Χημεία - Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
μάλιστα...αλλά εμείς ακόμα είμαστε στην αρχή και προφανώς μιλάμε για καθαρό νερό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Προς το δημιουργό του θέματος:Tι ακριβώς κάνετε τώρα στη χημεία(όχι δεν είμαι οφ)

Στα μειγματα ειμαστε...και καναμε μια εισαγωγη στα διαλυματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στα μειγματα ειμαστε...και καναμε μια εισαγωγη στα διαλυματα...

Ναι θέλω να πω μιλάτε για απλές ουσίες οπότε λογικά μιλάμε για καθαρό νερό.(Άσχετο αν παραπάνω θα δείτε άλλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
διευκρινισε λιγο το ''να ερθει εδω''

Πού κόλλησες κι εσύ; Καθαρά μεταφορικά μιλούσα. Με λίγα λόγια, ας μην κάνει τον έξυπνο σε παιδιά που πρακτικά τώρα αρχίζουν να μαθαίνουν Χημεία.

Ήσουν μήπως βλάκας που δε σκέφτηκες εξαρχής την καθαρότητα; Ή μήπως έμεινες στην ουσία της ερώτησης αυτή καθαυτή; Γενικά όλοι όσοι απάντησαν ''δεν είναι μίγμα'' και δεν ανέφεραν τον παράγοντα των προσμίξεων, είναι χαζοί; Μάλλον όχι, έτσι;

Είναι αυτό που είπα στην αρχή, διαχωρίζουμε τους δέκτες των απαντήσεών μας. Όταν θα με ρωτήσεις εσύ κάτι ανάλογο, ο καθηγητής μου, ένα παιδί μεγαλύτερο ή της ηλικίας μου, θα σκεφτώ και την περίπτωση της φθοράς του δοχείου για να απαντήσω. Όταν θα με ρωτήσει ένα παιδί της Β Γυμνασίου όμως, πρώτα θα του δώσω να καταλάβει γιατί το καθαρό νερό με πάγο δεν είναι μίγμα, και ύστερα, αν δω πως κατανοεί ό,τι του λέω, θα πάω και στις υποπεριπτώσεις.

Τέλος πάντων, αμφιβάλλω αν θα καταλάβει τελικά το παιδί που ρώτησε. Εδώ κοντεύω να τα παρατήσω εγώ, αφού βλέπω πως από αλλού ξεκινάμε και αλλού καταλήγουμε.

Άλλωστε, μάλλον δεν το 'πα τυχαία αυτό στο πρώτο μου μήνυμα. Και να σκεφτείς πως είχα στο μυαλό μου πως μιλούσα με παιδί της Α Λυκείου. Πόσο μάλλον λοιπόν για Β Γυμνασίου!
Δεν έχει νόημα να πάμε και σε ενέργειες, αρκεί η αιτιολόγηση ως έχει (για την Α).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Κατ'αρχας δεν νομιζω πως ενα παιδι αδυνατει να καταλαβει το γεγονος οτι το νερο της βρυσης εχει αλατα.Επιπλεον,νομιζω οτι το θεμα εχει ξεφυγει προ πολλου και εχουν λεχθει πραγματα εντελως ανεδαφικα.Και νομιζω καταλαβαινω ποιος η τι φταιει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ο πάγος είναι υγρός η ξηρός ; :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Το παγάκι το τρώμε ή το πίνουμε; :p

(Φιλοσοφικές ερώτησεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Aς ξεκαθαρίσω και εγώ τη θέση μου, μη "βγω" ο κακός που θέλω να σας μπερδέψω.

Το καθαρό νερό αποτελείται ως γνωστόν από μόρια Η2Ο.

Ερώτηση; Όταν πάρετε κάτι καθαρό και το βγάλετε στο περιβάλλον, παραμένει καθαρό; Προφανώς όχι. Ξεκινάμε από το πιο απλό πράγμα που μπορεί κάποιος να σκεφτεί. Μικρόβια. Γεμίζει μικρόβια. Οπότε ουσιαστικά οτιδήποτε "καθαρό" υπάρχει στο εργαστήριο και μόνο.

Ας έρθουμε στο νερό τώρα. Προφανώς δεν πίνουμε μικρόβια, μην πανικοβάλλεστε,το νερό περνάει από διαδικασία καθαρισμού που το κάνει και πόσιμο :p
Το θέμα είναι ότι περιέχει και άλλες ουσίες.
Ερώτηση 2: Από που προέρχεται το νερό;
Απάντηση: Από τις λίμνες, τα ποτάμια κτλ.
Λογικό συμπέρασμα: Δεν είναι καθαρό, έχει και άλλες προσμίξεις μέσα, οι οποίες στην παρούσα φάση δε μας ενδιαφέρουν.

Άρα έχουμε δύο περιπτώσεις.

Έστω ότι ανακατεύουμε υγρό και στερεό καθαρό νέρο (απεσταγμένο) μέσα στο εργαστήριο.
Αποτέλεσμα: Σίγουρα όχι μίγμα, αφού περιέχει ίδιο είδος μορίων

Έστω τώρα ότι ανακατεύουμε νερό της βρύσης με ένα πάγακι.
Απότελεσμα: Νερό (υγρό και στέρεο) και κάτι χιλιάδες άλλες ενώσεις.

Άρα: Μίγμα και μάλιστα ετερογενές. Μ' ένα μικροσκόπιο θα πιάσουμε καμιά αμοιβάδα. :P

Τώρα η σωστή απάντηση είναι η εξής.

Σύμφωνα με τον ορισμό του μίγματος, δεν είναι μίγμα, αφού αυτό που προσπαθεί ο καθηγητής να πει είναι ότι στην ουσία έχουμε ένα διάλυσμα δύο ίδιων ενώσεων.
Σύμφωνα όμως με την πραγματικότητα, είναι μίγμα καραμπινάτο.

Κρίμα όμως που στο Γυμνάσιου και γενικά κάποια άτομα στην εκπαίδευση προτιμάνε το καθαρά θεωρητικό από το καθαρά πραγματικό.

Αυτά από εμένα.

απιονισμενο νερο. αν κανεις πειραματα, θα εισαι λιγο τουβλο να χρησιμοποιησεις νερο της βρυσης, για παραδειγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Απεσταγμένο δε λέγεται το καθαρό νερό; Ή απεσταγμένο λέγεται το νερό της βρύσης; :p

Δεν ξέρω το σωστό ορισμό για το νερό που χρησιμοποιούμε στα πειράματα, αλλά με το απεσταγμένο εννοώ αυτό.

Μάλλον μπέρδεψα τους ορισμούς. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinala

Νεοφερμένος

Η Μαρίζα ( Άννα Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ειναι ομογενες με δικαιολογηση πως ο παγος αλλα και το νερο αποτελουνται απο υδρογονο 2 οξυγονο. εχουν τα ιδια συστατικα.αν διαφωνει καποιος απς ενημερωσει αλλα ας το δικαιολογησει!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Απεσταγμένο δε λέγεται το καθαρό νερό; Ή απεσταγμένο λέγεται το νερό της βρύσης; :p

Δεν ξέρω το σωστό ορισμό για το νερό που χρησιμοποιούμε στα πειράματα, αλλά με το απεσταγμένο εννοώ αυτό.

Μάλλον μπέρδεψα τους ορισμούς. :p

Είναι το ίδιο πράγμα.
Είτε αποσταγμένο είτε απιονισμένο (το έχω διαβάσει και απιοντισμένο) εννοείς το "καθαρό" νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinala

Νεοφερμένος

Η Μαρίζα ( Άννα Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Είναι το ίδιο πράγμα.
Είτε αποσταγμένο είτε απιονισμένο (το έχω διαβάσει και απιοντισμένο) εννοείς το "καθαρό" νερό.
:no1::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Το απεσταγμένο ΔΕΝ έχει άλατα, το απιονισμένο έχει. Στο απιονισμένο απλά τα δισθενή κατιόντα και ανιόντα που περιέχει το κοινό νερό αντικαθίστανται (χημικά) με ιόντα νατρίου και χλωρίου. Στην περίπτωσή μας μάλλον πρόκειται για απεσταγμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Κατ'αρχας δεν νομιζω πως ενα παιδι αδυνατει να καταλαβει το γεγονος οτι το νερο της βρυσης εχει αλατα.Επιπλεον,νομιζω οτι το θεμα εχει ξεφυγει προ πολλου και εχουν λεχθει πραγματα εντελως ανεδαφικα.Και νομιζω καταλαβαινω ποιος η τι φταιει.

Μα δεν το διευκρινισε αν εννοει αποσταγμενο ή της βρυσης....αλλα εγω θα του πω τι θα γινοταν αν ηταν αποσταγμενο.
Thanks παντως για τις απαντησεις... Δεν χρειαζομαι αλλες, η Χημεια ειναι πολυ ενδιαφερουσα στη συνεχεια της, και ανυπομονω, αλλα δεν χρειαζεται να τα μαθουμε απο τωρα.... Εγω θα του πω συμφωνα με τις δικες μου γνωσεις...
Και παλι :thanks:
-----------------------------------------
Είναι το ίδιο πράγμα.
Είτε αποσταγμένο είτε απιονισμένο (το έχω διαβάσει και απιοντισμένο) εννοείς το "καθαρό" νερό.

:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree:
Ετσι ειναι, στα πειραματα χρησιμοποιειται αυτο, οχι το νερο της βρυσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tat (:

Νεοφερμένος

Η tat (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
μας εβαλε την ιδια εργασια. δεν εβρισκα πουθενα τιποτα. με σωσατεε..!!
ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ εισαι απιθανη.. η εργασια με το λινκ που εδωσες με εκανε να κερδισω βαθμους για το τριμηνο. και παλι ευχαριστω πολυ.
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavl0s

Νεοφερμένος

Ο Pavl0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
γεια σας.. ειμαι νεος στο φορουμ ... αυριο γραφω χημεια και δεν εχω καταλαβει μια ασκηση ... βασικα τις απλες τις εχω καταλαβει ... αλλα ο καθηγητης βαζει κατι πολυ περιπλοκα :'(. μιλαω για τα προβλημα % w/w .
μπορω να λυσω τα απλα οπως πχ "Σε 220 gr νερου υπαρχει αλατι 9% w/w. σε 100 gr ποσο?" αυτα ειανι ευκολα .. δυσκολευομαι πολυ ομως σε προβληματα σαν αυτα

"Ποσα gr διαλυματος αλατιου 20% πρεπει να προσθεσουμε σε 200 gr διαλυματος αλατιου 4% w/w . ωστε να προκυψει διαλυμα αλατιου περιεκτικοτητασ 10% w/w ? "

θα ηθελα να μου το εξηγησετε και να μου το λυσετε ωστε να το καταλαβω (αν θελετε φυσικα :D)...

ευχαρισω :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Papakis

Νεοφερμένος

Ο Papakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα Παύλο
Ας ξεκινήσουμε απο τα βασικά

Όταν σου λέει ότι έχει 4% διάλυμα αλατιού σε νερό αυτό σημαίνει ότι έχεις στα 100 gr αλατόνερου 4 gr αλατιού και 96 gr νερού όποτε στα 200 gr αλατόνερου θα έχεις το διπλάσιο 192 gr νερού και 8 gr αλατιού.


Εσύ όμως θέλεις να φτάσεις σε ένα μίγμα 10 % δηλαδή στα 100 gr αλατόνερου να έχεις 10 gr αλάτι και 90 νερό ή στα 200 (που είναι και το τελικό σου μίγμα) να έχεις 180 gr νερό και 20 gr αλάτι. Αρα έχεις 8 gr αλατιού από το αρχικό σου μίγμα για να φτάσεις στα 20 gr αλατιού θέλεις άλλα 12 gr αλατιού. Οπότε έχοντας υπόψη ότι το μίγμα που πρέπει να προσθέσεις είναι 20 % που σημαίνει ότι στα 100 gr αλατόνερου έχεις 20 gr αλατιού και 80 gr νερού για να φτάσεις στα 12 εφαρμόζοντας απλή μεθοδο των 3 θα έχεις 100 Χ (12/20) = 100 Χ 0,6 θα πρέπει να προσθέσεις 60 gr αλατόνερου 20%

Ελπίζω να βοήθησα αν δεν κατάλαβες κάτι μου το λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑNNA

Νεοφερμένος

Η ΑNNA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ομως το τελικό μίγμα δεν θα είναι 200 gr αφού θα προσθέσουμε 60 gr αλατόνερο & προφανώς δεν ΠΡΕΠΕΙ να είναι 200gr -δεν το λέει πουθενά & ούτε μπορεί να συμβεί. Ακόμη και σκέτο αλάτι να προσθέσουμε πάλι θα έχουμε αύξησξ της μάζας του τελικού διαλύματος. Αρα Papakis υπάρχει λάθος στο συλλογισμό σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavl0s

Νεοφερμένος

Ο Pavl0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
πιος σου ειπε οτι το τα 200 gr θα αλαξουν? δεν αναφερει τιποτα .. λεει στα 200 γρ πσο αλατι πρεπει να προσθεσουμε ωστε να εχουμε μιγμα με περιεκτικοτητα 10% w/w ... και επειδη προχτες μου ειρθε και ενα μυνημα για την λυση , εχει λυθει παρομιος .. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑNNA

Νεοφερμένος

Η ΑNNA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λυπάμαι αλλά ακόμη και 0,5 gr αλάτι να προσθέσεις -άσε που το λέει ξεκάθαρα ότι πρόκειται για προσθήκη διαλύματος 20% w/w- η μάζα του τελικού διαλύματος θα γίνει 200,5 gr. Είναι η πραγματικότητα και η χημεία εξετάζει πραγματικά φαινόμενα, πέραν κάποιων παραδοχών που γίνονται ενίοτε για απλούστευση. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, πίστεψέ με, δεν μπορεί να γίνει τέτοιου είδους χονδροειδής παραδοχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top