Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ευχαριστώ φίλε για τη γρήγορη απάντηση. Κρίμα. :P

Ήλπιζα να τη γλιτώσω γιατί είναι κάπως βαρετά και τα τριγωνομετρικά με μπερδεύουν λίγο. :/

Αλήθεια, μήπως έχει να προτείνει κανείς καλές ασκήσεις από κάποια βοήθημα; Έχω Μπάρλα, Παπαδάκη, Μαυρίδη, Στεργίου-Νάκη, Τραγανίτη, Μαυρίδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω πόσο σημαντικά είναι τα όρια που κάνουμε τώρα. Μήπως (όπως και στην μονοτονία που τη βγάζουμε μετά με παραγώγους) θα βρούμε απλούστερες μεθόδους για εύρεση ορίων στα επόμενα δύο κεφάλαια; Ή μήπως είναι σημαντικό από τώρα να μάθω καλά να τα δουλεύω; Γιατί ο καθηγητής μας π.χ στην απροσδιοριστία α προς 0 μας έβαλε όλο και όλο 6-7 ασκήσεις + κάποιες μες στην τάξη που κάναμε και προχωρήσαμε στο όριο συνάρτησης στο άπειρο και προβληματίζομαι. Αλλά από την άλλη, αν δε χρειάζεται δε θέλω να τρώω τον χρόνο μου στο να λύσω 100 ασκήσεις απ'τα βοηθήματα.
Υποτίθεται ότι ρέπει να ξέρεις οτιδήποτε είναι εντός ύλης, μην στηρίζεσαι μόνο σε έναν τυφλοσούρτη τρόπο να σου λύσει την άσκηση για τους λόγους που σου είπε ο Πέτρος. Επίσης, η καλή (για να μην πω άριστη) γνώση Άλγεβρας Α και Β Λυκείου και μαθηματικών κατεύθυνσης Β Λυκείου είναι must αν στοχεύεις ψηλά. Πχ Σε διαγώνισμα φροντιστηρίου ένα ερώτημα μιγαδικών (8 μονάδων παρακαλώ) το έλυσα με διανύσματα σε 4 γραμμές ενώ με "στανταρ" τρόπους ήθελε μισή σελίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Yes, sir!

Σωστό και αυτό. Πάντα πρέπει να υπάρχει backup... Με τα προηγούμενα δεν έχω θέμα, δεν έχω αφήσει κενά. Για τους μιγαδικούς ισχύει όντως ότι τα Μαθηματικά Κατ. Β' σου λύνουν τα χέρια όπως και η Γεωμετρία στο Β' μέρος των μιγαδικών :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πως θα αποδείξω ότι κάθε πολυώνυμο περιττού βαθμού έχει τουλάχιστον 1 πραγματική ρίζα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Πως θα αποδείξω ότι κάθε πολυώνυμο περιττού βαθμού έχει τουλάχιστον 1 πραγματική ρίζα;
Έστω με περιττό
Υποθέτουμε ότι χωρίς βλάβη της γενικότητας, τότε

άρα θετική κοντά στο άρα υπάρχει σε διάστημα της μορφής τέτοιο, ώστε

άρα αρνητική κοντά στο άρα υπάρχει σε διάστημα της μορφής τέτοιο, ώστε .
Υποθέτουμε χωρίς βλάβη της γενικότητας και πάλι

συνεχής στο άρα υπάρχει τέτοιο, ώστε

Ομοίως αν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα πολύ καλά γιατί βάζω τα διαστήματα (α,+οο) και (-οο,β)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα πολύ καλά γιατί βάζω τα διαστήματα (α,+οο) και (-οο,β)..
Τα είναι αυθαίρετα και δεν επηρεάζουν τα όπως δεν επηρεάζουν όρια, ακρότατα κτλ. Εναλλακτικά μπορείς να πεις ότι τα είναι κοντά σε αντίστοιχα αν θες να αποφύγεις διαστήματα.

Trust me, I'm an economist.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
edit: εντάξει άκυρον η απορία, το κατάλαβα :P

Σας ευχαριστώ styt_geia και mathguy :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Άλλη μία απόδειξη χωρίς όρια - όχι δική μου. Έστω με περιττό (αν απλά θεωρώ το πολυώνυμο το οποίο αν έχει ρίζα, αυτή προφανώς θα είναι και ρίζα του ). Για είναι

Θέτουμε Αν τότε


Άρα

Θεωρούμε Αφού ο είναι περιττός θα είναι Θεωρούμε επίσης οπότε και πάλι Από τις σχέσεις (1), (2) και το θεώρημα Bolzano, υπάρχει ώστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Άλλη μία απόδειξη χωρίς όρια - όχι δική μου. Έστω με περιττό (αν απλά θεωρώ το πολυώνυμο το οποίο αν έχει ρίζα, αυτή προφανώς θα είναι και ρίζα του ). Για είναι

Θέτουμε Αν τότε


Άρα

Θεωρούμε Αφού ο είναι περιττός θα είναι Θεωρούμε επίσης οπότε και πάλι Από τις σχέσεις (1), (2) και το θεώρημα Bolzano, υπάρχει ώστε
Είναι... :'( πανέμορφο.
Όμως γιατί τόση απέχθεια απέναντι στα όρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Καμία απέχθεια απλώς επειδή η απόδειξη με τα όρια, την οποία άλλωστε παρέθεσα κι εγώ, είναι η πιο διαδεδομένη, είπα να βάλω και μία εναλλακτική. Βέβαια τώρα που την ξαναβλέπω, το επιχείρημα «θεωρώ τέτοιο ώστε » δεν απέχει και πολύ από το Και οι δύο αποδείξεις χρησιμοποιούν το γεγονός ότι για αρκούντως μεγάλα ή μικρά , η συμπεριφέρεται παρόμοια με την ως προς το πρόσημο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

spirosmal

Νεοφερμένος

Ο spirosmal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
θα ήθελα μια βοήθεια στην εξής άσκηση:δίνεται f:R->R ,παραγωγισιμη, με f(0)=0 και :f' (x)=1+f^2(x) για καθε x e R.να βρεθεί το όριο:limx->+00 [x^2f(1/x)],εχω κολλησει μετα την αλλαγη μεταβλητης και αφου κανω del hospital.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
θα ήθελα μια βοήθεια στην εξής άσκηση:δίνεται f:R->R ,παραγωγισιμη, με f(0)=0 και :f' (x)=1+f^2(x) για καθε x e R.να βρεθεί το όριο:limx->+00 [x^2f(1/x)],εχω κολλησει μετα την αλλαγη μεταβλητης και αφου κανω del hospital.
Επειδή υποθέτουμε ότι .
Θέτουμε , τότε
επειδή άρα επειδή και με κοντά στο

Για την ιστορία, η συνάρτηση που ικανοποιεί τη σχέση είναι η (Όμως όχι για κάθε )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

spirosmal

Νεοφερμένος

Ο spirosmal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ,ουσιαστικα δεν ειχα καταλαβει γιατι το υ τεινει στο 0 απο τα δεξια,οποτε τωρα ενταξει βγαινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Navarro1996

Νεοφερμένος

Ο Navarro1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Νομιζω εδω ειναι το καταλληλο θεμα για την απορια μου!! Δινω 2η φορα πανελληνιες, και περυσι ενω στα υπολοιπα μαθηματα πηγα καλα, μαθηματικα στα ευκολα περσινα θεματα πηρα 8. Φετος εχει 1-2 βδομαδες που ξεκινησα ιδιαιτερα μαθηματικα και τελειωσα το κεφαλαιο των μιγαδικων, αλλα δεν νιωθω σιγουρος για το αν το καλυψα σωστα! Η συμβουλη που εχετε να μου δωσετε για να υπερκαλυψω το συγκεκριμενο κεφαλαιο, που παραδοσιακα πεφτει 2ο θεμα ποια ειναι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Δίνεις πάλι;και εγώ δίνω.Αληθεια ποια σχολή στοχεύεις ημμυ ΕΜΠ να φανταστώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Navarro1996

Νεοφερμένος

Ο Navarro1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
ΗΜΜΥ ΑΠΘ, επειδη μενω επαρχια κοντα στην θεσσ/νικη, αλλα και μηχανολογια δεν με χαλαει!! Για να πιασω ομως τετοιες σχολες πρεπει να παρω τουλαχιστον ενα 15+ μαθηματικα και αυτο το πραμα απαιτει σιγουρα πολυ κοπο! Για αυτο καποιες συμβουλες για το πως να διαβαζω το συγκεκριμενο μαθημα θα ηταν πολυ χρησιμες (κενα απο προηγουμενες ταξεις δεν εχω, κωνικες τομες απο Β Λυκειου ειχα λιγο θεμα, αλλα τα καλυψα γιατι ειναι MUST στους μιγαδικους ως γ.τ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
ΗΜΜΥ ΑΠΘ, επειδη μενω επαρχια κοντα στην θεσσ/νικη, αλλα και μηχανολογια δεν με χαλαει!! Για να πιασω ομως τετοιες σχολες πρεπει να παρω τουλαχιστον ενα 15+ μαθηματικα και αυτο το πραμα απαιτει σιγουρα πολυ κοπο! Για αυτο καποιες συμβουλες για το πως να διαβαζω το συγκεκριμενο μαθημα θα ηταν πολυ χρησιμες (κενα απο προηγουμενες ταξεις δεν εχω, κωνικες τομες απο Β Λυκειου ειχα λιγο θεμα, αλλα τα καλυψα γιατι ειναι MUST στους μιγαδικους ως γ.τ )

Με συγχωρείς που θα σου το χαλάσω αλλά με 15+ στα μαθηματικά δεν περνάς ΗΜΜΥ.
Τα μόρια είναι ήδη πάρα πολλά και σίγουρα κάπου θα χάσεις κάποιους βαθμούς άρα αποκλείεται να το πιάσεις, ειδικά αν ανεβεί με τόσο λίγο στα μαθηματικά.
Προς ενημέρωση σου, 18.670 μόρια έχει και ανέβηκε σχεδόν 1.000 μόρια πάνω φέτος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Με συγχωρείς που θα σου το χαλάσω αλλά με 15+ στα μαθηματικά δεν περνάς ΗΜΜΥ.
Τα μόρια είναι ήδη πάρα πολλά και σίγουρα κάπου θα χάσεις κάποιους βαθμούς άρα αποκλείεται να το πιάσεις, ειδικά αν ανεβεί με τόσο λίγο στα μαθηματικά.
Προς ενημέρωση σου, 18.670 μόρια έχει και ανέβηκε σχεδόν 1.000 μόρια πάνω φέτος..

18683 μόρια σημαίνουν:
15 Μαθηματικά Κατεύθυνσης
20 στα υπόλοιπα 5 μαθήματα...

@OP
Μην ξεχνάς, τα Μαθ.Κατ. είναι το μάθημα αυξημένης βαρύτητας.... Το 15 που ευελπιστείς να γράψεις σημαίνει -1.300 μόρια, με το καλημέρα. Δεν έχεις περιθώριο να είσαι τόσο large...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top