Βοήθεια στην Γλώσσα C

giogWgiog

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giogWgiog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Zaraki ευχαριστω πολυ...!!σ αυτο που εχει κολλησει το μυαλο μου ειναι τι συνθηκη θα χρησιμοποιησω για να ελέγξεις αν σου παταει ενα γραμμα η εναν αριθμο....

Θέλεις να ξέρεις(να καταλαβαίνει δηλαδή ο υπολογιστής) αν παίρνεις από τον χρήστη ένα γράμμα ή έναν αριθμό, έτσι;Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον πίνακα ASCII.Το κάθε σύμβολο, το κάθε γράμμα και ο κάθε αριθμός 0-9 αντιστοιχούν σε έναν μοναδικό αριθμό σε αυτόν τον πίνακα, τον οποίο καταλαβαίνει ο υπολογιστής.
Για παράδειγμα τα κεφαλαία γράμματα Α-Ζ αντιστοιχούν στους αριθμού 65-90.Ψάξε τον πλήρη πίνακα στo google-εικόνες.
Έτσι θα μπορείς κάθε φορά να ρωτάς αν αυτό που πληκτρολόγησε είναι αριθμός(το 0-9 αντιστοιχεί στο 48-57) ή γράμματα(a-z(μικρά) στο 97-122).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Eπισης καλο θα ηταν να διευκρινισεις αν ο χρηστης μπορει να δωσει οποιοδηποτε string ή αν θα εχει συγκεκριμενη μορφη(οπως λανθασμενα θεωρησα εγω). Μερικες φορες στις σχολες λενε οτι "η εισοδος θα ειναι της ταδε μορφης" και κανεις τους ελεγχους συμφωνα με αυτο. Αν η εκφωνηση σας δεν λεει κατι τετοιο, θα πρεπει να ελεγχεις ολοκληρη την εισοδο χαρακτηρα-χαρακτηρα(με διαφορετικη συνθηκη πριν βρεις κενο-αν βρεις- και διαφορετικη μετα το κενο, βασισμενη στον ASCII παντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ένας τρόπος είναι το παίρνεις μονοκόμματο με fgets() το σπάς με strtok() και ελέγχεις τα 2 κόμμάτια με isdigit() και isalpha()

ένας άλλος είναι να βάλεις περιορισμούς σε 2 scanf() και να παίξεις με την επιστροφή της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_f

Νεοφερμένος

Ο manolis_f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Black_Butterfly ευχαριστω παρα πολυ...!!!! :))

παιδια ευχαριστω πολυ νομιζω πως καταλαβα πως θα το κανω..... :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Όπως καταλαβαίνετε ξεκίνησαν τα πανηγύρια με την C...:P
Oπότε έχω κάποιες ερωτήσεις:
1)Υπάρχει κάποιο βιβλίο που να χει μέσα ασκήσεις για προβλήματα φυσικής στη C εκτός από τα γνωστά βιβλία της c για εκμάθηση;
2) Υπάρχει καμιά σελίδα στο ίντερνετ όπου μπορώ να εγκαταστήσω το linux, ή αυτό το ubundu-το οποίο δεν έχω πολυκαταλάβει ακόμα τι είναι-, και το emacs όλα αυτά τελοσπάντων για να μπορώ να δουλεύω προγράμματα στη c και να εξοικειωθώ καλύτερα;Έχω κατεβάσει πρόγραμμα για τα windows αλλά κάποιες εντολές πχ το gcc που βάζουμε ή το -ls , lm κλπ που απαιτεί το linux στα windows δεν χρειάζονται ή πχ το a.out ή στο τέλος του προγράμματος που βάζουμε return 0 στο windows χρειάζεται η εντολή system("pause") και έχω την εντύπωση πως συνηθίζοντας στα windows θα χω πρόβλημα στο linux...Γι αυτό αν κανείς ξέρει καμιά ιστοσελίδα για να κατεβάσω το linux ας τη γράψει...
θενκς:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.
Ξεκίνα βασικά με ένα απλό σύγγραμμα (έστω και στα αγγλικά) πάνω στην γλώσσα C τουλάχιστον για να μάθεις την αλγοριθμική σκέψη. Από ελληνόγλωσση βιβλιογραφία, ψάξε στον εκδ.οίκο Κλειδάριθμο ή και αλλού. Σε δεύτερη φάση ψάξε στο διαδίκτυο θέματα για εξάσκηση. Για προβλήματα φυσικής, πρέπει να βρεις συγκεκριμένα βιβλία με τίτλο "προγραμματισμός για φυσικούς / μηχανικούς".

Τα πανηγύρια αυτά τα έχω περάσει..με την Fortran και Assembly χεχε Γενικά πάνω στον προγραμματισμό υπάρχουν άπειρα βιβλία σε όλες τις γλώσσες του κόσμου. Η κάθε γλώσσα προγραμματισμού έχει την δική της κολεξιόν από βιβλία. Σε κάθε περίπτωση πριν γράφεις τον κώδικα, κάνε ένα plan A με ψευδοκώδικα. Μετά κάνε ένα plan B: μετέφερε τον ψευδοκώδικα στην γλώσσα που θέλεις. Αυτό προϋποθέτει γλωσσική κατανόηση (σύνταξη, εντολές, ιδιομορφίες της εκάστοτε γλώσσας). Άρα πριν πας σε προβλήματα φυσικής / μαθηματικών εξασκήσου στα βασικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Το πρώτο του Κόκκα μας το δίνουν ούτως ή άλλως στη σχολή οπότε το έχω. Από βιβλία πήρα ένα που λέγεται"C από τη θεωρία στην εφαρμογή" μόνο που ψάχνω να βρω αν υπάρχει κάποιο βιβλίο με εφαρμογή της C πάνω σε προβλήματα φυσικής γιατί τέτοια θέματα μας βάζουν στο εργαστήριο...
Στο δεύτερο αρχείο που έριξα μια ματιά νομίζω πως για να κατεβάσω το ubundu πρέπει να πληρώσω. Δεν διατίθεται δωρεάν; Και κάτι άλλο. Άμα το κατεβάσω μπορώ να δουλεύω μετά τα προγράμματα ή θέλει να κατεβάσω και το emacs?Όπως καταλαβαίνετε έχω μπερδευτεί με όλες αυτές τις ονομασίες...
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και στους δυο πάντως!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Το πρώτο του Κόκκα μας το δίνουν ούτως ή άλλως στη σχολή οπότε το έχω. Από βιβλία πήρα ένα που λέγεται"C από τη θεωρία στην εφαρμογή" μόνο που ψάχνω να βρω αν υπάρχει κάποιο βιβλίο με εφαρμογή της C πάνω σε προβλήματα φυσικής γιατί τέτοια θέματα μας βάζουν στο εργαστήριο...
Στο δεύτερο αρχείο που έριξα μια ματιά νομίζω πως για να κατεβάσω το ubundu πρέπει να πληρώσω. Δεν διατίθεται δωρεάν; Και κάτι άλλο. Άμα το κατεβάσω μπορώ να δουλεύω μετά τα προγράμματα ή θέλει να κατεβάσω και το emacs?Όπως καταλαβαίνετε έχω μπερδευτεί με όλες αυτές τις ονομασίες...
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και στους δυο πάντως!:)

Σαν τι είδους προβλήματα φυσικής, δηλαδή; Θέλεις πχ να μάθεις να υπολογίζεις αριθμητικά παραγώγους και ολοκληρώματα, να βρίσκεις ρίζες και λοιπά (υπολογιστική φυσική - αν και δε νομίζω); Αν ναι, δες αυτό μήπως σου κάνει (έχει αλγόριθμους κάποιων διαδικασιών - κάτι έχει και σε γλώσσα προγραμματισμού, αλλά δεν είναι η C): https://eclass.uoa.gr/modules/document/file.php/PHYS192/Ypologistikes_Methodoi.pdf

Τώρα για το δεύτερο που λες, μου φαίνεται ότι δεν έχεις καταλάβει καλά πώς «παίζεται το παιχνίδι». Το ubuntu είναι μία από τις διανομές linux που υπάρχουν. Για να το εγκαταστήσεις στον υπολογιστή σου, θα πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε format και αν θέλεις να έχεις και windows και linux μαζί, τότε, πρέπει να δημιουργήσεις δύο partitions στον δίσκο σου (πάλι θα σβηστούν όλα τα δεδομένα σου) και να περάσεις μετά στο ένα τα windows και στο άλλο το linux.
Αν δεν είσαι εξοικειωμένη με τέτοιες διαδικασίες και δεν έχεις άμεση πρόσβαση σε άλλο υπολογιστή με internet, ώστε να βρεις λύση διαδικτυακά, καλύτερα άσ' το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Μάλιστα, κατάλαβα..μάλλον θα το αφήσω, καλά είμαι και με αυτό το πρόγραμμα που δουλεύω τώρα, που να κάνω φορματ....να τα χάσω όλα! Αλλά ρώτησα γιατί μια συμφοιτήτρια μου είπε πως κατέβασε το ubundu αλλά δεν της δουλεύει, μάλλον και αυτή δεν θα ήξερε, γιατί τόσες μέρες κι εγώ αυτό είχα καταλάβει, πως δεν γίνεται να κατεβάσω το ubundu αν δεν κάνω φορμάτ πρώτα...Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!
Για τα προβλήματα φυσικής που λεγα εννοούσα ότι πχ στο εργαστήριο μας λεν να υπολογίσουμε το διάστημα ή το χρόνο κατα τη διάρκεια μια ευθύγραμμης ομαλά μεταβαλόμενης κίνησης σε πρόγραμμα c ή να γράψουμε μαθηματικές εξισώσεις και τέτοια...Ψάχνοντας, βρήκα κάτι ασκήσεις από το αντίστοιχο εργαστήριο του ΑΠΘ οπότε μάλλον θα αρκεστώ σ αυτές προστοπαρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Εδώ μπορείς να εγκαταστήσεις- απεγκαταστήσεις τα Ubuntu μέσα απο τα windows, γινονται όλα αυτόματα οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Τα δολάρια που θα σου ζητήσει είναι προαιρετικά μπορείς να τα μηδενίσεις.

Μπορείς να γράψεις προγράμματα σε απλό text editor αποθηκευοντας τα ώς .c. Δές το λινκ που έδωσα πιο πάνω ή ψάξε στο google.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Δηλαδή δεν χρειάζεται να κάνω φορμάτ και όλα αυτά που διάβασα πιο πάνω;;

Α εντάξει τώρα κατεβαίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Όπως καταλαβαίνετε ξεκίνησαν τα πανηγύρια με την C...:P
Oπότε έχω κάποιες ερωτήσεις:
1)Υπάρχει κάποιο βιβλίο που να χει μέσα ασκήσεις για προβλήματα φυσικής στη C εκτός από τα γνωστά βιβλία της c για εκμάθηση;
2) Υπάρχει καμιά σελίδα στο ίντερνετ όπου μπορώ να εγκαταστήσω το linux, ή αυτό το ubundu-το οποίο δεν έχω πολυκαταλάβει ακόμα τι είναι-, και το emacs όλα αυτά τελοσπάντων για να μπορώ να δουλεύω προγράμματα στη c και να εξοικειωθώ καλύτερα;Έχω κατεβάσει πρόγραμμα για τα windows αλλά κάποιες εντολές πχ το gcc που βάζουμε ή το -ls , lm κλπ που απαιτεί το linux στα windows δεν χρειάζονται ή πχ το a.out ή στο τέλος του προγράμματος που βάζουμε return 0 στο windows χρειάζεται η εντολή system("pause") και έχω την εντύπωση πως συνηθίζοντας στα windows θα χω πρόβλημα στο linux...Γι αυτό αν κανείς ξέρει καμιά ιστοσελίδα για να κατεβάσω το linux ας τη γράψει...
θενκς:)

Γεια σου κι απο μενα.

Ως προς το 2) Οπως ειπαν και τα παιδια το ubuntu ειναι μια διανομη linux . Σε απλα ελληνικα ειναι ενα λειτουργικο συστημα σαν τα windows που εχεις (αλλα χαρακτηριστικα απο αυτα που εχεις συνηησει) . Υπαρχουν παρα πολλες διανομες σαν το ubuntu , τα οποια αποτελουν κι αυτα ανεξαρτητα λειτουργικα συστηματα (π.χ fedora, Mint κλπ) .

Emacs = text editor (οπως το notepad στα windows ( ! απλα σαν ενα σχετικο παραδειγμα το φερνω για να καταλαβει την ουσια) ) . Ανοιγεις το προγραμμα και γραφεις κειμενο.

Οι διαφορες που αναφερεις δεν ειναι τοσο κουραστικες ή τρομερες . Αν μαθεις σε linuxοηδες να προγραμματιζεις και να τρεχεις προγραμματα τοτε θα αφησεις τα πρεπει των windoes και το αντιθετο. Μαθε στο ubuntu που θα βαλεις να κανεις τη δουλεια σου και θα εισαι μια χαρα.

Μην τρομαξεις οταν δεις το γραφικο περιβαλλον των ubuntu και το συστημα αρχειων του. Ειδικα για τη δουλεια που τα θες ειναι πανευκολα να πλοηγηθεις εκει μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ και τους 3 σας για τις πληροφορίες. Πραγματικά είχα άγνοια!! Το ubuntu είναι στο δρόμο της λήψης, υπολείπονται 200 και κάτι MB. Όταν το τρέξω θα σας πω αν έχω τυχών προβλήματα!
Πολλά θενκς!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Όπως καταλαβαίνετε ξεκίνησαν τα πανηγύρια με την C...:P
Oπότε έχω κάποιες ερωτήσεις:
1)Υπάρχει κάποιο βιβλίο που να χει μέσα ασκήσεις για προβλήματα φυσικής στη C εκτός από τα γνωστά βιβλία της c για εκμάθηση;
2) Υπάρχει καμιά σελίδα στο ίντερνετ όπου μπορώ να εγκαταστήσω το linux, ή αυτό το ubundu-το οποίο δεν έχω πολυκαταλάβει ακόμα τι είναι-, και το emacs όλα αυτά τελοσπάντων για να μπορώ να δουλεύω προγράμματα στη c και να εξοικειωθώ καλύτερα;Έχω κατεβάσει πρόγραμμα για τα windows αλλά κάποιες εντολές πχ το gcc που βάζουμε ή το -ls , lm κλπ που απαιτεί το linux στα windows δεν χρειάζονται ή πχ το a.out ή στο τέλος του προγράμματος που βάζουμε return 0 στο windows χρειάζεται η εντολή system("pause") και έχω την εντύπωση πως συνηθίζοντας στα windows θα χω πρόβλημα στο linux...Γι αυτό αν κανείς ξέρει καμιά ιστοσελίδα για να κατεβάσω το linux ας τη γράψει...
θενκς:)
O gcc υπάρχει και για windows απλώς δεν είναι προεγκατεστημένος. Αν χρησιμοποιείς τις standard βιβλιοθήκες της C ο κώδικας σε όλα τα λειτουργικά είναι ο ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Κάτσε κάτσε. Τι είναι οι standard βιβλιοθήκες; ένα ένα μου τα πετάτε. Μόλις τώρα ξεκίνησα και δεν τα ξέρω όλα αυτά:/:...
Τι εννοείς στο μήνυμά σου; κάνε ένα εκσπλενέισιον πλιζζζζ:redface:

Α και το ubuntu για τους πιο πάνω κατέβηκε αλλά θέλει cd για εγγραφή που δεν έχω αυτή τη στιγμή. Οπότε...σε 2 μέρες θα το ξαναπροσπαθήσω( που θα πάρω cd)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

d_p

Νεοφερμένος

Ο d_p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Κάτσε κάτσε. Τι είναι οι standard βιβλιοθήκες; ένα ένα μου τα πετάτε. Μόλις τώρα ξεκίνησα και δεν τα ξέρω όλα αυτά:/:...
Τι εννοείς στο μήνυμά σου; κάνε ένα εκσπλενέισιον πλιζζζζ:redface:

Α και το ubuntu για τους πιο πάνω κατέβηκε αλλά θέλει cd για εγγραφή που δεν έχω αυτή τη στιγμή. Οπότε...σε 2 μέρες θα το ξαναπροσπαθήσω( που θα πάρω cd)

Άν έχεις usb μπορείς να το εγκαταστήσεις χρησιμοποιώντας το unetbootin.

Απο περιέργια σε τι σχολή είσαι ? φυσικής ή πληροφορικης ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Κάτσε κάτσε. Τι είναι οι standard βιβλιοθήκες; ένα ένα μου τα πετάτε. Μόλις τώρα ξεκίνησα και δεν τα ξέρω όλα αυτά:/:...
Τι εννοείς στο μήνυμά σου; κάνε ένα εκσπλενέισιον πλιζζζζ:redface:

Α και το ubuntu για τους πιο πάνω κατέβηκε αλλά θέλει cd για εγγραφή που δεν έχω αυτή τη στιγμή. Οπότε...σε 2 μέρες θα το ξαναπροσπαθήσω( που θα πάρω cd)

Code:
#include <stdio.h>
int main()
{
  printf("Hello world\n");
  return 0;
}
Το stdio.h είναι μια βιβλιοθήκη που ανήκει στην standard της c. Αυτή ορίζει την συνάρτηση "printf" που χρησιμοποιώ στο κώδικα. Κάποιες βιβλιοθήκες μπορεί να μην τρέχουν σε όλα τα λειτουργικά συστήματα.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και online compiler αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Α και το ubuntu για τους πιο πάνω κατέβηκε αλλά θέλει cd για εγγραφή που δεν έχω αυτή τη στιγμή. Οπότε...σε 2 μέρες θα το ξαναπροσπαθήσω( που θα πάρω cd)

Μια επανεκκίνηση κάνει και είσαι μέσα..πoιο cd?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Υπαρχει υποχρεωση απο τον designer να κανει type cast καθε φορα που χειριζεται void * ; Αν η μετατροπη απο και προς void * γινεται αυτοματα τοτε υπαρχει λογος να γινεται type cast

Ξερει κανεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top