Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Σήμερα μας εξήγησε αυτά από Α’ Λυκείου και με διευκόλυνε τόσο πολύ.

View attachment 97923
Και μας έβαλε σχετικές ασκήσεις και τα κατάλαβα παραπάνω και μου έφυγε πάνω κάτω η χθεσινή πίκρα.
Το τελευταίο δεν ειναι σωστό. Ο τύπος αυτός αναφέρεται στην μετατόπιση της ΕΟΜΚ (με το + επιταχυνόμενης) όπως έγραψες στο α=σταθ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,593 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Χμμ, δεν το ήξερα. Έτσι μας τα έγραψε στον πίνακα. Ευχαριστώ.
ενταξει δεν εγινε τιποτα
μεταβλητη δυναμη δεν θα κανεται μονο στα φυσικα κανουν.
οι 2 τυποι κατω δεξια ισχυουν για σταθερη δυναμη .
 

Alexandra Chatzin

Νεοφερμένος

Η Alexandra Chatzin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Έχω κενά στα μαθηματικά. Και τα καλύπτω σιγά σιγά όσο μπορώ. Έχω ελλείψεις σε βασικά πράγματα όπως π.χ. ρίζες, δυνάμεις κ.ο.κ. Και δυσκολεύομαι στις πράξεις λόγω αυτού.
Μπορεί να απαντάω με χρονοκαθυστέρηση, αλλά κι εγώ σε πληροφορώ είχα πολλά κενά σε Μαθηματικά-Φυσική. Φέτος που πήγα σε άλλο, πιο σοβαρό φροντιστήριο, κάλυψα όλα τα κενά. Από το 0 φτάσαμε στην κορυφή.

Θέλω να σου πω να μην απελπίζεσαι για τα κενά που έχεις. Προσπάθησε να λύνεις όσο πιο πολλές ασκήσεις μπορείς και κυρίως ασκήσεις που σου φαίνονται δύσκολες. Συμβουλέψου κάποιον καθηγητή στο σχολείο. Επίσης, καλό είναι να υπογραμμίζεις τους σημαντικούς τύπους και ειδικά στη Φυσική τους όρους με τα bold γράμματα. Προσπάθησε να αφοσιωθείς στα κενά σου και μην τα παρατάς. Το παν στη ζωή είναι η επιμονή κι η υπομονή!
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,593 μηνύματα.
Μπορεί να απαντάω με χρονοκαθυστέρηση, αλλά κι εγώ σε πληροφορώ είχα πολλά κενά σε Μαθηματικά-Φυσική. Φέτος που πήγα σε άλλο, πιο σοβαρό φροντιστήριο, κάλυψα όλα τα κενά. Από το 0 φτάσαμε στην κορυφή.

Θέλω να σου πω να μην απελπίζεσαι για τα κενά που έχεις. Προσπάθησε να λύνεις όσο πιο πολλές ασκήσεις μπορείς και κυρίως ασκήσεις που σου φαίνονται δύσκολες. Συμβουλέψου κάποιον καθηγητή στο σχολείο. Επίσης, καλό είναι να υπογραμμίζεις τους σημαντικούς τύπους και ειδικά στη Φυσική τους όρους με τα bold γράμματα. Προσπάθησε να αφοσιωθείς στα κενά σου και μην τα παρατάς. Το παν στη ζωή είναι η επιμονή κι η υπομονή!
Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! Με βοήθησε πολύ αυτό το μήνυμα. Προσπαθώ όσο μπορώ, έχω ακόμη δρόμο μπροστά μου.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,593 μηνύματα.
Οποιοσδήποτε έχει σημειώσεις Φυσικής Α’ Λυκείου θα το εκτιμούσα πολύ να μου τις στείλει σε π.μ. ή εδώ.
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια, εχω επιλυσει την παρακατω ασκηση αλλα επειδη θελω σιγουρα να εχω τα σωστα αποτελεσματα μπορει να τη λυσει καποιος ακομα για να ειμαι σίγουρος? ευχαριστω!
Στιγμιότυπο οθόνης (132).png
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,593 μηνύματα.
POV έχεις χάσει όλη την Α’ Λυκείου
F8ABC1CD-1A4C-4CCC-84D9-B04D55A354DA.jpeg

Εκτός από αυτό, ποιά βοηθήματα Γ’ Λυκείου θεωρείτε καλύτερα; Έχω του Μαθιουδάκη, όλα εκτός του Ηλεκτρομαγνητισμού νομίζω.
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
POV έχεις χάσει όλη την Α’ Λυκείου
View attachment 103144
Εκτός από αυτό, ποιά βοηθήματα Γ’ Λυκείου θεωρείτε καλύτερα; Έχω του Μαθιουδάκη, όλα εκτός του Ηλεκτρομαγνητισμού νομίζω.
Επειδή η ύλη του Ηλεκτρομαγνητισμού κατά πάσα πιθανότητα θα αλλάξει μην πάρεις ακόμη τον Μαθιουδάκη του Ηλεκτρομαγνητισμού περίμενε να βγει η νέα έκδοση μέχρι τα τέλη του Σεπτέμβρη θα έχει βγει σίγουρα... Τα άλλα της Γ κράτησε τα όταν βγουν οι καινούργιες εκδόσεις πάρε αυτό τού ηλεκτρομαγνητισμού, των κυμάτων, και όποιο έχει κβαντομηχανική καθώς αυτά θα είναι τα νέα κεφάλαια
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,593 μηνύματα.
Επειδή η ύλη του Ηλεκτρομαγνητισμού κατά πάσα πιθανότητα θα αλλάξει μην πάρεις ακόμη τον Μαθιουδάκη του Ηλεκτρομαγνητισμού περίμενε να βγει η νέα έκδοση μέχρι τα τέλη του Σεπτέμβρη θα έχει βγει σίγουρα... Τα άλλα της Γ κράτησε τα όταν βγουν οι καινούργιες εκδόσεις πάρε αυτό τού ηλεκτρομαγνητισμού, των κυμάτων, και όποιο έχει κβαντομηχανική καθώς αυτά θα είναι τα νέα κεφάλαια
Τα κύματα τελικά μπήκαν στην ύλη; Έλεγαν την μια ναι, την άλλη όχι.
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω ακριβώς Ιωάννα. Δεν ενημερώνομαι για αυτά επειδή εγώ δίνω φέτος οπότε δεν με νοιάζει αυτή η ύλη... Αυτά που σου λέω είναι ότι ακούω από φίλους που έχω και δίνουν του χρόνου
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,593 μηνύματα.
Εντάξει, σε ευχαριστώ και καλή σου επιτυχία!
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,593 μηνύματα.
Welsh Corgi Hello GIF by Lazy Corgi

Λοιπόν… Από σήμερα το πρωί έχω πιάσει το κεφάλαιο των διαγραμμάτων και εξίσωσης κίνησης. Έκανα τις βασικές ασκήσεις και τις ερωτήσεις κλειστού τύπου. Σε λίγο θα μπω ανοικτού. Όμως πριν το κάνω αυτό έχω μια απορία.
5BC06768-F268-43AC-9423-D28BE2AB8A29.jpeg

Στο γ υπέθεσα πως το σκέφτεσαι με την λογική. Αφού η ταχύτητα του είναι 5m/s, στο πέμπτο δευτερόλεπτο η μετατόπιση θα είναι 5 μέτρα. Επειδή μιλάει για 1 δευτερόλεπτο. Δεν λέει στο χρονικό διάστημα 5-0 π.χ. Εκεί θα έπρεπε να κάνω Δx= 5 • 5, σωστά;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο γ υπέθεσα πως το σκέφτεσαι με την λογική. Αφού η ταχύτητα του είναι 5m/s, στο πέμπτο δευτερόλεπτο η μετατόπιση θα είναι 5 μέτρα. Επειδή μιλάει για 1 δευτερόλεπτο. Δεν λέει στο χρονικό διάστημα 5-0 π.χ. Εκεί θα έπρεπε να κάνω Δx= 5 • 5, σωστά
Σωστά.
Το 5ο Δευτερόλεπτο είναι το χρονικό διάστημα από 4 έως 5 δηλαδή
Δt = t(τελ) - t(αρχ) = 5-4 = 1sec το βάζεις στον τύπο και βγαίνει 5m αν θες μια πιο εμπεριστατωμένη απάντηση όσον αφορά την φυσική
 

fractal

Νεοφερμένος

Ο fractal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Welsh Corgi Hello GIF by Lazy Corgi

Λοιπόν… Από σήμερα το πρωί έχω πιάσει το κεφάλαιο των διαγραμμάτων και εξίσωσης κίνησης. Έκανα τις βασικές ασκήσεις και τις ερωτήσεις κλειστού τύπου. Σε λίγο θα μπω ανοικτού. Όμως πριν το κάνω αυτό έχω μια απορία.
View attachment 103379
Στο γ υπέθεσα πως το σκέφτεσαι με την λογική. Αφού η ταχύτητα του είναι 5m/s, στο πέμπτο δευτερόλεπτο η μετατόπιση θα είναι 5 μέτρα. Επειδή μιλάει για 1 δευτερόλεπτο. Δεν λέει στο χρονικό διάστημα 5-0 π.χ. Εκεί θα έπρεπε να κάνω Δx= 5 • 5, σωστά;
Το σώμα την χρονική στιγμή t=4s είναι στη θέση χ4 = 2+5*4=22m , ενώ τη στιγμή t=5s στην θέση χ5= 2+5*5 = 27m . Άρα στη διάρκεια του 5ου δευτερολέπτου (δηλαδή από το 4ο έως και το 5ο) η μετατόπισή του είναι Δχ4-5= χ54 = 5m.
Εναλλακτικά μπορείς πιο εύκολα να το βγάλεις με τη λογική όπως είπες. Δηλαδή αφού κινείται με σταθερή ταχύτητα 5m/s στη διάρκεια του κάθε τυχαίου δευτερολέπτου θα μετατοπίζεται κατά 5m
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,593 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δυο που μου το αναλύσατε, το εκτιμώ απίστευτα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,593 μηνύματα.
55D2AB7B-2DD2-401E-847A-9A2B65C0BCE4.jpeg

Σε αυτόν τον τύπο άσκησης, ποιος είναι ο τρόπος σκέψης που πρέπει να ακολουθήσω; Κολλάω πολύ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
1654208638970.png



Ας διαβάσουμε πρώτα το διάγραμμα.

  • Βλέπουμε ότι οι ταχύτητες είναι παράλληλες προς τον άξονα του χρόνου. Αυτό σημαίνει ότι όσο περνά ο χρόνος η ταχύτητα μένει σταθερή και επειδή λέει ότι η κίνηση είναι ευθύγραμμη, έχουμε ευθύγραμμη ομαλή κίνηση (ΕΟΚ) οπότε μπορούμε να κάνουμε χρήση της σχέσης u=x/t.
  • Βλέπουμε ότι η μια ταχύτητα είναι 2u1 ( A κινητό) και η άλλη u1 ( B κινητό) οπότε η μια είναι διπλασία της άλλης.
  • Βλέπουμε ότι η ταχύτητα του κινητού Β είναι –u1 συνεπώς είναι αντίθετη από την ταχύτητα του κινητού Α (+2u1) και το κινητό Β θα κινηθεί προς τα αρνητικά..
Aς βάλουμε τώρα τις 2 κινήσεις σε ένα οριζόντιο άξονα, τον άξονα χ των διαστημάτων.

Σημείωση: Άσκηση έχει μια απαράδεκτη ασάφεια ως προς τα διαστήματα την οποία εμείς θα προσπαθήσουμε να διευκρινίσουμε με την χρήση των αποτελεσμάτων.

1654208845734.png

Αρα το σώμα Β θα διανύσει απόσταση 2d και θα φτάσει στην θέση -1d

Συνεπώς σωστή απάντηση η (β)

Μας ταιριάζει αυτό το αποτέλεσμα και συμπεραίνουμε ότι τα διαστήματα η άσκηση τα μετρά από την θέση t0 και όχι από την αρχή των αξόνων

ΥΓ: σε ασκησεις που ζητανε συγκρισεις φροντιζουμε να εκφρασουμε τα μεγεθη προς κατι κοινο που εχουν οι δυο αυτες κινησεις .
Εδω κοινο ειναι ο χρονος του γεγονοτος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Το to είναι χρονική στιγμή,όχι θέση.
Έπειτα η άσκηση ζητάει θέση. Τις μετατοπίσεις τις μετράμε πάντα ως τελική θέση μείον αρχική θέση. Τις θέσεις τις μετράμε πάντα ως προς την αναφορά μας(την αρχή του συστήματος συντεταγμένων).Γενικά πιστεύω οτι μόνος σου μπέρδεψες τα μπούτια σου εδώ λοιπόν.

Η άσκηση λέει οτι τα δύο σώματα την χρονική στιγμή to βρίσκονται στην θέση x1(to) = χο = d
χ1(to) = χο = d
Όπου d > 0.

Τα διαγράμματα δίνουν σταθερές ταχύτητες :
u1(t) = 2u1
u2(t) = -u1

Όπου u1 > 0. Προσοχή u1(t) είναι συνάρτηση, αλλά το u1 είναι στεθρά.
Επειδή λοιπόν οι ταχύτητες είναι σταθερές συναρτήσει του χρόνου ισχύει :
u = Δx/Δt.

Η άσκηση μας λέει οτι η μετατόπιση του οχήματος Α στο χρονικό διάστημα
Δt = t1 - to ( με t1 φυσικά μεγαλύτερο του to, ως μεταγενέστρερος χρόνος) , θα είναι Δχ1 = 4d.

Και μας ζητείται να βρούμε την θέση χ2 του σώματος Β συναρτήσει του d. Μια καθολική μεταβλητή στην φυσική που συνδέει όλα τα φαινόμενα σχεδόν κατά κάποιον τρόπο είναι ο χρόνος. Έτσι λοιπόν πρέπει να αξιοποιήσουμε τις εξισώσεις κίνησης του κάθε σώματος και να συσχετίσουμε την μετατόπιση Δχ1 του σώματος Α που περιέχει το d με αυτή του σώματος Β που περιέχει το Δχ2. Οι εξισώσεις είναι οι εξής :

u1(t) = 2u1 = Δx1/Δt = 4d/Δt
u2(t) = -u1 = Δx2/Δt

Λύνοντας την πρώτη ως προς τον χρόνο έχουμε :
Δt = 4d/2u1 = 2d/u1

Αντικαθιστώντας στην δεύτερη :

-u1 = Δχ2/Δt =>
Δχ2 = -u1*(2d/u1) =>
Δx2 = -2d

Για να βρούμε την θέση λοιπόν του σώματος Β την χρονική στιγμή t1 :
x2(t1) = xo + Δx2 = d - 2d = -d

Όπου xo η αρχική θέση του σώματος Β. Και προσοχή κάναμε αλγεβρικό άθροισμα, οπότε τόσο θέση όσο και μετατόπιση έχουν πρόσημο (θετικό ή αρνητικό).

Ούτως η άλλως στην ευθύγραμμη ομαλή κίνηση που είναι υποπερίπτωση της γενικότερης ευθύγραμμης ομαλά επιταχυνόμενης κίνησης(για α = 0 m/s²) ισχύει :

χ = xo + uoΔt + 0.5αΔt²

Όπου :
x : η θέση μια οποιαδήποτε χρονική στιγμή t.
χο : η θέση την χρονική στιγμή to(την οποία συνήθως ορίζουμε ως 0 s αλλά δεν είναι απαραίτητο).
Δt : η χρονική μεταβολή
uo : Η ταχύτητα την χρονική στιγμή to(την οποία όπως αναφέραμε συνήθως για ευκολία θεωρούμε ως 0 s αλλά δεν είναι απαραίτητο).

Για α = 0 m/s² λοιπόν καταλήγουμε στην εξίσωση της θέσης για την ευθύγραμμη ομαλή κίνηση :
x = xo + uoΔt

Και εαν πάμε την αρχική θέση αριστερά :
x-xo = uoΔt

Έχουμε την μεταβολή την μετατόπιση Δx :
Δx = uoΔt

Προσοχή λοιπόν με τους συμβολισμούς. Το x αναφέρεται σε θέση πάντα και σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Και η θέση μετριέται πάντα ως προς την αρχή των αξόνων. Το Δx είναι μετατόπιση/μεταβολή θέσης η οποία συμβαίνει σε αντίστοιχο χρονικό διάστημα Δt και μετριέται πάντα ως διαφορά μεταξύ μιας τελικής και μιας αρχικής θέσης.

Για όσους έχουν μια περιέργεια να μάθουν κάτι παραπάνω, πέρα απο τα πλαίσια του λυκείου για να δέσουν λίγο τις έννοιες στο μυαλό τους αφήνω και αυτό :
Για μη σταθερές επιταχύνσεις κάποιος θα μπορούσε να επεκτείνει τον τύπο για την θέση ως :

χ = xo + uoΔt + 0.5αΔt² + (1/6)jΔt³ + (1/24)s(Δt)^4 + (1/120)c(Δt)^5 + (1/720)p(Δt)^6 + ... (συνεχίζει με όρους Δt^n όπου το n φτάνει πάει στο άπειρο)

Όπου j είναι ο ρυθμός μεταβολής της επιτάχυνσης(=Δα/Δt) υπολογισμένος την χρονική στιγμή to, και ονομάζεται jerk, s o ρυθμός μεταβολής του jerk(=Δj/Δt), υπολογισμένος την χρονική στιγμή to και ονομάζεται snap...κτλπ. αυτοί οι ρυθμοί μεταβάλλονται γενικά με τον χρόνο, για αυτό λέω υπολογισμένοι μια στιγμή αναφοράς. Και για αυτό λέω μικρές χρονικές μεταβολές. Διότι εάν ξεφύγουμε πολύ, οι τιμές τους δεν είναι πλέον αντιπροσωπευτικές αφού αυτοί οι ρυθμοί θα έχουν αλλάξει σημαντικά, και η προσέγγιση δεν θα ισχύει.

Όσους περισσότερους τέτοιους όρους λαμβάνει κανείς υπόψιν, τόσο πιο μεγάλη ακρίβεια έχει στην εκτίμηση της θέσης ενός κινητού που εκτελεί περίπλοκη κίνηση, με μη σταθερή επιτάχυνση. Αρκεί βέβαια η χρονική μεταβολή να είναι μικρή, αλλιώς πρέπει να υπολογιστούν πάλι οι ρυθμοί μεταβολης.

Ένα σώμα για να επιδείξει χαοτική συμπεριφορά, δηλαδή τόσο περίπλοκη σαν να φαίνεται σχεδόν τυχαία ή μη προβλέψιμη(ευαισθησία στις αρχικές συνθήκες απο μαθηματικής άποψης) , πρέπει να έχει τουλάχιστον μη μηδενικό το jerk, δηλαδή πρέπει τουλάχιστον να μην έχει σταθερή επιτάχυνση.

Εαν ένα σώμα τώρα έχει σταθερή επιτάχυνση τότε επειδη ο ρυθμός μεταβολής μιας σταθερής ποσότητας είναι 0(εφόσον αυτή δεν μεταβάλλεται), το j = 0 κάθε χρονική στιγμή. Επομένως ο ρυθμός μεταβολής του jerk, δηλαδή το snap : s, θα είναι επίσης μηδέν κ.ο.κ. Οπότε καταλήγουμε στην γνωστή σχέση :

χ = xo + uoΔt + 0.5αΔt²
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,593 μηνύματα.
D983F282-236D-42CB-89F8-F007581F0150.jpeg

Το πλην μετά το uo προκύπτει λόγω του ότι τα διανύσματα έχουν αντίθετη φορά;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top