Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

TombRaiderLover

Νεοφερμένος

Ο TombRaiderLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Παντως, συμφωνα με την περσινη υλη, δεν ειναι μεσα η συγκεκριμενη αντιδραση.


Μπορει να ζητειται μονο συμπληρωση συντελεστων, κατι που ειναι εντος υλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HeatHen

Νεοφερμένος

Ο HeatHen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.

nikolok21

Νεοφερμένος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
ΣΕ ΔΟΧΕΙΟ ΣΤΑΘΕΡΟΥ ΟΓΚΟΥ 1Λ ΕΙΣΑΓΕΤΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ 10g CACO3 TO OΠΟΙΟ ΘΕΡΜΕΝΕΤΑΙ ΣΤΟΥς 500Κ ΚΑΙ ΔΙΑΣΠΑΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΧΗΜΙΚΗ ΕΞΙΣΩΣΗ CACO3(s)---> CAO(s) +CO2 (g) TH ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΙ =10 S ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΕΡΑΜΑΤΙΚΑ ΟΤΙ Η ΜΑΖΑ ΤΩΝ ΣΤΕΡΕΨΝ ΣΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 8,24 g A) NA ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΤΕ ΤΗ ΜΕΣΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΗς ΑΝΤΙΔΡΑΣΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 0-10s Β) ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΤΕ τη μεγιστη τιμη της πιεσης στο δοχειο ...μια βοηθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
καντα μολ και καταστροση ....xmmm μεγιστη πιεση εεε την εκανα φετος στο φροντιστηριο κατι μου θυμιζει
Caco3->cao + co2
0,1mol
-x x x
________________
0,1-x x x

moλικον=8,24=>100*(0,1-χ)+56χ=8,24=>χ=0,04mol
u=Δc/Δt=0,04/10=4*10^-3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

TombRaiderLover

Νεοφερμένος

Ο TombRaiderLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Σου παραθετω μια αποπειρα λυσης https://imgur.com/PSwwzWB. Και παλι, συγνωμη αν ειναι λαθος. (Εμαθες μηπως τι γινοταν με τις προηγουμενες ασκησεις; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikolok21

Νεοφερμένος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ και τους 2 ..ειναι σωστο εχει ποσο πρεπει να βγει απο κατω :D ..την δευτερα παραδιδω τισ ασκησεις του καλοκαιριου θα σου στειλω μηνυμα οταν τις διορθωσει ευχαριστω και παλι και για τοτε και για τωρα κανονικα πρεπει τα μισα λεφτα του φροντηστηριου να τα παιρνεις εσυ χαχαχα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
καντα μολ και καταστροση ....xmmm μεγιστη πιεση εεε την εκανα φετος στο φροντιστηριο κατι μου θυμιζει
Caco3->cao + co2
0,1mol
-x x x
________________
0,1-x x x

moλικον=8,24=>100*(0,1-χ)+56χ=8,24=>χ=0,04mol
u=Δc/Δt=0,04/10=4*10^-3
χμμ ειδα και τη λυση του ειδικου γιατο 2 και οντως ετσι θα το εκανα και εγω...ουσιαστικα προβλημα με ακροτατα ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TombRaiderLover

Νεοφερμένος

Ο TombRaiderLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ και τους 2 ..ειναι σωστο εχει ποσο πρεπει να βγει απο κατω :D ..την δευτερα παραδιδω τισ ασκησεις του καλοκαιριου θα σου στειλω μηνυμα οταν τις διορθωσει ευχαριστω και παλι και για τοτε και για τωρα κανονικα πρεπει τα μισα λεφτα του φροντηστηριου να τα παιρνεις εσυ χαχαχα :p

Θα προτεινα επισης στη λυση να σχολιασεις πως αερια συνανταμε μονο στο δεξι σκελος της αντιδρασης (Δn(αεριων) (διάφορο) 0), για αυτό και με την εξέλιξή της αυξάνονται τα mol αεριών, συνεπώς και η πίεση. Αν η αντιδραση ηταν της μορφης Α +Β -> Γ + Δ (όλα αέρια) η πίεση θα έμενε σταθερή, για σταθερή θερμοκρασία και όγκο δοχείου.

(Προσωπικα παντως, αν μου εδιναν μια αντιδραση Α(g)+B(s)->Γ(g), θα ελεγα πως η πιεση ειναι μεγιστη στην αρχη λογω υπαρξης στερεου που καταλαμβανει καποιον ογκο. Μην το γραψεις ομως αυτο στις Πανελλαδικες :P )

Υ.Γ.: Πρόσεξε τον τρόπο υπολογισμού της ταχύτητας. Αν το γράψεις μέσω στερεού δε θα βαθμολογηθεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikolok21

Νεοφερμένος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
πραγματικα ευχαριστω παρα πολυ ¨:d και για τη βοηθει ακι για τις συμβουλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolok21

Νεοφερμένος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Στην αντριδραση 3Α(g) +2Β(g) ->2γ(g) o λογος των ρυθμων καταναλωσης των α και β ειναι αντιστοιχα α)3/2 β)6 γ)2/3 δ)1 ..εγω εβαλα το 2/3 ειναι σωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παν16

Νεοφερμένος

Η Παν16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Στην αντριδραση 3Α(g) +2Β(g) ->2γ(g) o λογος των ρυθμων καταναλωσης των α και β ειναι αντιστοιχα α)3/2 β)6 γ)2/3 δ)1 ..εγω εβαλα το 2/3 ειναι σωστο

(Ua/3)=(Ub/2)
Αρα, (Ua/Ub)=3/2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolok21

Νεοφερμένος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
ευχαριστωωω πολυυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Γεια σας! Πριν λίγο καιρό πήρα το βοήθημα του Μιχελή και από όσο δίαβασα, δε τα λέει και πού καλά (για εμένα) πιστεύετε ότι πρέπει να πάρω Σάλτερη? Κάνω ιδιαίτερα και η καθηγήτρια χρησιμοποιεί Σάλτερη, αλλά μου βάζει από του Μιχελή για αυτό σας ρωτάω ποιος έχει καλύτερες ασκήσεις? Και κάτι τελευταίο μπορεί κάποιος με βοήθημα, καθηγητή σχολείου και διάβασμα, χωρίς φρόντ/ιδιαίτερα, να γράψει καλά?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jaycut

Νεοφερμένος

Ο jaycut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ανετα μπορει εγω 19,5 ειχα γραψει οταν εδινα με 2 ωρες φροντιστηριο την εβδομαδα και σαλτερη καργα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Ανετα μπορει εγω 19,5 ειχα γραψει οταν εδινα με 2 ωρες φροντιστηριο την εβδομαδα και σαλτερη καργα.
Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolok21

Νεοφερμένος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Ξερει κανεις πως μπορω να βρω τις λυσεις αποντα προτεινομενα θεματα του κ.ε.ε στη χημεια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Ξερει κανεις πως μπορω να βρω τις λυσεις αποντα προτεινομενα θεματα του κ.ε.ε στη χημεια ;
https://www.chemview.gr/yliko-chimeias-kee-g-lukeiou-thetikis-kateuthunsis.html ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έχω αποφοιτήσει το 2014 και σκοπεύω να δώσω ξανά φέτος. Δεν έχω διαγωνιστεί όμως ποτε στο μάθημα της χημείας και προς το παρόν, προετοιμάζομαι χωρίς βοήθεια. Σύμφωνα με την φετινή ύλη της γ λυκειου, πιστεύετε οτι πρέπει να καλύψω κενά και απο β λυκειου χημεία κατεύθυνσης; μου έχουν πει οτι μόνο το 4-5 ειναι απαραίτητα. Ευχαριστώ πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolok21

Νεοφερμένος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Ναι αλλα τα βασικα πραγματα οπως απλη ονοματολογια μοριακοι τυποι τις αντιδρασεις ετσι και αλλιως θα τις κανεις στο 7ο κεφαλαιο της οργανικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Ευχαριστώ παρα πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top