Βοήθημα για Φυσική και Χημεία

mara__

Νεοφερμένος

Η mara__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ποιο θεωρείτε το καλύτερο βοήθημα φυσικής και αντίστοιχα χημείας για πανελλήνιες ??
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Σαλτερης καθώς και τα επαναληπτικά της ελληνιεκδοτικης για χημεία
Για φυσική Μαθιουδάκης παναγιωτακοπουλος
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ρε παιδια δεν σας φαινεται οτι ο Σαλτερης βγαινει πολυ εκτος θεωριας; Ενω πραγματικα τα λεει πολυ ωραία σε καποια σημεια ειναι υπερβολικος κατα την αποψη μου. Εσας πως σας φανηκε ως προς αυτο; Γιατι νομιζω δεν ειναι πρακτικο να εχεις να διαβασεις τοσα πολλα τη στιγμη που η υλη ειναι ηδη τεραστια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ως προς τη φυσικη Μαθιουδακης Παναγιωτακοπουλος δαγκωτο ☺
Και το επαναληπτικο του Παναγιωτακοπουλου ειναι πολυ καλο
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Ρε παιδια δεν σας φαινεται οτι ο Σαλτερης βγαινει πολυ εκτος θεωριας; Ενω πραγματικα τα λεει πολυ ωραία σε καποια σημεια ειναι υπερβολικος κατα την αποψη μου. Εσας πως σας φανηκε ως προς αυτο; Γιατι νομιζω δεν ειναι πρακτικο να εχεις να διαβασεις τοσα πολλα τη στιγμη που η υλη ειναι ηδη τεραστια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ως προς τη φυσικη Μαθιουδακης Παναγιωτακοπουλος δαγκωτο ☺
Και το επαναληπτικο του Παναγιωτακοπουλου ειναι πολυ καλο
Στη χημεία όντως σε κάποια σημεία ξεφεύγει πολύ. Ωστόσο σε βοηθάει στην κατανόηση της θεωρίας και εξηγεί ωραία τις μεθοδολογίες. Οποτε αν διαβάζεις θεωρία από σχολικο κ από τον σαλτερη κανεις μια ανάγνωση για να κατανοήσεις καλύτερα τη θεωρία είσαι οκ. Οι μεθοδολογίες και οι ασκήσεις είναι παρα πολύ καλες
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Στη χημεία όντως σε κάποια σημεία ξεφεύγει πολύ. Ωστόσο σε βοηθάει στην κατανόηση της θεωρίας και εξηγεί ωραία τις μεθοδολογίες. Οποτε αν διαβάζεις θεωρία από σχολικο κ από τον σαλτερη κανεις μια ανάγνωση για να κατανοήσεις καλύτερα τη θεωρία είσαι οκ. Οι μεθοδολογίες και οι ασκήσεις είναι παρα πολύ καλες
Δεν ξερω πριν ποσο καιρο εδωσες αλλα μηπως θυμασαι αν ειχες λυσει ολες τις ασκησεις του; γιατι κι αυτες ειναι παρα πολλες κι αν κατσεις να ασχοληθεις με ολες θέλεις δυο χρονια για να τον τελειωσεις 😄
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Δεν ξερω πριν ποσο καιρο εδωσες αλλα μηπως θυμασαι αν ειχες λυσει ολες τις ασκησεις του; γιατι κι αυτες ειναι παρα πολλες κι αν κατσεις να ασχοληθεις με ολες θέλεις δυο χρονια για να τον τελειωσεις 😄
Φέτος έδωσα 😂. Πραγματικά ήταν παρα πολλές. Δεν τις έλυσα όλες αλλα πολύ μεγάλο μέρος αυτών. Άλλωστε πολλές μοιάζουν μεταξύ τους. Προσωπικά ελυνα αυτές που μου πρότεινε η καθηγήτρια μου και στην επανάληψη έλυσα όλες όσες δεν είχα λύσει από τις προτεινόμενες του σαλτερη
 

papa2g

Νεοφερμένος

Ο papa2g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ως προς τη Χημεία θεωρώ πολύ καλό το βοήθημα του Λατζώνη-Κονδύλη (το οποίο βρίσκεται δωρεάν στο ιντερνετ). Ο Σαλτερής είναι επίσης καλός όμως τα βιβλία του χρειάζονται επανέκδοση καθώς η ύλη δεν είναι στάσιμη και κάποια αντικείμενα (όπως το επαγωγικό φαινόμενο) δεν περιλαμβάνονται σε αυτόν. Επίσης οι ασκήσεις του Σαλτερή στην πλειοψηφία τους δεν είναι καλής ποιότητας και ασύμβατες με τα θέματα που πέφτουν τα τελευταία χρόνια στις πανελλαδικές εξετάσεις.
Στη Φυσική το δίδυμο Μαθιουδάκης-Παναγιωτακόπουλος είναι αξεπέραστο.
 

mara__

Νεοφερμένος

Η mara__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά δεν με καλύπτει η θεωρία του μαθιουδάκη-παναγιωτακόπουλου...Θα προτιμούσα να είναι σε μορφή του σαλτερη
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά δεν με καλύπτει η θεωρία του μαθιουδάκη-παναγιωτακόπουλου...Θα προτιμούσα να είναι σε μορφή του σαλτερη
Νομιζω δεν εχεις δικιο, βεβαια αυτα ειναι προσωπικα ζητηματα. Εγω φυσικη δεν ειχα ιδεα (το 2005 που εδωσα πρωτη φορα ειχα γραψει καπου στο 5) και καθισα φετος και διαβασα α,β και γ λυκειου μονο απο αυτους τους δυο (νομιζω με την α λυκειου εχει ασχοληθει μονο ο παναγιωτακοπουλος) κι εγραψα 18,7. Αν δεν σε καλυπτουν στη θεωρια ισως ειναι επειδη εχεις κενα απ τις δυο προηγουμενες ταξεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο Σαλτερής είναι επίσης καλός όμως τα βιβλία του χρειάζονται επανέκδοση καθώς η ύλη δεν είναι στάσιμη και κάποια αντικείμενα (όπως το επαγωγικό φαινόμενο) δεν περιλαμβάνονται σε αυτόν.
Οντως
 

mara__

Νεοφερμένος

Η mara__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αν δεν σε καλυπτουν στη θεωρια ισως ειναι επειδη εχεις κενα απ τις δυο προηγουμενες ταξεις.
Δεν έχω κάποιο θέμα όσο αναφορά την κατανόηση, απλά θα προτιμούσα να εμβαθύνει ακόμα περισσότερο όσο αναφορά την θεωρία . Για το κομμάτι των ασκήσεων είμαι ικανοποιημένη
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Δεν έχω κάποιο θέμα όσο αναφορά την κατανόηση, απλά θα προτιμούσα να εμβαθύνει ακόμα περισσότερο όσο αναφορά την θεωρία . Για το κομμάτι των ασκήσεων είμαι ικανοποιημένη
Νομιζω σε καποια σημεια εχει επιπλεον θεωρία αλλα διευκρινιζει οτι ειναι εκτος υλης. Ωραια θα ηταν και η περαιτερω εμβαθυνση αλλα κατα την αποψη μου οχι για διαβασμα πανελληνιων
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Ο Σαλτερης έχει το επαγωγικό φαινόμενο στο κίτρινο βιβλίο. Βγήκε πέρυσι ή πρόπερσι αν δεν κάνω λάθος
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Ως προς τη Χημεία θεωρώ πολύ καλό το βοήθημα του Λατζώνη-Κονδύλη (το οποίο βρίσκεται δωρεάν στο ιντερνετ). Ο Σαλτερής είναι επίσης καλός όμως τα βιβλία του χρειάζονται επανέκδοση καθώς η ύλη δεν είναι στάσιμη και κάποια αντικείμενα (όπως το επαγωγικό φαινόμενο) δεν περιλαμβάνονται σε αυτόν. Επίσης οι ασκήσεις του Σαλτερή στην πλειοψηφία τους δεν είναι καλής ποιότητας και ασύμβατες με τα θέματα που πέφτουν τα τελευταία χρόνια στις πανελλαδικές εξετάσεις.
Στη Φυσική το δίδυμο Μαθιουδάκης-Παναγιωτακόπουλος είναι αξεπέραστο.
Καθε φορά που αλλάζει η ύλη ανανεώνονται και τα βοηθήματα. Το επαγωγικό φαινόμενο περιλαμβάνεται σε ένα έξτρα τεύχος το οποίο εκδόθηκε το καλοκαίρι του 2019.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top