Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 93 μηνύματα.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.


Επίσης και οπότε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

c.k

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Παιδιά στον ορισμό σύνθεσης συναρτήσεων χρειάζεται να γράφουμε και αυτό που αναφέρει ποιο κάτω για το πεδίο ορισμού ? (στο βιβλίο είναι έξω από το μπλε κουτάκι)
και στο θεώρημα μέγιστης και ελαχίστης τιμής πάλι γράφουμε αυτά μόνο που είναι σε ''μπλε'' στο βιβλιο ...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Παιδιά στον ορισμό σύνθεσης συναρτήσεων χρειάζεται να γράφουμε και αυτό που αναφέρει ποιο κάτω για το πεδίο ορισμού ? (στο βιβλίο είναι έξω από το μπλε κουτάκι)
και στο θεώρημα μέγιστης και ελαχίστης τιμής πάλι γράφουμε αυτά μόνο που είναι σε ''μπλε'' στο βιβλιο ...?
Αν ζητηθεί ο ορισμός, γράφεις μόνο αυτά που είναι στο μπλε κουτάκι.
Αν χρησιμοποιηθούν σε άσκηση, γράφεις και τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ορίζεται η τετραγωνική ρίζα μιγαδικού αριθμού; Επίσης είναι σωστό να γράψω εκ των προτέρων κάτω από ρίζα αρνητικό αριθμό, μετά να βάλω i² και να διώξω τη ρίζα βάζοντας +- ;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tonix

Νεοφερμένος

Ο Tonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
οχι δεν οριζεται ριζα μιγαδικου αριθμου πχ του z=a+bi , για το μετρο του ομως ισχυει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
οχι δεν οριζεται ριζα μιγαδικου αριθμου πχ του z=a+bi , για το μετρο του ομως ισχυει

Δεν υφίσταται ο συμβολισμός √z̅.
Η ρίζα μια χαρά ορίζεται.
Τετραγωνική ρίζα ενός μιγαδικού αριθμού z=α+βi όπου α,β ∈ℝ λέγεται ο μιγαδικός αριθμός w=x+yi όπου x,y ∈ℝ για τον οποίο ισχύει w²=z δηλαδή (x+yi)²=α+βi.
υγ: κάθε μη μηδενικός μιγαδικός αριθμός έχει δύο τετραγωνικές ρίζες,που είναι αντίθετες μεταξύ τους.
Ορίζεται η τετραγωνική ρίζα μιγαδικού αριθμού; Επίσης είναι σωστό να γράψω εκ των προτέρων κάτω από ρίζα αρνητικό αριθμό, μετά να βάλω i² και να διώξω τη ρίζα βάζοντας +- ;:worry:
Εμ αν κατάλαβα καλά,ναι.
Ας πούμε η ρίζα του -16 είναι ± 4i. ( :
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Απλώς δεν ήμουν σίγουρος αν στέκει η φράση " τετραγωνική ρίζα του -16"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Βασικά το γράφεις 16i²,βγάζεις το ² από το i και βάζεις ± ρίζα του 16.
Αν είναι στην κανονική μορφή του ο μιγαδικός,υπολογίζεις τις τετραγωνικές ρίζες από τον τύπο που ανέφερα πιο πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Βοήθεια!:P

1)
δε μπορώ να βρω το ολοκλήρωμα όσο λέει..

2)
Πώς υπολογίζω κάτι τέτοιο;



3) Εστω f παραγωγίσιμη με και νδο:
α) η γραφικη της f έχει άξονα συμμετρίας τον y'y (βγάζω ότι άρα αποδεικνύεται)
β)



γ)


δ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Βοήθεια!:P

1)
δε μπορώ να βρω το ολοκλήρωμα όσο λέει..
Βασικά ούτε εγώ. Βρήκα
Άρα αυτό είναι το σωστό λόγω της υπογραφής μου :P


2)
Πώς υπολογίζω κάτι τέτοιο;
Έστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) δε μπορώ να βρω το ολοκλήρωμα όσο λέει..
Βασικά ούτε εγώ. Βρήκα
Βρίσκω ln(1+2̅). Τι κερδίζω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
όλα το ίδιο κάνουν, δοκιμάστε να τα εξισώσετε, εκτός κι αν έκανα κάνα λάθος στις πράξεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
όλα το ίδιο κάνουν, δοκιμάστε να τα εξισώσετε, εκτός κι αν έκανα κάνα λάθος στις πράξεις :P
Δίκιο έχεις! Το δικό μου και του lowbaper92 είναι ίσα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
και αυτό της άσκησης το ίδιο

edit: αν και θα με ενδιέφερε να μάθω πώς βγαίνουν τα άλλα 2, κι εγώ όπως το Δία το βγαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
και αυτό της άσκησης το ίδιο

edit: αν και θα με ενδιέφερε να μάθω πώς βγαίνουν τα άλλα 2, κι εγώ όπως το Δία το βγαλα

Πώς βγαίνουν ρε παιδιά;:D


Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δοκίμασε να θέσεις , έτσι προκύπτει η τελευταία λύση, για τις άλλες δεν έχω ιδέα και έχω κι εγώ την περιέργεια να μάθω πώς βγαίνουν, γιατί είναι περίεργο το ολοκλήρωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top