Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μόλις ξύπνησα και διαβάζω και ξαναδιαβάζω την ερώτηση και δεν ξέρω αν η νύστα φταίει...
Η άσκηση λέει ότι ο δεσμός του υδροχλωρίου είναι ιοντικός,ή πρέπει να πάω να ρίξω νερό στο πρόσωπο μου;:P
Μήπως οι περίοδοι είναι 2η,3η και 4η; :/:
Xe! Δίκιο έχεις. Το Η δεν κάνει ιοντικούς δεσμούς. (Δεν έριξα νερό στο πρόσωπο μου και την πάτησα). Όμως στην 1η περίοδο το He αποκλείεται, άρα?
Για 2η, 3η 4η νομίζω στέκει: Α = Li (z=3) , B = Br (z=35), Γ = Mg (z=12)


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Το Η κάνει ιοντικούς δεσμούς στα υδρίδια μετάλλων, πχ CaH₂, με αριθμό οξείδωσης -1 !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το Η κάνει ιοντικούς δεσμούς στα υδρίδια μετάλλων, πχ CaH₂, με αριθμό οξείδωσης -1 !

Με κάλυψε ο Δίας,γι'αυτό είπα "είναι ιοντικός ο δεσμός HCl;"αντί να πω "κάνει το Η ιοντικούς δεσμούς;";)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infamous

Νεοφερμένος

Η infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Με κάλυψε ο Δίας,γι'αυτό είπα "είναι ιοντικός ο δεσμός HCl;"αντί να πω "κάνει το Η ιοντικούς δεσμούς;";)
H ΑΣΚΗΣΗ ΕΙΝΑΙ του σαλτερη σελ230 την 8.23. α και κατι αλλο πρεπει να μαθω οτι ΤΟ ΝaCL2 MgCl2 ειναι στερεες ιοντικες ενωσεις οτι Al2Cl6 ειναι στερεη ομοιοπολικη κλπ? κατι τετοιο εχει και με τα οξειδια τους..αυτα ειναι νομιζω σε εναν πινακα του σχολικου...πρεπει να τα ξερω?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
E τότε ο κύριος Σαλτερής την έχει λάθος.(Δεν έχω το βοήθημα)

Ερωτήσεις τύπου "πρέπει να τα ξέρω;",δεν μπορούν να απαντηθούν από εμένα,δυστυχώς.Όχι τίποτα,δε θυμάμαι και θα σε κάψω κιόλας.Ό,τι μαθαίνουμε καλό είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
H ΑΣΚΗΣΗ ΕΙΝΑΙ του σαλτερη σελ230 την 8.23. α και κατι αλλο πρεπει να μαθω οτι ΤΟ ΝaCL2 MgCl2 ειναι στερεες ιοντικες ενωσεις οτι Al2Cl6 ειναι στερεη ομοιοπολικη κλπ? κατι τετοιο εχει και με τα οξειδια τους..αυτα ειναι νομιζω σε εναν πινακα του σχολικου...πρεπει να τα ξερω?????
Έχει δίκιο. Η απάντηση που δίνει είναι Η , Ο , ₁₁Νa και οι ενώσεις είναι ΝαΗ και ΝαΟ. Την πάτησα. (Καλά να πάθω, που ενώ ήμουνα Τ-1 και το κεφάλαιο 1 δεν ήταν στην ύλη μου, πήγα να το παίξω εξυπνάκιας). :redface:
Για το άλλο που ρωτάς: Λογικά δεν μαθαίνονται οι πίνακες απέξω. Όμως, το ότι οι ιοντικές ενώσεις είναι στερεές νομίζω ότι είναι γνωστό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μάλιστα...θεώρησα πως το NaH δεν είναι στον κανόνα της οκτάδας :hmm:

Προφανώς λάθος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infamous

Νεοφερμένος

Η infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
ρωταω επειδη μας εβαλε σημερα τεστ και ρωτουσε αν η ενωση του Αl me to Cl EINΑΙ ιοντικη η ομοιοπολικη και μας εδινε κατι συντακτικους τυπους να επιλεξουμε ποιος ειναι.εγω σκεφτικα οτι επειδη το ενα ειναι μεταλλο και το αλλο αμεταλο κανουν ιοντικο.ομως η σωστη απαντηση ειναι ομοιολικος και το λεει σ αυτα τα πινακια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
ρωταω επειδη μας εβαλε σημερα τεστ και ρωτουσε αν η ενωση του Αl me to Cl EINΑΙ ιοντικη η ομοιοπολικη και μας εδινε κατι συντακτικους τυπους να επιλεξουμε ποιος ειναι.εγω σκεφτικα οτι επειδη το ενα ειναι μεταλλο και το αλλο αμεταλο κανουν ιοντικο.ομως η σωστη απαντηση ειναι ομοιολικος και το λεει σ αυτα τα πινακια..
Εμάς ο χημικός μας μάς είπε ότι από αυτά τα πινακάκια προκύπτουν κάποια συμπεράσματα για τον ομοιοπολικό και ιοντικό χαρακτήρα των χλωριδίων (2ης και 3ης περιόδου), τον όξινο και βασικό χαρακτήρα των οξειδίων και τα σημεία βρασμού τους
Δηλαδή, πρέπει να ξέρουμε ότι κατά μήκος της περιόδου αυξάνεται ο ομοιοπολικός χαρακτήρας των χλωριδίων και ο όξινος χαρακτήρας των οξειδίων και ότι επίσης μειώνονται τα σημεία ζέσεως δηλαδή σταδικά από στερεές ,οι ενώσεις γίνονται αέριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δηλαδή, πρέπει να ξέρουμε ότι κατά μήκος της περιόδου αυξάνεται ο ομοιοπολικός χαρακτήρας.

Κάτι τέτοιο έχε στο νου σου και μέσα σε μια ομάδα από πάνω προς τα κάτω,αλλά αντίστροφα,στην περίπτωση της ομάδας 13 βλέπεις πχ:Αύξηση μεγέθους,μείωση ηλεκτραρνητικότητας κι ακόμα κι αν το πάνω είναι αμμέταλο,κάτω έχεις μέταλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infamous

Νεοφερμένος

Η infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Εμάς ο χημικός μας μάς είπε ότι από αυτά τα πινακάκια προκύπτουν κάποια συμπεράσματα για τον ομοιοπολικό και ιοντικό χαρακτήρα των χλωριδίων (2ης και 3ης περιόδου), τον όξινο και βασικό χαρακτήρα των οξειδίων και τα σημεία βρασμού τους
Δηλαδή, πρέπει να ξέρουμε ότι κατά μήκος της περιόδου αυξάνεται ο ομοιοπολικός χαρακτήρας των χλωριδίων και ο όξινος χαρακτήρας των οξειδίων και ότι επίσης μειώνονται τα σημεία ζέσεως δηλαδή σταδικά από στερεές ,οι ενώσεις γίνονται αέριες.
πρεπει να ξερετε και ποιες ειναι οι ενωσεις ακριβως και ποια στοιχεια κανουν ιοντικους και ποια ομοιπολικους δεσμους με το cl?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
πρεπει να ξερετε και ποιες ειναι οι ενωσεις ακριβως και ποια στοιχεια κανουν ιοντικους και ποια ομοιπολικους δεσμους με το cl?
Όχι, πρέπει να ξέρουμε ότι τα στοιχεία που βρίσκονται δεξιά του περιοδικού πίνακα σχηματίζουν ομοιπολικές ενώσεις ενώ αυτά που βρίσκονται αριστερά ιοντικές. Εξάλλου στο σχολικό λέει ότι δε χρειάζεται να απομνημονεύσουμε εκείνους τους πίνακες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
παιδια η χειμεια κατ ποσο δυσκολο μαθημα ειναι σε σχεση με τα υπολοιπα μαθηματα της θετικης ??? θελει αρκετο διαβασμα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
παιδια η χειμεια κατ ποσο δυσκολο μαθημα ειναι σε σχεση με τα υπολοιπα μαθηματα της θετικης ??? θελει αρκετο διαβασμα??

απο τα 4 της κατευθυνσης , ειναι με μεγαλη διαφορα το πιο ευκολο.Παρολα αυτα θελει μπολικο διαβασμα(+γνωσεις απο α+β λυκειου) για να γραψεις καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
δηλαδη πιο ευκολο και απο την βιολογια?? εγω νομιζα πως η βιολογια ειναι πιο ευκολη καθως στηριζεται αρκετα στην αποστηθιση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infamous

Νεοφερμένος

Η infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
δηλαδη πιο ευκολο και απο την βιολογια?? εγω νομιζα πως η βιολογια ειναι πιο ευκολη καθως στηριζεται αρκετα στην αποστηθιση...
για την ακριβεια εμενα μου εχουν πει οτι αν δεν γραψεις πανω απο 19 στην χημεια θεωρειται αποτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
δηλαδη πιο ευκολο και απο την βιολογια?? εγω νομιζα πως η βιολογια ειναι πιο ευκολη καθως στηριζεται αρκετα στην αποστηθιση...

Μ να ήταν μόνο η αποστήθιση,καλά θα ήταν. :P
Έχουμε και κάτι ασκήσεις στο τέλους κάθε κεφαλαίο. Μην κοιτάς,που στο βιβλίο είναι το πολύ δώδεκα ασκήσεις,στα βοηθήματα έχει από 12 σελίδες.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
δηλαδη πιο ευκολο και απο την βιολογια?? εγω νομιζα πως η βιολογια ειναι πιο ευκολη καθως στηριζεται αρκετα στην αποστηθιση...
δες τα θέματα που μπήκαν φέτος και θα αλλάξεις γνώμη! (αλλά μέχρι φέτος έτσι το είχαν καταντήσει)
η χημεία κατεύθυνσης ναι είναι πολύ πιο εύκολη, γιατί έχει ένα μηχανισμό, που άμα μπεις στη λογική του μετά είναι πανεύκολο να τα λύσεις όλα όσα σου δίνουν, αρκεί να προσέχεις. και μην ακούς αυτούς που σνομπάρουν τα σχήματα. όσο αναγκαία είναι τα σχήματα στη φυσική, τόσο είναι και στη χημεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Μ να ήταν μόνο η αποστήθιση,καλά θα ήταν. :P
Έχουμε και κάτι ασκήσεις στο τέλους κάθε κεφαλαίο. Μην κοιτάς,που στο βιβλίο είναι το πολύ δώδεκα ασκήσεις,στα βοηθήματα έχει από 12 σελίδες.:D

Ποιό βοήθημα χρησιμοποιείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
για την ακριβεια εμενα μου εχουν πει οτι αν δεν γραψεις πανω απο 19 στην χημεια θεωρειται αποτυχια
Γενικά, συμφωνώ.
Αν στοχεύεις υψηλόβαθμη σχολή και είσαι καλά διαβασμένος, το 19+ είναι εφικτό. Υπό φυσιολογικές συνθήκες πάντα.
Ποιό βοήθημα χρησιμοποιείς;
Του Σαλτερή θα εννοεί.:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top