Λογοτεχνία - Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία

faber

Νεοφερμένος

Η Γλαύκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ο Παπαδιαμάντης στα αφηγηματικά του μέρη γράφει σε καθαρεύουσα γλώσσα.
Θα έπρεπε να τον σεβαστεί, γιατί είχε τα διπλά της χρόνια. Αντ' αυτού του έβγαλε γλώσσα...
Δεν τα τρώω τα ψάρια, μόνο καμιά γλώσσα, άμα τύχει...
Ωραίο το χτεσινό πάρτυ. Ήπιαμε όμως πολύ... σήμερα η γλώσσα μου είναι σαν τσαρούχι
Είσαι πολύ αχάριστος, του είπα, εμένα μου βγαίνει η γλώσσα όλη μέρα στο τρέξιμο κι εσύ αραχτός στον καναπέ με την εφημερίδα...
Δεν μπορείς να κρατήσεις μυστικό, έτσι; σε τρώει η γλώσσα σου
Η γλώσσα μου δέθηκε κόμπος μπροστά στο διευθυντή
Μπορείς να καταλάβεις πολλά από τη γλώσσα του σώματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lola_29

Νεοφερμένος

Η Aγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
ΛΕΩΝΗΣ
Αν κάποιος έχει διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο του Γιώργου Θεοτοκά, θα ήθελα λίγη βοήθεια σε κάποια σημεία.
  1. Ποια είναι η αρχική κατάσταση;
  2. Πώς διαμορφώνονται οι σχέσεις μεταξύ των ηρωών; Οι δευτερεύοντες χαρακτήρες φωτίζουν πλευρές της προσωπικότητας του κεντρικού ήρωα;
  3. Παρουσίαση της τελικής κατάστασης των ηρώων.
  4. Παρουσίαση των άλλων προσώπων του έργου-η σχέση τους με τον βασικό ήρωα του έργου (πρόσωπα φιλικά ή εχθρικά απέναντι του).[μόνο τα βασικά]
  5. Γλώσσα και ύφος κειμένου.
  6. Αφηγηματικοί τρόποι-εκφραστικά μέσα.

    Έχω βρει κάποιες απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα,αλλά θέλω οι απαντήσεις μου να είναι σουπερ ολοκληρωμένες...Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθειά σας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Z0z0

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας!
Σας παρακαλώ είναι ανάγκη, μπορεί κανείς να μου δώσει κάποια σχόλια (γλώσσα, ύφος, θέμα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...) για το κείμενο στη σελίδα 177? (ένα ποίημα του Εμπειρίκου είναι)
Plzz είναι ανάγκη
...:D
:redface::):worry::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
sorry φιλη μου, προσπάθησα να σε βοηθήσω ψάχνοντας στο περσινό βιβλίο μου, αλλά σελ. 177 δεν έχει ποίημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
i) Γλώσσα
Η γλώσσα του ποιήματος είναι η χυμώδης, επιβλητική και λυρική δημοτική με στοιχεία καθαρεύουσας.
ii) Ύφος / Mορφή του έργου
Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει το υψηλό ποιητικό ύφος του έργου, που εκφράζει έντονα τη συναισθηματική φόρτιση του ποιητικού
υποκειμένου με τη χρήση πληθώρας επιθέτων.
iii) Σχήματα λόγου
Μεταφορές: «αγαλματώδη παρουσία», «ένθερμον αναμόχλευσιν»,
«το σεσημασμένον δέρας της υπάρξεώς μας».
Σχήμα άρσης και θέσης: «Σκοπός της ζωής μας δεν είανι η χαμέρ-
πεια»..., «Σκοπός της ζωής μας είναι η αγάπη».
Επαναλήψεις: «Σκοπός της ζωής μας»
Οξύμωρο: «η ατελεύτητη μάζα μας».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LENIAGEOR

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Πάω Α Γυμνασίου και θα ήθελα (ίσως οι μεγαλύτεροι) να μου πείτε γνωρίζετε πότε περίπου ξεκινούν οι τελικές εξετάσεις; Δίνεται επαρκής χρόνος για διάβασμα όταν φτάσουν οι εξετάσεις; Θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειρίες σας, θα δίνουμε κάθε μέρα από ένα μάθημα ή 2-3 την εβδομάδα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

freedom8

Νεοφερμένος

Η freedom8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πάω Α Γυμνασίου και θα ήθελα (ίσως οι μεγαλύτεροι) να μου πείτε γνωρίζετε πότε περίπου ξεκινούν οι τελικές εξετάσεις; Δίνεται επαρκής χρόνος για διάβασμα όταν φτάσουν οι εξετάσεις; Θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειρίες σας, θα δίνουμε κάθε μέρα από ένα μάθημα ή 2-3 την εβδομάδα; :worry:
Οι εξετάσεις ξεκινούν στα μέσα του Μάη και τελειώνουν για εσάς τα παιδιά της πρώτης 13 Ιουνίου.Πριν ξεκινήσουν οι εξετάσεις δίνεται στους μαθητές μια εβδομάδα και κάτι μέρες για να προετοιμαστούν. Συνήθως ξεκινάς με κάτι δύσκολο όπως τα αρχαία και η ιστορία που χρειάζεται να μάθεις πολλά...Επειδή δεν γίνεται να δίνουμε εξετάσεις τις ίδιες μέρες με τις πανελλαδικές, στην αρχή δίνουμε 2 μαθήματα την εβδομάδα και μετά κανονικά μέρα παρά μέρα και στα εύκολα μαθήματα προς το τέλος και κάθε μέρα.Καλή οργάνωση χρειάζεται και μην αγχώνεσαι ένας μήνας είναι θα περάσει..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

st.

Νεοφερμένος

Ο st. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τὸ θέμα εἶναι παλαιό, ὅμως καλὸ εἶναι νὰ ὑπάρχει πληρέστερη ἀπάντηση. Διότι δὲν μνημονεύτηκαν μοναδικὲς γυναῖκες, οἱ Μανιάτισσες, οἱ Σουλιώτισσες καὶ ὄχι μόνο αὐτές! Ἐπὶ παραδείγματι: Ἡ Δέσπω, ἡ Λένη Μπότσαρη, ἡ Μόσχω Τζαβέλαινα (Τὸ περίφημο τραγούδι «Στὴ βρύση στὰ Τσερίτσιανα...»), ἡ Μπουμπουλίνα, ἡ Μαντὼ Μαυρογένους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο. Χρυσοστόμου

Νεοφερμένος

Ο Ο. Χρυσοστόμου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αναφέρθηκε πιο πάνω το τραγούδι ΣΤΗ ΒΡΥΣΗ ΣΤΑ ΤΣΕΡΙΤΣΙΑΝΑ. Τα Τσερίτσιανα είναι χωριό χτισμένο στις νότιες πλαγιές της Ολύτσικας. Οι Γυναίκες του χωριού αυτού έπαιξαν σπουδαίο ρόλο στην απλευθέρωση των Ιωαννίνων το 1912-1913. Υπήρξαν ηρωίδες γιατί μέσα από αντίξοες καιρικές συνθήκες τον χειμώνα του 1912-13 ανέβασαν πυροβόλα όπλα στην κορυφή της Ολύτσικας και χτυπήθηκαν από κει καίριες τουρκικές θέσεις (στη Μανολιάσσα και στον Αη-Νικόλα) μπροστά από τα Γιάννινα.Σχετικά έχει γράψει ο Βασ. Μ. Βακάλης ΑΝΤΡΙΣΣΕΣ , Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΩΝ ΤΣΕΡΙΤΣΙΑΝΩΝ ΣΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ. Οι ηρωίδες αυτές υπήρξαν ΚΟΡΕΣ ΣΟΥΛΙΩΤΙΣΣΩΝ ΜΑΝΑΔΕΣ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΗΣ ΠΙΝΔΟΥ, και συνέχισαν την ηρωική παράδοση ΤΩΝ ΑΘΑΝΑΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΔΩΝ.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klarita

Νεοφερμένος

Η klarita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πως αντιμετωπίζεται ο έρωτας στην Ερωφίλη του Χορτάτση;
Δεν ξέρω...καμιά βοήθεια πλζ!:P

βοήθεια κάποιος βρε παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

anna15

Νεοφερμένος

Η anna15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ χρειάζομαι επείγον την περίληψη του ζητείται ελπίς του 1 και του 2ου κεφαλαίου!!!!!!!
Σας παρκαλώ βοηθήστε με :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
View attachment 35667
Έχει και άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να βρω 7 επιχειρήματα που να υποστηρίζουν το άλλο φύλο; (σε αυτή την περίπτωση τον άντρα):worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σε σχέση με τι να τον υποστηρίζουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Θα σε γελάσω...δεν διευκρίνησε την ερώτηση του ο καθηγητής:worry:
Λογικά τα προτερήματα των αντρών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Λολ, ισότητα σου λέει μετά.
1. Μυϊκή δύναμη
2. Βρίσκουν πιο εύκολα δουλειά (με την έννοια ότι είναι επιφυλακτικοί στην πρόσληψη μιας γυναίκας που επρόκειτο να γίνει και μάνα)
3. Θεωρητικά αν και έχουμε ισότητα οι άνδρες κυριαρχούν στις υψηλόβαθμες θέσεις.
4. Κατακλύζουν το χώρο της πολιτικής

Χμ αν σκεφτώ και άλλα θα σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Θεοδώρα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Α! Ίσως μπορείς να πεις και για τις διακρίσεις στον αθλητισμό, για τον πόλεμο, για τους ηγέτες και τα ιστορικά πρόσωπα.
Δεν ξέρω, πολύ γενικό το ερώτημα, επέλεξε τι σου αρέσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avengeil

Νεοφερμένος

Ο Avengeil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δεν ξέρω εάν βοήθησες στην πρώτη ερώτηση αλλά εμένα με έσωσες πάντως γιατί είχα χάσει την παράδοση αυτού του μαθήματος και άντε να συγκρίνεις δύο ποιήματα για τα οποία δεν ξέρεις τίποτα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Reader

Νεοφερμένος

Ο Mr Reader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα..! Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποιο καλό site για βοήθημα κειμένων λογοτεχνίας. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..! :clapup:



Άντε και καλή αρχή..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top