ασκησεων διχως να υπερβαλουν , αρκετες δυσκολες ασκησεις και ( ισως το πιο σημαντικο ) αρκετα ευστοχες ασκησεις για τις πανελληνιες . Κανοντας εξασκηση , αποκτας οικειοτητα και καταφερνεις να λυσεις ειδη ασκησεων που βαζουν ( καθως τα θεματα επαναλαμβανονται ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Ημουν προχτες σε ενα βιβλιοπωλειο και ετυχε να πεσει στα χερια μου το νεο βοηθημα του Μπαρλα.Την μονη διαφορα που βρηκα στο α τευχος ειναι οτι εχουν αφαιρεσει τους μιγαδικους.Β τευχος δεν εχει κυκλοφορησει ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Παιδια πειτε μου δυσκολα και απαιτητικα βοηθηματα στη φυσικη και στα μαθηματικα..Φυσικη εχω του παναγιωτοπουλου-μαθιουδακη που ειναι ευκολο και δεν εχει ολες τις μεθοδολογιες αναλυτικα και του σαββαλα που εχει μεν τις μεθοδολογιες ολες αλλα εχει λιγες ασκησεις. Μαθηματικα τωρα εχω του παπαδακη το οποιο ειναι ΑΠΑΙΣΙΟ.Μην το αγορασετε.Ειναι υπερβολικα γελοιο και μεχρι και τα συνδυσαστικα του ειναι ευκολα. Δεν κανει για πανελληνιες μονο για ενδοσχολικες και αν.Εχω ομως και του Στεργιου (δεν ξερω αμα το ξερετε) το οποιο εχει ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ αλλα διασκορπισμενα και οχι οργανωμενα. Για βοηθηστε με λιγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Μαθηματικά πάρε μπάρλα, οι ασκήσεις του ανταποκρίνονται πλήρως στο επίπεδο των πανελληνίων, καλύτερος κατά την γνώμη μου και από Στεργίου, του οποίου οι ασκήσεις είναι ένα κλικ πιο κάτω από μπάρλα.
Οι ασκήσεις του Παπαδάκη μπορεί να σου φαίνονται γελοίες, αλλά αν προχωρήσεις σε πιο δύσκολες έννοιες, όπως τα ολοκληρώματα θα δυσκολευτείς αρκετά στην κατανόηση και στην επίλυση ασκήσεων από τα άλλα βοηθήματα και μόνο αν ξεκινήσεις από τις απλές του Παπαδάκη θα τα καταλάβεις σε βάθος. Επίσης ο Παπαδάκης έχει ΤΕΛΕΙΑ μεθοδολογία και πολύ καλά οργανωμένα την θεωρία.


φυσική Δύσκολες ασκήσεις έχει ο κατσίκας, του Μαθιουδάκη μια χαρά είναι δεν είναι εύκολο, όπως το επίπεδο των πανελληνίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top