Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Κύριε geokam κανένα σος για θεωρία αύριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Όπως έχω δηλώσει δεν είμαι υπέρ των sos, αν και στο ΑΟΘ συνηθίζουν όλα σχεδόν τα χρόνια να βάζουν κάτι αναμενόμενο. Θα αναφέρω όμως κάποια για τα οποία δε διεκδικώ την αποκλειστικότητα καθώς τα λένε όλοι οι συνάδελφοι:
1ο: Οικονομικό κύκλωμα (ή καταμερισμός ή συντελεστές)
2ο: Παράγοντες ζήτησης
3ο: Παραγωγική διαδικασία και στοιχεία
4ο: Παράγοντες προσφοράς
5ο: Ανώτατη τιμή
Να θυμίσω ότι σε προηγούμενο μήνυμα, σας είχα πει να προσέξετε τις "μικρές θεωρίες" που βάζουν στις ασκήσεις
Να έχετε μαζί σας μολύβι και χάρακα για πιθανό διάγραμμα (Στα διαγράμματα συνήθως επιτρέπεται το μολύβι, αλλά πρώτα ρωτήστε τους επιτηρητές)
Προσοχή στη μεταφορά πίνακα και υπόλοιπων δεδομένων στο γραπτό σας
Μη βρίσκετε γραμμικές συναρτήσεις αν δεν το λέει η άσκηση ότι έχουν αυτή τη μορφή
Κατά τη διαγραμματική απεικόνιση γραμμικών συναρτήσεων να βρίσκετε και τα σημεία που οι ευθείες τέμνουν τους άξονες. Το τμήμα της ευθείας προσφοράς που είναι εκτός πρώτου τεταρτημορίου με διακεκομμένη γραμμή
Σε σύνθετες ασκήσεις όπως αυτές του 5ου κεφαλαίου να κάνετε διάγραμμα στο πρόχειρο (εκτός αν το ζητάει η άσκηση). Θα σας βοηθήσει να καταλάβετε καλύτερα τι δίνει και τι ζητάει η άσκηση
Να δείχνετε όλους τους υπολογισμούς σας. Αποτελέσματα χωρίς αιτιολόγηση δεν είνα αποδεκτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
GEOKAM 1000 Ευχαριστω για τ βοηθεια σε ολους μας... Αντε παιδια να δουμε τι θα κανουμε αυριο , μακαρι 100 :ρ
Παιδια εγω βλεπω Οικονομικό Κύκλωμα πολυ δυνατό αλλα και Αναγκες απο 1ο ..γενικα ομως 1ο κεφ θεωρια
Υ.Γ. Και SOYROTIRI Ευχαριστουμε και γενικα ολους σας!!

Και οτι μικρο μπορει να λεει κτ καλο οπως λεει και geokam το διαβαζουμε με τρομερο το Οριακο Κοστος το οποιο ειναι ενα δυνατο ΣΟΣ γ μεσα σε ασκηση 3ου κεφ (*ΟΜΑΔΑ Γ) Γνωμη μου :p

Αα και Οικονομικο Προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κατερινα Κρ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα Κρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Να παραθέσω και γω μια ερώτηση.
Όταν ένας συνδυασμός είναι άριστος, τότε λέμε πως είναι απλά άριστος, ή εφικτός και άριστος; Στο φροντ μας έχουν πει να χρησιμοποιούμε το δεύτερο χαρακτηρισμό, ενώ στο σχολείο τον πρώτο. Η καθηγήτρια του σχολείου έλεγε επίσης πως αν χρησιμοποιούμε το ''εφικτός και άριστος'' ,μας κόβουν. Οπότε; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Η έννοια άριστος εμπεριέχει τη έννοια εφικτός.
Είτε γράψεις άριστος είτε άριστος και εφικτός είναι σωστό.
Όχι μόνο εφικτός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Λεμε οτι ειναι αριστος για το λογο του οτι ειναι πανω στη ΚΠΔ και εκτος αυτου παντα απανταμε οπως μας ρωτανε δλδ αν λεει πειτε μας αν ο συνδιασμος ειναι εφκιτος ή ανεφικτος και εμεις τ βρουμε αριστος τοτε λεμε εφικτος αλλα δν θα γινει κτ τετοιο θα μας εχει την επιλογη αριστος και θα πουμε αριστος γνωμη μου ειναι πως το εφικτος δν ειναι σωστο γτ ο αριστος ειναι εφικτος ο εφικτος δν ειναι αριστος .Τεσπα εγω θα ελεγα αριστος σκετο αλλα και αριστος-εφικτος να ελεγα δν νομιζω ν κοβουν τουλαχιστον ο δασκαλος μ :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Λεμε οτι ειναι αριστος για το λογο του οτι ειναι πανω στη ΚΠΔ και εκτος αυτου παντα απανταμε οπως μας ρωτανε δλδ αν λεει πειτε μας αν ο συνδιασμος ειναι εφκιτος ή ανεφικτος και εμεις τ βρουμε αριστος τοτε λεμε εφικτος αλλα δν θα γινει κτ τετοιο θα μας εχει την επιλογη αριστος και θα πουμε αριστος γνωμη μου ειναι πως το εφικτος δν ειναι σωστο γτ ο αριστος ειναι εφικτος ο εφικτος δν ειναι αριστος .Τεσπα εγω θα ελεγα αριστος σκετο αλλα και αριστος-εφικτος να ελεγα δν νομιζω ν κοβουν τουλαχιστον ο δασκαλος μ :p
Ασφαλώς αν δώσουν τρεις επιλογές άριστος, εφικτός και ανέφικτος, για να επιλέξουμε μία, εννοείται ότι η μόνη σωστή απάντηση είναι άριστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κατερινα Κρ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα Κρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Η έννοια άριστος εμπεριέχει τη έννοια εφικτός.
Είτε γράψεις άριστος είτε άριστος και εφικτός είναι σωστό.
Όχι μόνο εφικτός

Ευχαριστώ πολύ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ειρηνηΖ

Νεοφερμένος

Η ειρηνηΖ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλησπερα σας! πιστευετε πως αυριο μπορει να κανουν καποια αλλαγη ειτε σε θεμα θεωριας ειτε σε ασκησεις? οπως στην εκθεση εβαλαν σ/λ αντι για παραγραφοποιηση και στο αοδε αντιστοιχηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Τίποτα δεν αποκλείεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Παιδια θα φτιαξει κανεις topic για τα αυριανα θεματα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anel_1

Νεοφερμένος

Η anel_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Η΄ αλλιώς εφικτός και μέγιστος.Σωστό και περιεκτικό δεν ειναι κ αυτό??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Να ευχηθώ κι εγώ με την σειρά μου καλή τύχη στα παιδιά που δίνουν αύριο. Μην ξεχνάτε πως αύριο είναι το τέλος ενός μεγάλου κύκλου, αλλά το κυριότερο, η αρχή ενός νέου, πολύ σημαντικότερου. Όσοι δεν γράψατε καλά στα προηγούμενα μαθήματα, είναι η ευκαιρία σας να ρεφάρετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Στις ασκήσεις σου ζητάει να επιλέξεις ένα από τα τρία. Τότε η μόνη σωστή απάντηση είναι άριστος/μέγιστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ για αύριο βλέπω Ανώτατη/Κατώτατη τιμή η Οικονομικό Κύκλωμα.
Καθόλου κόστος ευκαιρίας.
Γ θέμα πινακάκι με ac vc κλπ
Δ θέμα προσφορα,ζητηση, ισορροπια ισως και με καποιο πινακακι.
Αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos1234567

Νεοφερμένος

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
θεμα θεωριας για αυριο
καταμερισμος εργων
ή υποκαταστατα συμπληρωματικα αγαθα με τις μεταβολες τους και τα διαγραμματα στο βιβλιο!!!!!!

:clapup:
good luck:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefelipap123

Νεοφερμένος

Η nefelipap123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας .Πιστεύω ότι όλοι γράψανε σήμερα. Τα θέματα ήταν εύκολα. Έκανα ένα λάθος σε μια αριθμητική πράξη και μου βγήκε το αποτέλεσμα λάθος.Όλη η διαδικασία είναι όμως σωστή. Θα μου κόψουν πολύ; Όλο το ερώτημα έπιανε 8 μονάδες.
Στα σχήματα για το μοσχαρίσιο και το χοιρινό έβαλα ίδιους συμβολισμούς για τα P και τα Q . Δηλαδή έβαλα P1 και Q1, P2 και Q2 στο σχήμα για το μοσχαρίσιο και στο σχήμα για το χοιρινό πάλι P1 και Q1 και Q2.Από κάτω όμως έγραψα για ποιο αγαθό είναι το κάθε σχήμα. Το ίδιο και στο σχήμα για καφέ και ζάχαρη. Θα μου κόψουν; Πρέπει οι συμβολισμοί να είναι ίδιοι με το βιβλίο;
Επίσης κάποιοι έγραψαν περισσότερα σχόλια για τα σχήματα από αυτά που λέει το βιβλίο. Δηλαδή έγραψαν και καθώς η τιμή του μοσχαρίσιού αυξάνεται και καθώς η τιμή του μοσχαρίσιου μειώνεται και για το χοιρινό πήγαν τη καμπύλη και προς τα δεξιά και προς τ ' αριστερά. Το ίδιο έκαναν και στον καφέ και στη ζάχαρη. Πειράζει; Υπάρχει περίπτωση να τους τα πιάσουν λάθος ; Εγώ τους είπα ότι ίσα ίσα δείχνουν ότι έχουν καταλάβει τι γίνεται. Ευχαριστώ και καλά αποτελέσματα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Για τους συμβολισμούς και τις πρόσθετες περιγραφές δε τίθεται θέμα αφαίρεσης μονάδων.
Το υπολογιστικό λάθος χρεώνεται μόνο στο σημείο που συμβαίνει. Στη διαδικασία που ακολουθεί, αν είναι σωστή, δεν αφαιρούνται μονάδες, αρκεί τα δεδομένα που προκύπτουν να μην προσκρούουν σε κανόνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MsBonita31

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Στην ασκηση με τα υποκαταστατα και τα συμπληρωματικα εχω γραψει τα παντα αναλυτικα και τα σχηματα επισης αλλα δεν εγραψα για την καμπυλη οτι παει δεξια, αριστερα κλπ γιατι θεωρησα οτι ειναι περιττο αφου το δειχνει το σχημα. Θα μου κοψουν? και αν ναι ποσο? ολα τα αλλα ειναι σωστα..κριμα να χασω απο εκει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Υπολόγισε περίπου 2-4 μονάδες από τις 12
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top