Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

summer

Νεοφερμένος

Η summer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ιδανικο αεριο βρισκεται στην κατασταση Α(PA,VA,TA) και του προσφερουμε Q=10J υπο σταθερο ογκο οποτε μεταβαινει στην κατασταση Β(PB,VB.TB). Αν στη συνεχεια το αεριο εκτονωθει αδιαβατικα παραγοντας w=10J να αποδειξετε οτι θα επανελθει στη θερμοκρασια ΤΑ

ποσοτητα μονοατομικου αεριου βρισκεται σε κατασταση θερμοδυναμικης ισορροπιας Α(200kPa, 5 m³). Το αεριο υφισταται τις παρακατω μεταβολες
α. ισοβαρη εκτονωση ΑΒ μεχρι VΒ= 10m³
β. αδιαβατικη εκτονωση ΒΓ μεχρι να αποκτησει θερμοκρασια TΓ=ΤΑ
γ. ισοθερμη συμπιεση ΓΑ
Να βρεθουν τα εργα σε καθε μεταβολη

(βρισκω τ θερμοκρασια και παω να βρω PΓ και VΓ και δεν μου βγαινουν οι πραξεις)

ειναι 2 απο τς 30 ασκησεις των χριστουγεννων για να πω και τον πονο μου αν μπορειτε βοηθηστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Για την 1η άσκηση:
Αρχικά το αέριο βρίσκεται σε κατάσταση Α(ΡΑ,VA,TA) και στη συνέχεια προσφέροντάς του θερμότητα μεταβαίνει ισόχωρα στην κατάσταση Β(PB,VB=VA,TB)
Εφαρμόζουμε τον 1ο Θερμοδυναμικό νόμο για τη μεταβολή ΑΒ: Q=W+ΔU ή Q=ΔU ή 10=3/2nR(TB-TA) (1)
Στη συνέχεια το αέριο εκτονώνεται αδιαβατικά από την κατάσταση Β σε κατάσταση Γ(PΓ,VΓ,TΓ). Εφαρμόζουμε τον 1ο θερμοδυναμικό νόμο για τη μεταβολή ΒΓ: Q=W+ΔU ή ΔU=-W ή 3/2nR(TΓ-ΤΒ)=-10 (2)
Διαιρούμε τις 1 και 2 κατά μέλη και προκύπτει ΤΒ-ΤΑ=-(ΤΓ-ΤΒ) δηλαδή ΤΑ=ΤΓ άρα το αέριο επανήλθε στην αρχική του θερμοκρασία.
Για τη 2η άσκηση( δεν είμαι σίγουρη)
ΑΒ: ισοβαρής άρα PA=PB και VA/TA=VB/TB ή TB=2TA
WAB=PΔV=2*10^5*5=10^6J
Για την αδιαβατική ΒΓ : WΒΓ=-ΔUβγ ή WΒΓ=-3/2nR(TΓ-ΤΒ)=-3/2nR(TA-2TA)=3/2nRTA
Όμως ΔUαβ=3/2nR(TB-TA)=3/2nR(2TA-TA)=3/2nRTA=WΒΓ
ΔUαβ=3/2PΔV (επειδή είναι ισοβαρής)= 3/2*2*10^5*5=15*10^5J
Τώρα για το εργο στην ισόθερμη δεν ξέρω. Δίνει το γ και το ln καποιου αριθμού μήπως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Τώρα για το εργο στην ισόθερμη δεν ξέρω. Δίνει το γ και το ln καποιου αριθμού μήπως;
Για το γ σου λέει ότι είναι μονοατομικό το αέριο, άρα ισούται με 3/2.;) ΓΙα τον λογάριθμο, ε... οκ... υπάρχουν και αριθμομηχανές.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
@ summer

Αν δεν φαίνεται, πατήστε δεξί ΚΛΙΚ και εμφάνιση εικόνας.
-- μονατομικό: γ = 5/3 (sorry exc) και ln2 = 0,693
-- Katherine: Σωστά όσα έκανες, την 1η την έλυσα με πιο γρήγορο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer

Νεοφερμένος

Η summer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
catherine1994 ευχαριστω
dias ευχαριστω για ακομη μια φορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Καλή χρονιά να χουμε.

Να μου πείτε λίγο τ'αποτελέσματα που βγάζετε σ'αυτήν:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Καλή χρονιά να χουμε.

Να μου πείτε λίγο τ'αποτελέσματα που βγάζετε σ'αυτήν:

α) 150J , β) 100J
Καλή χρονιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Πού κάνω λάθος;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Α, από πάνω πάει και είναι . Ευχαριστώ.

Και εδώ τη λύση αν έχετε χρόνο:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Έστω ότι έχουμε στο δάπεδο μια ακλόνητη θετικά φορτισμένη σφαίρα Α και από ένα σημείο Δ στην κατακόρυφο που περνάει η σφαίρα Α αφήνουμε μια σφαίρα Β επίσης θετικά φορτισμένη με Fc<w έτσι ώστε να κινηθεί επιταχυνόμενα προς τα κάτω.

Η δύναμη Fc συνεχώς αυξάνεται ενώ το w παραμένει σταθερό. Έτσι σε ένα σημείο Γ θα έχουμε Fc =w. Στο σημείο Γ η σφαίρα δεν ισορροπεί; Μετά η σφαίρα Γ θα συνεχίσει να κινείται επιβραδυνόμενα προς τα κάτω μέχρι να μηδενιστεί η ταχύτητά της ή θα παραμείνει στο Γ ισορροπώντας; ΠΙστεύω ότι θα παραμείνει στο Γ αλλά σε μια λυμένη άσκηση που έχω λέει ότι θα κατέβει μέχρι το Γ και στη συνέχεια θα ξαναανέβει μέχρι το Α κάνοντας ταλάντωση (όχι αρμονική).Έχω μπερδευτεί κάπως.

Και εδώ τη λύση αν έχετε χρόνο:


QAΓ = WΑΓ + ΔUΑΓ= WΑΓ + ΔUΑΒ = (pA + pΓ)( VΓ – VA)/2 + 10500 = 10500 + 2,4 * 10 (VΓ-70)/2 = 10500 + 1,2*10(VΓ-70) (4)

pA/TA = pB/TB 1/TA = 2/TB ⇒TB= 2TA (1)
pAVA=nRTA ⇒70 * 10 = nRTA (2)
pΓVΓ= nRTΓ ⇒(1) 1,4 * 10VΓ = nR2TA (2) 1,4 * 10VΓ = 140 * 10
1,4VΓ= 140 VΓ = 100L (3)


(4) ⇒(3) QΑΓ = 10500 + 1,2 * 100000*30 = 3610500J
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Και γω 100L βρίσκω, αλλά δεν χρησιμοποιώ το δεδομένο Qαβ = τόσο.

Ορίστε η λύση μου, πείτε αν κάνω κάπου λάθος, παρακαλώ:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Δεν σου δίνει η άσκηση το Cv έτσι ώστε να λες ότι ΔUΑΓ=3/2nR(ΤΓ-ΤΑ)
Πολύ απλά ΔUAΓ=ΔUAΒ = 10500J
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Πολύ πριν αναφέρουμε το Cv, Cp, γ κτλ ξέραμε τον τύπο U=3/2nRT.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Μόνο για τα μονοατομικά ιδανικά αέρια ισχύει Cv=3/2R
Άρα ο τύπος U=3/2nRT ισχύει για τα μονοατομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostie

Νεοφερμένος

Η lostie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
γεια σε ολους! εχω μια ασκηση την οποια δεν μπορω να βγαλω και θα εκτιμουσα την βοηθεια σας

κυλινδρος με αδιαβατικα τοιχωματα χωριζεται σε δυο μερη α και με αδιαβατκο εμβολο και βρισκεται σε οριζοντια θεση. Σε καθε μερος υπαρχει n mole ιδανικου αεριου με V0 T0=300K και Ρ0. Θερμαινουμε αργα το αεριο που βρισκεται στο α μεχρι η πιεση να γινει 32Ρ0

Α. να βρειτε τους τελικους ογκους και τις τελικες θερμοκρασιες
β. την ενεργεια που προσφερθηκε στο αεριο β
γ. τν θερμοτητα που απορροφησε το α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Oρισμένη ποσότητα ιδ αερίου με όγκο V1=4 l σε πίεση p1=10^5 N/m2. Θερμαίνουμε το αέριο με σταθερή πίεση, μέχρι να διπλασιαστεί η θερμοκρασία του. Αν το ποσό θερμότητας που απορρόφησε το αέριο είναι Q=1000 j να υπολογιστεί ο τελικός του όγκος, το έργο που παρήγαγε, τη μεταβολή της εσωτ ενέργειας
Εγώ βρίσκω τον όγκο 4*10^5 ενώ πίσω στις λύσεις το δίνει 400
Και όλα τα υπόλοιπα παν *10^5...
Νομίζω κάτι κάνω λάθος με τις μονάδες. Μπας και θέλει καμιά μετατροπή της πίεσης; Αλλά κάτω δεν μου δίνει τίποτα για μετατροπή....Πλιζ χελπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Oρισμένη ποσότητα ιδ αερίου με όγκο V1=4 l σε πίεση p1=10^5 N/m2. Θερμαίνουμε το αέριο με σταθερή πίεση, μέχρι να διπλασιαστεί η θερμοκρασία του. Αν το ποσό θερμότητας που απορρόφησε το αέριο είναι Q=1000 j να υπολογιστεί ο τελικός του όγκος, το έργο που παρήγαγε, τη μεταβολή της εσωτ ενέργειας
Εγώ βρίσκω τον όγκο 4*10^5 ενώ πίσω στις λύσεις το δίνει 400
Και όλα τα υπόλοιπα παν *10^5...
Νομίζω κάτι κάνω λάθος με τις μονάδες. Μπας και θέλει καμιά μετατροπή της πίεσης; Αλλά κάτω δεν μου δίνει τίποτα για μετατροπή....Πλιζ χελπ...
Έχεις κάνει μετατροπή των λίτρων σε κυβικά μέτρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Αυτό θέλει; Σωστά. thanks!!!

Σε μια άλλη βρίσκω τον συντελεστή απόδοσης αρνητικό...
Λέει ότι σε μια θερμική μηχανή το ποσό θερμότητας που απορροφά Qh=200 kai αυτό που εκλύει Qc=1200. Nα βρω τον συντελεστή e και τον βρίσκω -5????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Σε μια άλλη βρίσκω τον συντελεστή απόδοσης αρνητικό...
Λέει ότι σε μια θερμική μηχανή το ποσό θερμότητας που απορροφά Qh=200 kai αυτό που εκλύει Qc=1200. Nα βρω τον συντελεστή e και τον βρίσκω -5????
Πρέπει οπωσδήποτε: Qh > |Qc|. Τα 1200 και τα 200 είναι στις ίδιες μονάδες? (Μήπως το Qh είναι σε cal και το Qc σε Joule?)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top