Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

rafalia

Νεοφερμένος

Η rafalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
μια απορια ακομα. σχετικα με την ελαστικοτητα προσφορας ή ζητησης....αν ειναι ευθειες τοτε η ελαστικοτητα στο ΑΒ ειναι ιση με την ελαστικοτητα στο ΑΓ ΑΔ ; επειδη το Α ειναι το αρχικο σημειο; ισχυει αυτο που λεω η βλακεια καταλαβα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Αν θυμασαι απο το 3ο ερωτημα λεει οταν αυξανεται η τιμη απο 60 σε 80.Συνεπως εχεις 2 σημεια με τιμη 60 και ενα με 80(απο ερωτημα 2).Αρα υπαρχει ιδιο τελικο και οχι αρχικο.
Το τρίτο σημείο που προκύπτει στο Δ.2 (Ρ=60 και Q=260) δεν ανήκει στην καμπύλη προσφοράς και δεν επαληθεύει τη συνάρτηση προσφοράς. Για την ελαστικότητα προσφοράς θα πάρεις τα δύο σημεία ισορροπίας

μια απορια ακομα. σχετικα με την ελαστικοτητα προσφορας ή ζητησης....αν ειναι ευθειες τοτε η ελαστικοτητα στο ΑΒ ειναι ιση με την ελαστικοτητα στο ΑΓ ΑΔ ; επειδη το Α ειναι το αρχικο σημειο; ισχυει αυτο που λεω η βλακεια καταλαβα;
Δες προηγούμενο μήνυμά μου , όπου έχω ανεβάσει φωτό από μία ιδιαίτερα διαφωτιστική άσκηση σχετικά με αυτό που ρωτάς, τη συνολική δαπάνη και άλλα
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=38886&page=100
το #996
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinakibaz

Νεοφερμένος

Η katerinakibaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
1)όταν ένα κομμάτι θεωρίας έχει και αριθμητικό παράδειγμα πρέπει να το αναφέρουμε και αυτό;για παράδειγμα στην ερώτηση "να αναφέρετε και να εξηγήσετε το νομό της φθίνουσας απόδοσης" για την εξήγηση πρέπει υποθέτω να γράψουμε αυτά που λέει στην πίσω σελίδα μετά το νομό( τα συμπεράσματα δηλαδή) η πρέπει να γράψουμε κα το παράδειγμα με τα στρέμματα;και αν Θέλει μονό τα συμπεράσματα πρέπει να αναφέρω και το αριθμητικό παράδειγμα και να κάνω και το διάγραμμα; νομίζω αυτή η ερώτηση είχε πέσει σε πανελλήνιες εσπερινού η tee.
2)τη λέτε για άσκηση με κατωτάτη τιμή και το κράτος να πουλάει το πλεόνασμα;δεν έχει πέσει ποτέ τέτοιο ερώτημα αν θυμάμαι από αυτά τουλάχιστον που έχω λύσει
Ξ)έχει μεγάλες πιθανότητες να ξαναπέσει άσκηση από το 1ο κεφαλιο φέτος;
4)στην ερώτηση "να αναφέρετε τρεις παράγοντες που προκαλούν αβεβαιότητα στην οικονομική ζωή" τη γράφουμε ακριβώς;έχει πέσει σε πανελλήνιες το 2001
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jimani

Νεοφερμένος

Ο jimani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
λετε να βαλουν δυσκολα? δεν μπορω να μαθω τελεια την εξηγηση καμπυλων λετε να πεσει? μαζι με την εξηγηση του οριακου κοστουσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafalia

Νεοφερμένος

Η rafalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
τελεια!!λυθηκε η απορια μου και μαλιστα καταλαβα καλυτερα τον ρολο της ελαστικοτητας τοξου.ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
1)όταν ένα κομμάτι θεωρίας έχει και αριθμητικό παράδειγμα πρέπει να το αναφέρουμε και αυτό;για παράδειγμα στην ερώτηση "να αναφέρετε και να εξηγήσετε το νομό της φθίνουσας απόδοσης" για την εξήγηση πρέπει υποθέτω να γράψουμε αυτά που λέει στην πίσω σελίδα μετά το νομό( τα συμπεράσματα δηλαδή) η πρέπει να γράψουμε κα το παράδειγμα με τα στρέμματα;και αν Θέλει μονό τα συμπεράσματα πρέπει να αναφέρω και το αριθμητικό παράδειγμα και να κάνω και το διάγραμμα; νομίζω αυτή η ερώτηση είχε πέσει σε πανελλήνιες εσπερινού η tee.
2)τη λέτε για άσκηση με κατωτάτη τιμή και το κράτος να πουλάει το πλεόνασμα;δεν έχει πέσει ποτέ τέτοιο ερώτημα αν θυμάμαι από αυτά τουλάχιστον που έχω λύσει
Ξ)έχει μεγάλες πιθανότητες να ξαναπέσει άσκηση από το 1ο κεφαλιο φέτος;
4)στην ερώτηση "να αναφέρετε τρεις παράγοντες που προκαλούν αβεβαιότητα στην οικονομική ζωή" τη γράφουμε ακριβώς;έχει πέσει σε πανελλήνιες το 2001
1) Ουδέποτε μέχρι τώρα δεν έχουν ζητήσει θεωρία συνοδευόμενη από αριθμητικό και όχι ποιοτικό παράδειγμα. Αν συμβεί , υποθέτω ότι σαφώς θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις δικούς αριθμούς ή ακόμα αν είναι εφικτό να το μετατρέψεις σε ποιοτικό.
2) Αυτό που αναφέρεις είναι ένα ενδιαφέρον ερώτημα το οποίο "πατά" λίγο σε μία πρόταση που αναφέρει το βιβλίο, ωστόσο θεωρώ ότι είναι αρκετά ακραίο για τα δεδομένα των πανελλαδικών
3) ????
4) Θα συνιστούσα να γράφατε ολόκληρο το απόσπασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rafalia

Νεοφερμένος

Η rafalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω τι σημαινει να πουλα το κρατος το πλεονασμα και αχγωθηκα τωρα!ειναι κατι σημαντικο που θα επρεπε να ξερω;;;ουτε σε φροντιστηριο ουτε σε σχολειο μου εχουν πει κατι τετοιο!αν υπαρχει καμια ασκηση καπου να δω παρακαλω πειτε μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω τι σημαινει να πουλα το κρατος το πλεονασμα και αχγωθηκα τωρα!ειναι κατι σημαντικο που θα επρεπε να ξερω;;;ουτε σε φροντιστηριο ουτε σε σχολειο μου εχουν πει κατι τετοιο!αν υπαρχει καμια ασκηση καπου να δω παρακαλω πειτε μου!
rafalia, μην αγχώνεσαι γιατί όπως είπα είναι τραβηγμένη από τα μαλλιά μία τέτοια ερώτηση. Άπλά για να πάρεις μία ιδέα, δες τα θέματα ΟΕΦΕ 2005, στο τελευταίο υποερώτημα της τελευταίας άσκησης. Τονίζω όμως και πάλι ότι είναι εξαιρετικά απίθανο κάτι τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Από ό,τι βλέπω, όλες οι απορίες σας λύθηκαν από τον geokam. Εμένα κάπου εδώ τελειώνει η μέρα μου (που ήταν αρκετά δύσκολη, όπως κάθε χρόνο πριν την εξέταση των ΑΟΘ), οπότε σας καληνυχτίζω.

Θα τα πούμε αύριο, με σχολιασμό των θεμάτων.

Καλή τύχη σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafalia

Νεοφερμένος

Η rafalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ευχαριστουμε πολυ για την βοηθεια σας!!μακαρι ολα να πανε καλα αυριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimani

Νεοφερμένος

Ο jimani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
κθριε γεοκαμ αμα ολα τα θεματα τα χουμε σωστα και κανουμε ενα λαθοσ στο σωστο λαθοσ τοτε υπαρχει περιπτωση απο την καλοσυνη τουσ να μασ το χαρισουν?και στο αοδε ειπα με δικα μου λογια τισ σχεσεισ μεταξυ μπομπου και δεκτη ανεφερα τουσ κωδικεσ αυτο που λενε οι γιατροι και στρατιωτικοι οτι δλδ εχουν διαφορετικο κωδικο και επισησ ανεφερε τισ προκαταληψεισ και τισ διαθεσεισ και κατι τετοιεσ σαλτσεσ πανω κατω πεεριπου με αριστα τα 9 μορια ποσα θα με βαζετε αναφεροντασ βεβαια αυτα που ειπα αναπτυγμενα τοσο ωστε επιαναν 15 με 18 σειρεσ πανω κατω σασα παρακαλω πειτε μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
κθριε γεοκαμ αμα ολα τα θεματα τα χουμε σωστα και κανουμε ενα λαθοσ στο σωστο λαθοσ τοτε υπαρχει περιπτωση απο την καλοσυνη τουσ να μασ το χαρισουν?

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
κθριε γεοκαμ αμα ολα τα θεματα τα χουμε σωστα και κανουμε ενα λαθοσ στο σωστο λαθοσ τοτε υπαρχει περιπτωση απο την καλοσυνη τουσ να μασ το χαρισουν?και στο αοδε ειπα με δικα μου λογια τισ σχεσεισ μεταξυ μπομπου και δεκτη ανεφερα τουσ κωδικεσ αυτο που λενε οι γιατροι και στρατιωτικοι οτι δλδ εχουν διαφορετικο κωδικο και επισησ ανεφερε τισ προκαταληψεισ και τισ διαθεσεισ και κατι τετοιεσ σαλτσεσ πανω κατω πεεριπου με αριστα τα 9 μορια ποσα θα με βαζετε αναφεροντασ βεβαια αυτα που ειπα αναπτυγμενα τοσο ωστε επιαναν 15 με 18 σειρεσ πανω κατω σασα παρακαλω πειτε μου

τι ρωτάς τον άνθρωπο παιδί μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimani

Νεοφερμένος

Ο jimani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
σουροτιρι μασ βαλανε αναπτυξησ τη βραχυχρονια και τη μακροχρονια περιοδο στηη μακροχρονια δνε ανεφερα οτι ειναι οι πρωτεσ υλεσ και η εργασια και ακομα στην επομενη σελιδα δνε ειπα τη λεξη μεγεθοσ και αντικειμενο τησ επειχειρισησ λετε να με κοψουν τιποτα?ακομα στο γ3 μασ ειπαν για το κρατοσ και τισ επιχειρισεισ τη συμπεριφορα εχουν με βαση τη ελαστικοτηα ζητησησ εγω ανεφε καποιεσ λεξεισ απο αυτο που λεει σε εκεινο το κοματακι στο κεφ 2 αλλα επειδη δεν το θυμομουνα εγω το εξηγησα με βαση την εδ ειπα αμα ειναι ελαστικη ανελαστικη ιση με τη μοναδα και αμα αυξηθει πχ η τιμη στην ανελαστικη τοτε η σδ των καταναλωτων αυξανεται και τετοια ειναι λαθοσ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
σουροτιρι μασ βαλανε αναπτυξησ τη βραχυχρονια και τη μακροχρονια περιοδο στηη μακροχρονια δνε ανεφερα οτι ειναι οι πρωτεσ υλεσ και η εργασια και ακομα στην επομενη σελιδα δνε ειπα τη λεξη μεγεθοσ και αντικειμενο τησ επειχειρισησ λετε να με κοψουν τιποτα?ακομα στο γ3 μασ ειπαν για το κρατοσ και τισ επιχειρισεισ τη συμπεριφορα εχουν με βαση τη ελαστικοτηα ζητησησ εγω ανεφε καποιεσ λεξεισ απο αυτο που λεει σε εκεινο το κοματακι στο κεφ 2 αλλα επειδη δεν το θυμομουνα εγω το εξηγησα με βαση την εδ ειπα αμα ειναι ελαστικη ανελαστικη ιση με τη μοναδα και αμα αυξηθει πχ η τιμη στην ανελαστικη τοτε η σδ των καταναλωτων αυξανεται και τετοια ειναι λαθοσ?

Στην ΒΡΑΧΥχρόνια εννοείς ότι δεν έγραψες για τις πρώτες ύλες και την εργασία... Ε; Έτσι πως τα λες, κάτι θα χάσεις, αλλά αν τα έχεις όλα τα υπόλοιπα σωστά, είσαι οκ.

Στο Γ3 θεωρώ ότι θα χάσεις αρκετά μόρια, αν έγραψες αυτά που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimani

Νεοφερμένος

Ο jimani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ναι αυτο ειπα στο γ3 επρεπε σονυ και καλα το κοματακι εκεινο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
ναι αυτο ειπα στο γ3 επρεπε σονυ και καλα το κοματακι εκεινο?

Ε αφού εκείνο το κομμάτι ρωτούσε...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Οι ερωτήσεις κλειστού τύπου είναι .. κλειστού τύπου. Έχουν συγκεκριμένη απάντηση. Αν απαντάς σωστά παίρνεις τς μονάδες, αν όχι τις χάνεις. Είναι ξεκάθαρο.
Για το ΑΟΔΕ που ρωτήθηκα, δε βλέπω να αποκομίζεις κάτι καλό από αυτό που έγραψες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
εγω εγραψα στο γ3 οσα ελεγε το βιβλιο για τη φορολογικη πολιτικη του κρατους και τα υπολοιπα για τις επιχειρησεις αλλα εβαλα και 1-2 παραδειγματα με ελαστικοτητα ζητησης και αν ειναι ανελαστικη κτλ.Λετε να χασω τιποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
εγω εγραψα στο γ3 οσα ελεγε το βιβλιο για τη φορολογικη πολιτικη του κρατους και τα υπολοιπα για τις επιχειρησεις αλλα εβαλα και 1-2 παραδειγματα με ελαστικοτητα ζητησης και αν ειναι ανελαστικη κτλ.Λετε να χασω τιποτα?

Αν τα παραδείγματα σου είναι σωστά, δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να χάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top