Βοήθεια στην Γλώσσα C

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
#include <curses.h>

για δες τωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κάτι παίζει με το αρχείο επικεφαλίδας ναι, δεν είναι δηλωμένη η συνάρτηση.

Απ την άλλη υπάρχει πάντα και ο easy way: #define getch() getc(stdin) :P

επίσης στο scanf("%s", &e); έχεις ξεχάσει το κόκκινο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γράψε και ΠΟΙΟ είναι το λάθος που βγάζει ο compiler. Συνήθως σου λέει τι πάει στραβά, απλώς πρέπει να το διαβάσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bessy_94

Νεοφερμένος

Η bessy_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά....:) Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους...Έκανα αυτό με το #define και εντάξει δεν έβγαλε λάθος μετά...τώρα όμως αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα...όταν το τρέχω και δίνω τους αριθμούς μητρώου κτλ και γεμίζω τον πίνακα κλείνει...πρέπει να προσθέσω κάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
σε win και visual studio εισαι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά....:) Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους...Έκανα αυτό με το #define και εντάξει δεν έβγαλε λάθος μετά...τώρα όμως αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα...όταν το τρέχω και δίνω τους αριθμούς μητρώου κτλ και γεμίζω τον πίνακα κλείνει...πρέπει να προσθέσω κάτι?

Ο λόγος που στον κώδικά σου υπάρχει η getch() πριν το return είναι αν δεν κάνω λάθος για να μη σου κλείνει το παράθυρο. Γα την ακρίβεια αντί για getch() θα μπορούσες να είχες βάλει οποιαδήποτε άλλη συνάρτηση εισόδου το ίδιο πράγμα κάνουν. Το θέμα είναι ότι αν μια συνάρτηση εισόδου όταν πάει να τραβήξει δεδομένα απ' το stdin δεν είναι άδειο δε θα πάει να σου ζητήσει να πληκτρολογήσεις κάτι νέο, αλλά τραβάει από ό,τι έχει περισσέψει από πριν. Αυτό μαντεύω ότι έγινε και εδώ. Η τελευταία scanf τράβηξε ό,τι δεδομένα της πληκτρολόγησες και άφησε πίσω το newline (\n) το οποίο στη συνέχεια πήρε η getch με αποτέλεσμα το πρόγραμμά σου να τερματήσει και το παράθυρο να κλείσει πριν προλάβεις να δεις τα αποτελέσματα.

Γενικά αν θες να καλύψεις και αυτήν την περίπτωση μπορείς αντί για κάποια συνάρτηση εισόδου να βάλεις ένα system("pause"); το οποίο απλά παγώνει τη ροή του προγράμματος. Και πρόσθεσε και ένα #include<stdlib.h> στην αρχή για να υπάρχει η δήλωσή του.
Αλλά γενικά αυτά είναι ματσακωνιές των windows δε θεωρείται ορθό ένα πρόγραμμα να μην τερματίζει το κάνεις μόνο και μόνο για δική σου ευκολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bessy_94

Νεοφερμένος

Η bessy_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
vasilis498 δεν μπορω να κανω κατι αλλο που να ειναι ορθο??γιατι αυτη την ασκηση θα την παραδώσω....giwrgos το προγραμμα ειναι στη c και το προγραμμα που γραφω ειναι devc++ τωρα αμα εννοεις τιποτα αλλο δεν ξέρω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτά όπως είπα τα βάζεις για δική σου διευκόλυνση να μπορείς εύκολα να δεις πώς τρέχει το πρόγραμμα. Τώρα το πώς θα το στείλεις είναι διαδικαστικό θέμα. Αν σας έχει υποδείξει ο καθηγητής να βάζετε κάτι να μην κλείνει κάντο αλλιως ειτε αφήσεις κάτι είτε τα βγάλεις δε νομίζω ότι έχει λόγο να σου κόψει βαθμό.

Για dev ίσως υπάρχει τρόπος να το τρέξεις χωρίς να σου κλείσει η κονσόλα αλλά δεν τα ξέρω αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bessy_94

Νεοφερμένος

Η bessy_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ευχαριστω πολυυυυυυυ....!!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
κανε flush το stdout και μετα getch();

οπως ειπε ο vassillis οταν το stdout δεν ειναι αδειο δεν εχει καμια διαφορα αν θα βαλεις getch() ή οχι, οποτε κανεις flush για να μην χαλας την λειτουργια της συναρτησης getch().

fflush(stdin);
getch();

βαλτο στο τελος του κωδικα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το fflush(stdin) δεν δουλεύει, συνήθως. Θα πρέπει να κάνεις ένα άλλο workaround, το οποίο δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γίνεται νομίζω και έτσι απλά η fflush θέλει λίγο προσοχή να ξέρεις τι δεδομένα σου διώχνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γίνεται νομίζω και έτσι απλά η fflush θέλει λίγο προσοχή να ξέρεις τι δεδομένα σου διώχνει.
Καλά, δοκίμασέ το κι άμα σου πιάσει πόσταρε κώδικα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν την έχω χρειαστεί ποτέ εγώ αλλά την έχω δει σε βιβλίο C για καθαρισμό της scanf :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν την έχω χρειαστεί ποτέ εγώ αλλά την έχω δει σε βιβλίο C για καθαρισμό της scanf :P
Χαίρω πολύ, κι εγώ. Όλα τα βιβλία αυτό λένε, αλλά σε κανέναν δεν έχει δουλέψει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
βασικά γαμήστε την την fflush, γιατι να σταματας την ροή του προγράμματος σου?
@bessy_94 αν δεν προλαβαινεις να δεις τα αποτελεσματα βαλτο να γραφει σε αρχειο

freopen("arxeio.txt","wt",stdout); -> βαλτο πάνω πάνω στην main και δεν θα έχεις θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
"Why'd i have to fall in love with you" για τους καμμένους με την C :P (δεν είναι δικό μου)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.

bessy_94

Νεοφερμένος

Η bessy_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
παιδια καλησπερα...μηπως μπορει να μου πει καποιος πως θα δουλεψω εναν πινακα δυο διαστασεων που περιεχει αλφαριθμητικα με δείκτες??
εχω γεμισει τον πινακα με ονοματα και ηλικια απο 20 ατομα και ζηταω απο το χρηστη να μου δωσει μια ηλικια ωστε να του εμφανισω ολους τους υπολοιπους που εχουν την ιδια ηλικια...και αυτο πρεπει να το κανω χωρις συναρτησεις...πρεπει να χρησιμοποιησω δυο δεικτες για εναν 2Δ??εναν να τον διατρεχει οριζοντια και εναν καθετα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Πολύ καμένο!!! :P

Εγώ προειδοποίησα. :D

παιδια καλησπερα...μηπως μπορει να μου πει καποιος πως θα δουλεψω εναν πινακα δυο διαστασεων που περιεχει αλφαριθμητικα με δείκτες??
εχω γεμισει τον πινακα με ονοματα και ηλικια απο 20 ατομα και ζηταω απο το χρηστη να μου δωσει μια ηλικια ωστε να του εμφανισω ολους τους υπολοιπους που εχουν την ιδια ηλικια...και αυτο πρεπει να το κανω χωρις συναρτησεις...πρεπει να χρησιμοποιησω δυο δεικτες για εναν 2Δ??εναν να τον διατρεχει οριζοντια και εναν καθετα??

Η ηλικία είναι σε άλλον πίνακα; αν όχι είναι σαν αλφαριθμητικό μαζι με το όνομα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top