Βοήθεια στη διδασκαλία/προετοιμασία μαθημάτων για Ιδιαίτερα

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ρε παιδια μην υπερβαλλουμε σιγα τα ορθοραφικα λεμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenapapad1

Νεοφερμένος

Η elenapapad1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καταρχήν σου εύχομαι καλή αρχή και όλα να σου πάνε μια χαρά! Και εγώ αγαπάω πολύ τα αγγλικά και μόλις πήρα το ECPE Proficiency άρχισα να ψάχνω για παιδάκια για να τους κάνω μαθήματα και έχω ήδη ξεκινήσει. Για μένα βασικό είναι να αγαπάς αυτό που κάνεις και να ψάχνεις συνεχώς τρόπους για να βελτιωθείς. Μπαίνω συνέχεια στο ίντερνετ και ενημερώνομαι από site για καθηγητές, κατεβάζω ασκησούλες γραμματικής και διάφορα τεστάκια για να τα έχω στο αρχείο μου. Θα σε συμβούλευα αρχικά να γνωρίσεις το μαθητή σου και να δεις σε τι επίπεδο βρίσκεται ακριβώς, να ξεκινήσεις με προφορικά και με επανάληψη στη γραμματική για να δεις που μπορεί να έχει κάποια κενά. Απο εκεί και πέρα η διδασκαλία είναι καθαρά προσωπική υπόθεση, εσύ θα βρείς τον τρόπο διδασκαλίας που σε βολεύει καλύτερα και θα τα πας μια χαρούλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Για το ορθογραφικα λαθη δεν ευθυνεται το κορίτσι...:)
Εγω που εκανα την μετατροπη απο greeklish φταιω.:P

Tωρα θα συμφωνησω με οσα προαναφερθηκαν.
1)Αγαπη για τη γλωσσα
2)Αγαπη για τα παιδια
3)Ορεξη και μερακι

Αν εχεις αυτα τα 3 εχεις κάνει το 80% της δουλειας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenapapad1

Νεοφερμένος

Η elenapapad1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα!!! Θα ήθελα την βοήθειά σας λίγο. Έχω πτυχίο Proficiency και κάνω ιδιαίτερα τώρα σε μια κοπέλα 14χρονών που παρακολουθεί τώρα σε φροντιστήριο την D'class. Έχω αναλάβει να της κάνω μαθήματα για να προχωράει ταυτόχρονα στην E'class και τον Δεκέμβριο (με εντατικά μαθήματα το καλοκαίρι) να κάνει την πρώτη της προσπάθεια για το ECCE (η μαμά της το θέλει για να τελειώνει με την μια γλωσσα μιας και εχει πολλες δραστηριοτητες). Έχει αρκετά κενά που προσπαθώ σιγά σιγά να τα προσπεράσουμε, έχει όμως ένα θεματάκι με το Writing & Speaking. Έχετε να μου προτείνετε καποιο site ή κάποιο free online book για να πάρω κάποιες ιδέες για να την βοηθήσω περισσότερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δες αυτο το υλικο εδω που σιγουρα θα σε βοηθήσει;)
Αν θες κατι αλλο μην διαστασεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Καλό θα ήταν να ασχοληθείς λίγο με μεθοδολογία. Υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο Internet. Παρατηρώντας ακόμα και ένα Teacher's Book μπορείς να μάθεις πολλά π.χ. warm -up , pre-teach vocabulary , κτλ.
Καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irinaki79

Νεοφερμένος

Η Ήρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Απάντηση στον αμέσως επόμενο που έκανε το σχόλιο σχετικά με τα ελληνικά μου..αγαπητέ μου θα σε συμβούλευα να μη μιλάς για άτομα που δε γνωρίζεις ή άν μιλάς να σκέφτεσαι και το ενδεχόμενο λάθους..το συγκεκριμένο θέμα λοιπόν επειδή μπαίνω γαι πρώτη φορά εδώ το ανέβασα με λατινικούς χαρακτήρες γιατί δε διάβασα τις οδηγίες..μου το κόψανε δύο φόρες και πάνω στη βιασύνη μου να το ανεβάσω γιατί χρειαζόμουν μια συμβουλή μου ξέφυγε..δε θα αναλύσω το επίπεδο γνώσης της ελληνικής γιατί είναι κάτι το οποίο γνωρίζω πολύ καλά τόσο εγώ όσο και όσοι με γνωρίζουν τόσα χρόνια καθηγητές και άτομα που συναναστρέφομαι..απο την άλλη νομίζω οτι με δεδομένη την ανεργία μου και την προσπάθειά μου να ξεκινήσω κάτι ένας ευαίσθητος άνθρωπος θα εστίαζε στο ζουμί της όλης μου προσπάθειας σκεπτόμενος και το ενδεχόμενο λάθους κεκτημένης ταχύτητας και οχι σε κακιούλες κομπλεξισμών όπως εσείς..το αντιπαρέρχομαι και σας εύχομαι ό,τι καλύτερο στη ζωή σας!
-----------------------------------------
μόλις είδα το μήνυμα του ΤΕΟ οπότε καταλάβατε ότι είμαι όντως νέα εδώ και δε γνωρίζω τίποτα!Ευχαριστώ τους υπόλοιπους για τις ευχές και τις συμβουλές σας παιδιά να είστε πάντα καλά!
υ.γ δεν ήξερα οτι το είχαν ανεβάσει το θέμα και μπήκα για να το ξαναβάλω οπότε αγαπητέ άν θέλετε πείτε κι άλλα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
μην ακους κανεναν!ολοι ο,τι και να κανεις παντα θα εχουν κατι να πουνε.ειναι κανονας.καλη επιτυχια!!ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Απάντηση στον αμέσως επόμενο που έκανε το σχόλιο σχετικά με τα ελληνικά μου..αγαπητέ μου θα σε συμβούλευα να μη μιλάς για άτομα που δε γνωρίζεις ή άν μιλάς να σκέφτεσαι και το ενδεχόμενο λάθους..το συγκεκριμένο θέμα λοιπόν επειδή μπαίνω γαι πρώτη φορά εδώ το ανέβασα με λατινικούς χαρακτήρες γιατί δε διάβασα τις οδηγίες..μου το κόψανε δύο φόρες και πάνω στη βιασύνη μου να το ανεβάσω γιατί χρειαζόμουν μια συμβουλή μου ξέφυγε..δε θα αναλύσω το επίπεδο γνώσης της ελληνικής γιατί είναι κάτι το οποίο γνωρίζω πολύ καλά τόσο εγώ όσο και όσοι με γνωρίζουν τόσα χρόνια καθηγητές και άτομα που συναναστρέφομαι..απο την άλλη νομίζω οτι με δεδομένη την ανεργία μου και την προσπάθειά μου να ξεκινήσω κάτι ένας ευαίσθητος άνθρωπος θα εστίαζε στο ζουμί της όλης μου προσπάθειας σκεπτόμενος και το ενδεχόμενο λάθους κεκτημένης ταχύτητας και οχι σε κακιούλες κομπλεξισμών όπως εσείς..το αντιπαρέρχομαι και σας εύχομαι ό,τι καλύτερο στη ζωή σας!
-----------------------------------------
μόλις είδα το μήνυμα του ΤΕΟ οπότε καταλάβατε ότι είμαι όντως νέα εδώ και δε γνωρίζω τίποτα!Ευχαριστώ τους υπόλοιπους για τις ευχές και τις συμβουλές σας παιδιά να είστε πάντα καλά!
υ.γ δεν ήξερα οτι το είχαν ανεβάσει το θέμα και μπήκα για να το ξαναβάλω οπότε αγαπητέ άν θέλετε πείτε κι άλλα..!

μην μασας!!! καλη επιτυχια!!!!! το χεις!!!

μην ακους κανεναν!ολοι ο,τι και να κανεις παντα θα εχουν κατι να πουνε.ειναι κανονας.καλη επιτυχια!!ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις!!!:)
:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra4u

Νεοφερμένος

Η alexandra4u αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
elenapapad1....θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι και όποιον γενικά γνωρίζει για να μου απαντήσει. Έχει λίγο καιρό που πήρα to proficiency..μ' αρέσουν πάρα πολυ τα αγγλικά και μ'αρεσει να μαθαίνω στους άλλους,αυτο εξάλλου κάνω στις μικρότερες μου αδερφές. Θα ήθελα όμως να ασχοληθώ με αυτό και επαγγελματικά. Όπως είπες άρχισες να κάνεις ιδιαίτερα. Οπότε θα ήθελα να σε ρωτήσω πήρες επάρκεια ή αδεια κατ'οικον διδασκαλίας? Θα ήθελα και εγώ να αρχίσω αλλά δεν ξέρω τι χρειάζεται καταρχήν.Και τα παιδάκια που βρήκες ήταν από γνωστούς? και κατά πόσο δύσκολο είναι να βρείς παιδί για να του κάνεις ιδιαίτερα? Θα ήθελα πολύ την συμβουλή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelikoulitsa

Νεοφερμένος

Η angelikoulitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
καλησπέρα. Η πέμπτη κανονική είναι μια τάξη αρκετά δύσκολη, όμως θα σου πρότεινα να δώσεις πολύ έμφαση στη γραμματική της κοπέλας, καλύπτοντας όχι μόνο την ύλη της πέμπτης αλλά και ότι κεφάλαιο δεν περιέχεται στο βιβλίο γραμματικής της πέμπτης επειδή εχει και καλά διδαχθεί ήδη. Όσο αφορά την έκθεση και τα προφορικά της, δούλεψε καποιες εκφρασεις ετοιμες να τις μάθει απέξω για να εχει στο μυαλό της καποιο σκελετό όταν γραφει και οταν μιλαει. Καλύτερα να δουλεψεις πρώτα γραμματική και αφου καλύψεις κάποια κεφάλαια, να της δείξεις πως να γραφει εκθεσεις και αφου τις διορθώσεις να τις ξαναγραφει η μαθητρια σου διορθωμένες. και να διαβαζει τα λάθη της. Έτσι θα μπείς στη χρονιά του ΕCCE έχοντας απλά το βάρος του να κανεις πολλά past papers στο παιδι! Όπως και να χει καλη επιτυχία και καλη υπομονη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenapapad1

Νεοφερμένος

Η elenapapad1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα!!!
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σου. Κάπως έτσι το είχα σκεφτεί και εγώ αλλά θέλει αρκετή δουλειά. Δυστυχώς η μαθήτρια μου έχει αρκετά κενά στη γραμματική και προσπαθώ να τα καλύψω όσο μπορώ. Εκεί που μου λέει ότι τα κατάλαβε και κάνουμε ασκησούλες την επόμενη βδομάδα που βρισκόμαστε πάλι διακρίνω κενά. Έχω εστιάσει στην γραμματική μέχρι να δω ότι μπορεί να προχωρήσει παρακάτω. Από όσα καταλαβαίνω βέβαια προφανώς είχε κενά και από τα προηγούμενα χρόνια που έκανε αγγλικά και τώρα έχει μπερδευτεί. Εάν έχεις να μου προτείνεις κάποιο υλικό που θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω στην διδασκαλία μου θα το εκτιμούσα πάρα πολύ.
Καλό απόγευμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
λίγο μπέρδεμα είναι η όλη κατάσταση, αν κατάλαβα καλά. Θα τελειώσει D & E και Δεκέμβρη θα είναι έτοιμη για ECCE? Ξέρω ότι οι γονείς γίνονται πιεστική καμιά φορά , αλλά εσύ καλό θα ήταν να επιμένεις αν βλέπεις ότι οι απαιτήσεις τους είναι παράλογες. Η γνώμη μου είναι ότι βιάζεσαι πολύ Ας τελειώσει με το καλό αυτή η σχολική χρονιά , να δεις που βρίσκεται και μετά αποφασίζεις αν θα δώσει το Δεκέμβρη. Ωραία τα εντατικά αλλά δεν γίνονται και θαύματα. Άλλωστε χρειάζεται και λίγη ξεκούραση το καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenapapad1

Νεοφερμένος

Η elenapapad1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα Smaragdav!!! Εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και το έχω εξηγήσει και στην μητέρα της. Της έχω πει ότι χρειάζεται χρόνος μέχρι να μπει στην διαδικασία εξετάσεων E.C.C.E για να μπορέσω και εγώ να την βοηθήσω όσο μπορώ καλύτερα. Η κόρη της πηγαίνει τώρα Β' Γυμνασίου. Η μαμά της θέλει στην Γ'Γυμνασίου να δώσει και τον Δεκέμβριο και αν αποτύχει τον Μάιο. Δεν αγχώνεται με την αποτυχία, θέλει να προσπαθήσει η κόρη της μήπως καταφέρει και τελειώσει νωρίτερα απο την Α' Λυκείου που θα μπλέξει με άλλου τύπου φροντιστήρια. Αφού επιμένει λοιπόν προσπαθώ και εγώ όσο μπορώ να βοηθήσω την κόρη της ελπίζοντας ότι το καλοκαίρι που θα είναι πιο ξεκούραστη τις μέρες που θα κάνουμε τα μαθήματα να μπορεί να αποδώσει καλύτερα. Δεν έχω σκοπό να την επιβαρύνω καθημερινά με μαθήματα το καλοκαίρι και θα το πω και στην μαμά της αυτό. Όσον αφορά την μαθήτρια μου, έκανα μια συζήτηση μαζί της και της εξήγησα πως έχουν τα πράγματα. Της είπα ότι το E.C.C.E. έχει αρκετές απαιτήσεις και ότι εάν έχει αποφασίσει ότι θέλει να το πάρει τότε θα πρέπει να το πάρει λίγο πιο σοβαρά. Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να επέμβω άλλο...καταλαβαίνεις την θέση μου, εγώ τους έχω πει την αλήθεια αλλά αφού επιμένουν θα προσπαθήσω μήπως τα καταφέρουμε τελικά. Σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου, αν έχεις καθόλου υλικό να μου στείλεις για D' & E' class θα το εκτιμούσα πάρα πολύ. Θέλω να την βοηθήσω όσο μπορώ γιατί θα χαιρόμουν πολύ αν τα κατάφερνε τελικά να πάρει το πτυχίο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Σου στέλνω το μσν μου σε πμ για να τα πούμε πιο αναλυτικά. Ποια βιβλία χρησιμοποιείς, τι υλικό χρειάζεσαι κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Σμαραγδα μπορεις να μου στειλεις και μενα το μσν σου; ενδιαφερομαι και γω για Β2 γιατι η μητερα μου θελει να της κανω μαθηματα αγγλικων για να δωσει το Δεκεμβριο ΤΟΕΙC.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Έφτασεεεεε. Χρήστο έχεις πμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Αγαπητη Αλεξανδρα, αν και δεν ειμαι αρμοδιος να απαντησω, μπορω να σε παραπεμψω στο θεμα "επαρκεια διδασκαλειας αγγλικων", οπου εκει μπορεις να βρεις τις απαντησεις που ζητας... ;)


chris_veria:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ε σιγουρα αυτο ειναι πολυ σημαντικο... και μαλλον ειναι πιο δυσκολο για αυτον τον λογο να διδαξει καποιος σε μικρα παιδια, ασχετα με το επιπεδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelikoulitsa

Νεοφερμένος

Η angelikoulitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Καλή αρχή και απο εμένα. Έχω δουλέψει πολύ με μικρά παιδιά και κυρίως την τάξη της πρώτης προκαταρκτικής. Αυτό που θα ήθελα να τονίσω είναι το εξής: πολύ σημαντικό σε αυτές τις τάξεις πέραν του να αγαπήσουν τα παιδιά την γλώσσα είναι και το να τα βοηθήσεις να αναπτύξουν κάποιες δεξιότητες όπως τα προφορικά τους και η έκθεση τους. Μην περιμένουμε δηλαδη να φτάσουν τα παιδιά τετάρτη κανονική για να μάθουν να γράφουν μια παράγραφο και να μάθουν τότε όλους τους συνδέσμους. Δώσε βάση στην καλή κατανόηση και αφομοίωση της γραμματικής και κάθε φορά που θα τελειώνει ένα κεφάλαιο να το βάζεις το παιδί να γράφει μια παράγραφο και να μιλάει επίσης. Το θεωρώ πολύ σημαντικό όχι τόσο για τώρα αλλά για το γεγονός ότι θα προχωρήσει μετά και θα έχει αναπτύξει κάπως κ άλλα πράγματα και τουλάχιστον δεν θα τα φοβάται. Φυσικά με μέτρο και εύκολα πραγματάκια χωρίς καθόλου πίεση και ότι κάνουν δεν σε νοιάζει να βγεί σωστό αλλα να εξοικιωθεί..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top