Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Μια βοήθεια στο β θα την ήθελα, μου βγαίνει πολύ παράξενο νούμερο και έχω αμφιβολίες
20230326_205916.jpg
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.
2B02D915-CB49-4F46-A6BF-7D282BDA5016.jpeg
Μου λέει κάποιος τις απαντήσεις να ελέγξω;
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,390 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.
View attachment 114236
Στο γ έχει ένα 3 δίπλα στο υδρογόνο , δεν φαίνεται
Ευχαριστώ πολύ! ΟΚ σωστό το έχω απλώς έχω μπερδευτεί λίγο με τις διακλαδώσεις. Στο Θ γιατί πάει το CH3 πάνω από τον δεύτερο άνθρακα σε διακλάδωση; Το οργανικό τμήμα του Γ πρέπει να συνδεθεί εκεί που το Ζ έχει το Ο;
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,390 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! ΟΚ σωστό το έχω απλώς έχω μπερδευτεί λίγο με τις διακλαδώσεις. Στο Θ γιατί πάει το CH3 πάνω από τον δεύτερο άνθρακα σε διακλάδωση; Το οργανικό τμήμα του Γ πρέπει να συνδεθεί εκεί που το Ζ έχει το Ο;
Εγώ μηχανικά αυτό που σκέφτομαι είναι ότι ο άνθρακας στην κετόνη που κουβαλάει το οξυγόνο και ο άνθρακας στο γκρινιαρ που κουβαλάει το MgCl πρέπει να συνδεθούν απευθείας για αυτό οι διακλαδώσεις.
 

mitskification

Νεοφερμένος

Η mitskification αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
να σας ρωτήσω, την τελική εξίσωση της αλογονοφορμικής αντίδρασης πρέπει να την μαθω απέξω; εφόσον χρειάζεται σε στοιχειομετρικές ασκήσεις. αρκεί να γνωρίζω μόνο την αναλογία της αλκοόλης ή κετόνης με το chx3; (χωρίς δηλαδή να γράφω ολόκληρη την αντίδραση)
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.
να σας ρωτήσω, την τελική εξίσωση της αλογονοφορμικής αντίδρασης πρέπει να την μαθω απέξω; εφόσον χρειάζεται σε στοιχειομετρικές ασκήσεις. αρκεί να γνωρίζω μόνο την αναλογία της αλκοόλης ή κετόνης με το chx3; (χωρίς δηλαδή να γράφω ολόκληρη την αντίδραση)
Θα ξέρεις τους συντελεστές απ’έξω, αν αυτό εννοείς.
 

mitskification

Νεοφερμένος

Η mitskification αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,390 μηνύματα.
Το Αλκίνιο Χ είναι με 4 άνθρακες και τριπλό στην άκρη .

IMG_20230405_100621.jpg
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Συγγνώμη για το bump, αλλά έχω σκαλώσει στο α και δεν μπορώ να προχωρήσω την άσκηση
20230407_020324.jpg
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,390 μηνύματα.

mitskification

Νεοφερμένος

Η mitskification αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
οποιος μπορεί να λύσει αυτή την άσκηση
 

Συνημμένα

  • IMG_20230518_210405.jpg
    IMG_20230518_210405.jpg
    1.1 MB · Εμφανίσεις: 132

mitskification

Νεοφερμένος

Η mitskification αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.
941FF828-570D-477B-9169-28C0C3216C29.jpeg

Βοήθεια στο γ κάποιος; Anyone? :redface:
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ουσιαστικά το Δ2 είναι αραιωμένο αφού το νερό αυξάνει τον όγκο του κατά V=n/Mr*ρ
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
:)
 

Συνημμένα

  • 20230519_225841.jpg
    20230519_225841.jpg
    461.4 KB · Εμφανίσεις: 103

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top