Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Μεσα σε κυλινδρικο κατακορυφο δοχειο που ειναι εφοδιασμενο με εμβολο μαζας m=0,6 kg και εμβαδον διατομης S= 10 εις την -4 τετραγωνικα μετρα περιεχεται ιδανικο αεριο (με γ=3/2) σε μια κατασταση θερμοδυναμικης ισορροπιας Α οπου καταλαμβανει ογκο Vα=10 εις την -3 κυβικα μετρα.Το αεριο εκτονωνεται αδιαβατικα σε μια κατασταση Β στην οποια ισχυει Vβ=4Vα, στη συνεχεια μεταβαινει ισοθερμα στη κατασταση Γ οπου μια ισοχωρη μεταβολη θα το επαναφερει στην αρχικη του κατασταση
Α)να γινει το διαγραμμα p-v σε βαθμολογημενους αξονες
Β) Να βρεθει ο λογος της μεσης κινητικης ενεργειας των μοριων του αεριου στην κατασταση Α προς την μεση κινητικη ενεργεια των μοριων στην κατασταση Β.
Γ) Να βρεθει το ωφελιμο εργο της κυκλικης μεταβολης
Δ)Να βρεθει η αποδοση της κυκλικης μεταβολης.
Pατμ=10 εις την 5 N/τετραγωνικο μετρο , ln2=o,7 g=10m/s (το s στο τετραγωνο) ,τριβες αμελητεες



Διόρθωση (τυπογραφικό λάθος): Στο γ δεύτερη γραμμη το -1 είναι -2 (το αποτέλεσμα σωστό)


και άλλη φορά μην γράφεις γκρίκλις!!!:D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
οκ ντανκε πραγματικα....
δες στο προηγουμενο μου σχολιο τι σου ρωταω...
ευχαριστω^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
στο τελευταιο Q=nC(T2-T1)=C/R (nRT2-nRT1) πως βαζεις το C/R? το nRt2-nrt1 απο καταστατικη το εκανες... αλλα το αλλο?πως?
Πολλαπλασίασα και διαίρεσα με R. :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
πφφφ καλα μην γελας... η ωρα ειναι περασμενη καταλαβαινεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
4o Θεμα
Η πίεση στο Α =ΡΑτμ+mg/s=1,6.10στην 5
Νόμος Poisson μεταξύ Α και Β βρίσκουμε ΡΒ=0,2.10στην 5. ΄Νόμος Boyle μεταξύ Β και Γ βρίσκουμε ΡΓ=0,8.10στην 5. καταστατικές εξισώσεις στο Α και Γ . Ο λόγος αυτών δίνει λόγο θερμοκρασιών 2 που είναι και ο λόγος των ενεργειών.
QAB=0, Q=-2nRT2ln2=-2.(ΡV)Γ=-112J
QΓΑ=ΔU+0=nCV(T1 -T2)=2(nRT1-nRT2)=160J
Wολ=Qολ=0-112+160=48J και e=48/120=0,3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
QΓΑ=ΔU+0=nCV(T1 -T2)=3/2(nRT1-nRT2)=120J
Νομίζω ότι έχεις άδικο. Αφού το γ δεν είναι 5/3 το Cv δεν είναι 3R/2 και πρέπει να το βρούμε...



ΑΚΥΡΟΝ αφού το διόρθωσες....

ΑΚΥΡΟΝ αφού το διόρθωσες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Η ώρα όπως λέει και η παραπάνω και η τυραννία της μη γραφής των δυνάμεων αυτά κάνει.
-----------------------------------------
Καλά!!!!!! , πόσο γρήγορα απαντάς?????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Η ώρα όπως λέει και η παραπάνω και η τυραννία της μη γραφής των δυνάμεων αυτά κάνει.
-----------------------------------------
Καλά!!!!!! , πόσο γρήγορα απαντάς?????????

Γίνετα να γράφουμε δυνάμεις: CTRL + ALΤ + αριθμός

(α+β)³ = α³ + 3α²β + 3αβ² + β³

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Ο δικός σου H/Y μπορεί να κάνει αυτά που μου λες , αλλά ο δικός μου μόνο δύο εκθέτες βάζει (τους 2 και 3 με το κουμπί ΑltGr και σε ελληνική γραφή) Λειτουργικό ΧΡ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Ο δικός σου H/Y μπορεί να κάνει αυτά που μου λες , αλλά ο δικός μου μόνο δύο εκθέτες βάζει (τους 2 και 3 με το κουμπί ΑltGr και σε ελληνική γραφή) Λειτουργικό ΧΡ
Για να δοκιμάσω...

Χ = Α5 + 5γ

Μπαρμπούτσαλα!!! Μάλλον και ο δικ'ος μου το ίδιο κάνει...

Θα ψάξω όπως κάνει το 2 και το 3 να κάνει και τα άλλα - Άλλη μέρα όμως...

Καληνύκτα τώρα...

Υ,Γ. Μάλλον το μήνυμα μου πρέπει να σβηστεί...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.


Διόρθωση (τυπογραφικό λάθος): Στο γ δεύτερη γραμμη το -1 είναι -2 (το αποτέλεσμα σωστό)


και άλλη φορά μην γράφεις γκρίκλις!!!:D


Δία στο α το αποτελεσμα ειναι σιγουρα 16? εμενα 6 μου βγαινει...σε παρακαλω καντο μου αναλυτικα αν μπορεις....

και στο γ δεν μπορω να καταλαβω πως εβγαλες ετσι το cv
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Δία στο α το αποτελεσμα ειναι σιγουρα 16? εμενα 6 μου βγαινει...σε παρακαλω καντο μου αναλυτικα αν μπορεις....


και στο γ δεν μπορω να καταλαβω πως εβγαλες ετσι το cv
Απλά έλυσα το συστηματάκι: γ= Cp/Cv = 3/2 , Cp - Cv = R

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
δες που κολλησα μωρε...
ευχαριστώ και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosmo

Νεοφερμένος

Η kosmo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εχω προσπαθησει αρκετεσ φορες αλλα δυσκολευομαι να λυσω τν παρακατω ασκ :( μηπως μπορει να βοηθησει καποιος??

μια θερμικη μηχανη carnot λειτουργει μεταξυ τν θερμοκρασιων Το και 2Το. το αεριο που χρησιμοποιει εκτελει κυκλικη μεταβολη η οποια αποτελειται απο τισ επιμερους αντιστρεπτες μεταβολες : 1) ισοχωρη θερμανση απο την κατασταση Α μεχρι την Β 2)αδιαβατικη εκτονωση απο την κατασταση Β στην Γ 3) ισοθερμη συμπιεση απο την κατασταση Γ μεχρι τν αρχικη κατασταση Α
α) να παρασταθει ο κυκλος πιοτικα σε p-v αξονες
β)να βρεθει ο συντελεστης αποδοσης της μηχανης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Δυστυχως δεν εχω τροπο και χρονο να σου παραθεσω το διαγραμμα αλλα ειναι αρκετα βατο...

α)βοηθεια :1.τμημα παραλληλο στο y αξονα 2.σαν την ισοθερμη αλλα λιγο πιο κατω 3.και τελος συνδεεις το σημειο Β με το Γ φερνοντας καμπυλη)



β)α= 1 - Τ/2Τ =>α=1/2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
μια θερμικη μηχανη carnot λειτουργει μεταξυ τν θερμοκρασιων Το και 2Το. το αεριο που χρησιμοποιει εκτελει κυκλικη μεταβολη η οποια αποτελειται απο τισ επιμερους αντιστρεπτες μεταβολες : 1) ισοχωρη θερμανση απο την κατασταση Α μεχρι την Β 2)αδιαβατικη εκτονωση απο την κατασταση Β στην Γ 3) ισοθερμη συμπιεση απο την κατασταση Γ μεχρι τν αρχικη κατασταση Α
α) να παρασταθει ο κυκλος πιοτικα σε p-v αξονες
β)να βρεθει ο συντελεστης αποδοσης της μηχανης
Δεν μπορεί να είναι μηχανή Carnot αυτή. Η Carnot έχει 2 ισόθερμες και 2 αδιαβατικές.
Η άσκηση είναι παρόμοια με αυτήν που είναι λυμένη στο μήνυμα #103 του θέματος που βρισκόμαστε. Η απόδοση δεν είναι Carnot αλλα βρίσκεται όπως στην άσκηση που γράφω. Πρόσεξε όμως τις διαφορές!!! Πρέπει από τις θερμοκρασίες να βρεις λόγο όγκων και για σενα αφού δεν λεει τίποτα γ = 5/3 και Cv = 3/2 R.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Δεν μπορεί να είναι μηχανή Carnot αυτή. Η Carnot έχει 2 ισόθερμες και 2 αδιαβατικές.
Η άσκηση είναι παρόμοια με αυτήν που είναι λυμένη στο μήνυμα #103 του θέματος που βρισκόμαστε. Η απόδοση δεν είναι Carnot αλλα βρίσκεται όπως στην άσκηση που γράφω. Πρόσεξε όμως τις διαφορές!!! Πρέπει από τις θερμοκρασίες να βρεις λόγο όγκων και για σενα αφού δεν λεει τίποτα γ = 5/3 και Cv = 3/2 R.


τα δεδομενα ειναι ελαχιστα...ισως εχει λαθος η ασκηση :(

δεν εδωσα σημασια στο γεγονος οτι αποτελειται απο τρις μεταβολες και χρησιμοποιησα τον τυπο του carnot....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
τα δεδομενα ειναι ελαχιστα...ισως εχει λαθος η ασκηση :(...
Φτάνουν τα δεδομένα και λύνεται. Αρκεί από την αδιαβατική να βγάλεις το λόγο των όγκων που θα χρειαστεί στο Q της ισόθερμης.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosmo

Νεοφερμένος

Η kosmo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
σορρι εκανασ λαθοσ δν ειναι μηχανη καρνοτ ειναι σκετο θερμικη μηχανη....:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PatirOpethios

Νεοφερμένος

Ο PatirOpethios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εχω ένα προβληματακι με την αδιαβατική και αν μπορείτε βοηθήστε με...
Βασικά το πρόβλημα είναι απο το γυμνασιο που δεν διαβαζα πολύ...
Εχει να κανει με δυνάμεις...

Οταν χρησιμοποιόντας το νομο του Poisson βγαίνεις σε p1*V1^5/3.......
Το προβλημα μου είναι πώς μπορώ να βγάλω το 5/3...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top