Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου πει καποιος αν ζητησουν την ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΖΗΤΟΥΜΕΝΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΗΣ στο 2ο Θεμα, ποσα διαγραμματα πρεπει να κανουμε???

1 διάγραμα θα κάνεις! Θα δείξεις και τις δύο μεταβολές στο ίδιο την μία μετά την άλλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Ο μισθος ειναι μεταβλητό κόστος γιατι μεταβαλλεται ο αριθμος των εργαζομενων που τον λαμβανει . Οσο πιο μεγαλη παραγωγή, τοσο πιο πολλοι εργατες, τοσο πιο μεγαλο το μισθολογικο κοστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
2 ερωτησεις,ποτε χρησιμοποιουμε τοξοειδους ελαστικοτητα και σε ποιες περιπτωσεις παιρνουμε την ελαστικοτητα του μεσου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
2 ερωτησεις,ποτε χρησιμοποιουμε τοξοειδους ελαστικοτητα και σε ποιες περιπτωσεις παιρνουμε την ελαστικοτητα του μεσου;

Είναι ανάλογο με το τι σε ρωτάει.

Επίσης, αν στην προσφορά βρω ελαστικη προσφορά, μάλλον έχω κάνει λάθος, ε; δεδομένου ότι υπολογίζουμε τα πράγματα στη βραχυχρόνια...

Όχι, είναι πιθανό ακόμη και βραχυχρόνια η προσφορά να είναι ελαστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrEaMErOus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrEaMErOus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
σε μια άσκσηση,όταν αυξάνεται το μεταβλητό κόστος (VC) αυξάνεται και το οριακό κόστος (MC) (αλλα και το αντίθετο) ισχύει ?

υπολογίζεις τοξοειδή ελαστικότητας (ως προς την τιμή) όταν οι υπόλοιπη παράγοντες τις ζήτησης είναι σταθερή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
σε μια άσκσηση,όταν αυξάνεται το μεταβλητό κόστος (VC) αυξάνεται και το οριακό κόστος (MC) (αλλα και το αντίθετο) ισχύει ?

Δεδομένου ότι το MC είναι ο λόγος Δ(VC)/ΔQ, συμπεραίνουμε ότι το MC εξαρτάται τόσο από την μεταβολή του VC όσο και από την μεταβολή του Q. Άρα όχι, δεν ισχύει πάντα η πρότασή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριαα χανια

Νεοφερμένος

Η μαριαα χανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
πως εξηγειται οτι η μεταβολη του οριακου κοστους ειναι πιο αποτομη απο του μεσου...? δεν καταλαβαινω ετσι που τα λεει για τη μεταβολη που προκαλεσε ο τελευταιος εργατης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
πως εξηγειται οτι η μεταβολη του οριακου κοστους ειναι πιο αποτομη απο του μεσου...? δεν καταλαβαινω ετσι που τα λεει για τη μεταβολη που προκαλεσε ο τελευταιος εργατης...

Ας υποθέσουμε ότι εσύ και 4 ακόμη φίλοι σου μαζεύετε λεφτά για να κάνετε ένα δώρο.

Ο Α δίνει 5€,
Ο Β δίνει 6€,
Ο Γ δίνει 7€,
Ο Δ δίνει 8 € και
ο Ε δίνει 9€.

Το σύνολο 35€, και κατά μέσο όρο έχετε δώσει από 7€ ο καθένας.

Αν έρθει τώρα ο Ζ και βάλει 10€, η μεταβολή που θα έρθει στο ποσό σας θα είναι αυτά τα 10€, εφόσον από 35 γίνουν 45.

Ο μέσος όρος όμως, από 7€ θα πάει στα 7,5.

Αντίστοιχα δουλεύουν και αυτά που ρώτησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Έχω ερώτημα άσκησης που λέει: Να βρεθεί η εξίσωση ζήτησης που αντιστοιχεί στο εισόδημα μπλα μπλα αν στην τιμ'η των 40 χρηματικών μονάδων η εισοδηματική ελαστικότητα είναι 4. Αυτή η τιμή που μου δίνει δεν θα αντικαταστήσει το α σημείο στον τύπο μου; σύμφωνα και με το βιβλίο δηλ έτσι είναι, αλλα με παραξενεύει το γεγονός ότι στο φροντ την έχουμε λύσει ως β σημείο αυτό... Τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Έχω ερώτημα άσκησης που λέει: Να βρεθεί η εξίσωση ζήτησης που αντιστοιχεί στο εισόδημα μπλα μπλα αν στην τιμ'η των 40 χρηματικών μονάδων η εισοδηματική ελαστικότητα είναι 4. Αυτή η τιμή που μου δίνει δεν θα αντικαταστήσει το α σημείο στον τύπο μου; σύμφωνα και με το βιβλίο δηλ έτσι είναι, αλλα με παραξενεύει το γεγονός ότι στο φροντ την έχουμε λύσει ως β σημείο αυτό... Τι λέτε;

Όλες οι ελαστικότητες σημείων αφορούν το σημείο εκκίνησης. Αν σου λέει να βρεις κάποια ελαστικότητα του σημείου Α τότε εννοεί από το Α στο Β, δηλαδή το σημείο στο οποίο υπολογίζεται η ελαστικότητα είναι και το αρχικό σημείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Όλες οι ελαστικότητες σημείων αφορούν το σημείο εκκίνησης. Αν σου λέει να βρεις κάποια ελαστικότητα του σημείου Α τότε εννοεί από το Α στο Β, δηλαδή το σημείο στο οποίο υπολογίζεται η ελαστικότητα είναι και το αρχικό σημείο.
Σημείο εκκίνησης είναι δηάδή αυτό στο οποίο κάθε φορά αναφέρεται; Στο παράδειγμα που αναφέρω το σημείο των 40 χρημ μονάδων το σημείο εκκίνησης εκείνο δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριαα χανια

Νεοφερμένος

Η μαριαα χανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ και κατι αλλο...γινεται σε ασκηση να βρω αρνητικη μεταβολη του εισοδηματος?

* ποσοστιαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου πει καποιος αν ζητησουν την ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΖΗΤΟΥΜΕΝΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΗΣ στο 2ο Θεμα, ποσα διαγραμματα πρεπει να κανουμε???
Αν η ταυτόχρονη μεταβολή περιλαμβάνει αντίθετες κατευθύνσεις (π.χ. αυξάνεται η τιμή και ταυτόχρονα αυξάνεται η ζήτηση) τότε είναι τρία διαγράμματα
ίσως σε βοηθήσει στο ακόλουθο λινκ https://economics.blogs.gr/να-θυμαστε-οτι/
το έγγραφο ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΜΕΝΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ

ευχαριστω πολυ και κατι αλλο...γινεται σε ασκηση να βρω αρνητικη μεταβολη του εισοδηματος?
ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsimtsikestisi

Νεοφερμένος

Ο tsimtsikestisi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Αν η ταυτόχρονη μεταβολή περιλαμβάνει αντίθετες κατευθύνσεις (π.χ. αυξάνεται η τιμή και ταυτόχρονα αυξάνεται η ζήτηση) τότε είναι τρία διαγράμματα
ίσως σε βοηθήσει στο ακόλουθο λινκ https://economics.blogs.gr/να-θυμαστε-οτι/
το έγγραφο ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΜΕΝΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ

Χρησιμο λινκ.;) Σας ευχαριστω για τη βοηθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Σημείο εκκίνησης είναι δηάδή αυτό στο οποίο κάθε φορά αναφέρεται; Στο παράδειγμα που αναφέρω το σημείο των 40 χρημ μονάδων το σημείο εκκίνησης εκείνο δεν είναι;
στην εισοδηματική ελαστικότητα η τιμή είναι σταθερή, άρα και στα δύο σημεία η τιμή είναι 40. Από την εκφώνησή σου δε φαίνεται ποιο είναι το αρχικό σημείο.
Πάντως γενικότερα ισχύει αυτό που λέει ο sourotiri
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Λέτε να βάλουν πάλι τον καταμερισμό των έργων;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
και κάποιος λίγο να με ξεκαθαρίσει για το οριακό κόστος..

Οριακό κόστος είναι ο ρυθμός μεταβολής του συνολοκού κόστους όταν μεταβάλεται η παραγωγή κατά μία μονάδα, δηλαδή πόσο μεταβάλλεται το συνολικό κόστος για κάθε επιπλέον μονάδα προϊόντος......κοινώς σε συμφέρει να αυξήσεις την παραγωγή ή όχι;


γεια σας..εχω μια απορία και θα ήθελα λίγη βοήθεια...εάν σε μια άσκηση από το τρίτο κεφάλαιο μας δίνουν πινακάκι με L,Q,VC,TC,MC κτλ και το L ξεκινάει από το 2 για παράδειγμα, μπορω να πω ότι για Lo=0 είναι Qo=0 k VCo=0 και να βρω ύστερα το MC στο επίπεδο απασχόλησης 2?

Αναλόγως, ad hoc το βλέπεις αυτό...Πολλές φορές (πχ 2010 και 2011 με τέτοια πινακάκια) απ' ό,τι θυμάμαι δεν χρειαζόταν.


Γιατί ο μισθός να είναι μεταβλητός συντελεστής; Θέλω να πω, οι επιχειρήσεις τον δίνουν δίχως να τον επηρεάζει το q για να θεωρηθεί μεταβήτός... Από την άλλη όλες οι ασκήσεις λένε w = τόσο, όχι διαφορετικό w κάθε φορά!
Επίσης, αν στην προσφορά βρω ελαστικη προσφορά, μάλλον έχω κάνει λάθος, ε; δεδομένου ότι υπολογίζουμε τα πράγματα στη βραχυχρόνια...

Ο μισθός των σταθερών εργατών εννοείς; Γιατί υπάρχουν και ασκήσεις που διακρίνουν τους σταθερούς και τους εποχικούς πχ εργάτες....και παίζουν και οι υπερωρίες που μπορεί να κάνει ο εργάτης και να μην είναι ο μισθός σταθερός.

Όχι, όλα είνα πιθανά. Λάθος θα έχεις κάνει αν βρεις ελαστικότητα προσφορά -5


ευχαριστω πολυ και κατι αλλο...γινεται σε ασκηση να βρω αρνητικη μεταβολη του εισοδηματος?


* ποσοστιαια

Ναι. γιατί μπορεί να μειούται το εισόδημα, όπως πχ με τις περικοπές και είναι και επίκαιρο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Στην ισορροπία ενός αγαθού χ που έχει γραμμικες΄συναρτήσεις ζήτησης και προσφοράς κι επιπλέον η καμπύλη προσοφοράς τέμνει την καμπύλη ζήτησης σε υψηλότερο σημείο από το μέσο της, η μείωση της προσφοράς θα συνεπάγεται:
α)αύξηση της ΣΔ των καταναλωτών
β)μείωση της ΣΔ των καταναλωτών
γ)η ΣΔ δεν θα μεταβληθεί
δ) δεν ξέρουμε το τελικό αποτέλεσμα, αλλά αυτό εξαρτάται από το μέγεθος των μεταβολών της τιμής και της ποσότητας ισορροπίας

Αυτό έπεσε στο διαγ του φροντ μου κι έβαλα το δ, καθώς θεώρησα ότι μπορεί να υπάρξει και μεταβολή εξαιτίας της οποίας η s εξακολουθεί να βρίσκεται πάνω από το μέσο της d... Η καθηγήτριά μου το έβαλε ως β... Τι θεωρείτε εσείς;

Επίσης
Γι' άγνωστο αριθμό εργατών το μέσο προιόν είναι 25 μονάδες. Με την προσθήκη ενός επιπλέον εργάτη η αύξηση του συνολικού προιόντος είναι 30 μον. Αυτό σημαίνει ότι το μέσο προιόν με την αύξηση εργαίας:
α) θα αυξηθεί
β)θα μειωθεί
γ)δε θα επηρεαστεί
δ)θα γίνει ίσο με το οριακό προιόν

Αυτό δεν το έχω καταλάβει καθόλου....

Τέλος, θα παρακαλούσα τους δυο καθηγητές, εάν έχουν τη δυνατότητα, να μου έδιναν διαγράμματα με δυο μεταβολές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzannetos94

Νεοφερμένος

Ο Tzannetos94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Για θεωρια τι πιστευται θα πεσει αυριο? Εγω πιστευω το 3ο(προσωπικη αποψη)
1)γιατι πολυ θεωρια για να επιλεξουν και
2) γιατι το 2008 ειχε μπει το 5ο, το 2009 το 2ο, το 2010 το 1ο και το 2011 το 4ο.
Πιστευω το κομματι που θα μπει θα ειναι ο νομος φθινουσας ή μη αναλογης αποδοσης. Εσεις τι πιστευεται θα μπει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrEaMErOus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrEaMErOus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
ποτε παίρνουμε την σχέση : Q-Q1/P-P1 = Q2-Q1/P2-P1 όταν μας αναφέρεται στην γραμμική συνάρτηση ζήτησης και μας λέει να βρούμε συνάρτησης ζήτησης και προσφοράς ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top