Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Νομιζω η προηγουμενη απαντηση μου σε καλυπτει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Σουροτίρι εγώ σκοπεύω να δώσω ΑΟΘ !
Αλλά είναι τόσο εύκολο όσο λένε ?

Με τα μεχρι τωρα μαθηματα δεν εχεις παρει μια γευση;
Εμενα μου φαινεται ευκολακι, λυνω παλια θεματα πανελληνιων και μερικες ασκησεις απο βοηθημα. Εννοειται κανω ολες τις ασκησεις που μας βαζει η τυπισσα στο μαθημα. Επισης το αγορι μου μου εχει δωσει 2-3 φυλλαδια με ασκησεις και θεματα που εκανε στο ιδιαιτερο του οταν εδινε εκεινος, μια χαρα ειμαι απο αυτην την πλευρα :)

Δεν με φοβιζει κατι, το εχω ερωτευτει αυτο το μαθημα. Θελω να ξερω και την παραμικρη λεπτομερεια, διαβαζω θεωρια απο το βιβλιο και το βοηθημα, δεν θελω να ξεφευγει τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gdespina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η deppy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
γεια σας!! :)
9έλω μια μικρή βοήθεια σε 1 άσκηση..
όταν μας δίνουν την ελαστικότητα της ζήτησης κ τη ζητούμενη ποσότητα.
πως 9α βρούμε πόσο % αυξήθηκε η τιμή του αγαθού?? :lol::lol:

πχ. αν η ελαστικότητα Ed είναι -0.5
κ η ζητούμενη ποσότητα μειώθηκε από 200 σε 180 μονάδες
δηλ. Q1=200 κ Q2=180
πως 9α βρούμε το % αύξησης τιμής? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Όταν μας ζητάει πόσες μονάδες χ θυσιάζονται για να παραχθούν πχ 70 ψ πώς το κάνουμε ; (δεν ζητάει για τις πρώτες μονάδες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εχεις ΚΕ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
μπορώ να βγάλω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Αν θες να βγαλω και γω ακρη απο την ασκηση, δωσε μου τα δεδομενα, δηλαδη τα αγαθα χ και τα αγαθα ψ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Μα είναι πολύ εύκολο. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις τον πρώτο τύπο του βιβλίου, και να κάνεις αντικατάσταση. Μόνο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gdespina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η deppy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
αα!! τον είχα ξεχάσει εκείνο τον τύπο!! :lol:
tnx ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
το μαθημα προσφερεται για 19+
το 20 ειναι πολυ δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just_rock

Νεοφερμένος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
εχω την εξης ερωτηση να θεσω...
Ειναι δυνατον μια Κ.Π.Δ να μετατοπιζεται συνεχως προς τα δεξια???Η απαντηση ειναι οχι το θεμα ομως ειναι γτ???:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
εχω την εξης ερωτηση να θεσω...
Ειναι δυνατον μια Κ.Π.Δ να μετατοπιζεται συνεχως προς τα δεξια???Η απαντηση ειναι οχι το θεμα ομως ειναι γτ???:what:
Φυσικά και όχι! Η Κ.Π.Δ έχει 3 χαρακτηριστικά, ένα από αυτά είναι η τεχνολογία. Αν χειροτερέψει η τεχνολογία τότε η Κ.Π.Δ μετατοπίζεται αριστερά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just_rock

Νεοφερμένος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
κ αν συνεχως βελτιωνεται η τεχνολογια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Reina

Νεοφερμένος

Η Eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
το φαινομενο της μετατοπισης τησ κπδ προς τα δεξια γινεται λογω της οικονομικης αναπτυξης, της αυξησης της ποσοτητας των παραγωγικων συντελεστων, της βελτιωσης της τεχνολογιας.....αντιθετες μεταβολες στα παραπανω την μετατοπιζουν στα αριστερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just_rock

Νεοφερμένος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
επομενως γινεται να μετατοπιζεται συνεχως προσ τα δεξια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Reina

Νεοφερμένος

Η Eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
απλα μετατοπιζεται προς τα δεξια....εφοσον λεει συνεχης βελτιωση τεχνολογιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialena:p

Νεοφερμένος

Η marialena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
εστω η κπδ μιας οικονομιας που παραγει δυο αγαθα δινεται απο τη σχεση ψ=10-Χ να κατασκευασθει η κπδ και να σχολιασετε την κλιση τησ και να υπολογισετε το κοστος ευκαιριας του αγαθου Χ σε ορουσ του αγαθου Ψ . τι παρατηρειτε ? τι σημαινει ? που οφειλεται??????????οποιος μπορει ας με βοηθησει να μου πει τελος παντων τι πρεπει να κανω....ευχαριστω εκ των προτερων.........:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Το κοστος ευκαιριας ειναι σταθερο αφου ειναι μια ευθεια η σχεση ψ-χ. Το ΚΕ σε ορους του χ προς ορους του αγαθου ψ ειναι ο συντελεστης του χ στην ευθεια σε απολυτη τιμη, δηλαδη ΚΕχ/ψ=1.
Για να κανεις την ΚΠΔ βαλε οπου χ=0 και οπου ψ-0, μια απλη ευθεια θα βγει.
Αυτο οφειλεται στο οτι οι παραγωγικοι συντελεστες ειναι το ιδιο καταλληλοι στην παραγωγη και του αγαθου χ και του αγαθου ψ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialena:p

Νεοφερμένος

Η marialena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Βασικα το οτι το ΚΕχ/ψ ειναι η απολυτη τιμη του συντελεστη του χ ειναι τρικακι που μου εδειξε ο souritiri, για να το αιτιολογησεις αφου κανεις την ΚΠΔ παρε το κλασσικο ΚΕχ/ψ=Δψ/Δχ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top