Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
το ότι οι αμινες είναι ασθενεις βάσεις σημαίνει ότι αντιδρούν με ισχυρά οξέα μόνο; νομίζω πως είναι λάθος αλλα δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. κάθε γνώμη ευπροσδεκτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
το ότι οι αμινες είναι ασθενεις βάσεις σημαίνει ότι αντιδρούν με ισχυρά οξέα μόνο; νομίζω πως είναι λάθος αλλα δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. κάθε γνώμη ευπροσδεκτη

Δεν είμαι τρίτη, αλλά νομίζω πως αντιδρούν με όλα τα οξέα, απλά με τα ισχυρά γίνεται πιο γρήγορα η εξουδετέρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
NH3+CH3COOH-----> CH3COONH4 ,οξικο αμμωνιο
CH3NH2+CH3COOH----->CH3COO- + CH3NH3+ αρα λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νεκταρια2233445

Νεοφερμένος

Η νεκταρια2233445 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου εξηγησει:
υδατικο δλμ ασθενους οξεος ΗΑ αραιωνεται με προσθηκη νερου σε σταθερη θερμοκρασια, πως μεταβαλλεται το pH και πως η α (αποδοση αντιδρασης ιοντισμου του ΗΑ ) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου εξηγησει:
υδατικο δλμ ασθενους οξεος ΗΑ αραιωνεται με προσθηκη νερου σε σταθερη θερμοκρασια, πως μεταβαλλεται το pH και πως η α (αποδοση αντιδρασης ιοντισμου του ΗΑ ) ?


γενικά όταν αραιώνεις όξυνο η βασικό δλμα το pH πλησιάζει το 7 και με μεγάλη (άπειρη) άρεωση τίνει στο 7 (πάντα στους 25 βαθμους)

μετα απο Ostwald a=ρίζα(Ka/c) άρα το α ανιστρόφως ανάλογο με την τετραγωνική ρίζα της συγκέντρωσης! με αραίωση αυξάνεται ο όγκος του διαλ/τος άρα μειώνεται η συγκέντρωση του ηλεκτρολύτη, άρα αυξάνεται το α! ελπίζω να σε βοήθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νεκταρια2233445

Νεοφερμένος

Η νεκταρια2233445 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γενικά όταν αραιώνεις όξυνο η βασικό δλμα το pH πλησιάζει το 7 και με μεγάλη (άπειρη) άρεωση τίνει στο 7 (πάντα στους 25 βαθμους)

μετα απο Ostwald a=ρίζα(Ka/c) άρα το α ανιστρόφως ανάλογο με την τετραγωνική ρίζα της συγκέντρωσης! με αραίωση αυξάνεται ο όγκος του διαλ/τος άρα μειώνεται η συγκέντρωση του ηλεκτρολύτη, άρα αυξάνεται το α! ελπίζω να σε βοήθησα:)

ευχαριστω παρα πολυ :) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.


Λαθος ασκηση ή τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Χαχα! Τι θυμάμαι και εγώ αυτή την άσκηση. Λάθος είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Πληρωνω 24,70Ε τον καραγκιοζη και μου εχει λαθος ασκησεις.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Nαι και εγω την εχω κανει...
Απλα θα πρεπει να βαλεις οτι ειναι η ενωση Κ πχ...
Μην μιλας ασχημα για τον Σαλτερη... :-*:-*:-*Ειναι Χημικος:-*:-*:-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
To HCOOK ειναι ηλεκτρολυτης???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ναι, αλάτι και ιοντίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ναι, πρωτα διισταται και μετα ιοντιζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ιοντίζεται το HCOO-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ναι, οκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Καλά θα σκάσω δεν μου βγαίνει σε μια άσκηση οργανικής η ΕΚΙ. Κοιτάξτε έχουμε δύο οξέα. Το ένα είναι το HCOOH me c1=o,1 kai to αλλο είναι το CH3COOH με c2=0,5 και λέει ο τι και τα δύο διαλύονται στο νερό και δίνει Κα1=2*10^-4 και Κα2=10^-5
Bοηθήστε όποιος μπορεί γιατί κόλλησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Να μαντεψω οτι ζηταει το pH???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ναι αυτό ζητάει.
Και σε μια άλλη έχω πρόβλημα οπότε ας βοηθήσει κανείς(και να εξηγήσει πως το βρήκε γιατί στη λύση πίσω είναι πολύ μπερδεμένα όλα)
Για την κορεσμένη ένωσηΑ: C3H6O3 υπάρχουν οι εξής πληροφορίες:
1.Αντιδράμε ανθρακικό νάτριο και ελευθερώνει αέριο
2.9 γρ της Α αντιδρούν με περίσσεια Να και ελευθερώνουν 0,1 μολ αερίου
Ποιοι είναι οι δυνατοί συντακτικοί τύποι λέει να βρούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Λοιπον θα στα πω βιαστικα γιατι εχω μαθημα!
Κανεις του δυο ιοντισμους των οξεων και προκυπτει!
Εστω χ τα οξωνια απο το HCOOH και y απο το CH3COOH
Για το ΗCOOH παιρνεις την Κα και εχει οτι x(x+y)= 2χ10^-4
Αντιστοιχα για το CH3COOH, εχει οτι y(x+y)= 10^-5
Προσθετεις τα δυο μελη και προκυπτει κοινος παραγοντας και στην συνεχεια βρισκεις ευκολα το αθροισμα x+y που ειναι τα οξωνια, αρα βρισκεις το pH!

Λοιπον αφου αντιδρα με αυατ τα δυο, θα περιεχει οξυ και αλκοολη!
Επομενως ειναι: CH3CH(OH)COOH ή CH2(OH)CH2COOH
Ελπιζω να καταλαβαινεις πως να τις γραψεις...
Δεν μπορω να στις γραψω απο εδω διαφορετικα!


Ελπιζω να σε βοηθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Eπιτρέπεται να τα προσθέσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top