Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Το 5 m/s ειναι σωστο σιγουρα??
Λιγο κοιταξα το σχημα και αποτι ειδα ο χ αξονας ειναι μακρια απτη γωνια? αρα δεν ειναι συν30 αλλα ημ30=1/2 αρα 10*1/2=5 m/s
μμμμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το 5 m/s ειναι σωστο σιγουρα??
Λιγο κοιταξα το σχημα και αποτι ειδα ο χ αξονας ειναι μακρια απτη γωνια? αρα δεν ειναι συν30 αλλα ημ30=1/2 αρα μμμμ

Νομίζω η φ πάει ανάμεσα υ και υχ (γωνίες με παράλληλες πλευρές), άρα υχ = υ.συνφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.

Νομίζω η φ πάει ανάμεσα υ και υχ (γωνίες με παράλληλες πλευρές), άρα υχ = υ.συνφ
Σωστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Ε τοτε σωστη την εχει ο Διας αρα το 5 μ/ς δν ισχυει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer

Νεοφερμένος

Η summer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
συγνωμη για την αναστατωση... Κοιταχτε κανω καλοκαιρινα και την ειχα στο φροντ. και την λυσαμε στον πινακα και το αποτελεσμα ηταν οντως 5 m/s. Δεν εχουμε ξανα αναλυσει την u σε συνηστωσες ουτε στο σχολειο ουτε στο φροντ. και γιαυτο προσπαθησα να την λυσω με τον τυπο που μου υπεδειξε ο dias αλλα αντι για ux να παρω τη u του προηγουμενου ερωρηματος που ηταν 10m/s. Μπερδευτηκα:confused::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
....την λυσαμε στον πινακα και το αποτελεσμα ηταν οντως 5 m/s. Δεν εχουμε ξανα αναλυσει την u σε συνιστωσες ουτε στο σχολειο ουτε στο φροντ. και γιαυτο προσπαθησα να την λυσω με τον τυπο που μου υπεδειξε ο dias αλλα αντι για ux να παρω τη u του προηγουμενου ερωρηματος που ηταν 10m/s.
Έτσι όπως είναι διατυπωμένη η άσκηση "συγκρουεται πλαστικα με ακινητο σωμα ισης μαζας, που ηρεμει στη βαση κεκλιμενου επιπεδου" οδηγεί στη λύση που σού είπαμε ο exc και εγώ. Διότι αφού το 2ο σώμα είναι στη βάση του κεκλιμένου, το πρώτο το χτυπάει "ίσια" αλλά το συσσωμάτωμα φεύγει "λοξά" οπότε χρειάζεται η ανάλυση σε συνιστώσες. Για τη λύση που λες, η εκφώνηση θα έπρεπε να λέει ότι "το 1ο σώμα από το οριζόντιο περνά στο κεκλιμένο χωρίς απώλεια ενέργειας και συγκρούεται με το 2ο". Άρα βάζω 4 πιθανότητες: α) η άσκηση δεν ήταν σαφής για το πώς γίνεται η κρούση, β) δεν μετέφερες ακριβώς την εκφώνηση, γ) ο καθηγητής σου έδωσε μια απλοϊκή λύση για να μην σας μπερδέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

Νομίζω η φ πάει ανάμεσα υ και υχ (γωνίες με παράλληλες πλευρές), άρα υχ = υ.συνφ

ναι. αυτα δν τα μαθαιναμε και β' γυμνασιου????:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer

Νεοφερμένος

Η summer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
μπορει να θεωρησαν αυτονοητο οτι δεν μπορουμε με βαση τις γνωσεις μας να αναλυσουμε την ταχυτητα σε συνηστωσες...δεν ξερω... Εχουμε κανει αναλυση δυναμεων απλα εκτος απο το Β και την F δεν εχω ξανασυναντησει αναλυση της u. Προφανως η λυση σας ειναι η σωστη απλα ειχα μπερδευτει γιατι στο φροντ. η απαντηση ηταν αλλη, τεσπα ευχαριστω που μου απαντησατε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

..anna maraki..

Νεοφερμένος

Η anna-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Επειδη δεν έχω καταλάβει καλα την πλάγια κρουση πού μπορώ να βρω πληροφορίες και ασκήσεις για αυτήν??? Τις χρειάζομαι άμεσα.Αν μπορείτε καντε κατι!!!! Ευχαριστώ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Επειδη δεν έχω καταλάβει καλα την πλάγια κρουση πού μπορώ να βρω πληροφορίες και ασκήσεις για αυτήν??? Τις χρειάζομαι άμεσα.Αν μπορείτε καντε κατι!!!! Ευχαριστώ!!!!
Δεν υπάρχουν και πολλά για πλάγια κρούση. Δες στο σχολικό βιβλίο Γ λυκείου:
Θεωρία (σελ.153, 154, 157), Παράδειγμα 5.2 (σελ.158 ), Άσκηση 5.29 (σελ.178 ), Πρόβλημα 5.41 (σελ.180).
Γενικά: Αναλύουμε τις ταχύτητες και πάιρνουμε ΑΔΟ σε κάθε άξονα ξεχωριστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

..anna maraki..

Νεοφερμένος

Η anna-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ευχαριστώ αλλά το σχολικό δεν το έχω...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ευχαριστώ αλλά το σχολικό δεν το έχω...!!!
Το έχεις αλλά δεν το ξέρεις: https://www.pi-schools.gr/lessons/physics/
Κατέβασε: Λύκειο, Γ τάξη, Κρούσεις και σχετικές κινήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Στην ασκηση της εφαρμογης μπορουμε να δουλεψουμε διαφορετικα?:hmm:
Συγκεκριμενα πηρα parx συστηματος το οποιο ισουται με το τελικο(25=5V,οπου V η ταχυτητα συσσωματωματος)
Ομως πρεπει να βρουμε και την διευθυνση της ορμης η οποια ειναι αντιστοιχα και του συσσωματωματος(P1'/P2'=P1/P2=3/4)
Συγκεκριμενα αντι να σχηματισουμε αξονες,εργαζομαστε με το συστημα m1,m2.
[FONT=&quot][/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

..anna maraki..

Νεοφερμένος

Η anna-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ πολύ!!! Κοιτα να δεις που το είχα χωρίς να το ξέρω!!! Ευχαριστώ Δια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flik

Νεοφερμένος

Ο flik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα. Κάνω ιδιαίτερα σε έναν μαθητή Α λυκείου, και η καθηγήτρια τους τους έβαλε την άσκηση:
Έστω μοτοσυκλέτα κινείται προς τοίχο με ταχύτητα uμ. Και εκπέμπει ήχο μικρής διάρκειας προς τον τοίχο. Αν, ακούσει τον ανακλώμενο ήχο, που κινείται με 340m/s, μόλις έχει διανύσει τα 2/35 της κίνησής του, τότε να βρείτε την ταχύτητα με την οποία κινείται ο μοτοσυκλετιστής.
Και δεν δίνει τίποτα άλλο.
Νομίζω πως έπρεπε να δίνει ή τον χρόνο μέχρι να τον ακούσει, ή την αρχική απόσταση απο τον τοίχο.

Edit: Βρήκα τη λύση: χαζό τελείως:
uM/uήχου = Sμ/Sήχου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρκέλλα Μ.

Νεοφερμένος

Η markella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας. Είμαι μαθήτρια Β' Λυκειου σε εσπερινό σχολείο που αυτό σημαίνει οτι εμείς στην Β' τάξη κανουμε τα μισά από τα βιβλία της Α' . (κυρίως στα μαθήματα φυσικοχημεία, αρχαία και μαθηματικά. Κάνουμε απο κει που είχαμε μείνει πέρυσι)
Αυτό που θα ήθελα είναι αν μπορεί μνα με βοηθήσει καποιος στο μάθημα της φυσικής στο κεφάλαιο που μιλάει για την ορμή.. εχω μια άσκηση που πρέπει να εξηγήσω η οποία είναι η εξής:
''Ενας μαθητής πέφτει με άνεση απο μια βάρκα στην θάλασσα. Οταν όμως ο ίδιος μαθητης πέφτει στη θάλασσα από μια εξέδρα αρκετών μέτρων, η προσκρουση στο νερό είναι τόσο δυνατή, ωστε το αποτέλεσμα να είναι δυσάρεστο.
Ποια νομίζετε ότι είναι η εξήγηση; ''
στη γλώσσα της φυσικής είναι λίγο δύσκολο να το εξηγήσω αν μπορεί και ξέρει περιμένω απαντηση..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Μία ατμομηχανή έχει μήκος l=20 m, κινείται με ταχύτητα υ=10 m/s και περνά μια γέφυρα μήκους s=1980 m. Για πόσο χρόνο θα βρίσκεται τμήμα της ατμομηχανής πάνω στη γέφυρα?

Θέλω βοήθεια...στο βιβλιαράκι με τις λύσεις προσθέτει το 1980+20...αλλα εγώ νομίζω οτι πρέπει να το αφαιρέσουμε...ποιό είναι σωστό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Μία ατμομηχανή έχει μήκος l=20 m, κινείται με ταχύτητα υ=10 m/s και περνά μια γέφυρα μήκους s=1980 m. Για πόσο χρόνο θα βρίσκεται τμήμα της ατμομηχανής πάνω στη γέφυρα?

Θέλω βοήθεια...στο βιβλιαράκι με τις λύσεις προσθέτει το 1980+20...αλλα εγώ νομίζω οτι πρέπει να το αφαιρέσουμε...ποιό είναι σωστό?

Για δες λίγο εδώ:

https://docs.google.com/document/edit?id=1GEXMBAQicCWa87sn5Rxwjd2k95moEdvyZzXqVWVhc5k&hl=en
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Μία ατμομηχανή έχει μήκος l=20 m, κινείται με ταχύτητα υ=10 m/s και περνά μια γέφυρα μήκους s=1980 m. Για πόσο χρόνο θα βρίσκεται τμήμα της ατμομηχανής πάνω στη γέφυρα?

Θέλω βοήθεια...στο βιβλιαράκι με τις λύσεις προσθέτει το 1980+20...αλλα εγώ νομίζω οτι πρέπει να το αφαιρέσουμε...ποιό είναι σωστό?
Καταρχήν, θεωρούμε ότι εκτελεί ΕΟΚ, γιατί δεν έχεις δώσει κάτι για επιτάχυνση.

Θα πάρουμε ως αρχική στιγμή τη στιγμή που το μπροστά-μπροστά σημείο της θα πατήσει στην γέφυρα έως και η κίνηση θα τελειώσει την στιγμή που το τελευταίο (πίσω-πίσω) σημείο της θα φύγει από την άλλη άκρη της γέφυρας.

Αν μελετήσουμε την κίνηση από το μπροστά μπροστά σημείο, παρατηρούμε πως η μετατόπιση του είναι s+l, γιατί είναι το μήκος της γέφυρας που διανύει + το μήκος της ατμομηχανής, γιατί πρέπει το πίσω-πίσω σημείο της να έρθει στο τέλος της γέφυρας. (Ελπίζω να το κατάλαβες εδώ. ;)).

Τώρα είναι απλά τα πράγματα, αφού ξέρουμε την ταχύτητα και ότι η μετατόπιση είναι . Από τον τύπο της ταχύτητας βρίσκουμε το Δt.

Ελπίζω να βοήθησα. :)

EDIT:
Δεν είδα που είχαν απαντήσει, γιατί έγραφα τότε... Με το σχήμα παραπάνω θα το καταλάβεις εύκολα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Τα κατάλαβα όλα... Σας ευχαριστώ!! :D ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top