Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Κύριε καθηγητά, ελέγξτε αν τα έχω κάνει σωστά:
1/μεθ-αν-ιο, 2/αιθ-εν-ιο, 3/πεντ-αν-ιο, 4/μεθ-αν-ολη, 5/αιθ-αν-ιο, 6/προπ-εν-ιο, 7/πεντ-εν-ιο, 8/αιθ-αν-ολη, 9/προπ-αν-ιο, 10/βουτ-εν-ιο, 11/πεντ-2-εν-ιο, 12/προπ-αν-ολη, 13/βουτ-αν-ιο, 14/βουτ-2-εν-ιο, 15/πεντ-2-εν-ιο, 16/εξ-3,5-διεν-ολη, 17/εξ-αν-ικο οξυ, 18/ πεντ-αν-2-ονη, 19/εξ-εν-4-ιν-3-ολη, 20/μεθ-αν-ικο οξυ, 21/προπ-αν-αλη, 22/επτ-4-εν-2-ονη, 23/βουτ-αν-αλη, 24/πεντ-2-εν-4-ιν-ιο, 25/μεθ-αν-αλη, 26/πεντα-1,4-διεν-3-ολη, 27/πεντ-3-ιν-ολη, 28/πεντ-εν-4-ιν-ιο, 29/3-μεθυλο-εξ-5-ιν-ιο, 30/μεθ-αν-ικο οξυ, 31/βενζολιο, 32/πεντ-3-ιν-2-ονη, 33/πεντ-αν-3-ονη, 34/2-μεθυλο-πεντ-αν-αλη.
Τέλεια!!!! Οι ενώσεις που έγραψα δεν είχαν διακλαδώσεις κατά κύριο λόγο, αλλά είναι σίγουρο ότι και εκεί θα τα πηγαίνεις καλά! Πολύ χαίρομαι!

Δύο παρατηρήσεις:
1) Στην 10η ένωση, εγώ θα έγραφα 1-βουτένιο και όχι σκέτο βουτένιο. Με το βουτένιο μόνο δεν μπορώ να ξέρω που είναι ο διπλός δεσμός, μπορεί στην θέση 1 ή στην 2.
2) Προσωπικά μου αρέσει εάν στο όνομα υπάρχει ένας αριθμός αυτός να μπαίνει μπροστά από το όνομα, εάν υπάρχουν δύο τότε αυτός που αφορά στους δεσμούς να μπαίνει επίσης μπροστά από το όνομα. Είναι καθαρά θέμα αισθητικής και ορθοφωνίας!
Και έτσι όπως τις ονόμασες είναι ολόσωστες!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Η ονοματολογία πάντως είναι ένα ωραίο παιχνίδι...συμφωνείτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ωραιο ειναι! Σχετικα με την υπολοιπη Χημεια, εχει και καποιο χαβαλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Περιμένω σχόλια προς βελτίωση των κανόνων για την εύρεση των ισομερών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Isomerism.pdf
    140.8 KB · Εμφανίσεις: 1,723

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Στο τέλος εκεί που έχετε μερικές ασκήσεις για εξάσκηση, δίνετε: Η Mr μιας αλκοόλης είναι 90. Να βρεθεί ο ΜΤ και τα ισομερή του (κάπως έτσι τέλος πάντων).

Δεν μπορεί να είναι αυτή η Mr (εκτός και αν κάνω λάθος βέβαια), γιατί ο v δεν βγαίνει φυσικός αριθμός στον .

Έχουμε
Όμως: Mr=90, οπότε:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Στο τέλος εκεί που έχετε μερικές ασκήσεις για εξάσκηση, δίνετε: Η Mr μιας αλκοόλης είναι 90. Να βρεθεί ο ΜΤ και τα ισομερή του (κάπως έτσι τέλος πάντων).

Δεν μπορεί να είναι αυτή η Mr (εκτός και αν κάνω λάθος βέβαια), γιατί ο v δεν βγαίνει φυσικός αριθμός στον .

Έχουμε
Όμως: Mr=90, οπότε:

Εάν δεις πιο προσεκτικά θα δεις ότι η άσκηση αναφέρει ότι το Μr βρέθηκε πειραματικά! Είναι λοιπόν αυτή η άσκηση μια καλή αφορμή να μιλήσει κανείς για τα σφάλματα των μετρήσεων κλπ. Το ν φυσικά και μπορεί να βγει δεκαδικός αριθμός!!!! Κάνουμε προσέγγιση στον κοντινότερο ακέραιο!!!!

Άρα, το Mr της ένωσης είναι 88 και το όποιο σφάλμα υπεισέρχεται από την πειραματική μέθοδο! Νομίζω πως πέτυχε τον σκοπό της η άσκηση!

Για παράδειγμα: Στη Φυσική τι μαθαίνετε.... ότι μπορώ να υπολογίσω το Mr μιας ένωσης από την καταστατική εξίσωση των ιδανικών αερίων () . Μα έλα σου που δεν υπάρχουν ιδανικά αέρια! Οπότε τέτοια σφάλματα είναι σίγουρα!

Θα με ενδιέφερε η άποψή σου και στους κανόνες. Βοηθάνε έτσι όπως είναι γραμμένοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ναι έχετε δίκιο, επειδή είμαι πάντα βιαστικός, δεν πρόσεξα καν τη λέξη "πειραματικά" και επειδή το βιβλίο έχει μία άσκηση μέσα με πειραματικά δεδομένα, αλλά δεν το αναφέρει (σελ. 73 ασκ. 58), νόμιζα ότι ξεχάσατε και εσείς να το διευκρινίσετε.
Θα με ενδιέφερε η άποψή σου και στους κανόνες. Βοηθάνε έτσι όπως είναι γραμμένοι?
Κάτι που θα πρόσθετα εγώ σε αυτό είναι το πώς βρίσκουμε το ΓΜΤ της ομόλογης σειράς στην οποία ανήκει η ένωση: πχ : Διπλασιάζω στα H τον αριθμό των ατόμων C και προσθέτω ή αφαιρώ έναν αριθμό έτσι ώστε να πετύχω τον πραγματικό αριθμό H. . Από ό,τι είχα δει πέρυσι κάποιοι συμμαθητές μου δεν το θεωρούσαν αυτονόητο.

Επίσης θα ήταν πολύ καλό να προσθέσετε ένα παράδειγμα ολοκληρωμένο, για να το έχουν πάντα ως πρότυπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, σε θεωρητικο επιπεδο η Φυσικοχημεια πεφτει εξω απο το εργαστηριο πολλες φορες. Ναι φυσικα και δεν υπαρχουν ιδανικα αερια. Οπως επισης και στη φυση ουσιαστικα δεν υπαρχουν αντιστρεπτες μεταβολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Επίσης θα ήταν πολύ καλό να προσθέσετε ένα παράδειγμα ολοκληρωμένο, για να το έχουν πάντα ως πρότυπο.
Δεν θέλω ολοκληρωμένο παράδειγμα! Τα φύλλα αυτά που θα πάρουν οι μαθητές πρέπει να είναι συμπληρωματικά του μαθήματος και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να υπονομεύσω ο ίδιος το μάθημά μου. Ολοκληρωμένα παραδείγματα μέσα στην αίθουσα διδασκαλίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastermind91

Νεοφερμένος

Η mastermind91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Χρειάζομαι τη βοήθειά σας για την εφαρμογή από το παράδειγμα 2.2 στη σελίδα 44.

Η εφαρμογή ζητάει:
Πόσα γραμμάρια H2O θα σχηματιστούν κατά την πλήρη καύση 3g αιθανίου

Δεν θέλω απλώς την απάντηση αλλά τον τρόπο με τον οποίο γίνεται.Παιδιά της θετικής σίγουρα θα μπορούν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Χρειάζομαι τη βοήθειά σας για την εφαρμογή από το παράδειγμα 2.2 στη σελίδα 44.

Η εφαρμογή ζητάει:
Πόσα γραμμάρια H2O θα σχηματιστούν κατά την πλήρη καύση 3g αιθανίου

Δεν θέλω απλώς την απάντηση αλλά τον τρόπο με τον οποίο γίνεται.Παιδιά της θετικής σίγουρα θα μπορούν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Είναι απλή στοιχειομετρία.
Θα γράψεις την αντίδραση καύσης του αιθανίου και θα βάλεις με προσοχή τους συντελεστές. Όλη η ιστορία εκεί είναι. Αιθάνιο και οξυγόνο στα αντιδρώντα και νερό και διοξείδιο του άνθρακα στα προϊόντα.
Μετά θα πρέπει απλώς να κάνεις μετατροπές απο mol σε gr με τον τύπο n=m/Mr και να λύσεις μία απλή εξίσωση.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εξίσωση κάυσης:


To 1mol αιθανίου αντιστοιχεί σε 3mol νερού (όπως φαίνεται από την εξίσωση).
Τώρα έχουμε 0,1mol αιθανίου και ψάχνουμε τα xmol του νερού. Κάνουμε "χιαστί" και έχουμε x=0.3mol.

Τώρα:
1mol αντιστοιχεί σε 18mol, όμως τώρα έχουμε:
0,3mol που αντιστοιχούν σε y(gr) νερού. Κάνουμε "χιαστί" και έχουμε: 1*y=0.3*18 δηλ. y=5.4(gr)

Ελπίζω να ήμουν κατανοητός και προπαντός αναλυτικός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastermind91

Νεοφερμένος

Η mastermind91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ok παιδιά,ευχαριστώ.Έχω κάνει παρόμοιες ασκήσεις,δεν ξέρω γιατί δυσκολεύτηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina

Νεοφερμένος

Η xristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Με βοηθησε πολυ στο διαγωνισμα...ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Τέλεια!!!! Οι ενώσεις που έγραψα δεν είχαν διακλαδώσεις κατά κύριο λόγο, αλλά είναι σίγουρο ότι και εκεί θα τα πηγαίνεις καλά! Πολύ χαίρομαι!

Δύο παρατηρήσεις:
1) Στην 10η ένωση, εγώ θα έγραφα 1-βουτένιο και όχι σκέτο βουτένιο. Με το βουτένιο μόνο δεν μπορώ να ξέρω που είναι ο διπλός δεσμός, μπορεί στην θέση 1 ή στην 2.
2) Προσωπικά μου αρέσει εάν στο όνομα υπάρχει ένας αριθμός αυτός να μπαίνει μπροστά από το όνομα, εάν υπάρχουν δύο τότε αυτός που αφορά στους δεσμούς να μπαίνει επίσης μπροστά από το όνομα. Είναι καθαρά θέμα αισθητικής και ορθοφωνίας!
Και έτσι όπως τις ονόμασες είναι ολόσωστες!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Η ονοματολογία πάντως είναι ένα ωραίο παιχνίδι...συμφωνείτε?

Μη σας πω ότι θα κόψω και το ποδόσφαιρο σε λίγο..! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Να μία πολύ καλή άσκηση.

Έχουμε ισομοριακό μίγμα αλκανίου Α και αλκενίου Β με ολικό όγκο 4,48L και ολική μάζα 4,4g. Βρείτε τους συντακτικούς τύπους των ενώσεων Α και Β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Για βελτίωση βαθμού σκέφτηκα να βάλω μερικές εργασίες σε όσους μαθητές το επιθυμούν, για να ασχοληθούν μέσα στις διακοπές του Πάσχα.

Σας τις στέλνω και περιμένω ιδέες...! Πως σας φαίνονται. Θα δοθούν σε μαθητές Β Λυκείου. Δυστυχώς αύριο θα τις δώσω οπότε δεν θα υπάρχει χρόνος για βελτιώσεις.
Παρόλα αυτά θα με ενδιέφερε η γνώμη σας γιατί θα ξαναχρησιμοποιηθούν κάποια στιγμή, οπότε θα ήθελα να τις εμπλουτίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πολύ ωραία η ιδεά με τη wikipedia, μπράβο :no1: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Πολύ καλή πρωτοβουλία.
Τις μεταφράσεις αν μπορείτε ανεβάστε τις εδώ , μετά το Πάσχα.
Όσες δηλαδή κάνουν οι μαθητές σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εξυπνη ιδεα οντως!! Μακαρι να μας εβαζαν κι εμας τετοια :P :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top