Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

Imagica

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Παίζει να ξαναμπεί απο πρώτο θεωρία?? Δεν ξέρω καλα το πρώτο!! Λίγα πράγματα!! Μπήκε πέρσυ και μπήκε και στις επαναληπτικές!! Σκέφτομαι να το ρισκάρω και να το αφήσω!! Τι λέτε? :/
πραγματικα κλτρα μην ρισκαρεις...ασκηση απο πρωτο δν νμζω να μπει,αφου μπηκε περσυ κ επαναληπτικες κ οεφε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Οι ορισμοι των διαφορων καμπυλων(νομιζω ειναι στο 3ο κεφαλαιο) μπορουν να πεσουν για αναπτυξη ή πέφτουν Σ-Λ;
πραγματικά,δεν μπορώ άλλη παπαγαλία.
το συστημα μας καταπονει αγρια:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
πετυχα ένα Σ-Λ το οποιο λεει:το αθροιμα των τιμων του ορικακου κοστους δινει το συνολικο κοστος . Σ - Λ. επισης θυμαμαι ενα αλλο που ειχε πεσει στισ ξετασεις και ελεγε το αθροιμα των τιμων του ορικακου προιοντος ειναι το συνολικο προιον. Σ -Λ και ηταν Σ. γιατι, αγου επρεπε να λεει αν αυξανονται η εργατες κατα 1.

Εφάρμοσε τον τύπο και θα δεις ότι θα σου βγει.


πραγματικα κλτρα μην ρισκαρεις...ασκηση απο πρωτο δν νμζω να μπει,αφου μπηκε περσυ κ επαναληπτικες κ οεφε

Είναι τόσα λίγα τα κεφάλαια, που τα πάντα γίνονται.


Οι ορισμοι των διαφορων καμπυλων(νομιζω ειναι στο 3ο κεφαλαιο) μπορουν να πεσουν για αναπτυξη ή πέφτουν Σ-Λ; πραγματικά,δεν μπορώ άλλη παπαγαλία. το συστημα μας καταπονει αγρια:mad:

Εννοείται ότι μπορεί να πέσει για ανάπτυξη, με την έννοια ότι δεν αποκλείεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Καλώς ήρθα και εγώ στην παρέα σας. Βλέπω ότι ο συνάδελφος έχει απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις σας και ορθά κατά τη γνώμη μου κρατά μια ουδέτερη στάση ως προς τις προβλέψεις. Ούτως ή άλλως είναι παρακινδυνευμένο να γίνονται προβλέψεις, αλλά ειδικά φέτος με όσα έχουν προηγηθεί υπάρχει ένας λόγος παραπάνω.
Εγώ από την πλευρά μου θα ήθελα απλά να επισημάνω την προσοχή σας στα διαγράμματα κεφαλαίου 2 (μεταβολές ζήτησης και ζητούμενης ποσότητας και ταυτόχρονη) και κεφαλαίου 5 (μεταβολές προσφοράς και ζήτησης) καθώς και στις ασκήσεις 5 και 8 του σχολικού βιβλίου στο 3 κεφάλαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagica

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
μια ερωτηση,με ποιο κριτηριο χαρακτηριζουμε εναν συνδιασμο εφτικτο ή ανεφικτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
μια ερωτηση,με ποιο κριτηριο χαρακτηριζουμε εναν συνδιασμο εφτικτο ή ανεφικτο?
με την ΚΠΔ : αν βρίσκεται αριστερά της καμπύλης είναι εφικτός, αν είναι δεξιά ανέφικτος
με πίνακα : τον συγκρίνεις με έναν από τους μέγιστους συνδυασμούς του πίνακα όπου έχει το ίδο Χ ή το ίδιο Ψ. Αν ο ζητούμενος συνδυασμός έχει το έτερο αγαθό Χ (ή Ψ) μεγαλύτερο είναι ανέφικτος, αν έχει μικρότερο είναι εφικτός
με χρήση κόστους ευκαιρίας : δημιουργείς έναν πρόσθετο μέγιστο συνδυασμό και ακολουθείς τα προηγούμενα βήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagica

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
με την ΚΠΔ : αν βρίσκεται αριστερά της καμπύλης είναι εφικτός, αν είναι δεξιά ανέφικτος
με πίνακα : τον συγκρίνεις με έναν από τους μέγιστους συνδυασμούς του πίνακα όπου έχει το ίδο Χ ή το ίδιο Ψ. Αν ο ζητούμενος συνδυασμός έχει το έτερο αγαθό Χ (ή Ψ) μεγαλύτερο είναι ανέφικτος, αν έχει μικρότερο είναι εφικτός
με χρήση κόστους ευκαιρίας : δημιουργείς έναν πρόσθετο μέγιστο συνδυασμό και ακολουθείς τα προηγούμενα βήματα.
thank you!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafalia

Νεοφερμένος

Η rafalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εφάρμοσε τον τύπο και θα δεις ότι θα σου βγει.

συγνωμη αλλα δεν καταλαβα καλα σε ποιο ερωτημα μου αναφερεστε. το αθροισμα των οριακων κοστων δινει το συνολικο κοστος ή το μεταβλητο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
συγνωμη αλλα δεν καταλαβα καλα σε ποιο ερωτημα μου αναφερεστε. το αθροισμα των οριακων κοστων δινει το συνολικο κοστος ή το μεταβλητο;;;

Δεν ρωτάς αυτό πιο πάνω...!

Εν πάση περιπτώση, το άθροισμα των MC σου δίνει το μεταβλητό κόστος, και αν σε αυτό το άθροισμα προσθέσεις και το FC, θα πάρεις το TC. Όλα αυτά, αν το ΔQ είναι πάντα 1. (Όπως αντίστοιχα και στα MP, αν το ΔL είναι 1).

Σε κάθε περίπτωση, αυτή η γνώση είναι περιττή, και χωρίς αυτό το πράγμα γράφεις άνετα 20. Μην τρελαίνεσαι, δεν είναι αυτή η πρόταση που κάνει την διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitedove

Νεοφερμένος

Ο whitedove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
καλημερα!

για το διαγραμμα των καμπυλων TP,MP,AP η αναλυση ειναι οι 2 πρωτοι παραγραφοι στην 59 σελ εκτος απτο παραδειγμα?
για τις αντιστοιχες του κοστους ειναι στη σελ 62 η παραγραφος κατω απτο διαγραμμα?
και για του μεσου η αναλυση ειναι στην 65 ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinoooz

Νεοφερμένος

Η katerinoooz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Μαθηματικών Αιγαίου (Σάμος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλημέρα, έχω και εγώ μια απορία.
Στο φροντιστήριο ο καθηγητής μας ποτέ δεν μας έδωσε ξεκάθαρη απάντηση στο εαν στο ΑΟΘ η θεωρία είναι παπαγαλία όπως στο ΑΟΔΕ ή αν είναι με δικά μας λόγια. Επιμένει να την μαθαίνουμε παπαγαλία. Μπορούμε να την διατυπώσουμε με δικά μας λόγια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinakibaz

Νεοφερμένος

Η katerinakibaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας.αν δίνονται τρεις γραμμικές συναρτήσεις ζήτησης και ζητάει να βρεθεί η αγοραία γραμμική συνάρτηση ζήτησης άπλα τις προσθέτουμε η πρέπει να βρούμε το πεδίο ορισμού της καθεμίας (όπως το λύνουν κάποια βοηθήματα)και να τις προσθέτουμε μονό για το κοινό πεδίο ορισμού;γιατί τότε είναι πολύ μπερδεμένα τα πράγματα μία και προκυπρουν δυο η και τρεις αγοραίες συναρτήσεις ζήτησης ανάλογα με το πεδίο τιμών.υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί τέτοιο πράγμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rafalia

Νεοφερμένος

Η rafalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
εμας μας το τονιζει συνεχεια οτι για να παρουμε ολοκληρη την βαθμολογια πρεπει να κομματια να ειναι παπαγαλια. εκτος απο τα διαγραμματα οπου εκει πρεπει να εισαι απλα σωστος. π.χ. εγω εχω μαθει παπαγαλια το 1ο , τη συμπερφορα καταναλωτη, τον νφα, την πορεια καμπυλων avc afc atc, και την 1η - 2η σελ στο 3ο κεφαλαιο. αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinoooz

Νεοφερμένος

Η katerinoooz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Μαθηματικών Αιγαίου (Σάμος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
εμας μας το τονιζει συνεχεια οτι για να παρουμε ολοκληρη την βαθμολογια πρεπει να κομματια να ειναι παπαγαλια. εκτος απο τα διαγραμματα οπου εκει πρεπει να εισαι απλα σωστος. π.χ. εγω εχω μαθει παπαγαλια το 1ο , τη συμπερφορα καταναλωτη, τον νφα, την πορεια καμπυλων avc afc atc, και την 1η - 2η σελ στο 3ο κεφαλαιο. αυτα.

Και μας απλά έχω ακούσει από άλλους ότι δεν χρειάζεται. Δεν τα πάω καθόλου καλά με τη θεωρία και ήλπιζα τουλάχιστον να τα πω με δικά μου λόγια και να πάρω τα περισσότερα μόρια. Σ ευχαριστώ πάντως! Άντε να δούμε τι θα γίνει και αύριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
καλημερα!

για το διαγραμμα των καμπυλων TP,MP,AP η αναλυση ειναι οι 2 πρωτοι παραγραφοι στην 59 σελ εκτος απτο παραδειγμα?
για τις αντιστοιχες του κοστους ειναι στη σελ 62 η παραγραφος κατω απτο διαγραμμα?
και για του μεσου η αναλυση ειναι στην 65 ετσι?

Ναι.

Καλημέρα, έχω και εγώ μια απορία.
Στο φροντιστήριο ο καθηγητής μας ποτέ δεν μας έδωσε ξεκάθαρη απάντηση στο εαν στο ΑΟΘ η θεωρία είναι παπαγαλία όπως στο ΑΟΔΕ ή αν είναι με δικά μας λόγια. Επιμένει να την μαθαίνουμε παπαγαλία. Μπορούμε να την διατυπώσουμε με δικά μας λόγια;

Είσαι πιο ασφαλής αν την μάθεις από έξω.

γεια σας.αν δίνονται τρεις γραμμικές συναρτήσεις ζήτησης και ζητάει να βρεθεί η αγοραία γραμμική συνάρτηση ζήτησης άπλα τις προσθέτουμε η πρέπει να βρούμε το πεδίο ορισμού της καθεμίας (όπως το λύνουν κάποια βοηθήματα)και να τις προσθέτουμε μονό για το κοινό πεδίο ορισμού;γιατί τότε είναι πολύ μπερδεμένα τα πράγματα μία και προκυπρουν δυο η και τρεις αγοραίες συναρτήσεις ζήτησης ανάλογα με το πεδίο τιμών.υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί τέτοιο πράγμα;

Όχι, μην τρελαίνεσαι. Τις προσθέτεις και βρίσκεις το πεδίο ορισμού του αθροίσματός τους. Δεν σε εξετάζουν στα μαθηματικά, μην πανικοβάλλεσαι. Και το πεδίο ορισμού ακόμη, πλεονασμός είναι, ακόμη και στο άθροισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
εμας μας το τονιζει συνεχεια οτι για να παρουμε ολοκληρη την βαθμολογια πρεπει να κομματια να ειναι παπαγαλια. εκτος απο τα διαγραμματα οπου εκει πρεπει να εισαι απλα σωστος. π.χ. εγω εχω μαθει παπαγαλια το 1ο , τη συμπερφορα καταναλωτη, τον νφα, την πορεια καμπυλων avc afc atc, και την 1η - 2η σελ στο 3ο κεφαλαιο. αυτα.
Η βασική λογική στη βαθμολόγηση είναι ίδια με αυτή στο ΑΟΔΕ. Ωστόσο επειδή στο ΑΟΘ υπάρχουν τύποι, διαγράμματα και περιγραφές, δίνεται η δυνατότητα στο μαθητή να χρησιμοποιήσει διαφορετικές διατυπώσεις χωρίς όμως να ξεχνά λέξεις και φράσεις - κλειδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Μια ερωτηση,στις πανελληνιες περσι στο θεμα 4 εκει που ζηταει ελαστικοτητα προσφορας(3ο ερωτημα νομιζω)θα μπορουσα να παρω αντι των αρχικων σημειων να παρω συνδιασμο το αρχικο με το ενδιαμεσο που βρηκα στο 2ο ερωτημα? Για τον καθε συνδιασμο βγαινει διαφορετικο αποτελεσμα ομως η ελαστικοτητα ειναι ιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Μια ερωτηση,στις πανελληνιες περσι στο θεμα 4 εκει που ζηταει ελαστικοτητα προσφορας(3ο ερωτημα νομιζω)θα μπορουσα να παρω αντι των αρχικων σημειων να παρω συνδιασμο το αρχικο με το ενδιαμεσο που βρηκα στο 2ο ερωτημα? Για τον καθε συνδιασμο βγαινει διαφορετικο αποτελεσμα ομως η ελαστικοτητα ειναι ιδια.

Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να πάρεις ίδιο αρχικό σημείο και διαφορετικό τελικό, σωστά;

Αν και τα 3 σημεία (αρχικό, τελικό, διαφορετικό τελικό) για τα οποία μιλάς βρίσκονται πάνω στην ίδια καμπύλη προσφοράς, ναι, μπορείς να το κάνεις. Η ελαστικότητα (ζήτησης ή προσφοράς) σημείου αφορά το αρχικό σημείο πάντα, οπότε ναι, όποιο και αν πάρεις τελικό, σωστός είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να πάρεις ίδιο αρχικό σημείο και διαφορετικό τελικό, σωστά;

Αν και τα 3 σημεία (αρχικό, τελικό, διαφορετικό τελικό) για τα οποία μιλάς βρίσκονται πάνω στην ίδια καμπύλη προσφοράς, ναι, μπορείς να το κάνεις. Η ελαστικότητα (ζήτησης ή προσφοράς) σημείου αφορά το αρχικό σημείο πάντα, οπότε ναι, όποιο και αν πάρεις τελικό, σωστός είσαι.
Αν θυμασαι απο το 3ο ερωτημα λεει οταν αυξανεται η τιμη απο 60 σε 80.Συνεπως εχεις 2 σημεια με τιμη 60 και ενα με 80(απο ερωτημα 2).Αρα υπαρχει ιδιο τελικο και οχι αρχικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αν θυμασαι απο το 3ο ερωτημα λεει οταν αυξανεται η τιμη απο 60 σε 80.Συνεπως εχεις 2 σημεια με τιμη 60 και ενα με 80(απο ερωτημα 2).Αρα υπαρχει ιδιο τελικο και οχι αρχικο.

Δυστυχώς δεν το θυμάμαι και δεν το έχω μπροστά μου, και σε λίγο θα πρέπει και να φύγω, έχω μαθήματα μέχρι το βράδυ...! Ελπίζω να σε βοηθήσει κάποιος άλλος, το καλύτερο για σένα θα ήταν να σου απαντήσει ο συνάδελφος geokam.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top