Βοήθεια με άσκηση στα Μαθηματικά

Mariaathens

Νεοφερμένος

Η Mariaathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά... μας έβαλε μια πολύ δύσκολη ασκηση ο κύριος μας στο σχολειο, την έχω φτάσει μέχρι ενα σημειο αλλα μετά δεν ξέρω τι να κάνω... μπορει καποιος να με βοηθησει?? Η πρώτη εικόνα είναι η άσκηση, και δεύτερη μέχρι το σημείο που την έχω λύσει... ευχαριστωωωω...
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20210521-143228_Chrome.jpg
    Screenshot_20210521-143228_Chrome.jpg
    607.8 KB · Εμφανίσεις: 209
  • Screenshot_20210521-143222_Chrome.jpg
    Screenshot_20210521-143222_Chrome.jpg
    1 MB · Εμφανίσεις: 213

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
νομο συνημιτόνων δουλεύετε?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν μου απαντας και θελω να παω για υπνο.
Αν ναι ,τοτε το κατω τριγωνακι ειναι ισοσκελες διοτι παρα την βαση γωνιες ειναι ισες.
Κανε εκει στην γωνια 150 τον νομο συνιμητονων να βρεις τις πλευρες του.
Μετα κανε το ιδιο στο αριστερο και δεξιο τριγωνο στην γωνια 75 μορων να βρεις τις πλευρες που σε ενδισφερουν.
Αμα βγουν α τοτε ειναι ισοπλευρο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mariaathens

Νεοφερμένος

Η Mariaathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
νομο συνημιτόνων δουλεύετε?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν μου απαντας και θελω να παω για υπνο.
Αν ναι ,τοτε το κατω τριγωνακι ειναι ισοσκελες διοτι παρα την βαση γωνιες ειναι ισες.
Κανε εκει στην γωνια 150 τον νομο συνιμητονων να βρεις τις πλευρες του.
Μετα κανε το ιδιο στο αριστερο και δεξιο τριγωνο στην γωνια 75 μορων να βρεις τις πλευρες που σε ενδισφερουν.
Αμα βγουν α τοτε ειναι ισοπλευρο
Με συγχωρείς πολυ αλλα το ischool δεν με αφηνε να συνδεθώ... όχι δεν έχουμε κάνει νομο συνημμένων!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Με συγχωρείς πολυ αλλα το ischool δεν με αφηνε να συνδεθώ... όχι δεν έχουμε κάνει νομο συνημμένων!
Ωραια , δεν εχω καποια αλλη ιδεα εκτος του νομου των συνημιτόνων. Καποια βοηθεια ? τι θεωρημα κανετε και σας εβαλε αυτη την εφαρμογη?
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
παντως ετσι οπως το σκεφτηκες το κανα και γω δηλαδη συγκριση τριγωνων και το βγαζω αρχικα ισοσκελες.απο κει και περα δεν μπορω να το βγαλω ισοπλευρο με καμια πιστη.ειτε να βγαλω τη μια γωνια 60 μοιρες ειτε ολες τις πλευρες ισες.μηπως ζηταγε ισοσκελες να δειξεις?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

για φερε απο το Ε μια παραλληλο μπας και γινει με τις εντος εναλλαξ κανα κολπο.δεν ξερω δοκιμασε το
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mariaathens

Νεοφερμένος

Η Mariaathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Μαρια στην 1η λυκειου πραγματι δεν υπαρχει νομος συνημιτόνων.
Η αποψη μου ειναι οτι η ασκηση ειναι λαθος , μαλλον αποδειξη οτι το τριγωνο ειναι ισοσκελες θελει και οχι ισοπλευρο διοτι δεν ειναι ισοπλευρο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,221 μηνύματα.
Πηγαίνω πρώτη λυκειου...

Αυτό ίσως σε βοηθήσει,ίσως και όχι. Δεν θυμάμαι καν τι κάνουν στην πρώτη λυκείου στην γεωμετρία πλέον :P . Στην περίπτωση που σου βγάζουν όντως νόημα αυτά, ζήτα διευκρίνιση για ότι δεν καταλαβαίνεις.
1621626089825.png
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Με συγχωρείς πολυ αλλα το ischool δεν με αφηνε να συνδεθώ... όχι δεν έχουμε κάνει νομο συνημμένων!

Νόμος συνημιτόνων λέγεται..όχι συνημμένων (με αστεία διάθεση). Για θεωρητική είσαι; :D

@Mariaathens

Ψάξε εδώ στο link για εξάσκηση πάνω σε ισόπλευρα τρίγωνα. Είναι στα Αγγλικά, ελπίζω να μην έχεις πρόβλημα με τη γλώσσα.

Equilateral Triangles
 

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά... μας έβαλε μια πολύ δύσκολη ασκηση ο κύριος μας στο σχολειο, την έχω φτάσει μέχρι ενα σημειο αλλα μετά δεν ξέρω τι να κάνω... μπορει καποιος να με βοηθησει?? Η πρώτη εικόνα είναι η άσκηση, και δεύτερη μέχρι το σημείο που την έχω λύσει... ευχαριστωωωω...


Η πρώτη λύση δεν είναι και πολύ αναλυτική αλλά φαντάζομαι πάει κάπως έτσι (στο σχήμα του mathematica):

(αφού: λόγω του ισόπλευρου , κοινή και λόγω του ισοσκελούς ).
Άρα οπότε ισοσκελές.

Επιπλέον

(αφού: , κοινή και ), οπότε και το είναι ισοσκελές, με

Ώστε το τετράπλευρο είναι ρόμβος εφ' όσον έχει όλες του τις πλευρές ίσες, άρα και αφού έπεται ότι

Από και προκύπτει ότι το είναι ισόπλευρο.

Ελπίζω να μην κούρασα. Ίσως η λύση συντομεύει κι άλλο. Έχω καιρό να ασχοληθώ με Γεωμετρία. Η δεύτερη λύση με τίτλο "15 μοίρες" νομίζω είναι αρκετά αναλυτική, άρα κομπλέ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Ωραιες οι προτασεις του nPb και του rebel , ειναι ωραιο να ασχολουνται οι ανθρωποι ωρες με την γεωμετρια παρα με το ταβλι αλλα το ερωτημα ειναι γιατι θα πρεπει να τρομαξουμε την Μαρια? Γιατι θα πρεπει να ακουει γεωμετρια και να φευγει, μια τοσο χρησιμη και εξυπνη επιστημη. Η ασκηση αυτη δεν ειναι ουτε για την ηλικια της ουτε για τον χρονο της.
 

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Συμφωνώ. Τουλάχιστον θα μπορούσε να σπάσει την άσκηση σε υποερωτήματα όπως σε αυτό το διαγώνισμα (ουσιαστικά πρόκειται για ακόμα μία λύση της άσκησης)

Το διαγώνισμα το αλίευσα από εδώ. Ο ίδιος καθηγητής έχει αναρτήσει πρόσθετο υλικό για γεωμετρία Α' Λυκείου (αλλά και γενικά για γεωμετρία Ολυμπιάδων κλπ.) στην άλλη του σελίδα εδώ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top