Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Κ εγώ π δεν τη πήγαινα με τπτ τη χημεία πέρσι, φέτος εύκολη μ φένεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Λογικό, γιατί ξεκινάει με ονοματολογία η οποία είναι τέλεια. :D
Γενικώς η χημεία γενικής της β' είναι πολύ ενδιαφέρον μάθημα, και αποτελεί και βάση για τη χημεία κατεύθυνσης της γ', όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Όσο για το φροντιστήριο, κι εγώ θα έλεγα ότι δε χρειάζεται. Αν έχεις ενδιαφέρον για το μάθημα, άνετα μπορείς να είσαι μαθητής/τρια του 20 και χωρίς βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Αν πραγματοποιείται η αντίδραση
C3H8 + 10CuO βελάκι 3CO2 + 4 H2O + 10 Cu
το Cu θεωρείται καυσαέριο; Καυσαέρια είναι τα προιόντα μιας καύσης αλλά ο χαλκός ναι μεν είναι προιόν αλλά ουσιαστικά δεν αντιδρά και απλώς προσφέρει το οξυγόνο για να γίνει η καύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Αν πραγματοποιείται η αντίδραση
C3H8 + 10CuO βελάκι 3CO2 + 4 H2O + 10 Cu
το Cu θεωρείται καυσαέριο; Καυσαέρια είναι τα προιόντα μιας καύσης αλλά ο χαλκός ναι μεν είναι προιόν αλλά ουσιαστικά δεν αντιδρά και απλώς προσφέρει το οξυγόνο για να γίνει η καύση

Εδώ Chemwizard
Αγόρι μου στα προιοντα εχειs CO2 το οποίο είναι αεριο,και Cu που ειναι στερεο,το βλεπεις στο τελος σαν μια μπαλα δηλαή.Το CuO ομως ειναι αντιδρόν.Καυσαερια μόνο προιόντα είναι,εσύ το ειπες.Λοιπον,ποιο το προβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Άρα, το Cu που προκύπτει είναι καυσαέριο; (Δεν ρωτούσα για το CuO)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Άρα, το Cu που προκύπτει είναι καυσαέριο; (Δεν ρωτούσα για το CuO)

( Chemwizard speaking)

αφου το Cu ειναι στερεό αγόρι μου.Χαλκός.Πως γίνεται να είναι καυσΑΕΡΙΟ?;)

Eδώ και πάλι Chemwizard,σορι για την αναστάτωση με τους λογαριασμούς.Είναι η Pure συνδεδεμένη κι απλά όταν βρεθεί ένα θέμα που πρέπει να βοηθήσω γράφω κι εγώ.

ξερετε εαν υπαρχουν σημειωσεις για την χημεια γενικης πυ να περιεχουν ολες τις αντιδρασεις για το 2ο κεφαλαιο?
Θύμισέ μου ποιο ειναι το δεύτερο κεφαλαιο.

για την θετικη της γ απο την οργανικη της β(γεν πεδιας) θα πρεπει να γνωριζουμε τα παντα? εμεις στο σχολειο ως και τις αλκοολες-φαινολες καναμε .θα χρειαστουν καποιες αντιδρασεις συγκεκριμενα η απλως να ξερουμε το γενικο μερος?
Αλκοόλες ναι.Και τα υπόλοιπα κεφάλαια.Αν δε θέλεις του χρόνου να τρέχεις και να μη φθάνεις.Φαινόλες και λοιπές κυκλικές ενώσεις είναι εκτός ύλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Προβληματίζομαι μήπως η λέξη καυσαέριο χρησιμοποιείται καταχρηστικά και περιλαμβάνει επίσης και τα στερεά και τα υγρά προιόντα. Για παράδειγμα, στην αντίδραση
Η2(g) + 1/2 O2(g) βελάκι H2O(l) δεν υπάρχουν καθόλου καυσαέρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Προβληματίζομαι μήπως η λέξη καυσαέριο χρησιμοποιείται καταχρηστικά και περιλαμβάνει επίσης και τα στερεά και τα υγρά προιόντα. Για παράδειγμα, στην αντίδραση
Η2(g) + 1/2 O2(g) βελάκι H2O(l) δεν υπάρχουν καθόλου καυσαέρια;

Δεν υπαρχουν αγόρι μου.Καυσαέριο,σημαίνει αέριο που προέρχεται από καύσεις,και συνήθως δρα αρνητικά.Ακόμη όμως κι όταν μολύνει κάτι,αν δεν είναι αέριο,δε λέγεται καυσαέρια,αλλά απόβλητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Έγινε κατανοητό τώρα, ευχαριστώ

Ααα, και κάτι άλλο. Σε περίπτωση που αντιδρά μια ουσία με τον ατμοσφαιρικό αέρα που περιέχει οξυγόνο και άζωτο, το άζωτο δεν αντιδρά. Θεωρείται το άζωτο προιόν της κάυσης, και επομένως καυσαέριο;
πχ η αντίδραση
C3H8 + 3O2 + N2 βελάκι 3CO2 + 4 H2O + N2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Sory,ειμαι λιγο ασχετη αλλα αν μπορειτε καποιος βοηθηστε με ποιος εινει ο σωστος τροπος διαβασματος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ααα, και κάτι άλλο. Σε περίπτωση που αντιδρά μια ουσία με τον ατμοσφαιρικό αέρα που περιέχει οξυγόνο και άζωτο, το άζωτο δεν αντιδρά. Θεωρείται το άζωτο προιόν της κάυσης, και επομένως καυσαέριο;
πχ η αντίδραση
C3H8 + 3O2 + N2 βελάκι 3CO2 + 4 H2O + N2

Τωρα το ειδα.Αφου ειναι και στα δυο μελη βρε,γιατι δεν το διαγραφεις?Αφου δε συμμετεχει καν...

Sory,ειμαι λιγο ασχετη αλλα αν μπορειτε καποιος βοηθηστε με ποιος εινει ο σωστος τροπος διαβασματος?

1)Καθεσαι σε οσο πιο μπροστα θρανιο μπορεις.
2)Στην παραδοση καθεσαι Παναγια και παρακολουθεις τον καθηγητη.
3)Κανεις αποριες.
4)Ανεβαινεις οταν ρωτα στον πινακα.
5)Διαβαζεις πολυ και σημειωνεις πολυ πανω στο σχολικο.
6)Κοιτας τα λυμενα του παραδειγματα,τα λυνεις πρωτα εσυ και μετα τσεκαρεις τη λυση.
7)Λυνεις πολλες ασκησεις,αν χρειαστει καθε μια πολλες φορες.(Χρησιμοποιεις κολλες φωτοτυπικου και τις πετας)
8)Στην επομενη παραδοση εχεις αποριες απο την παλια.
9)Στο σπιτι σου διατηρεις τετραδιο με χρωματακια,χαρακα,κολλημενες κολλες κι αλλες βλακειουλες που να σου αρεσει εσενα,και που εχει μεσα οτι γραφεις στο σχολειο,κυριως θεωρεια,κι οτι συμπληρωμα γουσταρεις εσυ,ωστε να ενθαρρύνεσαι να το κοιτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
9)Στο σπιτι σου διατηρεις τετραδιο με χρωματακια,χαρακα,κολλημενες κολλες κι αλλες βλακειουλες που να σου αρεσει εσενα,και που εχει μεσα οτι γραφεις στο σχολειο,κυριως θεωρεια,κι οτι συμπληρωμα γουσταρεις εσυ,ωστε να ενθαρρύνεσαι να το κοιτας.

Χαχα σ ευχαπιστω πολυ ομως δεν καταλαβα μου λες να αντιγραφω οοοτι εχω στο τετραδιο και το σχολικο μου σε ενα αλλο τετ που θα το εχω σατο σπιτι ?
Εσυ π.χ. πως διαβαζες χημεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vianalva

Νεοφερμένος

Η Βιργινιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτην τν ασκηση?
Δινονται οι οργανικες ενωσεις:
προπενιο,προπινιο,2-προπανολη,προπανονη, 1,2-διβρωμοπροπανιο
Να προτεινετε μι διαταξη των παραπανω ενωσεων ωστε να ειναι δυνατη η παρασκευη καθεμιας απο τν αμεσωσ προηγουμενη με 1 χημικη αντιδραση.Ν γραψετε τισ αντιδρασεις

:redface:δν ξερω απο που να αρχισω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Δινονται οι οργανικες ενωσεις:
προπενιο,προπινιο,2-προπανολη,προπανονη, 1,2-διβρωμοπροπανιο
Να προτεινετε μια διαταξη των παραπανω ενωσεων ωστε να ειναι δυνατη η παρασκευη καθεμιας απο την αμεσως προηγουμενη με μία χημικη αντιδραση.Να γραψετε τις αντιδρασεις

(αν δεν φαίνεται πατήστε δεξί κλικ και εμφάνιση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Nα ρωτήσω μια κουτή ερώτηση;
Ωραια θα ρωτήσω
τι σύμβολο είναι η αγκύλη μέσα στο οξυγόνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Nα ρωτήσω μια κουτή ερώτηση;
Ωραια θα ρωτήσω
τι σύμβολο είναι η αγκύλη μέσα στο οξυγόνο;
Μήπως εννοείς "το οξύγόνο μέσα στην αγκύλη";:P
Τίποτα ιδιαίτερο, άχρηστο σύμβολο κατά τη γνώμη μου, απλώς δηλώνει για ακόμη μία φορά (η άλλη είναι με τον δείκτη) ότι το οξυγόνο δεν είναι μοριακό, αλλά ατομικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Nα ρωτήσω μια κουτή ερώτηση;
Ωραια θα ρωτήσω
τι σύμβολο είναι η αγκύλη μέσα στο οξυγόνο;
1) Δεν είναι η αγκύλη μέσα στο οξυγόνο, αλλά το οξυγόνο μέσα στην αγκύλη. :tongue:
2) Έτσι [Ο] γράφουμε συνοπτικά την οξείδωση. Η φίλη είναι Β λυκείου και δεν την μαθαίνει αναλυτικά. Αν την θέλεις αναλυτικά δεν χαλάω χατήρια:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
1) Δεν είναι η αγκύλη μέσα στο οξυγόνο, αλλά το οξυγόνο μέσα στην αγκύλη. :tongue:
2) Έτσι [Ο] γράφουμε συνοπτικά την οξείδωση. Η φίλη είναι Β λυκείου και δεν την μαθαίνει αναλυτικά. Αν την θέλεις αναλυτικά δεν χαλάω χατήρια:
:D όχι δεν ήθελα να κάνω τον έξυπνο απλως δεν ηξερα το σηματάκι ο χαζούλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dei Gratia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Dei Gratia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
]Σε 100mL συμπυκνωμένο χυμό πορτοκαλιού περιεκτικότητας 40% w/v σε φυσικό χυμό προσθέτουμε νερό μέχρι τελικό όγκο 400mL.Πόση είναι η % w/w περιεκτικότητα του αραιωμένου χυμού σε φυσικό χυμό ;
Εάν μπορεί κανείς να μου το εξηγήση πως λύνεται.... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
]Σε 100mL συμπυκνωμένο χυμό πορτοκαλιού περιεκτικότητας 40% w/v σε φυσικό χυμό προσθέτουμε νερό μέχρι τελικό όγκο 400mL.Πόση είναι η % w/v περιεκτικότητα του αραιωμένου χυμού σε φυσικό χυμό ;
Τι θα πει 40% w/v?
Θα πεί ότι στα 100mL του διαλύματος (που έχεις) περιέχονται 40g φυσικός χυμός.
Προσθέτεις νερό και ό όγκος του διαλύματος γίνεται 400mL.
Σ' αυτά τα 400mL διαλύματος περιέχονται πάλι 40g φυσικός χυμός.
Θέλεις % w/v (έχεις τυπογραφικό λάθος). Κάνεις απλή μέθοδο των τριών:
Σε 400mL διαλύματος περιέχονται 40g φυσικός χυμός
Σε 100mL . . . . . . . . . . . . . . . . x; . . . . . . . . . . .
χ = 40.100/400 = 10g φυσικός χυμός => διάλυμα 10% w/v

Y.Γ. Μου άνοιξες την όρεξη να πιω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top