Γενικό Βοηθήματα Γενικής Παιδείας Γ' Λυκείου

Kasioph

Νεοφερμένος

Η Kasioph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Και εγω θα πρωτοτυπησω και θα προτεινω τον Μπαρλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Και εγω θα πρωτοτυπησω και θα προτεινω τον Μπαρλα.



καλά κι εγώ δεν το συζητώ.. πρώτα Μπάρλας, είναι ολοκληρωμένο βιβλίο, έχει τα πάντα και ασκήσεις έξυπνες και γελοίες, και θεωρία και έτοιμες λυμένες εφαρμογές κτλ.... μετά άμα θέλετε κάτι άλλο είναι ο Ξένος που πράγματι έχει και ελαφρώς δυσκολότερα πράγματα, ο Σαββάλας κλασσικά και από τις εκδόσεις συγγραφέων καθηγητών υπάρχει ένα καλό βιβλιαράκι που ονομάζεται 'το 4ο θέμα' και έχει μέσα μόνο θέματα, δεν έχει δηλαδή τη θεωρία..αυτά τα θέματα είναι πολύ απλά κατά τη γνώμη μου και κοντά σε αυτά που πέφτουν..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kasioph

Νεοφερμένος

Η Kasioph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Τι είναι Μπάρλας?
Αναστασιος Χ.Μπαρλας ειναι συγγραφεας καποιων βοηθηματων (ισως απο τα καλυτερα που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penny*

Νεοφερμένος

Η penny* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μπάρλα προτείνω κι εγώ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ο Μπάρλας είναι ότι καλύτερο για παιδί από Θετική ή Τεχνολογική. Εγώ διάβασα θεωρία από το σχολικό και έκανα ασκήσεις στον Μπάρλα για 3 ώρες πριν το διαγώνισμα μη έχοντας διαβάσει τίποτα όλη την προηγούμενη χρονιά και έγραψα 100.
Πάντως και χωρίς βοήθημα τα Μαθηματικά Γενικής βγάινουν γιατί είναι εντελώς της πλάκας...

''Δεν διάβασα τίποτα όλα την χρονιά και έγραψα 100'' ή ''Φόρτσαρα στις διακοπές του Πάσχα ενώ δεν είχα διαβάσει τίποτα όλη την χρονιά και έγραψα 100''. Πώς τα κάνετε ρε παιδιά αυτά τα θαύματα πείτε και σε εμένα δηλαδή να πάω να γράψω 100 χωρίς να κουράζομαι...Εκνευριστικό έως παράλογο να λέτε [δεν αναφέρομαι σε εσένα συγκεκριμένα]δεν διάβασα τίποτα όλη την χρονιά και έγραψα 100 , ή εμάς δουλεύετε ή πραγματικά πιάνεται πουλιά στον αέρα !!!!!!!!! :hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helen_r

Νεοφερμένος

Η helen_r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
τελικά απο εκδόσεις σαβάλλα του Τζαβάρα αξίζει περισσότερο απο τα άλλα?
εχω δει και καποια βιβλία με κριτήρια αξιολόγησης για τη βιολογία γενικής τα οποία γίνονται αφού βγει όλο το διάβασμα απο το βιβλίο. Αξίζει ένας μαθητής να ασχοληθεί και με τέτοια κριτήρια ή είναι περιττό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
τελικά απο εκδόσεις σαβάλλα του Τζαβάρα αξίζει περισσότερο απο τα άλλα?
εχω δει και καποια βιβλία με κριτήρια αξιολόγησης για τη βιολογία γενικής τα οποία γίνονται αφού βγει όλο το διάβασμα απο το βιβλίο. Αξίζει ένας μαθητής να ασχοληθεί και με τέτοια κριτήρια ή είναι περιττό?
Χρησιμοποιουσα εκδοσεις Πατακη στη βιολογια γενικης για να κανω τα πολλαπλης επιλογης,σωστο-λαθος,ερωτησεις αναπτυξης και ασκησεις.Τη θεωρια τη μαθαινα απο το σχολικο μιας και συμφωνα μ'αυτο βαθμολογουν.Αξιζει να ασχοληθεις με τα κριτηρια των βοηθηματων αφου φυσικα λυσεις τα θεματα των πανελληνιων των προηγουμενων ετων.Δηλαδη αν εχεις χρονο και νομιζεις οτι δεν εισαι 100% καλυμενος τοτε λυνεις και οτι αλλο πεσει στα χερια σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
τελικά απο εκδόσεις σαβάλλα του Τζαβάρα αξίζει περισσότερο απο τα άλλα?
εχω δει και καποια βιβλία με κριτήρια αξιολόγησης για τη βιολογία γενικής τα οποία γίνονται αφού βγει όλο το διάβασμα απο το βιβλίο. Αξίζει ένας μαθητής να ασχοληθεί και με τέτοια κριτήρια ή είναι περιττό?
προτεινω το συγκεκριμενο των εκδοσεων πουκαμισα σε οποιον ψαχνεται.(Λαζαρακη/Σαραντος)
Ναι να λυνεις κριτηρια.Οσο περισσοτερο τοσο καλυτερο.Ακομη κι αν ξερεις το βιβλιο απεξω,η εμπειρια στα θεματα σε σωζει.Κι αυτο γιατι μια ερωτηση μπορει να απαιτει συνδιασμο τεσσαρων-πεντε διαφορετικων κομματιων απο το βιβλιο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
4-5 διαφορετικά κομμάτια που λέει ο Γιάννης λίγο (εώς πολύ) δύσκολο...δύο όμως είναι πολύ πιθανό, όπως και φέτος άλλωστε με την ερώτηση της αμειψισποράς...μόνο για αυτό το λόγο είναι χρήσιμο να διαβάσει κάποιος ένα βοήθημα ή να συμβουλεύεται κάποιον καθηγητή στο φροντιστήριο...Θεωρία θέλει παπαγάλια ενώ οι ασκήσεις είναι της πλάκας (μόνο οι θεωρητικοί που δν ξέρουν να κάνουν διαίρεση αντιμετωπίζουν πρόβλημα)..Για ασκήσεις αν ρίξεις μία ματιά στα προηγούμενα θέματα πανελλαδικών και οεφέ θα σε καλύψουν...Θεωρία=Βιβλίο..Άρα το μόνο που έμεινε είναι οι συνδιαστικές στις οποίες πολλοί (καλοί) την πατάνε...Τα "πολλαπλής επιλογής" και τα "Σ-Λ" των βοηθημάτων θα τα χαρακτήριζα χαζά...Παίρνουν κάθε πρόταση του βιβλίου και την μετατρέπουν σε Σ-Λ...Τα βοηθήματα μεταξύ τους (στο συγκεκριμένο μάθημα) δν έχουν μεγάλη διαφορά...

ΥΓ: σκέψου το πάντως αρκετά πριν επιλέξεις αυτό το μάθημα ιδιαίτερα αν είσαι καλός/ή στα μαθηματικά...Πιστεύω πως απαιτεί πολύ περισσότερο διάβασμα σε σχέση με τα μαθηματικά γενικής...Προσωπικά, μετάνιωσα που το επέλεξα αλλά το 20 στο τέλος με δικαίωσε (εν μέρει)...
Και κάτι τελευταίο οφφ για τους υποψηφίους των πανελλαδικών...ΠΟΤΕ μην κάνετε το λάθος να χαρακτηρίσετε τα θέματα των προηγούμενων ετών σε κάποιο μάθημα γελοία κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
προτεινω το συγκεκριμενο των εκδοσεων πουκαμισα σε οποιον ψαχνεται.(Λαζαρακη/Σαραντος)
Ναι να λυνεις κριτηρια.Οσο περισσοτερο τοσο καλυτερο.Ακομη κι αν ξερεις το βιβλιο απεξω,η εμπειρια στα θεματα σε σωζει.Κι αυτο γιατι μια ερωτηση μπορει να απαιτει συνδιασμο τεσσαρων-πεντε διαφορετικων κομματιων απο το βιβλιο ;)

Η Λαζαράκη είναι καλή στο αντικειμενό της.:)

όπως επίσης και πάλι από Λαζαράκη-Σαράντο εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα αυτό - - -> https://www.perizitito.gr/product.php?productid=53961

Έχω δουλέψει μόνο με το πρώτο που έβαλε ο Γιάννης, αλλά φαντάζομαι πως και το δεύτερο αφού είναι από τους ίδιους δεν θα είναι κάτι παραπάνω. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
1)4-5 διαφορετικά κομμάτια που λέει ο Γιάννης λίγο (εώς πολύ) δύσκολο...
2)Και κάτι τελευταίο οφφ για τους υποψηφίους των πανελλαδικών...ΠΟΤΕ μην κάνετε το λάθος να χαρακτηρίσετε τα θέματα των προηγούμενων ετών σε κάποιο μάθημα γελοία κτλ.
1)oft topic αλλα εχω συναντησει ερωτηση με 4 κομματια :P
2)+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η Λαζαράκη είναι καλή στο αντικειμενό της.:)

όπως επίσης και πάλι από Λαζαράκη-Σαράντο εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα αυτό - - -> https://www.perizitito.gr/product.php?productid=53961

Έχω δουλέψει μόνο με το πρώτο που έβαλε ο Γιάννης, αλλά φαντάζομαι πως και το δεύτερο αφού είναι από τους ίδιους δεν θα είναι κάτι παραπάνω. :/:
δεσποινα αυτο ειναι της κατευθυνσης για θετικη,το ειχα και αυτο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
δεσποινα αυτο ειναι της κατευθυνσης για θετικη,το ειχα και αυτο;)

:D:redface: Λάθος, με συγχωρείτε...Ούτε που το πρόσεξα.:redface:
Ας το διαγράψει όποιος θέλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
:D:redface: Λάθος, με συγχωρείτε...Ούτε που το πρόσεξα.:redface:
Ας το διαγράψει όποιος θέλει...
οχι αφηστε το.με την ευκαιρια αυτο προτεινω για κατευθυνση,εκδοσεις ελληνικα γραμματα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helen_r

Νεοφερμένος

Η helen_r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις
έχω ρωτήσει και σε κάποιο άλλο θέμα αλλά δεν πήρα σαφής απαντήσεις. Ρωτάω αν δουλέψω με οργανωμένο διάβασμα με ένα απο τα βιβλία που προτείνατε το 20 πιάνετε ή είναι δύσκολο (χωρίς φροντηστήριο εννοώ)????
να επισημάνω ότι όταν λέω διάβασμα εννοώ ότι θα διαβάσω οργανωμένα όλη την ύλη και θα φροντίσω να μάθω πολύ καλά θεωρία και μετά θα δουλέψω και πολύ καλά με τις ασκήσεις των βοηθημάτων και πολύ πιθανων με ένα έξτρα βιβλίο με κτιτήρια αξιολόγησης για τη βιολογία γενικής (μαλλον αυτό εδώ https://www.perizitito.gr/product.php?productid=63107&page=6).
πιστεύετε ότι έτσι θα τα καταφέρω χωρίς καθόλου βοήθεια καθηγητή ή όχι να φτάσω με σιγουριά το 20????

όσο για κάποιος που είπε για μαθηματικά και σε αυτό πιστεύω μπορώ να τα καταφέρω να πάρω καλο βαθμο αν διαβάσω αλλα απλως δεν μου αρέσουν.άλλωστε απο θετική κατεύθυνση πιστεύω καλύτερα να διαλέξω βιολογία γενικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Σίγουρα μπορεί ο πολύ καλά διαβασμένος να γράψει 20 στη βιολογία γενικής χωρίς τη βοήθεια κάποιου καθηγητή...Εξαρτάται βέβαια και τα θέματα όμως που θα πέσουν..Π.χ. εγώ φέτος αν δν έκανα μάθημα βιολογία γεν. δν θα έγραφα το συνδιαστικό με την αμειψισπορά..θα το άφηνα μισό...τσουπ 3/100...Δν ξέρω όμως αν τα βοηθήματα τα έχουν αυτά τα συνδιαστικά ερωτήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helen_r

Νεοφερμένος

Η helen_r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
κοίτα για οικονομικούς λόγους δεν μπορώ να κάνω φροντηστήριο και για βιολογία γενικής για αυτό ρωτάω.
στοχεύω όμως γύρω στα 19000 μόρια και δεν θέλω να χάσω βαθμό απο τη βιολογία γενικής:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
σίγουρα μπορείς να γράψεις 20 άμα είσαι πολύ καλά προετοιμασμένη...και στο επιπλέον μάθημα δν γίνεται τπτ τρομερό...απλά σου εξηγούν τη θεωρία..(σου λένε δλδ αυτά που γράφει και το βιβλίο)..Ο μόνος μου (μικρός) ενδοιασμός είναι τα συνδιαστικά θέματα από τα οποία εύκολα ακόμα και οι πολλοί καλοί χάνουν μονάδες..

ΥΓ: χαιρετώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos01

Νεοφερμένος

Ο nikos01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πείτε μου ποίο είναι καλύτερο βοήθημα για τη βιολογία γενικής??.....
Δες και εδώ που έχει κάποια πράγματα
https://users.kor.sch.gr/dgspanos/bglg.htm

https://users.kor.sch.gr/dgspanos/ay.pdf
https://users.kor.sch.gr/dgspanos/ap.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
γεια σας!!! μπορειτε να μου πειτε καποιο καλο βοηθημα για μαθηματικα γενικης της γ λυκειου και για αρχες οικονομικης θεωριας? ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top