Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

rafalia

Νεοφερμένος

Η rafalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
γεια σας!μπορει καποιος να μου απαντησει εαν στο σχολικό βιβλιο στο 3ο κεφαλαιο το 6ι (σελ 73) ειναι εντος υλης;;;; Ρωτησα την καθηγητρια στο σχολειο μου ειπε ναι οτι απαντηση ειναι το β. γιατι οχι το α;;;;;;; στο φροντιστηριο μου ειπαν οτι δεν ειναι απο την υλη μας!τι ισχυει τελικα, γιατι εγω δεν καταλαβαινω οσο και αν το σκεφτω γιατι ειναι το α!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Μην ασχοληθείς με αυτήν την ερώτηση, θα σε μπερδέψει χωρίς λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafalia

Νεοφερμένος

Η rafalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ουφφφφ...Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimani

Νεοφερμένος

Ο jimani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
κυριοι καθηγητεσ μπορειτε να κανετε τισ προβλεψεισ σασ για σοσ θεωρια που πρεπει να διαβασουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οικονομικό κύκλωμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
κυριοι καθηγητεσ μπορειτε να κανετε τισ προβλεψεισ σασ για σοσ θεωρια που πρεπει να διαβασουμε?

Όχι, εγώ προσωπικά τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimani

Νεοφερμένος

Ο jimani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
επεσε επαναληπτικεσ το 2012
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
καταμερισμός. και όπως πάνε οι πανελλήνιες φέτος παίζει και καμιά αβεβαιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Φοβαμαι μην βαλουν για θεωρια εξηγηση διαγραμματων.Συνηθως μπαινουν σε επαναληπτικες αλλα κανεις δεν ξερει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Φοβαμαι μην βαλουν για θεωρια εξηγηση διαγραμματων.Συνηθως μπαινουν σε επαναληπτικες αλλα κανεις δεν ξερει...

Με αυτό το θέμα όμως θα φανούν οι καλά διαβασμένοι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafalia

Νεοφερμένος

Η rafalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μπορει να καποιος να μου πει την δαφορα παραγωγικης διαδικασιας και παραγωγης στο 3ο; θα ειναι σαφες στην ερωτηση ποιο κομματι πρεπει να πουμε αν πεσει π.χ. παραγωγικη διαδιακασια λεμε απο 1ο ενω παραγωγη λεμε το 3ο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Μπορει να καποιος να μου πει την δαφορα παραγωγικης διαδικασιας και παραγωγης στο 3ο; θα ειναι σαφες στην ερωτηση ποιο κομματι πρεπει να πουμε αν πεσει π.χ. παραγωγικη διαδιακασια λεμε απο 1ο ενω παραγωγη λεμε το 3ο;

Στην ουσία τα 2 σημεία του βιβλίου αναφέρονται στις διαφορετικές διαστάσεις του ίδιου πράγματος. Το 1ο κεφάλαιο μιλάει για τους Συντελεστές Παραγωγής (οπότε η ερώτηση θα είναι ανάλογη), ενώ το 3ο κεφάλαιο για τα χαρακτηριστικά στοιχεία της παραγωγικής διαδικασίας (ομοίως). Σε κάθε περίπτωση, η ερώτηση θα είναι σαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafalia

Νεοφερμένος

Η rafalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinakibaz

Νεοφερμένος

Η katerinakibaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας.1)όσον αφορά τη συνολική δαπάνη και την ελαστικότητα τόξου πρέπει να πάρουμε κατευθείαν την ελαστικότητα τόξου;γιατί στο φροντιστήριο μας είπαν να υπολογίζουμε κανονικά την ελαστικότητα σημείου και μετά να γράφουμε το σχόλιο ότι "αφού π.χ η ζήτηση είναι ελαστική και π.χ η τιμή μειώνεται η συνολική δαπάνη έπρεπε να αυξάνεται.εφόσον η συνολική δαπάνη π.χ μειώνεται σημαίνει ότι περάσαμε από ελαστική ζήτηση σε ανελαστική. στην περίπτωση αυτή η χρησιμοποίηση του τύπου της ελαστικότητας τόξου είναι περισσότερο αξιόπιστος" και να υπολογίζουμε μετά την εδ τόξου η οποία θα βγαίνει ανελαστική και να αφήνουμε γραμμένη και τη σημείου
2)στην ερώτηση "να αναλύσετε τις τρεις κατηγορίες συντελεστών παράγωγης" πρέπει να αναφέρουμε και την επιχειρηματικότητα σαν ένα είδος εργασίας;ευχαριστώ και αν μπορείτε να μου σώσετε μία απάντηση σύντομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GiorgosSof

Νεοφερμένος

Ο GiorgosSof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παίζει να ξαναμπεί απο πρώτο θεωρία?? Δεν ξέρω καλα το πρώτο!! Λίγα πράγματα!! Μπήκε πέρσυ και μπήκε και στις επαναληπτικές!! Σκέφτομαι να το ρισκάρω και να το αφήσω!! Τι λέτε? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
γεια σας.1)όσον αφορά τη συνολική δαπάνη και την ελαστικότητα τόξου πρέπει να πάρουμε κατευθείαν την ελαστικότητα τόξου;γιατί στο φροντιστήριο μας είπαν να υπολογίζουμε κανονικά την ελαστικότητα σημείου και μετά να γράφουμε το σχόλιο ότι "αφού π.χ η ζήτηση είναι ελαστική και π.χ η τιμή μειώνεται η συνολική δαπάνη έπρεπε να αυξάνεται.εφόσον η συνολική δαπάνη π.χ μειώνεται σημαίνει ότι περάσαμε από ελαστική ζήτηση σε ανελαστική. στην περίπτωση αυτή η χρησιμοποίηση του τύπου της ελαστικότητας τόξου είναι περισσότερο αξιόπιστος" και να υπολογίζουμε μετά την εδ τόξου η οποία θα βγαίνει ανελαστική και να αφήνουμε γραμμένη και τη σημείου
2)στην ερώτηση "να αναλύσετε τις τρεις κατηγορίες συντελεστών παράγωγης" πρέπει να αναφέρουμε και την επιχειρηματικότητα σαν ένα είδος εργασίας;ευχαριστώ και αν μπορείτε να μου σώσετε μία απάντηση σύντομα

Αν θυμάμαι καλά, το θέμα με την ελαστικότητα τόξου και την δαπάνη τέθηκε και λίγο καιρό πριν, και μάλιστα είχε απαντήσει ο συνάδελφος geokam. Όντως, η ελαστικότητα τόξου είναι πιο αξιόπιστη. Στο βιβλίο δεν το ξεκαθαρίζει. Εγώ στην θέση σου, θα το προσπαθούσα και με τους 2 τρόπους, αν και νομίζω ότι η επιτροπή εδώ και χρόνια λαμβάνει υπόψιν της αυτήν την αντίφαση και δεν βάζει αμφιλεγόμενα θέματα.

Στο δεύτερο σου ερώτημα, ναι, πρέπει να αναφέρεις ότι κάποιοι θεωρούν την επιχειρηματικότητα ως 4ο συντελεστή παραγωγής αλλά κάποιοι άλλοι όχι (δεν παίρνεις θέση εσύ, λες ό,τι λέει το βιβλίο), δίνεις τον ορισμό, κτλ.

Παίζει να ξαναμπεί απο πρώτο θεωρία?? Δεν ξέρω καλα το πρώτο!! Λίγα πράγματα!! Μπήκε πέρσυ και μπήκε και στις επαναληπτικές!! Σκέφτομαι να το ρισκάρω και να το αφήσω!! Τι λέτε? :/

Το κρίμα στον λαιμό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Imagica

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
κανεις που δινει αοθ,αν μας ρωτησουν πληρη ορισμο καμπυλης παραγωγικων δυνατοτητων και κοστος ευκαιριας,πιο κομματι γραφουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Παιδεια προσωπικη προβλεψη,μου χει κολλησει εδω και καιρο
θεωρια:αναλυση καμπυλων κοστους απο 3ο κεφαλαιο,δεν εχει μπει ποτε και εχει πολυ πραγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagica

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Παιδεια προσωπικη προβλεψη,μου χει κολλησει εδω και καιρο
θεωρια:αναλυση καμπυλων κοστους απο 3ο κεφαλαιο,δεν εχει μπει ποτε και εχει πολυ πραγμα
δεν νομιζω να βαλουν τοσο περιπλοκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafalia

Νεοφερμένος

Η rafalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
πετυχα ένα Σ-Λ το οποιο λεει:το αθροιμα των τιμων του ορικακου κοστους δινει το συνολικο κοστος . Σ - Λ. επισης θυμαμαι ενα αλλο που ειχε πεσει στισ ξετασεις και ελεγε το αθροιμα των τιμων του ορικακου προιοντος ειναι το συνολικο προιον. Σ -Λ και ηταν Σ. γιατι, αγου επρεπε να λεει αν αυξανονται η εργατες κατα 1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top