Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,390 μηνύματα.
Δεν θα αυξηθεί. Το δ είναι το σωστό. Ευχαριστώ πολύ :) Απλά δεν καταλάβαινα γιατί είναι το δ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 111981
Είναι το δ επειδή υπάρχει ΕΚΙ με αποτέλεσμα η αντίδραση αυτοιοντισμου του νερού να είναι μετατοπισμενη προς τα αριστερά και το α να μειώνεται
Για την άσκηση : θέλουμε pH=11 οπότε [H3O]=10^-11 και [OH]= 10^-3
Από την Kb βρίσκεις την τελική συγκέντρωση της αμμωνίας , 0.05M
Αρχικά έχουμε n=c•v=0.005mol αμμωνίας , και τελικά έχουμε n=c'•v =0,025mol οπότε προσθέσαμε 0.02mol Και από τον τύπο n=v/vm βρίσκεις 448mL
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.
490AC468-D047-4A86-BDD3-F222D45B6DED.jpeg
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Για τα δυο πρώτα ομολογώ έχω μπερδευτεί
βασικά λέει να μη λάβουμε υπόψιν τον αυτοιοντισμό, τώρα το πρόσεξα...
κοίτα για το (α) η ισορροπία είναι πληρως μετατοπισμενη δεξια αφού το οξύ είναι ισχυρό, οπότε δεν υπάρχει λογος να αλλάξει η συγκέντρωση των οξωνίων.
Τώρα για το (β), το pH που είχε πριν το είχε λόγω του νερού, άρα μάλλον θα παραμείνει σταθερό αφου θεωρεί τον αυτοιοντισμό αμελητέο.

Αν δεν δινόταν η επιπλέον πληροφορία στην εκφώνηση θα ίσχυαν κανονικά αυτά που έγραψα στην προηγούμενη απάντηση για το (β), όμως επειδή δίνεται κρατάω μια επιφύλαξη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,390 μηνύματα.
βασικά λέει να μη λάβουμε υπόψιν τον αυτοιοντισμό, τώρα το πρόσεξα...
κοίτα για το (α) η ισορροπία είναι πληρως μετατοπισμενη δεξια αφού το οξύ είναι ισχυρό, οπότε δεν υπάρχει λογος να αλλάξει η συγκέντρωση των οξωνίων.
Τώρα για το (β), το pH που είχε πριν το είχε λόγω του νερού, άρα μάλλον θα παραμείνει σταθερό αφου θεωρεί τον αυτοιοντισμό αμελητέο.

Αν δεν δινόταν η επιπλέον πληροφορία στην εκφώνηση θα ίσχυαν κανονικά αυτά που έγραψα στην προηγούμενη απάντηση για το (β), όμως επειδή δίνεται κρατάω μια επιφύλαξη
Θεωρώ είναι λανθασμένη έκφραση της εκφώνησης Αν δεν λάβουμε υπόψη τα οξώνια από τον αυτοιοντισμο του νερού τότε στις βάσεις δεν υπάρχει pH
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Θεωρώ είναι λανθασμένη έκφραση της εκφώνησης Αν δεν λάβουμε υπόψη τα οξώνια από τον αυτοιοντισμο του νερού τότε στις βάσεις δεν υπάρχει pH
Μάλλον αναφέρεται στη μεταβολή των οξωνιων που θα προκύψει από την αύξηση της θερμοκρασίας. Περίεργο ερώτημα πάντως πρώτη φορά το βλέπω
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Παιδια δειτε λιγο αυτη την ασκηση και την απαντηση του καθηγητη. Απο την στιγμη που ειναι εξωθερμη αντιδραση η τελικη θερμοκρασια δεν θα πρεπει να ειναι μεγαλυτερη? Και επισης το q δεν ειναι η θερμοτητα που εκλυεται αρα πρεπει να ειναι θετικη?
Screenshot_20230115_161239_OneDrive.jpg
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.
Bump για το από πάνω πόστ αλλά θέλω και εγώ να ρωτήσω κάτι.

249A6CF8-56C4-413D-907A-7E2CEDD2BC56.jpeg

Στο β ερώτημα πως το σκέφτομαι; Έχουμε διαφορετική δ.ο. Αντιδρούν όμως μεταξύ τους;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.
F0CABF21-4C06-442B-B5D4-D10C94456E04.jpeg
Βοήθεια στο β pretty please?
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
View attachment 112697Βοήθεια στο β pretty please?
γράφεις την αντίδραση διάστασης του NaOH στο νερό, η οποία δίνει c2 mol OH-. Στην συνέχεια γράφεις την αντίδραση ιοντισμού της CH3NH2, προσέχοντας να γράψεις αρχικά τα mol της CH3NH2 αλλά και του OH- που υπάρχουν λόγω διάστασης. Έχεις ΕΚΙ, οπότε γράφεις τον τύπο, λύνεις ως προς το c2 (πρόσεξε να βάλεις σωστά τον όγκο του διαλύματος που είναι 2L) και το βρίσκεις, έχοντας υπολογίσει και την τελική συγκέντρωση των OH- από το pH.

δεν έχω κάνει πράξεις, οπότε αν το πρόβλημά σου είναι εκεί, πες μου να τις κάνω.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,390 μηνύματα.
γράφεις την αντίδραση διάστασης του NaOH στο νερό, η οποία δίνει c2 mol OH-. Στην συνέχεια γράφεις την αντίδραση ιοντισμού της CH3NH2, προσέχοντας να γράψεις αρχικά τα mol της CH3NH2 αλλά και του OH- που υπάρχουν λόγω διάστασης. Έχεις ΕΚΙ, οπότε γράφεις τον τύπο, λύνεις ως προς το c2 (πρόσεξε να βάλεις σωστά τον όγκο του διαλύματος που είναι 2L) και το βρίσκεις, έχοντας υπολογίσει και την τελική συγκέντρωση των OH- από το pH.

δεν έχω κάνει πράξεις, οπότε αν το πρόβλημά σου είναι εκεί, πες μου να τις κάνω.
Νομίζω η συγκεκριμένη δεν βγαίνει έτσι , πρέπει να πει ότι το pH προκύπτει από το NaOH να βρει την τελική συγκέντρωση του NaOH και μετά να πάει c•v=c'•v'
 

Physicsstudent

Νεοφερμένος

Ο Physicsstudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.
Καλησπέρα. Μπορείς να μου πεις από ποιο βιβλίο είναι αυτές οι ερωτήσεις? Είναι ωραίες και δύσκολες
Καλησπέρα. Συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση. Δεν είναι από βιβλίο, ούτε από βοήθημα. Είναι από το φυλλάδιο του φροντιστηρίου μου. Αν θέλεις ασκήσεις από συγκεκριμένο κεφάλαιο, μπορώ να σου στείλω.
 

Physicsstudent

Νεοφερμένος

Ο Physicsstudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα. Συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση. Δεν είναι από βιβλίο, ούτε από βοήθημα. Είναι από το φυλλάδιο του φροντιστηρίου μου. Αν θέλεις ασκήσεις από συγκεκριμένο κεφάλαιο, μπορώ να σου στείλω
Αν θέλεις ναι σε ευχαριστώ
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.

Physicsstudent

Νεοφερμένος

Ο Physicsstudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.
Θες απλά το σκεπτικό ή ολόκληρη την λύση; Γιατί το έλυσα αλλά δεν είμαι και η καλύτερη στην περιγραφή με λόγια και ίσως σε μπερδέψω έτσι :worry:
Αν την έλυσες, θα το εκτιμούσα αν το έβαζες εδώ. Πιο πολύ το σκεπτικό με ενδιαφέρει βέβαια, μπορώ να σου πω πως το σκέφτηκα πριν το στείλεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top