Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
εγώ όταν είπα de l' hospital αναφερόμουν σε αυτό το όριο :

(1-cos(x))/x^2

αυτές οι συναρτήσεις είναι παραγωγ.

για τον παρανομαστή θα γίνει f(x)/x που θα βγάλει f'(0) και sinx/x = 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Τι ακριβώς είναι το "del hospital" ;
Επίσης , τα cos και sin έχουν να κάνουν με ημίτονα κτλ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
-θεωρούμε την f(x)= ln((e^x-1)/x)
-Βρίσκουμε την μονοτονία της (αύξουσα νομίζω)
- x+1 <= t <= x+2
- συνθέτω με f
- ολοκληρώνω με άκρα x+1, x+2 και μεταβλήτη το t (αρα dt)
- υπολογίζω τα πλευρικά όρια
- Νομίζω +00

Κάποιος θα βρεθεί να το κάνει και με latex :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Θα το μάθεις σε 3-4 χρόνια, μη ρωτάς πράγματα για ύλη Γ Λυκείου όταν είσαι Β γυμνασίου.
"sin" είναι η συντομογραφία του "sine" που σημαινει "ημίτονο".
"cos" είναι η συντομογραφία του "cosine" που σημαινει "συνημίτονο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
cosx = συνχ
sinx = ημχ

είναι αγγλικά απλά.
De l'hospital είναι ένα θεώρημα (σχετικά απλό στη χρήση του - φαίνεται πότε χρειάζεται δλδ) που θα διδαχθείς στην 3η λυκείου :) (χρείαζεται να ξες τους όρους παράγωγος, συνέχεια και όριο βασικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
κλ τώρα κάθομαι και βλέπω κανένα μαθηματικό για να ξεκουράσω το μυαλό μου απο το αοδε αν αρχίσω με το latex θα διαβάσω αοδε μετα τις πανελλαδικές πάλι :) (την ξέρω τη βοήθεια για το latex πάντως την έχω συμβουλευτεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
μπορουμε να εφαρμοσουμε και ΘΜΤ για να γλιτωσουμε απο το ολοκληρωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ε ναι.. γιατί το ολοκλήρωμα της f(x+1) και f(x+2) πως θα το βρούμε?? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Ε ναι.. γιατί το ολοκλήρωμα της f(x+1) και f(x+2) πως θα το βρούμε?? :hmm:



το f(x+1) είναι αριθμός ως προς το ολοκλήρωμα μας.

Συνεπώς τα 2 ολοκληρώματα κάνουν 1 αρα θα έχεις.

f(x+1)*1<το αρχικό ολοκλήρωμα<f(x+2)*1

Υ.Γ Δεν έβαλα όρια ολοκλήρωσης επειδή δεν μπόρεσα να τα βάλω σωστά με το latex.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ευχαριστώ φίλε nickzor, μόνο που πρέπει να σου ξέφυγε ένα δυάρι μέσα στο ολοκλήρωμα. Πάντως κατάλαβα τι εννοείς! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cretanman

Νεοφερμένος

Ο cretanman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
το αντιστροφο ειναι πολυ πιο ευκολο, ειχαν βαλει κατι παρομοιο νομιζω το 2004 αλλα δεν ειμαι σιγουρη

Το αντίστροφο μου πήρε περισσότερη ώρα από το ευθύ! Εαν το δεις λυμένο πράγματι φαίνεται απλούστερο αλλά δεν είναι λόγω της τεχνικής που δεν είναι πολυσυνηθισμένη για τους μιγαδικούς της Γ' Λυκείου!

Giannis (ή κάποιος άλλος) μήπως έχεις κάποια διαφορετική αντιμετώπιση στα ερωτήματα αυτά?

Αλέξανδρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
εγώ όταν είπα de l' hospital αναφερόμουν σε αυτό το όριο:
(1-cos(x))/x^2
Αυτό όντως θέλει λοπιτάλ.
Πάντως προσοχή: αν ήταν τότε θα ήταν ΛΑΘΟΣ να πάρεις λοπιτάλ.


Τον λόγο δεν τον ξέρω ακριβώς... θα βγάλει σωστό αποτέλεσμα, αλλά ο τρόπος είναι λάθος για έναν θεωρητικό λόγο που δεν τον θυμάμαι (ίσως το ξέρει ο mostel).

Αυτό το όριο παρεμπιπτώντως ξέρεις κατευθείαν απ' το σχολικό ότι πάει στο 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ναι Αλέξανδρε έχω ακριβώς πολύ διαφορετική λύση για το πρώτο

Θέτουμε

Παρατηρούμε ότι και η αρχική συνθήκη παίρνει την μορφή



όμοια

Παίρνοντας μέτρα προκύπτει το ζητούμενο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
αλήθεια;;

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αφού μου φαίνεται οτι ο hospital ισχύει και για την συγκεκριμένη περίπτωση, εκτός αν κάνει κάτι γαργάρα το βιβλίο..

τεσπα όπως λες και εσύ είναι βασικό όριο που το δίνει το βιβλίο.
Πάντως αν ξέρει κάποιος ας μας πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vorbulon

Νεοφερμένος

Ο Vorbulon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Μου φαίνεται επειδή όταν αποδεικνύουμε ότι (συνχ)'=-ημχ χρησιμοποιούμε το ήδη γνωστό όριο lim(x->0)(συνχ-1)/χ που είναι 0, άρα όταν χρησιμοποιούμε το (συνχ)'=-ημχ είναι σαν να είχαμε αποδείξει πριν ότι lim(x->0)(συνχ-1)/χ=0. Συνεπώς, όταν με το l'hospital βρίσκουμε το lim(x->0)(συνχ-1)/χ χρησιμοποιούμε το (συνχ)'=-ημχ το οποίο προϋποθέτει να ξέρουμε ότι lim(x->0)(συνχ-1)/χ=0. Καλά, το ξέρω ότι δεν το διατύπωσα και τέλεια :P, αλλά μου φαίνεται κάτι τέτοιο γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Το αντίστροφο μου πήρε περισσότερη ώρα από το ευθύ! Εαν το δεις λυμένο πράγματι φαίνεται απλούστερο αλλά δεν είναι λόγω της τεχνικής που δεν είναι πολυσυνηθισμένη για τους μιγαδικούς της Γ' Λυκείου!
εχετε δικιο απλα ειναι πιο κατανοητη η δευτερη λυση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κάτι τέτοιο είναι, νομίζω. Αλλά απλό: είναι τα ΔΥΟ όρια που δίνει κατευθείαν το βιβλίο, οπότε πάρτε τα έτσι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ναι Αλέξανδρε έχω ακριβώς πολύ διαφορετική λύση για το πρώτο

Θέτουμε

Παρατηρούμε ότι και η αρχική συνθήκη παίρνει την μορφή



όμοια

Παίρνοντας μέτρα προκύπτει το ζητούμενο !

Ε,δεν είναι και τόσο διαφορετική!Απλά εσύ έθεσες με w και βγήκε ποιο γρήγορα!στην ουσία όμως κάνατε το ίδιο και φτάσατε και στο ίδιο συμπέρασμα!:):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Όχι και για τρίτο θέμα τέτοια άσκηση...πάει πολύ... νομίζω ότι είναι αυτούσια απ το τεύχος του Ευκλείδη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top