Βοήθεια/Απορίες στο Άγνωστο

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
εχετε να μου προτεινετε κανενα καλο ερμηνευτικο λεξικο για το αγνωστο;

θα σε βοηθήσει αρκετα το Λεξικό αρχαιας ελληνικής γλώσσας (ενα α4, χοντρό, εκρού), το οποίο υπό φυσιολογικές συνθήκες πρέπει να σας έχουν μοιράσει στο σχολείο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
τιποτα αλλο;:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
θα σε βοηθήσει αρκετα το Λεξικό αρχαιας ελληνικής γλώσσας (ενα α4, χοντρό, εκρού), το οποίο υπό φυσιολογικές συνθήκες πρέπει να σας έχουν μοιράσει στο σχολείο..
Του γυμνασίου εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
τιποτα αλλο;:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:

Μόνος σου θα διαβάσεις φέτος; Εννοώ θα πας σε κάποιο φροντιστήριο / θα κάνεις ιδιαίτερα; Γιατί είναι πολύ πιθανό να σας δώσουν από εκεί ή και να σας πουν να πάρετε κάποια συγκεκριμένα βιβλία (πχ κάποιο συντακτικό) γιατί γενικά σε βλέπω να ψάχνεσαι για βιβλία κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
αγνωστο κειμενο στα αρχαια=ενα ονομα μια ιστορια:D:D:Dαφου τωρα θα πας β γιατι προσπαθεις να κανεις μονος σου αγνωστα απο θεματογραφια?εγω θυμαμαι στην β ειχα παρει το κολαιστο αγνωστο τελη φεβρουαριου.πρεπει να εχεις πολυ καλαες βασεις γραμματικης και συντακτικου που τις ειχα εγω ηδη απο την α λυκειου απλα δυσκολευομουν λιγο αρχικα στο να βγαλω μεταφραση.δεν ξερω τι με φοβιζε.ισως ημουν πολυ σφιγμενος και εμενα πιστος στο οτι πρεπει να κανω αναλυτικη συντ;αξη οπως μας ελεγαν στο φροντιστηριο.αποφασισα λοιπον να αφησω ελλευθρο τον ευατο μου οπως μας ελεγαν και στο σχολειο και ειχα παρα πολυ καλη αποδοση μεταφραζοντας τα περισοοτερα κειμενα κανοντας στοιχειωδη συνταξη.παντως θελει πολυ εξασκηση και να μαθενεις λεξιλογιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 316543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας! Είμαι θεωρητική και φέτος θα πάω Γ. Φροντιστήριο ξεκίνησα αλλά σκέφτομαι να μην κάνω αγνωστο, να εξασκηθώ σπίτι μόνη μου σε (κείμενα,γραμματική,συντακτικό) και να ξεκινήσω απο Σεπτέμβριο κανονικά και άγνωστο, κάποιος που ειναι της θεωρητικής θα μπορούσε να μου απαντήσει αν θα μου δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα αυτό και γενικά πως το βλέπει;;; Ειναι ανάγκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι θεωρητική και φέτος θα πάω Γ. Φροντιστήριο ξεκίνησα αλλά σκέφτομαι να μην κάνω αγνωστο, να εξασκηθώ σπίτι μόνη μου σε (κείμενα,γραμματική,συντακτικό) και να ξεκινήσω απο Σεπτέμβριο κανονικά και άγνωστο, κάποιος που ειναι της θεωρητικής θα μπορούσε να μου απαντήσει αν θα μου δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα αυτό και γενικά πως το βλέπει;;; Ειναι ανάγκη

Αν εχεις καλες βασεις, δηλαδη δεν εχεις κανενα κενο σε γραμματικη και συντακτικο, και αν εισαι επιμελης και οντως εξασκηθεις μονη μεχρι τοτε δε θα εχεις προβλημα :)
Θα σου προτεινα να αρχισεις με μια καλη επαναληψη σε γραμμ. και συντ. και υστερας να περασεις στην εξασκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos9631

Νεοφερμένος

Ο nikos9631 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι θεωρητική και φέτος θα πάω Γ. Φροντιστήριο ξεκίνησα αλλά σκέφτομαι να μην κάνω αγνωστο, να εξασκηθώ σπίτι μόνη μου σε (κείμενα,γραμματική,συντακτικό) και να ξεκινήσω απο Σεπτέμβριο κανονικά και άγνωστο, κάποιος που ειναι της θεωρητικής θα μπορούσε να μου απαντήσει αν θα μου δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα αυτό και γενικά πως το βλέπει;;; Ειναι ανάγκη

εγω θα σου προτεινα αν δεν υπαρχει οικονομικη δυσχερεια να αρχισεις και αγνωστο. Οχι οτι ειναι κατι το ιδιαιτερο αλλα χρειαζεσαι και καποιον για να σου λυνει τις οποιες αποριες σου. Εγω προσωπικα θεωρουσα το αγνωστο πολυ πιο απαραιτητο απο την ιστορια και τη λογοτεχνια( πρεπει να εχεις βεβαια τις απαραιτητες σημειωσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisR21

Νεοφερμένος

Ο GiannisR21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι θεωρητική και φέτος θα πάω Γ. Φροντιστήριο ξεκίνησα αλλά σκέφτομαι να μην κάνω αγνωστο, να εξασκηθώ σπίτι μόνη μου σε (κείμενα,γραμματική,συντακτικό) και να ξεκινήσω απο Σεπτέμβριο κανονικά και άγνωστο, κάποιος που ειναι της θεωρητικής θα μπορούσε να μου απαντήσει αν θα μου δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα αυτό και γενικά πως το βλέπει;;; Ειναι ανάγκη

Η αληθεια ειναι οτι στο αγνωστο μπορεις να δουλεψεις και μονη σου,αν εχεις τα καταλληλα βοηθηματα,αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι προτιμοτερο να πας φροντιστηριο για σε βοηθησουν οι καθηγητες περαιτερω και να σου λυσουν τις οποιες αποριες εχεις.Εγω προσωπικα εκανα φροντιστηριο στο αγνωστο και αγορασα τρια επιπλεον βοηθηματα που με βοηθησαν πολυ.Ενα συντακτικο και μια γραμματικη με ολη τη θεωρια και εκατονταδες ασκησεις και ενα εγχειριδιο με 35 διαγωνισματα στο αγνωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
εγω θα σου προτεινα αν δεν υπαρχει οικονομικη δυσχερεια να αρχισεις και αγνωστο. Οχι οτι ειναι κατι το ιδιαιτερο αλλα χρειαζεσαι και καποιον για να σου λυνει τις οποιες αποριες σου. Εγω προσωπικα θεωρουσα το αγνωστο πολυ πιο απαραιτητο απο την ιστορια και τη λογοτεχνια( πρεπει να εχεις βεβαια τις απαραιτητες σημειωσεις)

θα συμφωνησω αν και αν εχει μια καλη θεματογραφια δεν θα υπαρχει προβλημα :) εξ' αλλου θ' αρχισει ειπε απο τον Σεπτεμβρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο βιβλιο καλο με ασκησεις συντακτικου; Να μην ειναι του Βασιλατου από το οποιο κανω.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο βιβλιο καλο με ασκησεις συντακτικου; Να μην ειναι του Βασιλατου από το οποιο κανω.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συντακτικό της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας (δίτομο) του Βασίλη Δ. Αναγνωστόπουλου από τις εκδόσεις Βιβλιοεπιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Συντακτικό της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας (δίτομο) του Βασίλη Δ. Αναγνωστόπουλου από τις εκδόσεις Βιβλιοεπιλογή.

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Παρακαλώ! Πιστεύω θα σε βοηθήσει πάρα πολύ! Προσωπικά το προτιμώ από του Βασιλάτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

Ο ο πεταλουδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
παιδια για αγνωστο πως διαβαζετε εννοω γραμματικη κυριως γραπτα η θεωρητικα δηλαδη τα λετε απεξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Εγω οταν κανω αγνωστα μαθαινω τους αρχικους τους και οταν βλεπω πραγματα που δεν τα ξερω πολυ καλα η χρειαζονται διαβασμα ανοιγω τη γραμματικη του γυμνασιου. Μερικες φορες τα μαθαινω μερικες φορες τα γραφω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εννοείται πως η γραμματική θέλει κι αυτή διάβασμα... το ίδιο και οι αρχικοί χρόνοι
πάντως, από την εμπειρία μου στη γραμματική βελτιώνεσαι και από τα κείμενα που κάνεις

για μένα το άγνωστο είναι το πιο ενδιαφέρον κομμάτι της θεωρητικής, κι ας μην γράφω άριστα σ' αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Σιγουρα! εγω τα περισσοτερα απο αυτα που ξερω στο αγνωστο τα εμαθα μεσα απο τα κειμενα προκειται για μια δια βιου μαθηση :P βεβαια τωρα οτι προλαβαινω μαθαινω γιατι το βαρος εχει πεσει στο γνωστο και στην ιστορια... Αλλα ναι κι εμενα με ιντριγκαρει πολυ το αγνωστο και γενικα η γλωσσα των αρχαιων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
παιδια για αγνωστο πως διαβαζετε εννοω γραμματικη κυριως γραπτα η θεωρητικα δηλαδη τα λετε απεξω?

Στην αρχη οταν τα περνας τα γραφεις. Τωρα στις επαναληψεις οχι, γιατι θα σου φαει πολυ χρονο. Εγω για την γραμματικη προσωπικα θα αφερωσω μια ημερα απο το πρωι μεχρι το βραδυ για να την περασω. Οποτε μην χρονοτριβησεις. Καλυτερα επικεντρωσου στο γνωστο και στην ιστορια. Να μην γινει το διαβασμα της γραμματικης εις βρος του γνωστου και της ιστοριας, γτ για να τα γραψεις, φανταζομαι οτι θα θες καιρο. Εαν βαλεις και τους αρχικους χρονους απο το λεξικο θα πρεπει να ξενυχτας. Καλο ειναι να προτιμησεις το προφορικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fay Key

Νεοφερμένος

Η Fay Key αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Και εγω ετσι λεω,δινω τωρα βαση σε γνωστο και ιστορια και την παρασκευη πριν δωσουμε εκθεση πχ την αφιερωνω ολη στο αγνωστο.Διαβαζω αρχικους,ουσιαστικα,αντωνυμιες,οτι γενικα προλαβαινω να μαθω,δεν παει και για το 40αρακι στο αγνωστο οποτε δε πολυσκαω αλλα καλο ειναι οτι μπορεις και μαζευεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top