Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Εχω ένα προβληματακι με την αδιαβατική και αν μπορείτε βοηθήστε με...
Βασικά το πρόβλημα είναι απο το γυμνασιο που δεν διαβαζα πολύ...
Εχει να κανει με δυνάμεις...

Οταν χρησιμοποιόντας το νομο του Poisson βγαίνεις σε p1*V1^5/3.......
Το προβλημα μου είναι πώς μπορώ να βγάλω το 5/3...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....:thanks:

p.x το V1= 32L ή κυβιμα μετρα...

τοτε γραφεις το 32 ως δυναμη οπως----> 2^5
και συνεπως εχουμε (2^5)^5/3 και διαγραφουμε τα 5 και μενει 2^3 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Οταν χρησιμοποιόντας το νομο του Poisson βγαίνεις σε p1*V1^5/3.......Το προβλημα μου είναι πώς μπορώ να βγάλω το 5/3.......:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Άσκηση στο ηλεκτρικό πεδίο
Τρεις όμοιες πολύ μικρών διαστάσεων σφαίρες μάζας 5·10^-9 kg και φορτίου +2 μC η κάθε μία, κρατιούνται ακίνητες ώστε να σχηματίζουν ισόπλευρο τρίγωνο πλευράς 20cm. Οι τρεις σφαίρες αφήνονται ταυτόχρονα ελεύθερες, οπότε μπαίνουν σε κίνηση λόγω των απωστικών δυνάμεων Coulomb και κάποια στιγμή σχηματίζουν ισόπλευρο τρίγωνο διπλάσιας πλευράς. Πόση είναι τότε η ταχύτητα κάθε σφαίρας; (Να αγνοηθεί η μεταξύ των σφαιρών βαρυτική έλξη, kc = 9·10^9 Nm²/C²).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
(υ=6Km/s)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smdrrtl16

Νεοφερμένος

Η smdrrtl16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
:bye: έχω μια άσκηση στη φυσική αλλά δεν καταλαβαίνω καθόλου τι πρέπει να κάνω :'( . Μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει?Δεν θέλω να μου την λύσετε αλλά να μου πείτε πως να τη λύσω(τους τύπους δηλαδή που πρέπει να χρησιμοποιήσω με τη σειρά).Η άσκηση είναι η εξής:
Δύο όμοια μεταλλικά σφαιρίδια με φορτία q1=4μC και q2=-8μC , ακτίνες R1=R2=1mm και που τα κέντρα τους απέχουν απόσταση d=8mm αφήνονται ελεύθερα απουσία άλλων δυνάμεων εκτός της ηλεκτροστατικής.Οι μάζες τους είναι αντίστοιχα m1=30gr και m2=10gr . Να βρείτε :
α ) τις ταχύτητες με τις οποίες θα συγκρούονται .
β ) Αν αμέσως μετά τη σύγκρουσή του η ταχύτητα του m1 είναι υ1΄=20 m/s , ποιες οι ταχύτητές τους όταν η απόστασή τους ξαναγίνει d ?
(θεωρήστε ότι η φόρτιση παραμένει συνεχώς ομογενής.)
Οποιος μπορει παρακαλω πολυ να με βοηθήσει :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
:bye: έχω μια άσκηση στη φυσική αλλά δεν καταλαβαίνω καθόλου τι πρέπει να κάνω :'( . Μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει?Δεν θέλω να μου την λύσετε αλλά να μου πείτε πως να τη λύσω(τους τύπους δηλαδή που πρέπει να χρησιμοποιήσω με τη σειρά).Η άσκηση είναι η εξής:
Δύο όμοια μεταλλικά σφαιρίδια με φορτία q1=4μC και q2=-8μC , ακτίνες R1=R2=1mm και που τα κέντρα τους απέχουν απόσταση d=8mm αφήνονται ελεύθερα απουσία άλλων δυνάμεων εκτός της ηλεκτροστατικής.Οι μάζες τους είναι αντίστοιχα m1=30gr και m2=10gr . Να βρείτε :
α ) τις ταχύτητες με τις οποίες θα συγκρούονται .
β ) Αν αμέσως μετά τη σύγκρουσή του η ταχύτητα του m1 είναι υ1΄=20 m/s , ποιες οι ταχύτητές τους όταν η απόστασή τους ξαναγίνει d ?
(θεωρήστε ότι η φόρτιση παραμένει συνεχώς ομογενής.)
Οποιος μπορει παρακαλω πολυ να με βοηθήσει :thanks:
Το κλειδι της ασκησης ειναι το εξης :Θα θεωρησεις πως οι σφαιρες εχουν συγκεντρωμενο ολο το φορτιο στο κεντρο τους .Αρα αρχικα θα απεχουν :
R1+R2+d=10mm και οταν συγκρουστουν R1+R2=2mm
Θα παρεις μια ΑΔΜΕ αφου εχεις μονο ηλεκτρικες δυναμεις τυπου Coulomb και το συστημα στον αξονα κινησης ειναι μονωμενο αρα μπορεις να παρεις και ΑΔΟ συνδυασε τα και η λυση ειναι ευκολη

:bye:
Δεν την ελυσα την ασκηση ισως να μην χρειαστεις ΑΔΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smdrrtl16

Νεοφερμένος

Η smdrrtl16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
:thanks: :thanks: σε ευχαριστω παρα πολυ :thanks: :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Δύο όμοια μεταλλικά σφαιρίδια με φορτία q1=4μC και q2=-8μC , ακτίνες R1=R2=1mm και που τα κέντρα τους απέχουν απόσταση d=8mm αφήνονται ελεύθερα απουσία άλλων δυνάμεων εκτός της ηλεκτροστατικής.Οι μάζες τους είναι αντίστοιχα m1=30gr και m2=10gr . Να βρείτε :
α ) τις ταχύτητες με τις οποίες θα συγκρούονται .
Το κλειδι της ασκησης ειναι το εξης :Θα θεωρησεις πως οι σφαιρες εχουν συγκεντρωμενο ολο το φορτιο στο κεντρο τους .Αρα αρχικα θα απεχουν : R1+R2+d=10mm και οταν συγκρουστουν R1+R2=2mm
Θα παρεις μια ΑΔΜΕ αφου εχεις μονο ηλεκτρικες δυναμεις τυπου Coulomb και το συστημα στον αξονα κινησης ειναι μονωμενο αρα μπορεις να παρεις και ΑΔΟ συνδυασε τα και η λυση ειναι ευκολη
:) Σωστή η λύση του φίλου ntonebts όμως έχει ένα λαθάκι: d είναι η απόσταση των κέντρων άρα αρχικά βάζουμε d στη δυναμική ενέργεια και όχι R1+R2+d. Η ΑΔΟ χρειάζεται γιατί έχουμε 2 αγνώστους.
β ) Αν αμέσως μετά τη σύγκρουσή του η ταχύτητα του m1 είναι υ1΄=20 m/s , ποιες οι ταχύτητές τους όταν η απόστασή τους ξαναγίνει d ? (θεωρήστε ότι η φόρτιση παραμένει συνεχώς ομογενής.)
Το β είναι πιο ενδιαφέρον: γίνεται αλλαγή των φορτίων και q1+q2= 2q (ίση ακτίνα άρα μοιράζονται το ολικό). Θέλει ΑΔΟ για την υ'2 και ξανά ΑΔΜΕ και ΑΔΟ για τις ταχύτητες που ζητάει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη X.

Νεοφερμένος

Η Έφη X. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γεια σας! Εχω μια απορια,και θα ηθελα αν γινεται τη βοηθεια σας..Η συγκεκριμενη ασκηση επεσε στο διαγωνισμα Φυσικης κατ.

Λοιπον..εχουμε μια κυκλικη μεταβολη ΑΒΓΔ.Η μεταβολη ΑΒ ειναι αγνωστη κ δινεται απο τη σχεση P=-2/3x10*8V+6x10*5 (νομιζω)
Απο τις υπολοιπες πραξεις βγαινει οτι η θερμοκρασια στ μεταβολη ΑΒ παραμενει σταθερη..Αυτο σημαινει οτι η μεταβολη ειναι ισοθερμη;
Ας με βοηθησει καποιος,γιατι πραγματικα εχω μπερδευτει πολυ..
Εγω, παντως δεν την υπολογισα ως ισοθερμη..Τι λετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teh

Νεοφερμένος

Ο teh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αν η θερμοκρασια ειναι σταθερη τοτε ναι ειναι ισοθερμη. Τι αλλο σου δινε η ασκηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
.Η μεταβολη ΑΒ ειναι αγνωστη κ δινεται απο τη σχεση P=-2/3x10*8V+6x10*5 (νομιζω) Απο τις υπολοιπες πραξεις βγαινει οτι η θερμοκρασια στ μεταβολη ΑΒ παραμενει σταθερη..Αυτο σημαινει οτι η μεταβολη ειναι ισοθερμη;...Εγω, παντως δεν την υπολογισα ως ισοθερμη..Τι λετε;
Δεν μπορεί ναναι ισόθερμη γιατί είναι της μορφής P = aV + b (ευθεία) και όχι P = a/V. Δεν βρήκες λογικά ότι η θερμοκρασία στην ΑΒ είναι σταθερή αλλά μάλλον ότι ΤΑΒ που είναι διαφορετικό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teh

Νεοφερμένος

Ο teh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δεν μπορεί ναναι ισόθερμη γιατί είναι της μορφής P = aV + b (ευθεία) και όχι P = a/V. Δεν βρήκες λογικά ότι η θερμοκρασία στην ΑΒ είναι σταθερή αλλά μάλλον ότι ΤΑΒ που είναι διαφορετικό.

λολ...τωρα μπερδευτηκα και γω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
λολ...τωρα μπερδευτηκα και γω!!

Κοίτα: αν πας από το Α στο Β με την κόκκινη είναι ισόθερμη. Αν όμως πας με την πράσινη είναι ΤΑΒ αλλά δεν είναι συνεχώς ίδια θερμοκρασία δλδ η πράσινη δεν είναι ισόθερμη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη X.

Νεοφερμένος

Η Έφη X. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ! Και εγω πιστευω οτι δεν ειναι..ετσι συνεχισα την ασκηση,με δεδομενο οτι η μεταβολη δεν ειναι ισοθερμη..και ετσι πρεπει να ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teh

Νεοφερμένος

Ο teh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

Κοίτα: αν πας από το Α στο Β με την κόκκινη είναι ισόθερμη. Αν όμως πας με την πράσινη είναι ΤΑΒ αλλά δεν είναι συνεχώς ίδια θερμοκρασία δλδ η πράσινη δεν είναι ισόθερμη.

Αα μαλιστα! ΟΚ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Γεια σας! Εχω μια απορια,και θα ηθελα αν γινεται τη βοηθεια σας..Η συγκεκριμενη ασκηση επεσε στο διαγωνισμα Φυσικης κατ.

Λοιπον..εχουμε μια κυκλικη μεταβολη ΑΒΓΔ.Η μεταβολη ΑΒ ειναι αγνωστη κ δινεται απο τη σχεση P=-2/3x10*8V+6x10*5 (νομιζω)
Απο τις υπολοιπες πραξεις βγαινει οτι η θερμοκρασια στ μεταβολη ΑΒ παραμενει σταθερη..Αυτο σημαινει οτι η μεταβολη ειναι ισοθερμη;
Ας με βοηθησει καποιος,γιατι πραγματικα εχω μπερδευτει πολυ..
Εγω, παντως δεν την υπολογισα ως ισοθερμη..Τι λετε;

H μεταβολή που σου δίνει δεν είναι ισόθερμη.
Η γραφική της παράσταση στο διάγραμμα P-V είναι ευθεία με αρνητική κλίση όπως το σχήμα που έκανε ο Dias και το πιο πιθανό είναι να σου λέει ότι τα σημεία Α και Β βρίσκονται πάνω στην ίδια ισόθερμη που σημαίνει ότι ΜΟΝΟ αυτά έχουν ίδια θερμοκρασία.
W:Το έργο της μεταβολής αυτής υπολογίζεται από το εμβαδό στο διάγραμμα P-V (τραπέζιο)
ΔU: H μεταβολή της εσωτερικής ενέργειας είναι μηδέν εαν Τα=Τβ
Q:Από τον 1ο θερμοδυναμικό νόμο η θερμότητα είναι W=Q.

Στην γενική περίπτωση σε κάθε μεταβολή α->b (όσο περίεργη και να είναι) ισχύει:
PaVa/Ta =PbVb/Tb =σταθ.
Q=W+ΔU

Y.Γ Ελπίζω να καταλαβαίνεις του δείκτες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sido

Νεοφερμένος

Ο sido αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
καλησπερα ειμαι καινουριος εδω
εχω μια απορια στην φυσικη
ειμαστε στο κεφαλαιο 3 ηλεκτρικο πεδιο οπου οι ασκησεις λυνονται με αρχη διατηρησης της ορμης και αρχη διατηρησης της μηχανικης ενεργειας .σε αυτο το σημειο μπερδευομαι ποτε μηδενιζεται η κινητικη ενεργεια ή η δυναμικη ενεργεια
και ποτε μηδενιζεται η ορμη..
μπορει καποιος να βοηθησει ?
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
ποτε μηδενιζεται η κινητικη ενεργεια ή η δυναμικη ενεργεια και ποτε μηδενιζεται η ορμη..
Πολύ γενική η ερώτηση, και εγώ αναγκαστικά γενικά θα σου απαντήσω:
Η κινητική ενέργεια (Κ = 1/2 mυ²) και η ορμή (p =mυ) μηδενίζονται όταν είναι η ταχύτητα μηδέν.
Η ηλεκτρική δυναμική ενέργεια (U = k Qq/r) μηδενίζεται όταν τα φορτία βρίσκονται σε άπειρη απόσταση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
:hmm: Θετικά φορτισμένο σωματίδιο κινείται με ταχύτητα μέτρου υο στην κατεύθυνση που ορίζει ο οριζόντιος άξονας xʼx. Τη χρονική στιγμή t=0 το σωματίδιο εισέρχεται από το σημείο Ο του άξονα xʼx σε ομογενές ηλεκτρικό πεδίο που εκτείνεται σε περιοχή πλάτους L= 0,2m, μετρημένα κατά τη διεύθυνση xʼx. Οι ηλεκτρικές δυναμικές γραμμές είναι κατακόρυφες και έχουν φορά προς τα κάτω. Το σωματίδιο εξέρχεται από το ηλεκτρικό πεδίο στο σημείο Α έχοντας αποκτήσει κινητική ενέργεια διπλάσια της αρχικής. Αμέσως μετά εισέρχεται σε ομογενές μαγνητικό πεδίο του οποίου οι δυναμικές γραμμές είναι οριζόντιες και κάθετες τόσο στη διεύθυνση του άξονα xʼx όσο και στη διεύθυνση της έντασης του ηλεκτρικού πεδίου. Το μαγνητικό πεδίο εκτείνεται σε περιοχή πλάτους d = 5V2 cm (5 ρίζα 2), μετρημένου κατά τη διεύθυνση xʼx. Το σωματίδιο εξέρχεται από το μαγνητικό πεδίο στο σημείο Γ και η κατεύθυνση της ταχύτητάς του είναι εκείνη του άξονα xʼx. Να υπολογίσετε: α) Τις αποστάσεις των σημείων Α και Γ από τον άξονα xʼx. β) Το λόγο του χρόνου κίνησης του σωματιδίου στο μαγνητικό πεδίο προς το χρόνο κίνησής του στο ηλεκτρικό πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
@Dias:

Στο ομογενές ηλεκτρικό πεδίο δέχεται συνεχώς μία δύναμη που έχει την κατεύθυνση του Ε επειδή είναι θετικά φορτισμένο.
Το ότι εξέρχεται με διπλάσια κινητική μας δίνει το μέτρο της ταχύτητάς του στο σημείο εξόδου: k'=2k\\1/2mu^2=mu_0^2 και βρίσκεις: u=sqrt(2)*u_0. Συνεπώς τώρα ξέρεις και τη την κατακόρυφη ταχύτητα (u_0^2+u_y^2=u και βρίσκεις u_y=u_0. υπενθύμιση: u_x=u_0) και τη γωνία εξόδου (π/4, αφού εφφ=u_y/u_x=1).

Για την ταχύτητα y σο σημείο εξόδου ισχύει:
u_y=a*t και ο χρόνος t από την οριζόντια ομαλή κίνηση: t=L/u_0. Άρα βρίσκεις την κατακόρυφη επιτάχυνση και μετά από την απόσταση που διήνυσε στον y που είναι και η απόσταση του Α από τον χ'χ.

Από τα δεδομένα έχουμε ότι βγαίνοντας από το μαγνητικό πεδίο το φορτισμένο σωμάτιο θα έχει ταχύτητα με κατεύθυνση του χ. Ξέροντας ότι ένα φορτισμένο σωματίδιο όταν κινείται μέσα σε ομογενές μαγνητικό πεδίο λόγω της δύναμης Lorentz διαγράφει κυκλική τροχιά, καταλαβαίνει αρχικά ότι είναι αδύνατο να έχει φορά προς τα αρνητικά του χ. Επίσης καταλαβαίνεις ότι για να έχει τελικά κατεύθυνση προς τα θετικά του χ πρέπει οπωσδήποτε το μαγνητικό πεδίο να έχει φορά προς τα μέσα στο σχήμα. Ακόμη, για να έχει κατεύθυνση προς τα θετικά του χ σημαίνει ότι εκεί είναι η κορυφή του κύκλου (το κατώτατο εδώ σημείο της κυκλικής τροχιάς, όπως θα το σχεδίαζες στο σχήμα).

Πάρε την εξίσωση κύκλου x^2+y^2=R^2, όπου R η ακτίνα της κυκλικής τροχιάς. Στο σημείο εξόδου η εφαπτόμενη είναι 1 άρα χ=y. Βρες το χ. Αυτό το χ από το σχήμα θα καταλάβεις ότι είναι ίσο με το d. Άρα βρήκες το R.
Από το σχήμα θα δεις ότι η απόσταση του Γ από τον χ είναι R-y όπου το ψ είναι εκείνο που είπαμε πριν ότι είναι ίσιο με το χ.
Β)Τον χρόνο κίνησης στο ηλεκτρικό τον βρίσκεις εύκολα. Για το μαγνητικό στο οποίο γίνεται κυκλική ομαλή κίνηση: βρες το ω=u/R και επίσης ισχύει προφανώς ότι η γωνία που διαγράφεται είναι θ=ω*τ. Εσύ γνωρίζεις τι γωνία σχηματίζεται στο σημείο εισόδου (π/4) και τι γωνία στο σημείο εξόδου (0) , άρα βρίσκεις το τ.

Ξέρω ότι χωρίς σχήμα η απάντησή μου δεν είναι κατανοητή, γι' αυτό αν δεν κατάλαβες κάτι (πράγμα σίγουρο) πες μου να το εξηγήσω αναλυτικότερα ή ακόμη και να προσπαθήσω να κάνω κάποιο σχήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top