Χημεία - Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία.

christidim

Νεοφερμένος

Η Dimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξάνδρεια (Ημαθία). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
ενα μπουκαλι 500ml πορτοκαλάδας εχει 75 γρ ζαχαρη

ποση ειναι η περιεκτικοτητα ζαχαρης %w/v

αν προσθεσω 500ml νερο, η περιεκτικοτητα θα αυξηθει θα μειωθει η θα μεινει ιδιαq;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Στα 500 ml 75g ζαχαρης
Στα 100 χ
χ=15%w/v

+500ml νερο
1000ml 75g
100 y
y=7.5%w/v
Aρα μειωνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Είναι η σχετική σελίδα που δίνω σε μαθητές Β Λυκείου. Παρόλα αυτά είναι πολύ αναλυτικά (πιστεύω) γραμμένη και ίσως σε βοηθήσει. Επισυνάπτω σχετική εικόνα.

:no1:Πολύ καλή δουλειά.Βέβαια νομίζω πως η χημεία της δευτέρας είναι πολύ απλή και δεν χρειάζεται ούτε φροντιστήριο ούτε τρελό διάβασμα,όπως γενικά η χημεία κάθες τάξεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftis14

Νεοφερμένος

Ο leftis14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γίνεται η μισή προφανώς αφού ο όγκως του διαλύτη διπλασιάζεται!Μπράβο,αρκετά καλή άσκηση, όμως σχετικά γελοία για μαθητές καλά διαβασμεόνους.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Αου κάνεις αραίωση η περιεκτικότητα μειώνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas95

Νεοφερμένος

Ο Νικολας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λυγουριό (Αργολίδα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Που μπορω να βρω τις λυσεις των ασκησεων του βοηθηματος του σαββαλα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τις απαντήσεις θα σου τις έχει σίγουρα στο πίσω μέρος του βιβλίου. Τώρα για τους τρόπους λύσης, δεν είμαι σίγουρος και δε νομίζω και να υπάρχουν. Δεν θα ήταν πρακτικό. Ούτως ή άλλως, για όλες τις ασκήσεις που προσφέρονται προς επίλυση στα βοηθήματα, υπάρχουν λυμμένα παραδείγματα. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas95

Νεοφερμένος

Ο Νικολας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λυγουριό (Αργολίδα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Τις απαντήσεις θα σου τις έχει σίγουρα στο πίσω μέρος του βιβλίου. Τώρα για τους τρόπους λύσης, δεν είμαι σίγουρος και δε νομίζω και να υπάρχουν. Δεν θα ήταν πρακτικό. Ούτως ή άλλως, για όλες τις ασκήσεις που προσφέρονται προς επίλυση στα βοηθήματα, υπάρχουν λυμμένα παραδείγματα. :iagree:

ενοω αν μπορω να τις βρω στο internet...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice-vel

Νεοφερμένος

Η alice-vel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
δεν ξέρω γιατί και εγώ έψαξα μια μέρα και δεν σου δίνει τη δυνατότητα να δεις τις απαντήσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madster95

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
παντως για τα σχολικα βιβλια τις βρισκεις στη σελιδα του παιδαγωγικου ινστιτουτου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas95

Νεοφερμένος

Ο Νικολας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λυγουριό (Αργολίδα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ok..ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^IoaNNa^

Νεοφερμένος

Η Ioanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
δεν έχει όμως όλες τις απαντήσεις σε όλα τα μαθήματα στη σελίδα του παιδαγωγικού ινστιτούτου:( πφφφφφφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.

^IoaNNa^

Νεοφερμένος

Η Ioanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
για να μην πληρώνουμε τζάμπα βοηθητικά αν τις έχει στο ίντερνετ.:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Και ξαναρωτω, υπαρχει λογικη να θες απο το ιντερνετ τις λυσεις του βοηθηματος, ενω δεν εχεις το βοηθημα?0.ο
Τι λετε ρε, θα με τρελαναιτε την κωλογρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnthiCat

Νεοφερμένος

Η AnthiCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
γεια σε ολους.. μας εβαλαν ασκησεις στη χημεια.. σελ 19 1,2,3
και δυσκολευομαι στην 1 τις αλλες τις εκανα αλλα θα ηθελα να δω αν τα εχω σωστα...ποιος μπορει να μου στειλει τις σωστες λυσεις για να ελεξω τις ασκησεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Το μειγμα παγου-νερου ειναι ετερογεμες ή ομογενες? Προσωπικα θεωρω οτι ειναι ετερογενες μειγμα γιατι καταρχας τα συστατικα του ειναι ορατα με γυμνο ματι.(Σημειωση:εννοω πριν ο παγος γινει νερο) Τωρα, οσον αφορα τις ιδιοτητες τους, συναντωνται οι ιδιες σε ολη τη μαζα τους...Ειναι σωστη αυτη η απαντηση?
help!!!!!!!!!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Καλή ερώτηση
-----------------------------------------
εγώ λέω ετερογενές αλλά δεν κόβω και το κεφάλι μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Κανενας αλλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Φυσικά ετερογενές. Το ομογενές έχει ίδια σύσταση και ιδιότητες σε όλη την έκτασή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top