Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
8DBFBE88-AB7F-4387-A42B-D9D6061E372A.jpeg
Νιώθω τελευταία ότι δεν μπορώ να λύσω τίποτε.Θα εκτιμούσα την βοήθειά σας.

Για το α έχω σκεφτεί το ii
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,609 μηνύματα.
View attachment 115913Νιώθω τελευταία ότι δεν μπορώ να λύσω τίποτε.Θα εκτιμούσα την βοήθειά σας.

Για το α έχω σκεφτεί το ii
Δεν είμαι σίγουρος δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί τέτοιο διάγραμμα
Νομίζω ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε την τάξη της αντίδρασης από το διάγραμμα. Για να λέγαμε ότι είναι πρώτης τάξης θα έπρεπε να είχε στον παρανομαστή ν*dt
Για το βii) Οταν έχει καταναλωθεί 60% η συγκέντρωση του Α είναι 0,4Μ. Επειδή στο διάγραμμα η κλίση είναι σταθερή , θα βρεις ότι για {A}=0.4Μ η στιγμιαία ταχύτητα του Α είναι U= 0.008M
Ισχύει ότι Ua=vU => 0.008=v×0.004 , οπότε ν=2
@arko τσεκαρε το και εσύ αν έχω κάνει λάθος
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί τέτοιο διάγραμμα
Νομίζω ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε την τάξη της αντίδρασης από το διάγραμμα. Για να λέγαμε ότι είναι πρώτης τάξης θα έπρεπε να είχε στον παρανομαστή ν*dt
Για το βii) Οταν έχει καταναλωθεί 60% η συγκέντρωση του Α είναι 0,4Μ. Επειδή στο διάγραμμα η κλίση είναι σταθερή , θα βρεις ότι για {A}=0.4Μ η στιγμιαία ταχύτητα του Α είναι U= 0.008M
Ισχύει ότι Ua=vU => 0.008=v×0.004 , οπότε ν=2
@arko τσεκαρε το και εσύ αν έχω κάνει λάθος
Χμμ, όμως, δεν θα μπορούσε να είναι απλώς η ταχύτητα κατανάλωσης; Και γι’αυτό να μην έχει το 1/ν; Με την προϋπόθεση πάντα ότι δεν είναι πολύπλοκη…
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,609 μηνύματα.
Χμμ, όμως, δεν θα μπορούσε να είναι απλώς η ταχύτητα κατανάλωσης; Και γι’αυτό να μην έχει το 1/ν; Με την προϋπόθεση πάντα ότι δεν είναι πολύπλοκη…
Νομίζω μόνο στην στιγμιαία δεν μπαίνει ο συντελεστής
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,609 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ψυχραιμία παιδιά, πάμε στη θεωρία να μας ξελασπώσει.

Ξέρουμε ότι

image.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από το τελευταίο δεδομένο βρίσκουμε την k και άρα το ν, από τον νόμο της αντίδρασης.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,586 μηνύματα.
Α καλά έχω ξεχάσει σε μεγάλο βαθμό τη χημεία, καμία σχέση με φυσική και βιολογία :P

Υ.Γ Άσχετο, συνεχίστε εσείς.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Ψυχραιμία παιδιά, πάμε στη θεωρία να μας ξελασπώσει.

Ξέρουμε ότι

View attachment 115916
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από το τελευταίο δεδομένο βρίσκουμε την k και άρα το ν, από τον νόμο της αντίδρασης.
Μπερδεύτηκα περισσότερο τώρα. Καλά, τέλος πάντων, θα ρωτήσω την καθηγήτρια. Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο!
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,609 μηνύματα.
Ψυχραιμία παιδιά, πάμε στη θεωρία να μας ξελασπώσει.

Ξέρουμε ότι

View attachment 115916
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από το τελευταίο δεδομένο βρίσκουμε την k και άρα το ν, από τον νόμο της αντίδρασης.
Πώς κατέληξες στο Χ=1;
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
EB92523A-CF48-47ED-88E6-9E7B4C522A57.jpeg
Θέλω αν μπορεί κάποιος να μου πει τις απαντήσεις στην 32, 33 και 36. ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ κάνω, να με τσεκάρω θέλω γιατί δεν έχω τις απαντήσεις. Ευχαριστώ!
 

fractal

Νεοφερμένος

Ο fractal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
32: α
33: Τα mol διπλασιάζονται , η συγκέντρωση μένει σταθερή
36: α. Qc = 16 > Kc
β. [Ι]=[Η]= 0,75 Μ , [ΗΙ]1,5Μ
Αυτά έβγαλα στα γρήγορα που τις έλυσα. Αν θες σου στέλνω και ολόκληρες τις λύσεις αναλυτικά
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,586 μηνύματα.
32: α
33: Τα mol διπλασιάζονται , η συγκέντρωση μένει σταθερή
36: α. Qc = 16 > Kc
β. [Ι]=[Η]= 0,75 Μ , [ΗΙ]1,5Μ
Αυτά έβγαλα στα γρήγορα που τις έλυσα. Αν θες σου στέλνω και ολόκληρες τις λύσεις αναλυτικά
Kc=[Co2] άρα αφού δεν αλλάζει η θερμοκρασία η συγκέντρωση παραμένει σταθερή και συνεπώς τα μολ αυξάνονται. Την 36 δεν την έχω δει και στη 32 συμφωνώ.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
32: α
33: Τα mol διπλασιάζονται , η συγκέντρωση μένει σταθερή
36: α. Qc = 16 > Kc
β. [Ι]=[Η]= 0,75 Μ , [ΗΙ]1,5Μ
Αυτά έβγαλα στα γρήγορα που τις έλυσα. Αν θες σου στέλνω και ολόκληρες τις λύσεις αναλυτικά
Ωραία σ’ ευχαριστώ πολύ! Την 32 και 33 μου τις εξήγησε αναλυτικά η Pak στο ιδιωτικό οπότε είμαι καλυμμένη. Στην 36 αυτά είχα βρει και χρειαζόταν απλά να το σιγουρέψω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εν τω μεταξύ άκυρο αλλά κοίταγα τα παλιά μου μηνύματα και πόσο συχνά έγραφα και έχω να πω, τι ορεξάρα είχα :lol: Τώρα με τραβάω με το ζόρι να λύσω ασκήσεις. Μου φαίνεται σαν chore.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
089842DF-C85B-44CE-8321-6CA2B627918C.jpeg
Αχ αν θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει εδώ σε αυτές τις 3 θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.Έχω μπει να δω τις λύσεις αλλά τις θέλω αναλυτικά.
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Αυτό είναι από οργανική πανεπιστημιου αλλά δεν ήξερα που άλλου να το ανεβάσω :hmm: Ξέρει κανείς πως ονομάζετε αυτή η ένωση… ποσά άτομα άνθρακα έχει έστω…
 

Συνημμένα

  • FCD45CB9-A5C6-457A-BA12-3E314790DF09.jpeg
    FCD45CB9-A5C6-457A-BA12-3E314790DF09.jpeg
    111.5 KB · Εμφανίσεις: 99

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,586 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top