Αρχικά έχουμε V1=10^-3 m^3, T1=300K, P1=10^5N/m^2 και n1 και από την PV=nRT-->n1=P1V1/RT1-->n1=0.04
Τελικά έχουμε V2=V1/4,T2=T1(επειδή η διεργασία γίνεται αργά),P2=P1(Επειδή το δοχείο επικοινωνεί δια μέσου της ανοικτής στρόφιγγας με το εξωτερικό περιβάλλον) και n2.Ετσι από την καταστατική όπως και πριν προκύπτει n2=P2V2/RT2-->n2=n1/4=0,01.
Aρα Δn=0,03 και Αριθμός μορίων που διέφυγε Ν=Δn Na-->
N=18 10^21 μόρια.
Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.