Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
να δείξω ότι . Όποιος μπορεί ας μου δώσει κάποιο tip και αν δεν μπορέσω μετά μου την λύνει.

f(f(x))=x^2-x+1 => f(f(f(x)))=f(x^2-x+1), x ανήκει R (αφού δεν δίνεται κάποιος περιορισμός για το x)
Επίσης αν θέσω y=f(x) τότε f(f(y))=y^2-y+1 => f(f(f(x)))=[f(x)]^2-f(x)+1, x ανήκει R

Από τις 2 τελευταίες σχέσεις προκύπτει ότι [f(x)]^2-f(x)+1=f(x^2-x+1), x ανήκει R

Για x=1 προκύπτει
[f(1)]^2-f(1)+1=f(1^2-1+1) => [f(1)]^2-f(1)+1=f(1) => [f(1)]^2-2f(1)+1=0 => [f(1)-1]^2=0 => f(1)-1=0 => f(1)=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
να δείξω ότι . Όποιος μπορεί ας μου δώσει κάποιο tip και αν δεν μπορέσω μετά μου την λύνει.

Αρχικά μπορείς να θέσεις x=f(x) και να αντικαταστήσεις στην αρχική σχέση.
Μετά προσπάθησε να εμφανίσεις το f(1) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
f(f(x))= x^2 - x + 1 (1)
Hint: Στην (1) όπου χ το 1, f(f(1))=1 (2)
Μετά, στην (1) όπου x το f(1) και έχεις: f(f(f(1))) = f(1) ^2 - f(1) + 1 <=> ( f(f(1)) = 1 από (2) )
f(1) = f(1)^2 - f(1) + 1 <=> f(1)^2 - 2f(1) + 1 = 0 <=> (f(1) - 1)^2 = 0 <=> f(1) = 1

f(f(x))=x^2-x+1 => f(f(f(x)))=f(x^2-x+1), x ανήκει R (αφού δεν δίνεται κάποιος περιορισμός για το x)
Επίσης αν θέσω y=f(x) τότε f(f(y))=y^2-y+1 => f(f(f(x)))=[f(x)]^2-f(x)+1, x ανήκει R

Από τις 2 τελευταίες σχέσεις προκύπτει ότι [f(x)]^2-f(x)+1=f(x^2-x+1), x ανήκει R

Για x=1 προκύπτει
[f(1)]^2-f(1)+1=f(1^2-1+1) => [f(1)]^2-f(1)+1=f(1) => [f(1)]^2-2f(1)+1=0 => [f(1)-1]^2=0 => f(1)-1=0 => f(1)=1

Σας ευχαριστώ και τους δύο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Δίνονται οι συναρτησεις


Uploaded with ImageShack.us

να ορισεται τις συναρτησεις f+g,f-g,f*g,f/g
οποιος εχει ορεξη και χρονο αν μπορει ας με βοηθησει ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δίνονται οι συναρτησεις


Uploaded with ImageShack.us

να ορισεται τις συναρτησεις f+g,f-g,f*g,f/g
οποιος εχει ορεξη και χρονο αν μπορει ας με βοηθησει ευχαριστω

1. Βρίσκεις τα πεδία ορισμού των συναρτήσεων.
2. Βρίσκεις το πεδίο ορισμού τις πράξεις. Για να ορίζεται η πράξη πρέπει να είναι διαφορο του κενού. Μόνο για την πράξη της διαίρεσης πρέπει να βρείς που μιδενίζεται και να τα εξερέσεις απο την συναλίθευση. (Γ= πεδίο ορισμού πράξης, Α=πεδίο ορισμού f , και Β= πεδίο ορισμού της g)
3. Κάνεις την πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
1.f(x)=x²-x και g(x)= x²+αx+β
να βρεθουν οι τιμες α,βΕR ωστε να ισχυει gof=fog
2.δινεται η συναρτηση f με Π.Ο το διαστημα [0,1]
να βρεθει το Π.Ο των συναρτησεων
α)f(x²)
β)f(χ-4)
γ)f (lnx)
Ζηταω συγγνωμη:redface: αν γινομαι σπαστικος με τις ασκησεις: αλλα επειδη στα μαθηματικα κατ. μπερδευομαι θα ηθελα οποιος με βοηθησει να λυσω αυτες τις ασκησεις να μου εξηγησει αναλυτικα πως και τι κανουμε ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
1.f(x)=x²-x και g(x)= x²+αx+β
να βρεθουν οι τιμες α,βΕR ωστε να ισχυει gof=fog
2.δινεται η συναρτηση f με Π.Ο το διαστημα [0,1]
να βρεθει το Π.Ο των συναρτησεων
α)f(x²)
β)f(χ-4)
γ)f (lnx)
Ζηταω συγγνωμη:redface: αν γινομαι σπαστικος με τις ασκησεις: αλλα επειδη στα μαθηματικα κατ. μπερδευομαι θα ηθελα οποιος με βοηθηση να λυσω αυτες τις ασκησεις να μου εξηγησει αναλυτικα πως και τι κανουμε ευχαριστω:)

1.
πότε δύο συναρτήσεις λέγονται ίσες;
Το έχει σαν θεωρία το βιβλίο σου.
Θα βρεις πρώτα τις gof & fog και μετά θα εφαρμόσεις την ισότητα συναρτήσεων. Στην εξίσωση που προκύπτει, λύνεις ως προς α και το βρίσκεις.

2.
Μου αρέσει αυτη η άσκηση.
η f(χ) ορίζεται για χ€[0,1]
Δηλαδή, ότι υπάρχει στη θέση του χ πρέπει να ανήκει στο διάστημα αυτό, σύμφωνα με τον ορισμό της σύνθεσης.
Οπότε, για το β έχουμε:
0<=χ-4<=1
0<=χ-4 και χ-4<=1
χ>=4 και χ<=5
άρα 4<=χ<=5 δηλ χ€[4,5]. Πεδίο ορισμού της f(x-4) είναι το [4,5]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
1.
πότε δύο συναρτήσεις λέγονται ίσες;
Το έχει σαν θεωρία το βιβλίο σου.
Θα βρεις πρώτα τις gof & fog και μετά θα εφαρμόσεις την ισότητα συναρτήσεων. Στην εξίσωση που προκύπτει, λύνεις ως προς α και το βρίσκεις.

2.
Μου αρέσει αυτη η άσκηση.
η f(χ) ορίζεται για χ€[0,1]
Δηλαδή, ότι υπάρχει στη θέση του χ πρέπει να ανήκει στο διάστημα αυτό, σύμφωνα με τον ορισμό της σύνθεσης.
Οπότε, για το β έχουμε:
0<=χ-4<=1
0<=χ-4 και χ-4<=1
χ>=4 και χ<=5
άρα 4<=χ<=5 δηλ χ€[4,5]. Πεδίο ορισμού της f(x-4) είναι το [4,5]

ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary-blackrose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Code:
1)Εστω η συναρτηση f : [LATEX]R\rightarrow R[/LATEX]για την οποια ισχυει f(f(x))=x,για καθε χ ε R και η συναρτηση g(x)=x+f(x),για καθε χ ε R που ειναι 1-1.
ι)να δειξετε οτι η f ειναι 1-1.
ιι)να δειξετε οτι η g(f(x))=g(x) για καθε χ ε R.
ιιι)να βρειτε τη συναρτηση f.

2)εστω συναρτησεις f,g: [LATEX]R\rightarrow R[/LATEX] που η f ειναι γνησιως αυξουσα και η g γνησιως φθινουσα. 
ι)να δειξετε οτι η fog ειναι γνησιως φθινουσα
ιι)να λυσετε την αvισωση f(g(e^x-x))<f(g(1-x))

υ.γ.στη 1η εχω αποδειξει το πρωτο ερωτημα τα αλλα δυο ερωτηματα δεν μπορω να καταλαβω πως θα τα βρω..
στη 2η ασκηση εχω αποδεξει το πρωτο ερωτημα ,στο δευτερο ερωτημα εχω καταλαβει τι πρεπει να κανω αλλα δεν ξερω αν ο τροπος γραφης και λυσης μου ειναι σωστος....λοιπον ειπα: fog(e^x-x)<fog(1-x)
(e^x-x)>(1-x) (αλλαζω φορα διοτι η fog ειναι γνησιως φθινουσα)
e^x-x>1-x
e^x-x-1+x>0
e^x-1>0
e^x>1
lne^x>ln1
x>0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Code:
1)Εστω η συναρτηση f : [LATEX]R\rightarrow R[/LATEX]για την οποια ισχυει f(f(x))=x,για καθε χ ε R και η συναρτηση g(x)=x+f(x),για καθε χ ε R που ειναι 1-1.
ι)να δειξετε οτι η f ειναι 1-1.
ιι)να δειξετε οτι η g(f(x))=g(x) για καθε χ ε R.
ιιι)να βρειτε τη συναρτηση f.

2)εστω συναρτησεις f,g: [LATEX]R\rightarrow R[/LATEX] που η f ειναι γνησιως αυξουσα και η g γνησιως φθινουσα. 
ι)να δειξετε οτι η fog ειναι γνησιως φθινουσα
ιι)να λυσετε την αvισωση f(g(e^x-x))<f(g(1-x))

υ.γ.στη 1η εχω αποδειξει το πρωτο ερωτημα τα αλλα δυο ερωτηματα δεν μπορω να καταλαβω πως θα τα βρω..
στη 2η ασκηση εχω αποδεξει το πρωτο ερωτημα ,στο δευτερο ερωτημα εχω καταλαβει τι πρεπει να κανω αλλα δεν ξερω αν ο τροπος γραφης και λυσης μου ειναι σωστος....λοιπον ειπα: fog(e^x-x)<fog(1-x)
(e^x-x)>(1-x) (αλλαζω φορα διοτι η fog ειναι γνησιως φθινουσα)
e^x-x>1-x
e^x-x-1+x>0
e^x-1>0
e^x>1
lne^x>ln1
x>0
Στη 1η ασκηση στο δευτερο ερωτημα απλως θεσε οπου x το f(x) στην g(x) και μεσω της δοθεισας θα προκυψει.Ενω στο τριτο ερωτημα χρησιμοποιησε οτι εχεις αποδειξει...καθως επισης οτι η f(x) ειναι "1-1".

Στη δευτερη ασκηση εκει εχεις χασει την φορα της ανισωσης η f ειναι αυξουσα (αρα γιατι αλλαξες φορα) ενω η g ειναι φθινουσα (αρα τοτε επρεπε να αλλαξεις φορα), ξανα κοιτα το.Αλλιως ο τροπος σου ειναι ολοσωστος!!!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Θεωρούμε τους μιγαδικούς z=x+yi , όπου x, y πραγματικοί αριθμοί, για τους οποίους υπάρχει:

Να αποδειξεται ότι:
α) αν Im(z)=0, τότε α=1
β) αν α=0, τότε
γ) για τον πραγματικό αριθμό α ισχύει
Όπου είναι ο συζηγής του z.

Τα α, β τα έχω αποδείξει θα ήθελα κάποιος να μου πεί τι να κάνω για το γ. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Υποθέτω ότι έχεις ήδη κάνει τις γνωστές αντικαταστάσεις (άθροισμα συζυγών ίσο με το διπλάσιο πραγματικό μέρος του μιγαδικού κ.ο.κ.), από την αρχική σχέση εξίσωσης των μιγαδικών βλέπεις ότι το πραγματικό και φανταστικό μέρος του μιγαδικού στα αριστερά είναι μη αρνητικά (ως τετράγωνα πραγματικών).

Άρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Υποθέτω ότι έχεις ήδη κάνει τις γνωστές αντικαταστάσεις (άθροισμα συζυγών ίσο με το διπλάσιο πραγματικό μέρος του μιγαδικού κ.ο.κ.), από την αρχική σχέση εξίσωσης των μιγαδικών βλέπεις ότι το πραγματικό και φανταστικό μέρος του μιγαδικού στα αριστερά είναι μη αρνητικά (ως τετράγωνα πραγματικών).

Άρα

ΥΓ. Είμαστε στο φόρουμ Β' Λυκείου...καλύτερα να μεταφερθούμε στο αντίστοιχο της Γ' Λυκείου

Έχω βγάλει μετά δεν κατάλαβα τι κάνω. :(:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Ισοτητα μιγαδικων.Εξισωνεις τα πραγματικα και τα αντιστοιχα φανταστικα μερη.
.
Απο αυτα προκυπτει ευκολα το ζητουμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8 )

να βρουμε την μονοτονια ζηταει ευκολα ειναι απλως δεν θυμαμαι πως βρισκουμε την μονοτονια
αν μπορει καποιος να μου λυσει μια απο αυτες για να θυμιθω πως λυνονται
και αν θελει να μου δωσει ΜΟΝΟ τις απαντησεις για την καθε μια για να δω αν θ α τα βγαλω σωστα
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8 )

να βρουμε την μονοτονια ζηταει ευκολα ειναι απλως δεν θυμαμαι πως βρισκουμε την μονοτονια
αν μπορει καποιος να μου λυσει μια απο αυτες για να θυμιθω πως λυνονται
και αν θελει να μου δωσει ΜΟΝΟ τις απαντησεις για την καθε μια για να δω αν θ α τα βγαλω σωστα
ευχαριστω





Τις απαντήσεις των υπόλοιπων θα τα βάλω αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
γιατι αλλαζεις φορα?

:hmm: Σωστά γιατί άλλαξα φορά; Λάθος μου οπότε παραμένει η φορά και είναι αύξουσα.

Εδώ και οι απαντήσεις των υπόλοιπων:
2) Αύξουσα
3) (0,+ άπειρο) --> Αύξουσα
(-άπειρο,0] ---> Φθίνουσα
4) (0,+ άπειρο) --> Φθίνουσα
(-άπειρο,0] ---> Αύξουσα
5) (0,+ άπειρο) --> δεν έχει σταθερή μονοτονία
(-άπειρο,0] ---> Φθίνουσα
6) Φθίνουσα
7) Δεν ξέρω
8) Φθίνουσα

Ας τα δεί και κάποιος άλλος να πεί αν είναι σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top