Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Mariren

Νεοφερμένος

Η Mαριρέν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αχ..ας τ ελπισουμε γιατι το ολο θεμα τν πανελληνιων μ αγχωνει λιγο..!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται άγχος!! Αν διαβάζεις -όσο πρέπει- όλα θα πάνε καλά!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariren

Νεοφερμένος

Η Mαριρέν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Κανω οτι μπορω..!:)Τ θεμα ομως ειναι οτι δν ξερω πως ν οργανωνω τ χρονο μ κ καταληγω ν ξενυχταω ετσι ωστε ν λυσω τις ασκ. π εχω..:(Μηπως γνωριζεις κ θ ηθελες ν μ προτεινεις κατι,σ παρακαλω πολυ??!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
η lnx ειναι η αδερφιστικη συναρτηση η e^x ειναι το αεροπλανο που απογειωνεται
quote]
τι είναι η lnx;; χαχαχα!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Πέτυχες το κατάλληλο άτομο!! :xixi:χαχαχα άσε... εγώ πάντα κάθομαι τη μέρα και μετά ξενυχτάω για διάβασμα!!! Ακόμη και πέρσι (γ λυκείου) δεν έβαλα μυαλό!!! Αλλά αν αυτό σε βολεύει και αποδίδεις καλύτερα, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα... Πολλοί διαβάζουν μόνο το βράδυ για να έχουν και ησυχία!:P

Καλύτερα όμως όταν ανοίξουν τα σχολεία να διαβάζεις λιγάκι πιο νωρίς. Γιατί αν θα ξενυχτάς κάθε βράδυ δεν θα μπορείς να ξυπνήσεις το πρωί! Βασικά, πιστέυω πως τότε θα μπεις σε ένα πρόγραμμα από μόνη σου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
βρε ασ επεμβω και εγω .λοιπον εχω δυο φιλουσ που οπωσ προαναφερατε εκαναν νυχτερινο διαβασμα.τουσ ταιριαξε γαντι και φυσικα απεδωσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
βρε ασ επεμβω και εγω .λοιπον εχω δυο φιλουσ που οπωσ προαναφερατε εκαναν νυχτερινο διαβασμα.τουσ ταιριαξε γαντι και φυσικα απεδωσαν

Αυτό έχει σημασία!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
μιγαδικοι=>25 στα 100
αρα λυστε πολλες ασκησεις ωστε να εχετε 5 μοναδες σιγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
μιγαδικοι=>25 στα 100
αρα λυστε πολλες ασκησεις ωστε να εχετε 5 μοναδες σιγουρα
Καλά αυτό δεν είναι σιγουρο. Βλέπε 2006.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
βρε ασ επεμβω και εγω .λοιπον εχω δυο φιλουσ που οπωσ προαναφερατε εκαναν νυχτερινο διαβασμα.τουσ ταιριαξε γαντι και φυσικα απεδωσαν
Φυσικα δεν ταιριαζει και σε ολους!!!Εγω εχω γνωστους που δεν μπρουσαν τα βραδυα....εγω παντως βραδυ!!

βραδυ ftw :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
η ....ετσι:no1:
:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
εμας ο μαθηματικος μας ετσι μας τα ελεγε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
πολύ καλό!:no1::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolek

Νεοφερμένος

Ο lolek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά το άπειρο*άπειρο δεν θυμάμαι να το μαθαίνεται στο λύκειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά το άπειρο*άπειρο δεν θυμάμαι να το μαθαίνεται στο λύκειο

Βασικά εγώ που θα πάω τρίτη δεν έχω καν ακούσει στο σχολείο την έννοια του απείρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
1) 0
2) άπειρο
3) άπειρο
4) πλην άπειρο
5) άπειρο
6) 0
Νομίζω οτι έτσι είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
ενας τροπος να διαισθανθουμε το 0 επι (+απειρο) ποσο περιμενουμε να κανει

στα παρακατω το ε ειναι ενας "τεραστιος" αριθμος


1/ε επι ε κανει 1

1/εε επι ε πλησιαζει στο 0

1/ε επι εε πλησιαζει στο απειρο


(δεν το οριζουμε / αν η προσεγγιση δε στεκει ας με διορθωσει καποιος! :) )

[με παρομοιο τροπο βλεπουμε και το "1"]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Όμως το άπειρο είναι ένας αριθμός και όταν πολλαπλασιάζουμε έναν αριθμό με το 0 κάνει 0, οπότε το ίδιο δεν θα έπρεπε να συμβαίνει και με το άπειρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Όμως το άπειρο είναι ένας αριθμός και όταν πολλαπλασιάζουμε έναν αριθμό με το 0 κάνει 0, οπότε το ίδιο δεν θα έπρεπε να συμβαίνει και με το άπειρο;

τα απειρα ειναι κατι που θα τα συναντισετε στα ορια, οποτε δεν μιλαμε για εναν αριθμο ισο με το μηδεν, αλλα εναν αριθμο που πλησιαζει στο μηδεν.
ερωτηση: 1/απειρο = 0?
αν ισχυει αυτο τοτε απειρο*0=απειρο/απειρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
δεν μιλαμε για εναν αριθμο ισο με το μηδεν, αλλα εναν αριθμο που πλησιαζει στο μηδεν.

δεν είπα ότι το άπειρο είναι ίσο με το 0, απλώς είπα ότι α*0=0 και αν βάλουμε όπου α το άπειρο θα πρέπει να το επαληθεύει, αφού το άπειρο είναι ένας αριθμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top