Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω στο 7ο κεφαλαιο στις ασκησεις, πρεπει να γραφω ΑΕΠ 2008 σε σταθερες τιμες του 2009 κτλ
Δηλαδη πρεπει στον δεικτη του ΑΕΠ να γραφω το ετος βασης ή το ετος που υπολογιζω;
 

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω στο 7ο κεφαλαιο στις ασκησεις, πρεπει να γραφω ΑΕΠ 2008 σε σταθερες τιμες του 2009 κτλ
Δηλαδη πρεπει στον δεικτη του ΑΕΠ να γραφω το ετος βασης ή το ετος που υπολογιζω;
Για κάθε μέγεθος που υπολογίζεις θα πρέπει να είναι σαφή το τρέχον και το έτος βάσης. Αν αυτό θα αποτυπώνεται ως δείκτης στο ΑΕΠ ή θα προηγείται περιγραφικά, είναι στην ευχέρειά σου
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια θα ηθελα να μου εξηγήσει οποίος μπορεί οταν εχουμε εναν πίνακα παραγωγ. Δυνατοτήτων με συνδ. Α και Β ας πουμε. Γιατι (οταν μας λεει να εξετάσουμε διαφορους συνδυασμούς αν ειναι αφικτοι μεγιστοι κλπ. Πχ τον συνδυασμό Ζ ), το κοστος ευκαιρίας του χ απο το Α στο Ζ ας πουμε που εξετάζουμε (που ειναι μια τιμη αναμεσα στο χ του Α Και του β) ισούται με το κοστος ευκαιρίας απο το Α στο Β; με λιγα λόγια για ποιο λογο ισχύει το δευτερο μπουλετ στην ιδιότητα 4 του αρχειου που παραθετω; Και γιατι αυτη η ιδιότητα δεν ισχύει στις τιμες που ειναι ηδη δοσμένες στον πίνακα της άσκησης, αλλά ισχυει για τις τιμες που βαζουμε εμεις στον πινακα;
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20210705-212629_Chrome.jpg
    Screenshot_20210705-212629_Chrome.jpg
    654.4 KB · Εμφανίσεις: 146

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Ας πούμε ότι έχουμε τους συνδυασμούς Α και Β. Στο Α το Χ είναι 0 και στο Β 10 ενώ το Υ είναι 60 στο Α και 40 στο Β. Άρα το κόστος ευκαιρίας του Χ σε όρους του Υ είναι
60-40/10-0 το οποίο μας κάνει 2. Άρα κάθε φορά για να παράξω 1 μονάδα του Χ από τον Α στο Β θυσιάζω 2 μονάδες του y.
Αν επομένως μας ζητάει να σχολιάσουμε το συνδυασμό Γ με Χ = 5 και Υ = 50 πχ θα βάλω το 5 ως Χ μεταξύ του Α και του Β και χρησιμοποιώ το ΚΕχ = 2 γιαυί έχω βρεί ότι για να πάω από το Α στο Β και να παράξω κάθε φορά 1 μονάδα Χ θα πρέπει να θυσιάζω σταθερά 2 μονάδες του Υ.
 

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Επί της ουσίας δεν έχω να προσθέσω κάτι. Ωστόσο, να επισημάνω οτι η παραδοχή οτι ενα υποδιαστημα (π.χ. ΑΕ ή ΕΒ) ενός διαστήματος ΑΒ, έχει το ιδιο ΚΕ, είναι μια απλουστευμένη και όχι απόλυτα ρεαλιστική παραδοχή που αναγκαζόμαστε να κάνουμε. Κατι αντίστοιχο ισχύει με τα οριακά μεγέθη του 3ου κεφαλαίου
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επί της ουσίας δεν έχω να προσθέσω κάτι. Ωστόσο, να επισημάνω οτι η παραδοχή οτι ενα υποδιαστημα (π.χ. ΑΕ ή ΕΒ) ενός διαστήματος ΑΒ, έχει το ιδιο ΚΕ, είναι μια απλουστευμένη και όχι απόλυτα ρεαλιστική παραδοχή που αναγκαζόμαστε να κάνουμε. Κατι αντίστοιχο ισχύει με τα οριακά μεγέθη του 3ου κεφαλαίου
Και γιατι η ιδια ιδιότητα δεν ισχύει οταν εχουμε εναν πινακα με Α,Β,Γ διαστήματα;
Δεν θα επρεπε το ΑΒ ή το ΒΓ να εχει το ιδιο ΚΕ με το ΑΓ; Αφου το Β ειναι ανάμεσα στο Α και στο Γ, οπως και σε αυτες τις ασκήσεις ο συνδυασμός πχ Ζ που ψάχνουμε εμείς (που μπορει να ειναι και μεγιστος, αρα δεν εχει διαφορα με το Β παραπανω) ειναι αναμεσα σε 2 αλλα σημεία. Γιατι δηλαδή για τα σημεια που βαζουμε εμεις σε μια άσκηση θεωρουμε ιδιο ΚΕ ενω στους συνδυασμούς που ειναι ηδη πανω στους πινακες κατι τετοιο δεν ισχυει; όπως στην άσκηση που παραθετω παρακατω
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20210706-122640_Chrome.jpg
    Screenshot_20210706-122640_Chrome.jpg
    143.6 KB · Εμφανίσεις: 137

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Και γιατι η ιδια ιδιότητα δεν ισχύει οταν εχουμε εναν πινακα με Α,Β,Γ διαστήματα;
Δεν θα επρεπε το ΑΒ ή το ΒΓ να εχει το ιδιο ΚΕ με το ΑΓ; Αφου το Β ειναι ανάμεσα στο Α και στο Γ, οπως και σε αυτες τις ασκήσεις ο συνδυασμός πχ Ζ που ψάχνουμε εμείς (που μπορει να ειναι και μεγιστος, αρα δεν εχει διαφορα με το Β παραπανω) ειναι αναμεσα σε 2 αλλα σημεία. Γιατι δηλαδή για τα σημεια που βαζουμε εμεις σε μια άσκηση θεωρουμε ιδιο ΚΕ ενω στους συνδυασμούς που ειναι ηδη πανω στους πινακες κατι τετοιο δεν ισχυει; όπως στην άσκηση που παραθετω παρακατω
Δεν ισχύει για τα οριζόμενα σημεια του πινακα της άσκησης. Αυτό που κάνουμε στα ενδιάμεσα σημεία ειναι ηδη πολυ αρκετό και απλουστευμένο
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ισχύει για τα οριζόμενα σημεια του πινακα της άσκησης. Αυτό που κάνουμε στα ενδιάμεσα σημεία ειναι ηδη πολυ αρκετό και απλουστευμένο
Ευχαριστω για την γρήγορη απάντηση, το ξερω οτι δεν ισχυει, απλα δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο δεν ισχυει; Τι διαφορετικό εχουν τα σημεια του πίνακα με αυτα που βαζουμε εμεις (εφόσον αυτα που βάζουμε εμείς μπορει να ειναι και μεγιστα, οπως αυτα του πινακα);
 

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Ευχαριστω για την γρήγορη απάντηση, το ξερω οτι δεν ισχυει, απλα δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο δεν ισχυει; Τι διαφορετικό εχουν τα σημεια του πίνακα με αυτα που βαζουμε εμεις (εφόσον αυτα που βάζουμε εμείς μπορει να ειναι και μεγιστα, οπως αυτα του πινακα);
Η απλούστευση που ηδη επιχειρούμε, μειωνει κατά κάποιο τρόπο την αξία της ερμηνείας. Αν το γενικευσουμε, πλεον θα έλεγα την ... ισοπεδώνουμε. Κανονικά ούτε αυτά έπρεπε να κάνουμε αλλά να χρησιμοποιήσουμε συναρτήσεις και δεν εννοώ τις γραμμικές
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω στην άσκηση που παραθέτω πως ακριβως θα βρω αυτα που λείπουν. Και η απορία μου ειναι η εξης: Οταν εχω σταθερο ΚΕ, μπορω να το υπολογίσω παρακαμπτοντας εναν συνδυασμό, για παράδειγμα να το υπολογίσω με τους Α και Γ. Και αν ναι, γιατι συμβαινει αυτο; εχει να κανει με το οτι αναφερομαστε σε σταθερές μεταβολές απο τον εναν συνδυασμό στον άλλον;
 

Συνημμένα

  • 20210826_205706.jpg
    20210826_205706.jpg
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 125

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω στην άσκηση που παραθέτω πως ακριβως θα βρω αυτα που λείπουν. Και η απορία μου ειναι η εξης: Οταν εχω σταθερο ΚΕ, μπορω να το υπολογίσω παρακαμπτοντας εναν συνδυασμό, για παράδειγμα να το υπολογίσω με τους Α και Γ. Και αν ναι, γιατι συμβαινει αυτο; εχει να κανει με το οτι αναφερομαστε σε σταθερές μεταβολές απο τον εναν συνδυασμό στον άλλον;
Καλησπέρα. Ναι όταν είναι σταθερό, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μη διαδοχικούς μέγιστους συνδυασμούς για να το υπολογίσεις
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Ναι όταν είναι σταθερό, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μη διαδοχικούς μέγιστους συνδυασμούς για να το υπολογίσεις
Και κάτι ακόμη, μήπως είναι καλύτερο να βρω το Χβ με σύστημα με τις εξισώσεις ΚΕαβ = ΚΕβγ και μετα να υπολογισω το ΚΕ που θα εχω δυο διαδοχικούς συνδυασμούς; Καταλαβαίνω ότι γίνεται να το βγαλουμε με μη διαδοχικούς (λογω του οτι η ΚΠΔ ειναι ευθεια αρα ολα τα τμηματα εχουν ιδια κληση,αρα και ΚΕ), αλλα δεν το αναφερει καπου στο σχολικο ή στο βοήθημα μου οτι μπορω να υπολογισω μεταξυ μη διαδοχικών συνδυασμών. Οποτε ισως αν το κανω με σύστημα να ειμαι πιο σιγουρος οτι θα μου το παρουν σωστο. Ή οχι;
 

annii

Νεοφερμένος

Η annii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Και κάτι ακόμη, μήπως είναι καλύτερο να βρω το Χβ με σύστημα με τις εξισώσεις ΚΕαβ = ΚΕβγ και μετα να υπολογισω το ΚΕ που θα εχω δυο διαδοχικούς συνδυασμούς; Καταλαβαίνω ότι γίνεται να το βγαλουμε με μη διαδοχικούς (λογω του οτι η ΚΠΔ ειναι ευθεια αρα ολα τα τμηματα εχουν ιδια κληση,αρα και ΚΕ), αλλα δεν το αναφερει καπου στο σχολικο ή στο βοήθημα μου οτι μπορω να υπολογισω μεταξυ μη διαδοχικών συνδυασμών. Οποτε ισως αν το κανω με σύστημα να ειμαι πιο σιγουρος οτι θα μου το παρουν σωστο. Ή οχι;
ναι θα ειναι εξίσου σωστο εαν το κανεις ετσι
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Λοιπόν οποίος μπορεί να βοηθήσει στα 2 πρώτα ερωτήματα της άσκησης...
Τα Q τα βρήκα 70 120 200 και 220 αλλά στο 2ο ερώτημα κάπου κολλάω
IMG_20220413_155218.jpg
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Λοιπόν έχω ένα θέματακι με την άσκηση αυτή καί συγκεκριμένα με το Α.Δε πολύ έχω καταλάβει πως σχεδιάζουμε καμπύλη...αν παίρνουμε σημεία τομής με τους άξονες κλπ
 

Συνημμένα

  • IMG_20231211_211401.jpg
    IMG_20231211_211401.jpg
    2.5 MB · Εμφανίσεις: 90

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ναι, αν μπορείς δώσε κανα Link :)
Μέχρι τέλος εβδομάδας θα έχω τελειώσει και το 2ο κεφάλαιο (χωρίς μέχρι στιγμής να έχω κάνει κάποια πρακτική εξάσκηση με ασκήσεις :'( ).



-petros
Χωρις ασκησεις δεν γινεται δουλεια😔
Ναι μπορει να μπει απο το 1ο κεφ ασκ.Δν ειμαι σιγουρος καπου ειχει μπει σε εμενα η σε πανελληνιες η ενδοσχολικες...
Μπορεις να μπεις να κανεις ασκησεις εδω https://economics.edu.gr/ εχει ολων των κεφαλαιων και εχει και τους τυπους καθε κεφαλαιου συγκεντρωμενους εμενα με ειχε βοηθησει αρκετα....
Τι μου θυμισες τωρα ποσες ωρες μου ειχε φαει αυτο το σαιτ να λυνω ασκησεις...🙄😏😁
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top