Βοήθεια σε Assembly

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
εδω και 2 μερες σχεδον προσπαθω να γραψω τον αλγοριθμο της insertion sort σε assembly αλλα δεν τρεχει με τποτα(εχω φαει μεγαλο κολλημα)...θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος με εναν σχετικο κωδικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με μια αναζήτηση βρήκα αυτό. Ελπίζω να βοηθηθείς. :)

Ρίξε μια ματιά κι εδώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
τα εχω δει και εγω αυτα αλλα δεν με βοηθησαν ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς, εγώ δεν γνωρίζω, να σε βοηθήσω. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος, που να ξέρει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Αssembly για ποιον επεξεργαστή;

Δεν γνωρίζω assembly κανενός επεξεργαστή αλλά πρέπει να εργαστείς ως εξής.

- Τακτική διαίρει και βασίλευε. διαιρούμεν τον αλγόριθμο σε μικρότερα κομμάτια.
- Όχι αλγόριθμο σε χάρτι πάντοτε σε υπολογιστή. Ξεκινάμε σε κάτι απλό επαληθεύουμε ότι δουλεύει με ανελλέητο debuging. Σιγά σιγά προσθέτουμε κώδικα κάνοντας πιο πολύπλοκο τον πρόγραμμα μας. Αν πας και γράψεις όλο το πρόγραμμα από τη αρχή πολύ δύσκολα θα σου δουλέψει θα ψάχνεις ποιο είναι το λάθος δεν θα το βρίσκεις και θα κλαις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
πως θα αναπαραστησω σε γλωσσα assembly την εντολη curr=head->next????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
πως θα αναπαραστησω σε γλωσσα assembly την εντολη curr=head->next????

Καταρχάς θα πρέπει να έχεις καταλάβει τη λογική της assembly, αλλιώς δε κάνεις τίποτα.

Οι μεταβλητές κάθε "αντικειμένου" μιας δομής μπαίνουν σε διαδοχικές θέσεις στη μνήμη. Κοίτα πχ τι αποτελέσματα θα σου βγάλει ο παρακάτω κώδικας.

Θα πρέπει να αποθηκεύσεις σε ένα register την τιμή του head και να τον αυξήσεις κατά τόσες θέσεις ώστε να δείχνει στο next. Μετά τον register αυτό τον χρησιμοποιείς ως pointer για να πάρεις την τιμή του next.

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

struct mystruct{
int a;
int b;
struct mystruct *next;
};

main()
{

struct mystruct *curr,*head;
head = (struct mystruct *) malloc(sizeof(struct mystruct));

printf("%p %p %p %p\n",head,&(head->a),&(head->b),&(head->next));

printf("\n%ld\n",sizeof(struct mystruct));
}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
πως θα εισαγω string μεσα σε λιστα?εναν εναν χαρακτηρα ειναι οκ αλλα ολο το string?οποιος γνωριζει ας μου απαντησει αμεσα γιατι η εργασια τρεχει !;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Τη δομή του θες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
πως θα εισαγω string μεσα σε λιστα?εναν εναν χαρακτηρα ειναι οκ αλλα ολο το string?οποιος γνωριζει ας μου απαντησει αμεσα γιατι η εργασια τρεχει !;)
Για ποια γλώσσα προγραμματισμού μιλάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
σε assembly ειναι η ασκηση αλλα πρωτα πρεπει να το σκεφτω σε c
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
σε assembly ειναι η ασκηση αλλα πρωτα πρεπει να το σκεφτω σε c
Όταν λες σε λίστα τι θέλεις να κάνεις δηλαδή; :hmm:

Εγώ πάλι σε C θα το έγραφα και μετά θα το έκανα σε assembly με gcc -S. Κι άσ' τους να ψάχνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
trαυτο το gcc -S τι ειναι δεν το ξερω :worry:ουσιαστικα αυτο που ζηταει η ασκηση ειναι να διαβαζω μια λιστα απο χαρακτηρες (string) p, li { white-space: pre-wrap; }απο την κονσολα να τα τοποθετω στην λιστα ,μετα να την αντιστρεφω αλλαζοντας μονο τους pointers και στο τελος να την εκτυπωνω κ ολο αυτο σε assembly
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
πως θα εισαγω string μεσα σε λιστα?εναν εναν χαρακτηρα ειναι οκ αλλα ολο το string?οποιος γνωριζει ας μου απαντησει αμεσα γιατι η εργασια τρεχει !;)

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θές αλλα μαλλον μιλάς για απλά συνδεδεμάνη λίστα που αποθηκεύει strings.Στην C μπορείς να το κάνεις έτσι:

Code:
#include<stdio.h>
#include<stdlib.h>
#include<string.h>

struct node
{
    char *string;
    struct node *next;
};
int eisagwgh(char str[],struct node **list);

int main()
{
    char str[100];//99 το πολύ χαρακτήρες
    struct node *list=NULL;
    
    puts("Dwse:");
    while(strcmp("end",gets(str)))//μέχρι να δώσεις end
          if(eisagwgh(str,&list))puts("sfalma sthn desmeush mnhmhs.");
    while(list!=NULL)
    {
        puts(list->string);
        list=list->next;
    }
    return 0;
}

int eisagwgh(char str[],struct node **list)
{
    struct node *neos;

    neos=(struct node *)calloc(1,sizeof(struct node));
    if(!neos)return 1;
    neos->string=(char *)calloc(1,strlen(str)+1);
    if(!neos->string)return 1;
    strcpy(neos->string,str);
    neos->next=*list;
    *list=neos;
    return 0;
}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
πως θα υπολογισω το cosx χρησιμοποιωντας την σειρα taylor σε γλωσσα assembly??
παρακαλω βοηθηστε!!!!;)

ξερω τον τυπο αλλα δεν ξερω πως θα τον εφαρμοσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Επειδή δε σε βοηθάει κανένας απ ότι βλέπω, θα σου πω πως θα το έκανα σε αλγοριθμο του ΑΕΠΠ να γελάσουμε χD.

σαμ<-1
Διάβασε χ !(του συνχ)
Για ι από 2 μέχρι 100 με βημα 2 ! μεγάλη προσέγγιση αυτή ε;
Αν χmod4=0 τότε
σαμ<-σαμ-χ^ι/F(i)
Aλλιώς
σαμ<-σαμ+χ^ι/F(i)
Τέλος_αν
Τέλος_επανάληψης
Γράψε σαμ ! συνχ

Όπου F η συνάρτηση που μας επιστρέφει το παραγοντικό. Αλλά πρέπει να βγαίνει και χωρίς συνάρτηση, μέσα στο βρόχο του ''για'' κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
πως αναπαριστω δυναμεις σε γλωσσα μηχανης?δηλαδη μια δυναμη που στην c θα ηταν pow(x,y) πως θα ειναι σε assembly?

?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bessy_94

Νεοφερμένος

Η bessy_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
παιδια καλησπερα...μας εβαλε ο καθηγητης μια ασκηση σε assembly αλλα δεν τα εχω καταλαβει και πολυ καλα..τα διαβασα και μονη μου και προσπαθησα να λυσω την ασκηση αλλα δεν μου βγαινει...η ασκηση λεει αφου τελοσπαντων εχουμε αποθηκευσει καποιους αριθμους απο προηγουμενα ερωτηματα στις θεσεις 40 και 30 να αντιγραψουμε το περιεχομενο της θεσης 30 στη 31 και της 40 στη 41..εγω αυτο που εκανα ειναι το εξης:
ORG 30
DB4
ORG 40
DB 15
LDAC 30
STAC 31
LDAC 40
STAC 41

αλλα μου βγαζει αριθμους σε ακυρες θεσεις....μπορει καποιος να μου πει τι κανω λαθος??ευχαριστω εκ των προτερων..!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
παιδια καλησπερα...μας εβαλε ο καθηγητης μια ασκηση σε assembly αλλα δεν τα εχω καταλαβει και πολυ καλα..τα διαβασα και μονη μου και προσπαθησα να λυσω την ασκηση αλλα δεν μου βγαινει...η ασκηση λεει αφου τελοσπαντων εχουμε αποθηκευσει καποιους αριθμους απο προηγουμενα ερωτηματα στις θεσεις 40 και 30 να αντιγραψουμε το περιεχομενο της θεσης 30 στη 31 και της 40 στη 41..εγω αυτο που εκανα ειναι το εξης:

Να υποθέσω δεν μιλας για αρχιτεκτονική MIPS;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bessy_94

Νεοφερμένος

Η bessy_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ειμαι πρωτοετης πρωτη φορα το ακουω οποτε μαλλον οχι.....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top