Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

bour1992

Νεοφερμένος

Ο bour1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Μπορείτε να με βοηθείσετε σε αυτή την άσκηση γιατί δεν έχω καταλάβει καλά το Θεωρημα Μέσης Τιμης?

ΝΔΟ ισχύει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soares

Νεοφερμένος

Ο soares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
εστω μια συναρτηση με πεδιο ορισμου το R για το οποιο ισχυει (χ-2)f(X)>=x^2-6x+8 για καθε x διαφορετικο του 2 .Αν limf(X)=l (με το χ να τεινει στο 2 )ανηκει R να υπολογισετε το λ... how?
και αν εχω να υπολογισω ενα οριο της μορφης L=lim 2xημχ-3χ^2+χημ2χ/x^2+2ημ^2χ με το χ να τεινει στο 0 ,απλα θετω οπου ημχ=χ και λυνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.



Ποσο κανει αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
πλην άπειρο. (τι πέταξα πάλι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
πλην απειρο? Ειμαστε στις συνεχεις συναρτησεις και εξεταζω αν ειναι συνεχης μια συναρτηση! Λογικα δεν πρεπει να βγαλει καποιον αριθμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Όπως ξέρεις για να είναι συνεχής μια συνάρτηση σε ένα σημείο πρέπει να ορίζεται και εκεί. Συγκεκριμένα στο 0 δεν ορίζεται οπότε δεν έχει νόημα να εξετάσουμε αν είναι συνεχείς. Στο πεδίο ορισμού της όμως (0,+άπειρο) είναι συνεχείς.
-----------------------------------------
το lim το διάβασα σαν ln. Πρέπει να πάρεις πλευρικά. Λάθος πάλι πέρασα τις αγκύλες για απόλυτα. το όριο αυτό είναι μηδέν και ισούτε με την τιμή της συνάρτησης στο σημείο αυτό άρα είναι συνεχείς. (και είναι μηδέν γιατί ln1=0)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
:DΕνταξει;) Ευχαριστω πολυ!!

Αρα εν τελει το οριο αυτο κανει μηδεν!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Ναι. Αλλά πιστεύω να το κατάλαβες γιατί ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ναι βρε!:P Ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
εστω μια συναρτηση με πεδιο ορισμου το R για το οποιο ισχυει (χ-2)f(X)>=x^2-6x+8 για καθε x διαφορετικο του 2 .Αν limf(X)=l (με το χ να τεινει στο 2 )ανηκει R να υπολογισετε το λ... how?
και αν εχω να υπολογισω ενα οριο της μορφης L=lim 2xημχ-3χ^2+χημ2χ/x^2+2ημ^2χ με το χ να τεινει στο 0 ,απλα θετω οπου ημχ=χ και λυνω?

Για το 1ο για να διαιρεσεις με το χ-2 πρεπει να ξερεις το προσημο του αρα θα παρεις πλευρικα με χ>2 και χ<2 και μπορεις ευκολα να το λυσεις γιατι θα καταληξεις στο οτι και αρα

οσο για το 2ο δεν μπορω να καταλαβω τι γραφεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fatalflow

Νεοφερμένος

Ο fatalflow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ποσο κανει το λιμ ημ2χ/χ^2+χ
χ->2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
ημ4/5 οταν χ->2
Αλλα δεν παιζει, μαλλον ειναι για χ->0, τσεκαρε παλι την εκφωνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
ημ4/5 οταν χ->2
Αλλα δεν παιζει, μαλλον ειναι για χ->0, τσεκαρε παλι την εκφωνηση.

οντως αν ειναι 2 δεν ειναι καν απροσδιοριστη μορφη ειναι απλη αντικατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos7

Νεοφερμένος

Ο vaggos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Μπορείτε να με βοηθήσετε με το παρακάτω, γιατί κόλλησα?

Έχουμε τη συνάρτηση

Απέδειξα ότι υπάρχει , αποδεικνύοντας ότι είναι 1-1, αλλά δεν μπορώ να βρω την αντίστροφη, καμιά ιδέα?

Α, ξέχασα να πω ότι η f από το (0,+άπειρο) στο R.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Μπορείτε να με βοηθήσετε με το παρακάτω, γιατί κόλλησα?

Έχουμε τη συνάρτηση

Απέδειξα ότι υπάρχει , αποδεικνύοντας ότι είναι 1-1, αλλά πώς θα βρω την αντίστροφη και την αντίστροφη αυτής?

θετεις f(x)=y Και λυνεις ως προς χ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos7

Νεοφερμένος

Ο vaggos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
θετεις f(x)=y Και λυνεις ως προς χ

Το έκανα κι αυτό, αλλά δεν μπορώ να λύσω ως προς χ...
Ευχαριστώ για την ιδέα πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
δωσε μου λιγο χρονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
μα δεν υπαρχει αλλος τροπος απλα πρεπει να λυσεις .. τωρα πως θα κανεις τις πραξεις δεν εχω το χρονο να σου πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos7

Νεοφερμένος

Ο vaggos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
δωσε μου λιγο χρονο

ΟΚ, ευχαριστώ, εννοείται πως μπορώ να περιμένω (μέχρι τις 5 βέβαια, γιατί μετά έχω μάθημα)

μα δεν υπαρχει αλλος τροπος απλα πρεπει να λυσεις .. τωρα πως θα κανεις τις πραξεις δεν εχω το χρονο να σου πω

Δεν πειράζει φίλε μου, σε ευχαριστώ για τον κόπο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
αυτή τη στιγμή έχω κολλήσει κι εγώ. όταν το βρω θα σου πω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top