Λογοτεχνία - Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία

giorgos95

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ότι κρικέλα δεν εχει η γης να την πάρει κανείς εις την πλάτη του, ουτε ο δυνατος ούτε ο αδύνατος.

Πώς την καταλαβαίνεται;;

μαθημα :ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ ΣΕΛ.48
-----------------------------------------
ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ!:P
-----------------------------------------
Σύγγνώμη για τα πολλα μυνήματα
ξέχασα κρικελα:μεγάλος κρίκος,χαλκάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rulita7

Νεοφερμένος

Η rulita7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μας εβαλε η καθηγητρια μας να γραψουμε στα κειμενα ενα χρονογραφημα.Μπορει κανεις να μου δωσει καμια ιδεα.Μας ειπε οτι:Χρονογραφημα ειναι ενα ιδιωτυπο δημσιογραφικο κειμενο με δοκιμαστικο χαρακτηρα και λογοτεχνικη χροια,που σχολιαζει επικαιρα πολιτικα,πολιτιστικα και κοινωνικα θεματα με αναλαφρο και ευθυμο τροπο.Μπορει κανεις να με βοηθησει?Ειναι επιγον!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RomanXtv

Νεοφερμένος

Ο RomanXtv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το χρονογράφημα άμα το κοίταζες λίγο στο google θα έβρισκες πολλά πράγματά... Τέλος πάντων, ωριστε σου βρήκα αρκετα θέματά...
και θα σε παρακαλούσα, να μην γράψεις "Μέρες πολιτικών ταραχών και ραστώνης" αμα είσαι απο το Πολύκαστρο ;)
https://stavrochoros.pblogs.gr/tags/chronografima-gr.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giota_003

Νεοφερμένος

Η Giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ειμαστε στο μαθημ αυτοβιογραφια σελ.50 μπορειτε να βοηθησετε στην 1η ασκηση του κειμενου??

ευχαριστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
η καθηγητρια που μας κανει κειμενα μας εβαλα να γραψουμε ενα δικο μας σατυρικο κειμενο με αφορμη το κειμενο ο κακος μαυητης του βιβλιου κειμενων.. το θεμα ειναι πως δεν εχω ιδεα στο τι να γραψω, και το θα ηθελα να μου πειτε ιδεες καθως με ειχε 19 εε και πρεπει να την βγαλω ασπροπροσωπη!!!!!!!!!!!!θα ηθελα να μ πειτε καμια ιδεα κατα προτιμηση κατι ας πουμε με το σχολειο γιατι μας ειπε πολιτικα θεματα καλυτερα οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antria

Νεοφερμένος

Η antria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά ξέρει κάνενας σας την περίληψη της Λωξάνδρας;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Σε λαθος forum μπηκες...
Προσπαθησε να την κανεις μονη σου γιατι δε βλεπω να σου την πει καποιος:nono:. Αν εχεις δυσκολια σε κατι συγκεκριμενο οκ...

επισης μη γραφεις greeklish
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
sos pedia 3eri kanenas sas tin perili4i tis lo3andras???:)

δεν το βρίσκω . μπορείς να μου πεις σε ποια ενότητα βρίσκεται ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικοςολε

Νεοφερμένος

Ο νικοςολε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μπορειτε να με βοη8ησετε και εμενα? σας παρακαλο?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaa_15

Νεοφερμένος

Η Mariaa_15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια θα ηθελα και εγω την περιληψη της λωξαντρας διοτι δεν μπορω να αγωρασω το βιβλιο για να το διαβασω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giota_003

Νεοφερμένος

Η Giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
στο μαθημα οι ελευθεροι πολιορκεμενοι(σελ. 61-62)
παρατηρουμε στους 2 απο τους 6 στιχους του πρωτου αποσματος ο ποιητης αναφερεται στην μανα γιατι επιλεγει αυτο το προσωπο ο ποιητης?

επισης
η ερωτηση 3 σελ 62


επειγον απαντηστε παρακαλω:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra95

Δραστήριο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 782 μηνύματα.
στο μαθημα οι ελευθεροι πολιορκεμενοι(σελ. 61-62)
παρατηρουμε στους 2 απο τους 6 στιχους του πρωτου αποσματος ο ποιητης αναφερεται στην μανα γιατι επιλεγει αυτο το προσωπο ο ποιητης?

επισης
η ερωτηση 3 σελ 62


επειγον απαντηστε παρακαλω:'(

Λοιπόν και εμείς καναμε αυτό το μάθημα και σου γράφω για την πρώτη άσκηση πρώτα..

Ο ποιητής επιλέγει την αναφορά της μάνας για να προβάλει το δράμα των άμαχων πολιορκμένων, τους οποίους αυτή εκπροσωπεί, ενώ την αντιμετωπίζει με συμπόνια, επειδή λόγω της σωματικής εξάντλησης της δεν είναι σε θέση να ασκήσει τα μητρικά της καθήκοντα(να δώσει τροφη στο παιδί της).[Αυτό το πήρα από το βοήθημά μου και ελπίζω να σε βοηθήσει]

Άσκηση 3
Σελ.62

Στους επόμενους στίχους δίνεται η εικόνα του Σουλιώτη:
>στέκει παράμερα: οι δύο λέξεις δείχουν την αχήστευση του πολεμιστή, που βρίσκεται έξω απο τον τόπο του πολέμου και όχι στο προσκήνιο του πολέμου ,όπως θα ήταν το σωστό.
το παράμερα δηλώνει ίσως την ντροπή του Σουλιώτη για την κατάντια του.

>κλαίει: η εικόνα του Σοθλιώτη που κλαίει 9όχι βάβαια από φόβο ή δειλία αλλά από φιλότιμο, πικρία και παράπονο) έρχεται σε αντίθεση με την γενναιότητα και την σκληρότητα που έχει ένας πολεμιστής.

Συναισθήματα: ζήλια, θλίψη, πικρία απογοήτευση, απελπισία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psarrianos

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαρά (Χίος). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πρόβλημα με την άσκηση 6, σελ. 62, στα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, στο μάθημα ''Ελεύθεροι Πολιορκημένοι''. Αφορά το στίχο ''όποιος πεθάνει σήμερα χίλιες φορές πεθαίνει''. Ζητάει να αναλύσουμε τη φράση και ποιος την διατυπώνει. Δεν είμαι σίγουρος για τις σκέψεις μου και θα ήθελα να ακούσω μία δεύτερη γνώμη:bye:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Xoχ.Την έχω γράψει πάνω από 2 φορές αυτή την ερώτηση:D.Που λες φίλε μου εγώ πάντα εστίαζα στη ματαιότητα του πολέμου όταν μας προσφέρεται απλόχερα το δώρο που λέγεται ζωή(προσωποποίηση της φύσης).Τι λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
6. Ποιός εκφέρει τον τελευταίο στίχο «Όποιος πεθάνει σήμερα χί-
λιες φορές πεθαίνει»; Ποιό νόημα αποκτά αυτή η φωνή για τους
πολιορκημένους;

Ο τελευταίος στίχος μπορούμε να πούμε ότι εκφέρεται από τον ίδιο
τον ποιητή που στο συγκεκριμένο σημείο γίνεται η φωνή της συνείδησης
αλλά και της εμψύχωσης για τους ίδιους τους πολιορκημένους. Ο κά-
τοικοι του Μεσολογγίου δεν πολιορκούνται μόνο από τους Τούρκους
κατακτητές. Πολιορκούνται πολύ περισσότερο από το αγαθό της χαράς
και της ζωής που παρουσιάζεται σʼ όλη του την έκταση μέσα στη φύση,
τη στιγμή που οι ίδιοι έχουν αποφασίσει να πεθάνουν και να θυσιάσουν
αυτή τη ζωή για χάρη της πατρίδας τους και χάρη στο μέχρι στιγμής
αδούλωτο φρόνημά τους. Γιʼ αυτό και τη στιγμή αυτή της κρίσιμης
απόφασης, έρχεται η φωνή του ποιητή που μέσα από τη φράση που προ-
φέρει προσπαθεί να εξάρει τη σημασία και την αξία της θυσίας τη συ-
γκεκριμένη στιγμή, την ώρα δηλαδή που η ζωή στέκει δίπλα και τους χα-
μογελά παραπλανητικά. ΄Ετσι, στο τέλος οι πολιορκημένοι καταφέρνο-
ντας να προβάλλουν εσωτερικές αντιστάσεις απέναντι στον πειρασμό
της φύσης και στον πειρασμό της ζωής δεν υποκύπτουν και επιλέγουν
το θάνατο διατηρώντας το φιλελεύθερο φρόνημά τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psarrianos

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαρά (Χίος). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!! Μου ''λύσατε τα χέρια''. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

freedom8

Νεοφερμένος

Η freedom8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
μας εβαλαν διαγωνισμα στο ποιημα του Κολεριτζ <<Χωρίς δουλεία>> κ ηταν ερωτηση τι ειδος σας θυμίζει?τι επρεπε να γράψω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George 21

Νεοφερμένος

Ο George 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα καποιες αποψεις σχετικα με την ερωτηση:<<Αν συμβουλευατε καποιον πως να επιλεξει τους ανθρωπους που θα συναναστρεφεται τι θα του προτεινατε να κανει για να διατηρησει την αξιοπρεπεια του μεσα στις συναναστροφες του;>>αυτη η ερωτηση ειναι του καθηγητη και εχει βαση το κειμενο στη σελιδα 121 των κειμενων γ΄γυμνασιου.παρακαλω αν γινεται απαντηστε σημερα την εχω για αυριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos147

Νεοφερμένος

Ο giorgos147 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα σας παιδιά.

Λοιπόν, αύριο γράφω κείμενα, ένα όχι από τα δύσκολα μαθήματα, αλλά κυριολεκτικά δε ξέρω τι να διαβάσω αυτή τη στιγμή. Έχει βάλει τα Υαλοπωλεία, Στο Χαρέμι και το Αγνάντεμα.

Λοιπόν, το θέμα είναι ότι έχω ξεχάσει διάφορα πράγματα όπως παρομοιώσεις, εικόνες, αντιθέσεις κ.λπ.
Μπορείτε να με βοηθήσετε να βρω που είναι αυτά; Δυστυχώς, αν και μπορεί να πέσουν, δε μας τα έχει πει ποτέ στο τμήμα ώστε να μας τα θυμίσει.

Εκτός από αυτά, καμιά άλλη ιδέα για το τι μπορεί να "πέσει";

Σας ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκτός από αυτά, καμιά άλλη ιδέα για το τι μπορεί να "πέσει";

Το πιθανότερο είναι να σας βάλει να γράψετε την περίληψη του κειμένου, να απαντήσετε σε κάποιες ερωτήσεις κατανόησης, να πείτε δυο λόγια για τη γλώσσα, το ύφος/μορφή του κειμένου, να χωρίσετε το κείμενο σε νοηματικές ενότητες και να δώσετε πλαγιότιτλους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top