Βοήθεια σε Assembly

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ελληνικη βοηθεια πανω σε assembly στον MIPS ;

Εχετε κατι κατα νου να προτεινετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Κάτι εισαγωγικο απο το πανεπιστήμιο Θεσσαλίας:

https://inf-server.inf.uth.gr/courses/CE134/lectures.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ευχαριστω, αν και ειναι η 3φορα που το λεω, νομιζω οτι τωρα επιασα τονοημα με τις διαδικασιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Θα ηθελα εναν editor αλλα να ειναι free . Να μη χρεαζεται account κλπ .

Εχετε καμοια ιδεα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θα ηθελα εναν editor αλλα να ειναι free . Να μη χρεαζεται account κλπ .

Εχετε καμοια ιδεα ;
vim
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
καλησπερα
θελω να γραψω ενα προγραμμα σε assemply x86 το οποιο να περιεχει την εντολη jmp η οποια να με πηγαινει σε μια απολυτη διευθυνση που εγω θελω .

Ερωτω : jmp α<απολυτη διευθ.> ή jmp <offset> ;

εχω κανει και τα δυο και βγαζει καποιο λογικο σφαλμα το οποιο θελω να δω αν οφειλεται απο τη jump .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
καλησπερα
θελω να γραψω ενα προγραμμα σε assemply x86 το οποιο να περιεχει την εντολη jmp η οποια να με πηγαινει σε μια απολυτη διευθυνση που εγω θελω .
Ερωτω : jmp α<απολυτη διευθ.> ή jmp <offset> ;
εχω κανει και τα δυο και βγαζει καποιο λογικο σφαλμα το οποιο θελω να δω αν οφειλεται απο τη jump .

Πέρυσι στο πρώτο εξάμηνο έκανα Assemply , αλλά δεν θυμάμαι και πολλά να σου πω την αλήθεια .
Αν θες όμως έχω καλές σημειώσεις από τον καθηγητή μου . Εγώ πάντως δεν είχα τόσο δύσκολα προγράμματα . Κάτι απλά θυμάμαι ...
Άτιμη γλώσσα προγραμματισμού η Assemply και πολύ δύσκολη για το τίποτα
(για να κάνει μία πρόσθεση το 5 με το 10 και να κάνει MVAC σου βγάζει το λάδι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ασχολείται κανείς με LC-3 να συνδράμει σε μια εργασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top