Βοήθεια για το ακουστικό των αγγλικών

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
κοιτα πριν 5 με 7 χρονια τα παιδια που εδιναν προφισιεν ηταν ελαχιστα...τωρα δινουν σχεδον ολοι που πηραν λοουερ....ο μονος σκοπος ειναι το κερδος των φροντιστηριων και της ελληνοαμερικανικης...ολι μαε δεν εχουμε τις ιδιες δυνατοτητες για τα αγγλικα.......σκεψου οτι με προφισιεν διδασκεις κι ολας.....ειναι ενα αρκετα απαιτητικο πιστοποιητικο.....
θα σου δωσω ενα παραδειγμα απο μενα: την φυσικη στις πανελληνιες την διαβαζα απειρες ωρες αλλα δεν την καταλαβαινα αρκετα.....στο τελος εγραψα 11,7 και ημουν απιστευτα χαρουμενος...και 10 χρονια να εδινα πανελληνιες 15 δεν θα εγραφα με τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δέσποινα_

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
δεν λεω οτι εχεις αδικο και σιγουρα η φυσικη ειναι ενα δυσκολο μαθημα....δεν αρκει μονο να τη διαβαζεις αλλα και να κατανοεις αυτο που διαβαζεις...απλα στη δικη μου περιπτωση τα ακουστικα δεν ειναι θεμα διαβασματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
δεν λεω οτι εχεις αδικο και σιγουρα η φυσικη ειναι ενα δυσκολο μαθημα....δεν αρκει μονο να τη διαβαζεις αλλα και να κατανοεις αυτο που διαβαζεις...απλα στη δικη μου περιπτωση τα ακουστικα δεν ειναι θεμα διαβασματος
ειναι θεμα οτι δεν μπορεις να αντιληφθεις σε αυτο το δυσκολο βαθμο την γλωσσα....δεν σημαινει οτι δεν την ξερεις...και αυριο μεθαυριο αν πας σε μια δουλεια χεστη.... αν εχεις προφισιεν...το πιο πιθανο ειναι να δωσεις συνεντευξη στα αγγλικα,,,,αυτη η μεθοδος του προφισιεν τωρα ειναι για το χρημα και μονο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δέσποινα_

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
πληροφοριακα στο michigan proficiency οταν τα εχεις ολα low pass και ενα bordenline fail περνας.αν δηλαδη ειχα bf στα ακουστικα περνουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
πληροφοριακα στο michigan proficiency οταν τα εχεις ολα low pass και ενα bordenline fail περνας.αν δηλαδη ειχα bf στα ακουστικα περνουσα.
εγω ειχα κασεττα 58% αρα φειλ....αν ειχα 60% μπορντελαιν δηλαδη θα το επαιρνα....για 2% δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δέσποινα_

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ειναι θεμα οτι δεν μπορεις να αντιληφθεις σε αυτο το δυσκολο βαθμο την γλωσσα....δεν σημαινει οτι δεν την ξερεις...και αυριο μεθαυριο αν πας σε μια δουλεια χεστη.... αν εχεις προφισιεν...το πιο πιθανο ειναι να δωσεις συνεντευξη στα αγγλικα,,,,αυτη η μεθοδος του προφισιεν τωρα ειναι για το χρημα και μονο:D

το κακο ομως ειναι οτι αυτο το πτυχιο θα μου χρειαστει στο μελλον για να βρω δουλεια...γι αυτο και εχω κανει πολλες προσπαθειες να το ξαναδωσω!και οπως ειπες και πριν τωρα δινουν παρα πολλοι αυτο το πτυχιο και υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος οποτε το λοουερ δεν αρκει κατα τη γνωμη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δέσποινα_

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
εγω ειχα κασεττα 58% αρα φειλ....αν ειχα 60% μπορντελαιν δηλαδη θα το επαιρνα....για 2% δηλαδη

σοβαρα?μεγαλη ατυχια...εχεις δοκιμασει αναβαθμολογηση ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
σοβαρα?μεγαλη ατυχια...εχεις δοκιμασει αναβαθμολογηση ?
ηταν να κοπω.....στην αναβαθμολογηση τζαμπα το παραβολο...και μετα στανταρ θα μου πουν φειλ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δέσποινα_

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
οχι μην το λες και εγω ετσι νομιζα αλλα μια φιλη μου που ειχε δωσει λοουερ ειχε πασ στα προφορικα,λοου πασ gvr και εκθεση...και bf στα ακουστικα.ο καθηγητης της εκανε αιτηση για αναβαθμολογηση και το low pass της εκθεσης εγινε pass και περασε!

και αν τα αποτελεσματα της επανεξετασης ειναι θετικα τοτε δεν χρειαζεται να πληρωσεις.αλλιως δινεις 20ευρω απ ο,τι μου ειχε πει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Κατ' αρχήν το πιο βασικό από όλα είναι να έχεις ερεθίσματα, ανεξάρτητα από την γλώσσα. Τι εννοώ?
Να μην βασίζεσαι μόνο στη δουλειά που γίνεται στο μάθημα για να εξοικειωθείς με την γλώσσα - πόσο μάλλον ότι μιλάμε για επίπεδο άπταιστης χρήσης της ξένης γλώσσας, σε επίπεδο μητρικής όπως είναι τα πτυχία που αναφέρεις.
Η θεία μου είναι καθηγήτρια αγγλικών και από μικρή μου έδινε κάποιες συμβουλές, που σου παραθέτω και εύχομαι να σε βοηθήσουν. Είναι αρκετά πρακτικές και εφαρμόζονται στην καθημερινότητά σου (αν αυτή συμπεριλαμβάνει κινηματογράφο, ξένη μουσική, κτλ)
1) Το πιο απλό. Όταν βάζεις ξένες ταινίες για να δεις, μην βάζεις ελληνικούς υπότιτλους - μην βάζεις καθόλου υπότιτλους. Το ξέρω ότι στην αρχή θα είναι δύσκολο, αλλά όσο προχωράει τόσο θα εξοικειώνεσαι.
2) Να σκέφτεσαι στην ίδια την γλώσσα. Μιλάς αγγλικά? Να σκέφτεσαι αγγλικά! Μην μεταφράζεις νοητά ό,τι ακούς ή διαβάζεις. Δέξου το και ανταποκρίσου στην ίδια την γλώσσα.
3) Ακούς ξένη μουσική? Δώσε έμφαση στους στίχους και μην τους ψάχνεις στο διαδίκτυο. Παίζε το πολλές φορές και σταμάτα για να γράφεις ό,τι ακούς - κάτι σαν απομαγνητοφώνηση όπως το έλεγαν παλιά!:P

Αυτά είναι όσα πολύ απλά πράγματα έκανα εγώ, ανεξάρτητα από την μεθοδολογία που μου έδιναν οι καθηγήτριές μου για κάθε τύπο ακουστικής άσκησης. Είναι όμως πράγματα που εφάρμοζα για χρόνια και δεν ξέρω αν θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν σε τόσο λίγο χρόνο.
Ανεξαρτήτως αποτελέσματος όμως, πιστεύω ότι η προσπάθεια αξίζει! Δεν έχεις να χάσεις τίποτα!:)
Καλή σου επιτυχία!:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
η κασεττα ειναι οτι εδειξε ο υπολογιστης....αρα τζαμπα κοπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
έχω ακούσει όλα τα πιστοποιητικά θα ξεκινήσουν να δίνουν επάρκεια σε λίγο καιρό παιρνώντας ο κατοχος από ένα teacher training...δεν είναι 100% σίγουρο... απλά έτσι άκουσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenaki_m

Νεοφερμένος

Η τζενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
τα ακουστικα οντως ειναι μεγαλο προβλημα στις εξετασεις...παντως για να βελτιωθει το προβλημα θα πρεπει να εξασκησεις περισσοτερο τα ακουσικα...για παραδειγμα θα μπορουσες να βλεπεις ταινιες χωρις υποτιτλους -πραγματικα βοηθουν- ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Li@Ν@

Νεοφερμένος

Η Li@Ν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
και στην τηλεοραση ακομα οταν βλεπεις ξενες ταινιες η σειρες προσπαθησε αυτα που ακους να τα αντιστοιχεις με τους υποτιτλους απο κατω.αυτο μου προτεινε η καθηγητρια μου και μαλιστα μου ειπε οτι βοηθαει περισσοτερο αν παρακολουθω κατι που δεν μαρεσει και το βρισκω βαρετο,γιατι ετσι δεν επικεντρωνομαι στην υποθεση και δεν με αποσπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Συμφωνώ με κάποιους απο τους προλαλήσαντες!
Η λύση είναι μία!
Πολύ-πολύ Εξάσκηση !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δέσποινα_

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
έχω ακούσει όλα τα πιστοποιητικά θα ξεκινήσουν να δίνουν επάρκεια σε λίγο καιρό παιρνώντας ο κατοχος από ένα teacher training...δεν είναι 100% σίγουρο... απλά έτσι άκουσα!
αληθεια????μακαρι να γινει οντως αυτο που λες!!!πιστευω πως η επαρκεια ειναι ενα πολυ σηματικο εφοδιο!

Κατ' αρχήν το πιο βασικό από όλα είναι να έχεις ερεθίσματα, ανεξάρτητα από την γλώσσα. Τι εννοώ?
Να μην βασίζεσαι μόνο στη δουλειά που γίνεται στο μάθημα για να εξοικειωθείς με την γλώσσα - πόσο μάλλον ότι μιλάμε για επίπεδο άπταιστης χρήσης της ξένης γλώσσας, σε επίπεδο μητρικής όπως είναι τα πτυχία που αναφέρεις.
Η θεία μου είναι καθηγήτρια αγγλικών και από μικρή μου έδινε κάποιες συμβουλές, που σου παραθέτω και εύχομαι να σε βοηθήσουν. Είναι αρκετά πρακτικές και εφαρμόζονται στην καθημερινότητά σου (αν αυτή συμπεριλαμβάνει κινηματογράφο, ξένη μουσική, κτλ)
1) Το πιο απλό. Όταν βάζεις ξένες ταινίες για να δεις, μην βάζεις ελληνικούς υπότιτλους - μην βάζεις καθόλου υπότιτλους. Το ξέρω ότι στην αρχή θα είναι δύσκολο, αλλά όσο προχωράει τόσο θα εξοικειώνεσαι.
2) Να σκέφτεσαι στην ίδια την γλώσσα. Μιλάς αγγλικά? Να σκέφτεσαι αγγλικά! Μην μεταφράζεις νοητά ό,τι ακούς ή διαβάζεις. Δέξου το και ανταποκρίσου στην ίδια την γλώσσα.
3) Ακούς ξένη μουσική? Δώσε έμφαση στους στίχους και μην τους ψάχνεις στο διαδίκτυο. Παίζε το πολλές φορές και σταμάτα για να γράφεις ό,τι ακούς - κάτι σαν απομαγνητοφώνηση όπως το έλεγαν παλιά!:P

Αυτά είναι όσα πολύ απλά πράγματα έκανα εγώ, ανεξάρτητα από την μεθοδολογία που μου έδιναν οι καθηγήτριές μου για κάθε τύπο ακουστικής άσκησης. Είναι όμως πράγματα που εφάρμοζα για χρόνια και δεν ξέρω αν θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν σε τόσο λίγο χρόνο.
Ανεξαρτήτως αποτελέσματος όμως, πιστεύω ότι η προσπάθεια αξίζει! Δεν έχεις να χάσεις τίποτα!:)
Καλή σου επιτυχία!:thumbup:

Ζωη ειλικρινα χιλιααα ευχαριστω!!!!εχω αρχισει εδω και αρκετο καιρο να τα εφαρμοζω ολα αυτα(κυριως βλεπω πολλες ταινιες χωρις υποτιτλους) και βλεπω οτι οντως βελτιωνομαι!!!! να 'σαι καλαα:D

η κασεττα ειναι οτι εδειξε ο υπολογιστης....αρα τζαμπα κοπος

κριμαα παντως!:(

Συμφωνώ με κάποιους απο τους προλαλήσαντες!
Η λύση είναι μία!
Πολύ-πολύ Εξάσκηση !

και εγω συμφωνω με ολους!ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ζωη ειλικρινα χιλιααα ευχαριστω!!!!εχω αρχισει εδω και αρκετο καιρο να τα εφαρμοζω ολα αυτα(κυριως βλεπω πολλες ταινιες χωρις υποτιτλους) και βλεπω οτι οντως βελτιωνομαι!!!! να 'σαι καλαα:D

Glad i could be of assistance!:redface: Keep up the good work!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ η ιστοσελίδα www.michiganradio.org!

Δοκίμασε! Από Fail το Νοέμβριο πέρασα το listening τον Μάη με pass! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Ένα καλό site με πολλές πηγές εκμάθησης αγγλικών βρετανικής προφοράς είναι του BBC. Συγκεκριμένα το BBC Learning English. Δείτε στο Learning English - Grammar, Vocabulary & Pronunciation και περιηγηθείτε στα διάφορα links.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Νeedless to say...
Not to mention that...
Not only ...but..

Aυτα ειναι έμφαση!

μπορειτε να μου πειτε καποιες τετοιες εμφασεις ακομα.please
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top