Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία Προσανατολισμού

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Δεν μπορείς να το παραθέσεις από κάπου; Στο google δεν το βρήκα. Συγγραφέας;
Δε μπορώ να το βρω.. :/: Μόνο στο σχολικό βιβλίο.. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroutzou

Νεοφερμένος

Η maroutzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
παιδια καλησπερα!ολοι σιγα σιγα προετοιμαζομαστε για τις εξετασεις που καταφτανουν!ηθελα λοιπον και γω με την σειρα μου να ρωτησω κατι γιατι η αληθεια ειναι οτι στη συγκεκριμενη φαση νομιζω μονο εσεις μπορειται να με βοηθησετε!
γιατι οι προσφυγικοι συνοικισμοι ειναι στην υλη..???εκτος απο τις ερωτησεις για τη γλωσσα,την μελαγχολια του αφηγητη και την διακριση προσφυγων-ντοπιων /διεσπαρμενων/αστων τι αλλο μπορει να πεσει...πραγματικα θελω να μου πειτε την γνωμη σας για αυτο που λεει με τις ρατσες,φυλες,αιμα κτλ...οποιος καταλαβε δηλαδη..:) ευχαριστωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
το κειμενο του ιωαννου , προσφυγικοι συνικισμοι ,εχουν δομημενη ιστορια με αρχη , μεση , τέλος , ναι ή οχι?
εγω ξερω πως ΔΕΝ εχει , ωστοσο σε ενα βοηθημα ειδα οτι εχει διοτι χρησιμοποιει την τεχνικη του αδιασπαστου θεματος... :/
το αντιθετο δεν ισχυει με την τεχνικη του διεσπασμενου θεματος?
εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Παιδια εχω στα χερια μου δυο βοηθήματα. Το ενα της ελληνοεκδοτικης απο Λαππα/Κονιδαρη και το αλλο απο Παττακη. Το δευτερο ειναι χαωτικο, αναλυσεις επι αναλυσεων...τι να πρωτοσυγκρατησεις απο αυτα. της ελληνοεκδοτικης τα γραφει ομως παρα πολυ περιληπτικα και φοβαμαι να διαβασω μονο απο εκει. εχει κανεις γνωμη γι αυτα τα βοηθηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Εγώ λέω ότι θα πέσει Ιωάννου..κι ας μην δίνω..αλλά έχω προαίσθημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky95

Νεοφερμένος

Η Vicky95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
το κειμενο του ιωαννου , προσφυγικοι συνικισμοι ,εχουν δομημενη ιστορια με αρχη , μεση , τέλος , ναι ή οχι?
εγω ξερω πως ΔΕΝ εχει , ωστοσο σε ενα βοηθημα ειδα οτι εχει διοτι χρησιμοποιει την τεχνικη του αδιασπαστου θεματος... :/
το αντιθετο δεν ισχυει με την τεχνικη του διεσπασμενου θεματος?
εσεις τι λετε?
χαρακτηριστικο των εργων του ιωαννου ειναι η τεχνικη του διεσπασμενου θεματος, παρόλα αυτα οι προσφυγικοι συνοικισμοι εχουν οπως αναφερεις δομημενη ιστορια, το θεμα ειναι αδιασπαστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδια εχω στα χερια μου δυο βοηθήματα. Το ενα της ελληνοεκδοτικης απο Λαππα/Κονιδαρη και το αλλο απο Παττακη. Το δευτερο ειναι χαωτικο, αναλυσεις επι αναλυσεων...τι να πρωτοσυγκρατησεις απο αυτα. της ελληνοεκδοτικης τα γραφει ομως παρα πολυ περιληπτικα και φοβαμαι να διαβασω μονο απο εκει. εχει κανεις γνωμη γι αυτα τα βοηθηματα?

Αν έχεις διαβάσει όλη τη χρονιά καλά τις λεπτομέρειες, τώρα στο τέλος μπορείς να διαβάσεις και από την ελληνοεκδοτική για να τα έχεις στο μυαλό σου πιο σχηματικά.
Εγώ είχα Μπουκόρου και πραγματικά ήταν χαοτικά, αλλά μετά από τόσες φορές διάβασμα ήξερα πλέον τα πάντα και διάβαζα από τις δικές μου σημειώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Αν έχεις διαβάσει όλη τη χρονιά καλά τις λεπτομέρειες, τώρα στο τέλος μπορείς να διαβάσεις και από την ελληνοεκδοτική για να τα έχεις στο μυαλό σου πιο σχηματικά.
Εγώ είχα Μπουκόρου και πραγματικά ήταν χαοτικά, αλλά μετά από τόσες φορές διάβασμα ήξερα πλέον τα πάντα και διάβαζα από τις δικές μου σημειώσεις.

και εγώ γέμισα αδερφές Μπουκόρου και έχουν ορισμένα λαθάκια.
Μεταξική Δημοκρατία !!:clapup:
Και οταν μιλαει για τη τουρκομερίτισσα του Ιωάννου το χάνεις τελείως .. ακομη δυσκολευομαι να καταλαβω ποια ειναι
Γενικα ομως εχει καλες αναλυσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Μπουκόρου έχω για τα ποιηματα και ειμαι ευχαριστημενος! Ξεχασα να πω οτι αναφερομαι στην πεζογραφια. Τι να πρωτοδιαβασεις για Βιζυηνό, Παπαδιαμάντη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
και εγώ γέμισα αδερφές Μπουκόρου και έχουν ορισμένα λαθάκια.
Μεταξική Δημοκρατία !!:clapup:
Και οταν μιλαει για τη τουρκομερίτισσα του Ιωάννου το χάνεις τελείως .. ακομη δυσκολευομαι να καταλαβω ποια ειναι
Γενικα ομως εχει καλες αναλυσεις.

Tα ποιήματα είχαν φοβερή ανάλυση. Η μοσχούλα και το αμάρτημα είχαν επίσης πολύ καλή ανάλυση. Τον Ιωάννου να σου πω την αλήθεια τον είχα διαβάσει λιγότερο από όλους τους άλλους.

Απλά σε σχέση με τα άλλα βοηθήματα που είχα (και έβλεπα ότι είχαν οι συμμαθητές μου στο σχολείο) η Μπουκόρου είναι από τα καλύτερα. Να φανταστείς στο σχολείο και σε άλλα φροντιστήρια δεν είχαν διαχωρίσει ποτέ τι εστί αφηγηματική τεχνική και τι αφηγηματικός τρόπος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Eγω στη λογοτεχνια επειδη δεν πηγαινα φροντ ειχα παρει απ την ξαδερφη μου τα βοηθηματα του Πουκαμισα και ψαχτηκα αρκετα στο Ιντερνετ, εχει εξαιρετικες σημειωσεις, παραλληλα αναλυμενα κλπ...εγραψα μεν τον χειροτερο μου βαθμο στη λογοτεχνια αλλα και παλι εκει που περιμενα κυμανθηκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manosss95

Νεοφερμένος

Ο manosss95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
τι λετε οτι θα πεσει???????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

GIANNIS511

Νεοφερμένος

Ο GIANNIS511 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγώ λέω ότι θα πέσει ή Πολυδούρη ή Ιωάννου, αν και ειδικά Ιωάννου δεν τον θέλω καθόλου. Το ιδανικό για μένα θα ήταν να πέσει Εγγονόπουλος-Αναγνωστάκης και δευτερευόντως Βιζυηνός.

Τον Παυλόπουλο να τον ξαναδιαβάσω ή να το αφήσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Οποιοδήποτε άλλο εκτός απο Παπαδιαμάντη... Θα ήθελα Παυλόπουλο όμως!
@giannis511 Γιατί να μη διαβάσεις Παυλόπουλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GIANNIS511

Νεοφερμένος

Ο GIANNIS511 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Οποιοδήποτε άλλο εκτός απο Παπαδιαμάντη... Θα ήθελα Παυλόπουλο όμως!
@giannis511 Γιατί να μη διαβάσεις Παυλόπουλο?
Γιατί έπεσε ΟΕΦΕ. Τον διάβασα χθες, αλλά δεν μπορώ να πω ότι κεσκίστηκα.

Προσωπικά το μόνο που δεν θέλω καθόλου μα καθόλου είναι ο Ιωάννου που ποτέ δεν μου άρεζε. Με τον Παυλόπουλο δεν έχω πρόβλημα σχετικά εύκολος είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Δεν ξέρω όπως νομίζεις. Εμένα μ'αρέσει και τον έχω διαβάσει καλά! Ρε λέτε να σκάσει καμιά βόμβα και να πέσει Κρητικός? Αν και μέσα σε δύο χρονιές το ίδιο είναι απίθανο!Εδώ και μια 10ετια βαζουν κα΄θε χρόνο διαφορετικό! Ποτε δεν ξέρεις βέβαια! Κανείς δεν τον περιμένει και φοβάμαι μη γίνει η έκπληξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GIANNIS511

Νεοφερμένος

Ο GIANNIS511 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Κρητικός αν πέσει που δεν παίζει θα πέσει λογικά το 4-5. Το πιο πιθανό πάντως είναι να βάλουν Πολυδούρη πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Εγώ λέω ότι θα πέσει Ιωάννου..κι ας μην δίνω..αλλά έχω προαίσθημα..

και εγω αυτη την αισθηση εχω..."μες στους προσφυγικουσ συνοικισμους" ειναι σοσαρα απο περυσι που εδινα εγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Κρητικός αν πέσει που δεν παίζει θα πέσει λογικά το 4-5. Το πιο πιθανό πάντως είναι να βάλουν Πολυδούρη πάντως.

Μακάρι φίλε μου! Οι ρομαντικοί θα σκίσουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top