Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Το διαλυμα NaHCO3 ειναι βασικο η ουδετερο? :/ εκανα διασταση, μετα τους ιοντισμους του HCO3 αφου ειναι αμφιπρωτικη, αλλα εχω μπερδευτει παρα πολυ με τις Ka1, Ka2 κλπ..:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
pH = (pKa1 + pKa2)/2

Ka 1,2 οι σταθερές των συζυγών οξέος - βάσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Το διαλυμα NaHCO3 ειναι βασικο η ουδετερο? :/ εκανα διασταση, μετα τους ιοντισμους του HCO3 αφου ειναι αμφιπρωτικη, αλλα εχω μπερδευτει παρα πολυ με τις Ka1, Ka2 κλπ..:(:(:(

pH = (pKa1 + pKa2)/2

Ka 1,2 οι σταθερές των συζυγών οξέος - βάσης.

Ο γενικος τυπος ειναι αυτος που εγραψε ορθα ο Γιαννης.
Ωστοσο αφου ειμαστε Γ λυκειου κοιταξε
ΝΑΗCO3--> Na+ +HCO3-
Το Na δεν αντιδρα με το νερο.Μονο το HCO3-
Εδω θεωρισε οτι η ποσοτητα του HCO3- αντιδρα με το νερο και δημιουργειται μιγμα ενωσεων,δηλαδη:
ΗCO3-+H2O<-->CO3 2-+ H3O+
HCO3-+H2O<-->H2CO3+ OH-
Συγκρινε τις Ka με Κb.Λογικα θα βγαλεις την Κb μεγαλυτερη της Κα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ο τύπος που έγραψα δεν υπήρχε λύκειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ο τύπος που έγραψα δεν υπήρχε λύκειο;

Εγω πρωτη φορα τον βλεπω παντως :loltooth: Ωστοσο ευχαριστω πολυ και τους δυο σας!! Και οντως βγηκε βασικο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ο τύπος που έγραψα δεν υπήρχε λύκειο;

Δυστυχως οχι.Το σχολικο σε αυτην την περιπτωση κανει τα στραβα ματια και σε αφηνει να καταλαβεις μεσω ενος παραδειγματος οτι για να δεις αν ενα διαλυμα αλατος ειναι οξινο η βασικο,τοτε πρεπει να συγκρινεις της σταθερες τους
πχ CH3COONH4-->CH3COO- +NH4+
Συγκρινω την τιμη της Kb (του CH3COO-) με την τιμη της Ka(NH4+) και αν
α) Kb>Ka ,τοτε βασικο
β) Kb<Ka ,τοτε οξινο
γ) Kb=Ka ,τοτε ουδετερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ναι απλά νόμιζα πως ήθελε ακριβές pH. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
παιδιά έχετε να προτείνετε κάποιο καλό βοήθημα επανάληψης τελικής; έχω κατα νου του Μαρνέρη εκδόσεις κόσμος που είναι νέα έκδοση. έχει κάποιος σχτική άποψη για το βιβλίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Το μπλε του σαλτερη νομίζω καλύπτει την επανάληψη στην χημεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
το έχω κάνει για αυτό αναζητώ άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
το έχω κάνει για αυτό αναζητώ άλλο

ΦΤΑΝΕΙ ! Σε καλυπτει ο Σαλτερης . Κανε παλια θεματα εξετασεων απο το 2000 και μετα ή ψαξε επαναληπτικα διαγωνισματα στο ιντερνετ (πχ. ylikonet ) ή πάρε από φίλους/ες απο φροντιστηριο.

Στειλε σε προσωπικο μνμ να σου στειλω καποια σαιτ και διαγωνισματα εαν ενδιαφερεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Ριχνουμε σε υδατικο διαλλυμα με τελικο ογκο V=1lt HCOOH και CH3COOH ,το υδατικο διαλλυμα αποκτα pH=2 . Δινονται Ka(HCOOH)=10^-4
Ka(CH3COOH)=9*10^-4.
Πως βρισκω τις συγκεντρωσεις ? εκανα ΕΚΙ αλλα εχω μπερδευτει πολυ και δεν βγαζω αποτελεσμα , μπορει καποιος να βοηθήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ριχνουμε σε υδατικο διαλλυμα με τελικο ογκο V=1lt HCOOH και CH3COOH ,το υδατικο διαλλυμα αποκτα pH=2 . Δινονται Ka(HCOOH)=10^-4
Ka(CH3COOH)=9*10^-4.
Πως βρισκω τις συγκεντρωσεις ? εκανα ΕΚΙ αλλα εχω μπερδευτει πολυ και δεν βγαζω αποτελεσμα , μπορει καποιος να βοηθήσει

Οι προσεγγισεις ισχυουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Δεν αναφερει για την συγκεκριμενη

Νομιζω οτι τα δεδομενα δεν σε καλυπτουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Νομιζω οτι τα δεδομενα δεν σε καλυπτουν

Και εγω αυτο νομιζω , δεν ξερω πιο το κολπακι το καθηγητη μου για αυτην την ασκηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κατι δουλεύω, θα δω αν βγει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Και εγω αυτο νομιζω , δεν ξερω πιο το κολπακι το καθηγητη μου για αυτην την ασκηση

Μαθηματικες πραξεις ειναι το κολπο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doublepoulos

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παιδιά θέλω την βοήθειά σας. Αν το δείτε απαντήστε αμέσως παρακαλώ. Πως εξετάζουμε αν ένα σύστημα βρίσκεται σε χημικη ισορροπία; Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γόρδιονΣουτιέν

Νεοφερμένος

Η γόρδιονΣουτιέν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Παιδιά θέλω την βοήθειά σας. Αν το δείτε απαντήστε αμέσως παρακαλώ. Πως εξετάζουμε αν ένα σύστημα βρίσκεται σε χημικη ισορροπία; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Οι ποσότητες κάθε ουσίας που δίνει η άσκηση πρέπει να ικανοποιούν την τιμη της Kc της ισορροπίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top