Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Οσον αφορα τη Θεωρια,Λεει σε καποια φαση:Αν το κρατος εχει τον πληρη ελεγχο της προσφερομενης ποσοτητας...κι εγω εγραψα:αν το κρατος εχει τον πληρη ελεγχο στην αγορα...
Λετε να κοψουν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisini

Νεοφερμένος

Η Χρυσινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
εννοω οτι ο φιλος μου μου ειπε πως ειχε γνωστο στην επιτροπη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Εγω το'πα στο σκυλο μου κι ο σκυλος στην ουρα του...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Αν φέτος δεν είχα αοθ,γίνεται αν ξαναδώσω του χρόνου να πάρω το μάθημα ώστε να επιλέξω οικονομικές σχολές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Φυσικά γίνεται απλά θα μετράει το γραπτό στο ΑΟΘ κατά 100% δηλαδή δεν υπάρχει προφορικός! Αλλά εσύ πήγες καλά αν δεν κάνω λάθος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Φυσικά γίνεται απλά θα μετράει το γραπτό στο ΑΟΘ κατά 100% δηλαδή δεν υπάρχει προφορικός! Αλλά εσύ πήγες καλά αν δεν κάνω λάθος!!!
ναι μια χαρά πήγα!Για μια φίλη μου ρωτάω!Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Αν κάποιος δεν δώσει ΑΟΘ μπορεί να δηλώσει 5ο πεδίο θεωρώντας ότι στο μάθημα πήρε 0?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,855 μηνύματα.
Αν κάποιος δεν δώσει ΑΟΘ μπορεί να δηλώσει 5ο πεδίο θεωρώντας ότι στο μάθημα πήρε 0?
Όχι, είναι τελείως αποκλεισμένος από το 5ο. :)
(και γενικά δεν έχει νόημα αν σκεφτείς ότι το ΑΟΘ είναι βαρύτητας στο 5ο... )



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

echo2008

Νεοφερμένος

Η echo2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στα εξής:

1) εφόσων στο κεφαλαιο 9 είναι εκτος ύλης οι "δανειστές και χρεώστες" είναι εκτός ύλης και όλες οι σχετικές ασκήσεις; δηλαδή και οι ασκήσεις του βιβλίου σελ. 174 είναι εκτός ύλης;

2) στο τέταρτο κεφάλαιο είναι εκτός ύλης η παράγραφος 6. όμως στο κεφάλαιο 5 στη παράγραφο 4 iii) μιλάει για ταυτόχρονη μεταβολή ζήτησης και προσφοράς..Άρα ουσιαστικά δε πρέπει να μπορούμε να δικαιολογήσουμε πότε μεταβάλλεται η προσφορά και να το διαχωρίζουμε από τη μεταβολή της προσφερόμενης ποσότητας (πράγμα που εξηγείται στο κεφ.4 εκεί που είναι εκτός ύλης);

3) Υπάρχει περίπτωση να δίνουν τους τύπους MC= W/MP και AVC=W/AP (που είναι στη σελ.70 δηλαδή εκτός ύλης) και να πρέπει να τους χρησιμοποιήσουμε σε άσκηση με κενά; Ρωτάω γιατί συνάντησα τέτοιες ασκήσεις σε βοήθημα (Γκαγκάτσιος, εκδ. ελληνικά γράμματα) και μου φαίνεται ότι είναι εκτός ύλης..

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris_20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
καταρχην δεν εχω το βιβλιο αλλα μπορω να σου απαντησω οσο μπορω...

1..ναι ειναι και οι ασκησεις που αναφερονται στους δανειστες χρεωστες...
απο το 9ο κεφαλαιο το μονο που μπορουν να σου ζητησουν ειναι τον αριθμο των ανεργων και το ποσοστο ανεργιας...........

3......οι τυποι που αναφερεις δεν χρειαζονται πουθενα.....ολες οι ασκησεις βγαινουν και με τους τυπους που ειναι εκτος υλης........

2...στο τεταρτο κεφαλαιο δεν υπαρχει κατι εκτος υλης........και ναι μπορεις να εξηγησεις την ταυτοχρονη μεταβολη προσφορας και προσφερομενης ποσοτητας........στο πεμπτο κεφαλαιο ειναι εκτος η παραγραφος 6......

ελπιζω να βοηθησα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

echo2008

Νεοφερμένος

Η echo2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Καποιες διευκρινήσεις ακόμα αν δεν είναι δύσκολο..

1) Απ'το κεφάλαιο 9 εκτός από εργατικό δυναμικό, δε μπορούν να ζητήσουν και ασκήσεις με πραγματικό-ονομαστικό εισόδημα;

2) ασκήσεις (στο κεφάλαιο 5) που να έχουμε πλήρως ανελαστική ζήτηση και ελαστική (ή ανελαστική) προσφορά μπορούν να πέσουν; το αντίθετο λογικά δε μπορεί να πέσει αφού είναι εκτός ύλης το παράδειγμα ειδικής αγοράς. Γενικά μπορούν να βάλλουν άσκηση που να έχουμε ειδικές περιπτώσεις καμπύλης ζήτησης με κανονική καμπύλη προσφοράς;

3) Η ασκηση 1 σελ 105 είναι εκτός ύλης;

ευχαριστώ και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris_20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
εδω ειμαι και παλι.......

1.αυτο που αναφερεις σχετικα με το εισοδημα ονομαστικο και πραγματικο ειναι στο κεφαλαιο 7


2.ναι φυσικα και μπορουν να βαλουν.........μονο η περιπτωση εδικης αγορας ειναι εκτος....ολοι οι υπολοιποι συνδυασμοι παιζουν.......

3.επειδη δεν εχω βιβλιο....μπορεις να πεις σε τι αναφερεται......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

echo2008

Νεοφερμένος

Η echo2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ Άρη! Η άσκηση στη σελίδα 105 έχει μία κανονική καμπύλη ζήτησης και δύο καμπύλες με τελείως ανελαστική προσφορά και ρωτάει ποιά συμφέρει πιο πολύ τους παραγωγούς..Λογικά αναφέρεται στην ειδική περίπτωση και είναι εκτός ύλης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zidane4ever

Νεοφερμένος

Ο zidane4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
ολοι μου λενε οτι ειναι ευκολο.το προβλημα μου ειναι οτι δεν μαρεσει να διαβαζω ορισμους γιατι φοβαμαι μην ξεχασω κανενα ορισμο καμια προταση καμια φραση.ειδα στο σχολειο μου αρκετα 20αρια.ξερετε πληροφοριες για την οικονομια?μονο ορισμους εχει?και αν γνωριζετε αν χρηαζετε φροντηστιριο.ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris_20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
η οικονομια ΑΟΘ εχει και αυτη πραγματα που πρεπει να μαθεις απ'εξω οπως το αοδε....

αν παρακολουθεις σοβαρα στο σχολειο και εχεις και ενα βοηθημα μπορεις να γραψεις 20

απλα χρειαζεταιι ειδιαιτερη προσοχη στην παπαγαλια.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris_20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
α!ναι την θυμηθηκα......ειναι τραβηγμενη περιπτωση εντος-εκτος υλης......

μπορεις να την απαντησεις ουσιαστικα αν σκεφτεις που ειναι μεγαλυτερη η δαπανη των καταναλωτων.........αλλα ειναι λιγο δυσκολο να πεσει κατι αναλογο.......

you welcome.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex0077

Νεοφερμένος

Ο Alex0077 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μην λέμε και ότι θέλουμε... Το ΑΟΘ ΔΕΝ είναι παπαγαλία.. Αρκεί να καταλάβεις κάποια πράγματα.. και μην ξεχνάς ότι έχει και πολλές ασκήσεις (το 3ο και το 4ο θέμα στις πανελλαδικές είναι ασκήσεις) δν είναι και τόσο θεωρητικό μά8ημα... Και η θεωρία που έχει μαθαίνεται αρκετά εύκολα... μην σε φοβίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
είναι κομμάτια που θέλουν καθαρή παπαγαλία και άλλα που είαναι θεωρία και άσκηση!!!!βασικά όλο το θέμα για μένα έιναι να καταλάβεις το 2ο κεφάλαιο και από το 5ο το νόμο της φθίνουσας ή μή ανάλογης απόδοσης μετά πάει άνετα !!!!α επίσης για να μάθεις την θεωρία σε ορισμένα κομμάτια πρέπει να καταννοείς γιατί το βιβλίο είναι λίγο παράξενο(ζήτηση, ζητούμενη ποσότητα κτλ)πάντωσ είναι μάθημα που προσφέρεται για βαθμό μην το φοβάσαι δεν σου ζητούν να λύσεις και διαφορική εξίσωση!!!α προσοχή κάποια θέματα έχουν πάρα
πολλές κ μυστήριες πράξεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Το ΑΟΘ είναι το μόνο μάθημα στο λύκειο μετά την ΑΕΠΠ το οποίο δεν απαιτεί καμία παπαγαλία.

Εκτός από κάποια κομμάτια θεωρίας αν θέλεις να έχεις στρογγυλό 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noodlee999

Νεοφερμένος

Η noodlee999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
εγώ παλι εχω να πω πως ναι ειναι παπαγαλια(σαφως μεσα στην παπαγαλια εμπεριεχεται και η κατανοηση, να καταλαβεις ουσιαστικα τι διαβαζεις, οχι να τα ξερεις μονο σαν ποιηματακι). . . πραγμα ομως που δεν θα πρεπει να σε φοβιζει γιατι η θεωρια δεν ειναι κ παρα πολυ πια. . . αν απο την αρχη δεν αφησεις κενα και διαβαζεις καλα καθε κομματι της θεωριας στην ωρα του δεν θα εχεις κανενα προβλημα...απλα μην αφησεις την θεωρια για το τελος κ μετα τρεχεις...εξαλλου δεν ειναι πολλα...οσον αφορα το φροντιστηριο εγω νομιζω οτι χρειαζεται...εξαρταται βεβαια κ απο τον καθηγητη του σχολειου...στο σχολειο μας καναμε ελαχιστες ασκησεις ολη την χρονια ενω μας επρειξε με την θεωρια..λαθος:P οποτε ενα 2ωρο την εβδομαδα φροντιστηριο θα ηταν μια χαρα..εκτος κι αν πιστευεις οτι ο καθηγητης του σχολειου μπορει να σε καλυψει...

εγω σου προτεινω να παρεις το αοθ, οντως ειναι μαθημα για 20αρι...κ εκτος απο το οτι αν γραψεις καλα σε ανεβαζει αρκετα,, σου ανοιγει κ ενα ολοκληρο πεδιο. . . :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top