Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Φιλική συμβουλή: Μην ακούτε τον κάθε απόφοιτο που προσπαθεί να σας αγχώσει για δικούς του προσωπικούς και άγνωστους λόγους και φορώντας την ταμπέλα του "άνετου". :)

Κατά τ' άλλα, κοιτάξτε παραρτήματα/βιογραφικά μόνο αν θέλετε εγκυκλοπαιδικές γνώσεις.
Οι ορισμοί είναι εντός ύλης, οπότε να τους μάθετε, αλλά ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ.


Καλό σας βράδυ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελισσάβετ21

Νεοφερμένος

Η Ελισσάβετ21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Απευθύνομαι στα θετικόπαιδα!! Παιδιά, πώς σας φαίνεται η Χημεία κατ., ειδικά στο 1ο κεφάλαιο με τα τροχιακά κτλ; Γιατί νιώθω πως όλα όσα άκουγα περί ευκολίας της χημείας της γ σε σχέση με τη κατεύθυνση της β είναι ψέματα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Απευθύνομαι στα θετικόπαιδα!! Παιδιά, πώς σας φαίνεται η Χημεία κατ., ειδικά στο 1ο κεφάλαιο με τα τροχιακά κτλ; Γιατί νιώθω πως όλα όσα άκουγα περί ευκολίας της χημείας της γ σε σχέση με τη κατεύθυνση της β είναι ψέματα :(
1ο μαθημα=κινεζικα;)
αλλα μετα οσο ασχολεισαι δεν νομιζω πως θα εχεις προβλημα. γενικα νομιζω πως η χημεια αν ασχοληθεις μαζι της, θα σε ανταμοιψει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Απευθύνομαι στα θετικόπαιδα!! Παιδιά, πώς σας φαίνεται η Χημεία κατ., ειδικά στο 1ο κεφάλαιο με τα τροχιακά κτλ; Γιατί νιώθω πως όλα όσα άκουγα περί ευκολίας της χημείας της γ σε σχέση με τη κατεύθυνση της β είναι ψέματα :(
Η χημεία είναι λατρεία, όλα τα 3 κεφάλαια λατρεία είναι :P:P:P

ΥΓ: το πρώτο κεφάλαιο δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται, διάβαζε το ξανά μέχρι να το καταλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

AmyBles

Νεοφερμένος

Η AmyBles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα!! Απευθύνομαι στα θετικόπαιδα!! Παιδιά, πώς σας φαίνεται η Χημεία κατ., ειδικά στο 1ο κεφάλαιο με τα τροχιακά κτλ; Γιατί νιώθω πως όλα όσα άκουγα περί ευκολίας της χημείας της γ σε σχέση με τη κατεύθυνση της β είναι ψέματα :(

Δυσκολη δεν ειναι! απλα στην αρχη φαινεται αρκετα διαφορετικη απο την περσινη! σιγα σιγα με ασκησεις και επαναληψη θα δεις οτι ειναι απλη. Προσωπικα θεωρω την υλη της χημειας λιγη και ευκολη! Εχω τελιωσει το 1ο και το 3ο κεφαλαιο και ειμαι στη μεση του 2ου και δεν τα βρισκω παλουκια! θελει αρκετη δουλεια. Αυτο ειναι ολο.
Παντως η αληθεια ειναι οτι το 1ο το βαρεθηκα! Το 2ο και το 3ο ειναι απλα εκπληκτικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Θετικόπουλατην βοηθειά σας λίγο.
Χρειάζομαι κάποιος να σκανάρει/φωτογραφίσει απο το βοήθημα Σαλτέρη-Χημεία Γ1 τα εξής:
σελ 10-19
Απο τα Λυμένα Προβλήματα το 1.9
Ερωτήσεις 1.17, 1.21-1.27 και την Ασκ. 1.42
Τα θέλω γιατί ενώ το έχω παραγγείλει απο την Δευτέρα δεν μου το έχουν φέρει ακόμη και τα χρειάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Θετικόπουλατην βοηθειά σας λίγο.
Χρειάζομαι κάποιος να σκανάρει/φωτογραφίσει απο το βοήθημα Σαλτέρη-Χημεία Γ1 τα εξής:
σελ 10-19
Απο τα Λυμένα Προβλήματα το 1.9
Ερωτήσεις 1.17, 1.21-1.27 και την Ασκ. 1.42
Τα θέλω γιατί ενώ το έχω παραγγείλει απο την Δευτέρα δεν μου το έχουν φέρει ακόμη και τα χρειάζομαι.
εχω παλια εκδοση:redface:
ααα παρεπιπτοντως. εχω την εκδοση του 2007 (το εχω δανειστει απο ενα παιδι). αλλαζει πολυ?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
εχω παλια εκδοση:redface:
ααα παρεπιπτοντως. εχω την εκδοση του 2007 (το εχω δανειστει απο ενα παιδι). αλλαζει πολυ?:/:

Δεν γνωρίζω αλλά απο το τίποτα κάτι είναι και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Θετικόπουλατην βοηθειά σας λίγο.
Χρειάζομαι κάποιος να σκανάρει/φωτογραφίσει απο το βοήθημα Σαλτέρη-Χημεία Γ1 τα εξής:
σελ 10-19
Απο τα Λυμένα Προβλήματα το 1.9
Ερωτήσεις 1.17, 1.21-1.27 και την Ασκ. 1.42
Τα θέλω γιατί ενώ το έχω παραγγείλει απο την Δευτέρα δεν μου το έχουν φέρει ακόμη και τα χρειάζομαι.
Αλλού ρώτησες αν το έχουν? Το λέω γιατί είχα παραγγείλει ένα βιβλίο βιολογίας σε ένα μαγαζί και με ειδοποίησαν για να το πάρω μια μιση βδομάδα μετά. Επειδή είχα ασκήσεις όμως το έψαξα και αλλού και το βρήκα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αλλού ρώτησες αν το έχουν? Το λέω γιατί είχα παραγγείλει ένα βιβλίο βιολογίας σε ένα μαγαζί και με ειδοποίησαν για να το πάρω μια μιση βδομάδα μετά. Επειδή είχα ασκήσεις όμως το έψαξα και αλλού και το βρήκα. ;)

Δυστηχώς το παρήγγειλα από online κατάστημα μιάς και το είχαν σε έκπτωση και έλεγαν ότι θα το παραδώσουν εντώς 72 ωρών, αλλά 96 ώρες αργότερα και τπτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω αλλά απο το τίποτα κάτι είναι και αυτό.
ναι αυτο ειπα κι εγω:) αλλα μου ειπε αυτο το παιδι οτι απλα το εχει κανει καλυτερο ο σαλτερης:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ερωτήσεις 1.17, 1.21-1.27 και την Ασκ. 1.42

Κάποιος να μου δώσει λίγο αυτά τουλάχιστον. Την θεωρία την διαβάζω και απο τις σημειώσεις αν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jane anto

Νεοφερμένος

Η jane anto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδια καλημερα....εχει γραψει κανενας διαγωνισμα εως τον περιοδικο πινακα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελισσάβετ21

Νεοφερμένος

Η Ελισσάβετ21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς βρίσκουμε πόσα στοιχεία έχει ο κάθε τομέας, η κάθε ομάδα κτλ...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς βρίσκουμε πόσα στοιχεία έχει ο κάθε τομέας, η κάθε ομάδα κτλ...?
Λοιπον:
Oι τομεις ειναι : s,p,d,f (πιθανοτατα ΜΟΝΟ αυτοι οσο ζουμε εμεις...γιατι θεωρητικα φτανει πολυυυυυ παρα περα!!!) και χαρακτηρίζονται αναλογα με το ειδος της υποστοιβαδας που το τελευταιο e κατα την αρχη της ηλεκτρονιακης δόμησης (Aufbau) θα τοποθετηθει!!!π.χ Αν εχουμε ενα στοιχειο με α.α=9 τοτε θα εχουμε 1s^2,2s^2,2p^5....αρα το τελευταιο e τοποθετηθηκε στην υποστοιβαδα p....αρα το στοιχειο αυτο ανηκει στον τομέα p.....(και ενημερωτικα ειναι το F!!!:P:P:P)

Οποτε....επειδη η καθε s υποστιβαδα παιρνει το πολυ μεχρι 2 e με αντιπαραλληλα σπιν τοτε στον τομεα αυτο ανηκουν 2 ομαδες (τις ns^1,ns^2)....αναλογα και για τον τομεα p που παιρνει μεχρι 6 e με αντιπαραλληλα σπιν ....αρα αυτος κατεχει 6 ομαδες (τις np^1,np^2,np^3,.....,np^6) και ούτω καθεξής...!!!!

Τωρα....στην καθε ομαδα (μιλωντας για τις κυριες ομαδες).....εχουμε τοσα στοιχεια οσα και το μεγιστο πληθος των στοιβαδων απο την n=1 μεχρι και την n=7 (μεχρι σημερα μονο 7 στοιβαδες κατεχονται απο e στα γνωστα και σχετικα σταθερα στοιχεια δηλαδη μεχρι 7 περιοδους εχουν κατανεμηθει τα στοιχεια )...αρα 7 στοιχεια εχει καθε ομαδα του τομεα s και 6 στοιχειακαθε ομαδα του τομεα p(αφου η τοποθετηση e στην υποστοιβαδα p ξεκινα μετα την συμπληρωση της 1ης περιοδου..!!!)

Οσον αφορα τα στοιχεια των τομεων d,f....αυτοι κατεχουν τις δευτερευουσες ομαδες το Π.Π και η τοποθετηση στοιχειων σε αυτους ξεκινα (για τα μεταβατικα στοιχεια του τομεα d) μετα την συμπληρωση των 3 πρωτων στοιβαδων (και ειναι οι (n-1)d^1ns^1,(n-1)d^2ns^2,......,(n-1)d^10ns^2)...ενω για τις Λανθανιδες και τις Ακτινιδες μετα την συμπληρωση των 5 πρωτων στοιβαδων (και ειναι (n-2)f^1ns^2,.....(n-2)f^14ns^2)!!!! Και το πληθος των στοιχειν αυτων των ομαδων ξεκινα απο την 4η περιοδο εως και την 7η....αρα 4 στοιχεια καθε δευτερευουσα ομαδα (εκτος της IIIB γιατι περιεχει και τα στοιχεια του τομεα f...!!!)


Αυταααα.....δεν ξερω αν σε βοηθησαν καθολου με αυτα που εγραψα...αν οχι don't hesitate to ask!!!!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελισσάβετ21

Νεοφερμένος

Η Ελισσάβετ21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!!! Άρχισαν να ξεδιαλύνουν κάπως!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nedi

Νεοφερμένος

Η nedi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
γεια σας όποιος ξέρει ας μου απαντήσει σε δύο απορίες
1. η υποστοιβάδα 4s έχει χαμηλότερη ενέργεια από την 3d αλλά όταν καλυφθούν από ηλεκτρόνια αυτό αλλάζει και στην ηλεκτρονιακή δόμηση γράφουμε πρώτα την 3d και μετά την 4s. το ίδιο συμβαίνει και στις 6s και 4f απλά πως τα γράφουμε στην ηλεκτρονιακή δόμηση 1s2s2p3s3p3d4s4p4d5s5p4f6s ή 1s2s2p3s3p4s4p4d4f5s5p6s ?????????
2. μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τον Η.Τ tou CO πόσους ομοιοπολικούς δεσμούς κάνει το οξυγόνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
1. To γραφεις πρωτα οπως το εχεις γραψει στην αρχη και βαζεις συνεπαγεται (=>) και βαζεις την δευτερη!

2. Δεν καταλαβα τι εννοεις...
Μηπως αυτο σε βοηθαει?


3 ομοιοπολικους δεσμους και καθε ατομο εχει απο 2 μονηρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostakis777

Νεοφερμένος

Ο Kostakis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Το άτομο ενός στοιχείου Σ,στη θεμλιώδη κατάσταση,έχει πλήρως συμπληρωμένες μόνο τις στιβάδες Κ και Λ,ενώ το άθροισμα των κβαντικών αριθμών spin των ηλεκτρονίων του είναι 5/2.
α.Ποιος ειναι ο ατομικος αριθμος του στοιχειου Σ? Ποσα απο τα ηλεκτρονια του εχουν ml=1?
β.Σε ποια ομαδα και σε ποια περιοδο του Π.Π ανηκει το στοιχειο Σ?
γ.Να υπολογισετε τον ατομικο αριθμο του στοιχειου που ανηκει στην ιδια περιοδο με το στοιχειο Σ και ειναι το δραστικοτερο: 1)μεταλλο και 2)αμεταλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Το άτομο ενός στοιχείου Σ,στη θεμλιώδη κατάσταση,έχει πλήρως συμπληρωμένες μόνο τις στιβάδες Κ και Λ,ενώ το άθροισμα των κβαντικών αριθμών spin των ηλεκτρονίων του είναι 5/2.
α.Ποιος ειναι ο ατομικος αριθμος του στοιχειου Σ? Ποσα απο τα ηλεκτρονια του εχουν ml=1?
β.Σε ποια ομαδα και σε ποια περιοδο του Π.Π ανηκει το στοιχειο Σ?
γ.Να υπολογισετε τον ατομικο αριθμο του στοιχειου που ανηκει στην ιδια περιοδο με το στοιχειο Σ και ειναι το δραστικοτερο: 1)μεταλλο και 2)αμεταλλο

σου λεει οτι στοιβαδες κ.λ ειναι φουλ ,αρα θα πρεπει να εχεις μονηρη ηλεκτρονια σε παραπερα στοιβαδες.Θα παρατηρησεις οτι για να εχεις αθροισμα 5/2 ή 2,5 θα πρεπει να εχεις 5 μονηρη ηλεκτρονια αρα αναγκαστικα θα γεμιζει η υποστοιβαδα 3d με 5 ηλεκτρονια ,και ο ατομικος αριθμος του στοιχειου που ψαχνεις ειναι 25 μαγγανιο Mn
ανηκει στην 4η περιοδο αφου τα e καταλαμβανουν 4 υποστοιβαδες και ειναι στην 7η ομαδα ή στην 5β .το δραστικοτερο μεταλο της ομαδας ειναι το καλιο (εχει 1 μονηρη e και θελει να το δωσει για να σχηματισει δομη ευγενους αεριου) 5 ηλετρονια του Mn εχουν ml=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top