Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,013 μηνύματα.
1703372595973.png


Eίμαι καμένος......
 

carnage

Νεοφερμένος

Ο carnage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Για το 7α

exercise.jpg



ομοίως για το 7β
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,013 μηνύματα.
Πειραματικά, πως μπορούμε να διακρίνουμε μια ένωση Ε (αλκίνιο) απο μια ένωση Α (αλκένιο) διαθέτοντας μονο δ/μα Βr2 σε CCl4, 1Μ μολάριτι;

Σκέφτηκα οτι για να αποχρωματιστεί πλήρως το δίαλυμα στο αλκίνιο θα πρέπει να είναι 2 μολ, αφού
C4H6 +2Br2 -> C4H6Br4 , άρα, παίρνουμε δείγμα 2 μολ των κάθε ενώσεων και προσθέτουμε 2 λίτρα διάλυμα βρωμίου, και αυτό που θα αποχρωματιστεί πλήρως είναι το αλκίνιο ενώ αυτό που θα έχει ακόμη χρώμα ειναι το αλκένιο, αλλα μου φαίνεται πολύ καπως
 

pnf292

Νεοφερμένος

Ο pnf292 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Πειραματικά, πως μπορούμε να διακρίνουμε μια ένωση Ε (αλκίνιο) απο μια ένωση Α (αλκένιο) διαθέτοντας μονο δ/μα Βr2 σε CCl4, 1Μ μολάριτι;

Σκέφτηκα οτι για να αποχρωματιστεί πλήρως το δίαλυμα στο αλκίνιο θα πρέπει να είναι 2 μολ, αφού
C4H6 +2Br2 -> C4H6Br4 , άρα, παίρνουμε δείγμα 2 μολ των κάθε ενώσεων και προσθέτουμε 2 λίτρα διάλυμα βρωμίου, και αυτό που θα αποχρωματιστεί πλήρως είναι το αλκίνιο ενώ αυτό που θα έχει ακόμη χρώμα ειναι το αλκένιο, αλλα μου φαίνεται πολύ καπως
Το Ε θα χρειαζεται διπλάσια ποσότητα Br2 από ότι το Α. Για πλήρη αποχρωματισμο ισχυει ο λόγος nBr2/nE=2/1 και nBr2/nA=1/1
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Καλησπέρα! Πέρα από study4exams, ylikonet και chemistrytopics που τα έχω ήδη τσεκάρει, ξέρετε κανένα άλλο site με καλές ασκήσεις κ’ διαγωνίσματα;
 

Maynard

Νεοφερμένος

Ο Maynard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα! Πέρα από study4exams, ylikonet και chemistrytopics που τα έχω ήδη τσεκάρει, ξέρετε κανένα άλλο site με καλές ασκήσεις κ’ διαγωνίσματα;
Μπορείς να κοιτάξεις και το blog του Χαρκοπλιά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top