Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία Προσανατολισμού

michaelkaras

Νεοφερμένος

Ο michaelkaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
σωστος...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ο Darkeos είναι σωστός σε αυτά που λέει. Πολύ σίγουρο τον έχετε τον Κρητικό. Διαβάστε και κάνα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Απ'όσο γνωρίζω η Σονάτα του Σεληνόφως έχει πέσει 2 φορές ή 3. Για τον Παπαδιαμάντη τα ίδια έχω ακούσει.

Πιστεύετε ότι υπάρχουν πιθανότητες να πέσει ένα από τα δύο; Δεν θα τ'αντέξω. Το Όνειρο στο Κύμα είναι αυτό που μου αρέσει λιγότερο απ'όλα και για να πω την αλήθεια σκυλοβαρέθηκα με την ανάλυση του και δεν του έδωσα τόσο σημασία. Η Σονάτα είναι ναι μεν καταπληκτική, όμως η ανάλυση περίπλοκη και εύκολα μπορείς να την πάθεις. Τί να σας πώ, ελπίζω να πέσει είτε ο Κρητικός είτε ο Καρυωτάκης. Αν πέσει ένα από αυτά, θα μου ξεφύγει ένα "YES!". :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ο παπαδιαμαντης επεσε τό 2006 και ο ριτσος το 2007 αρα δεν ειναι πολυ πιθανα.Εμενα παντως μου αρεσει το ονειρο και το αμαρτημα αλλα για να ειμαστε σιγουροι καλυτερα να τα διαβασουμε ολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Φοβάμαι και τον Σαχτούρη...Είναι λίγο περίεργο το ποίημα.
Δημουλά, απαπα. Μακριά από εμάς!

Όντως πρέπει να τα διαβασουμε όλα...>_>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Eternity νομίζω πως μόλις βρήκα την αδερφή ψυχή ! χαχα :P
Συμφωνω σε όλα ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου!
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Eternity νομίζω πως μόλις βρήκα την αδερφή ψυχή ! χαχα :P
Συμφωνω σε όλα ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου!
:D
Χεχεχε. :D
Ωχ μακάρι πάντως να μην πέσει Σονατά η Όνειρο. Τα'χω ψιλοφορτώσει στον κόκορα αυτά τα δύο. Ενώ, ας πούμε, τον Καρυωτάκη, μέχρι και το ποίημα απ'έξω έχω μάθει. Και κάποια κομμάτια του Κρητικού! Θα κάνω προσευχές να πέσει ένα από τα δύο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Και εγώ ακριβως το ίδιο.
Σονατα διαβασα για πρώτη φορά πριν μια εβδομαδα και αυτό όχι και τόσο καλά.
Ενω Παπαδιαμάντη, αν και το εχω διαβάσει δεν μου αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ!
Αν πέσει ενα απο τα δυο που λες, μαζι και ο Αιχμαλωτος, θα αρχισω να φωναζω σαν τρελή μεσα στην τάξη! :P
btw ξέρω επίσης το ποιήμα απο έξω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
εγώ θα κάνω τάμα να πέσει ο Γας Ομφαλός.
θα βγω απο την αίθουσα πολύύύ χαρούμενη αν συμβεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
:xixi:
Τελικά η λογοτεχνια δεν ειναι υποκειμενική μόνο ως προς την βαθμολόγηση.. αλλα και ως προς την προτιμιση των μαθητών :P

Πιστεύω πως το να γράψει καποιος καλά στην Λογοτεχνία είναι καθρά θέμα τυχης. Αν πέσει κειμενο που σου αρέσει γραφεις. Αν όμως πέσει κατι που δνε σε εμπνεει, δεν γραφεις. :P
απλό. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Και εγώ ακριβως το ίδιο.
Σονατα διαβασα για πρώτη φορά πριν μια εβδομαδα και αυτό όχι και τόσο καλά.
Ενω Παπαδιαμάντη, αν και το εχω διαβάσει δεν μου αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ!
Αν πέσει ενα απο τα δυο που λες, μαζι και ο Αιχμαλωτος, θα αρχισω να φωναζω σαν τρελή μεσα στην τάξη! :P
btw ξέρω επίσης το ποιήμα απο έξω. :D
Και πάλι συμφωνούμε βλέπω. :P
Ναι, το Όνειρο είναι το χειρότερο μου. Το μόνο καλό ήταν το σημείο που μίλαγε για το παίξιμο του σουραβλιού (καταλαβαίνεις το υπονοούμενο φαντάζομαι :P) και γελάσαμε τόσο πολύ μέσα στην τάξη που και όλη η μάσκαρα μου έφυγε και πόνεσε η κοιλιά μου μ'αυτά που έλεγαν.
Και ο Αιχμάλωτος καλός είναι. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι μου έχουν πει πως πρέπει να μάθω το εισαγωγικό παπαγαλία, και δεν μπορώ με τιποτα. Εσύ το έχεις μάθει παπαγαλία;


Foux, σ'αυτό θα διαφωνήσω. :P Ο γας ομφαλός είναι το δεύτερο χειρότερο μου. Άσε που όταν αρχίζει να μιλάει για σάντουιτς και για καντίνες με ξενερώνει εντελώς, χεχε. Γνώμες είναι αυτές όμως. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
χαχαχα. Καταλαβαίνω καταλαβαίνω. :xixi:

Αληθεια πρεπει να ξερουμε το εισαγωγικό παπαγαλία?
Δεν το ήξερα! Εμάς δεν μας το είπαν ποτέ! Ξέρω βεβαια τι λέει αλλα με δικά μου λόγια.. Πιο ελευθερα! :P πφ. =[
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
ναι όντως =P
εγώ θέλω να μπει δύσκολο ώστε οι ερωτήσεις να είναι εύκολες (γιατί έτσι γίνεται συνήθως) ενώ στα εύκολα βάζουν δύσκολες ερωτήσεις..
=]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
χαχαχα. Καταλαβαίνω καταλαβαίνω. :xixi:

Αληθεια πρεπει να ξερουμε το εισαγωγικό παπαγαλία?
Δεν το ήξερα! Εμάς δεν μας το είπαν ποτέ! Ξέρω βεβαια τι λέει αλλα με δικά μου λόγια.. Πιο ελευθερα! :P πφ. =[
Και γω αυτό πίστευα, μα επιμένουν όλοι πως θα κόψουν αν δεν τα γράψεις ακριβώς. >_> Εννοώ αυτό που μιλάει για την τεχνική του Δούκα, λιτότητα κ.τ.λ...

Αλήθεια, που θέλεις να περάσεις;:)

Foux: Ναι αλλά αν το καλοσκεφτείς, συγκεκριμένα είναι αυτά που μπορούν να ρωτήσουν στο καθένα. Στο Κρητικό για παράδειγμα, είτε για αφηγηματικές τεχνικές όπως σε όλα μπορούν να ρωτήσουν, είτε για χρονικές βαθμίδες, το υπερβατικό επίπεδο, επιρροές, κ.τ.λ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
λες?
εμενα προσωπικά όσα μου φαίνονται δυσκολα σαν κείμενα, μου φαινονται δυσκολες και κάθε ειδους ερωτήσεις. :P
χαρακτηριστικό παράδειγμα η σονάτα..
απο το πιο απλό μεχρι το πιο συνθετο, δνε νομίζω πως μπορώ να απαντήσω.
αντίθετα όσα μου αρέσουν, δεν βρισκω δυσκολία σε καμμια ερωτηση.
Του λαχιστον αυτό συνέβη σε όλα τα τεστ/διαγωνίσματ που εχω γράψει ως τωρα στη λογοτεχνια.

Αλλα θα δείξει. ότι ειναι να γίνει, θα γίνει. :D
Ειτε μας αρέσει είτε όχι.. :P
-----------------------------------------
Και γω αυτό πίστευα, μα επιμένουν όλοι πως θα κόψουν αν δεν τα γράψεις ακριβώς. >_> Εννοώ αυτό που μιλάει για την τεχνική του Δούκα, λιτότητα κ.τ.λ...

Αλήθεια, που θέλεις να περάσεις;:)

Foux: Ναι αλλά αν το καλοσκεφτείς, συγκεκριμένα είναι αυτά που μπορούν να ρωτήσουν στο καθένα. Στο Κρητικό για παράδειγμα, είτε για αφηγηματικές τεχνικές όπως σε όλα μπορούν να ρωτήσουν, είτε για χρονικές βαθμίδες, το υπερβατικό επίπεδο, επιρροές, κ.τ.λ...


Θα ρωτήσω και εγώ την κυρία μου στο φροντηστηριο για αυτό και θα δω τι θα κάνω. :D Γιατί τωρα πια είναι λίγο αργα για να το μάθω. Καλύτερα να κάνω επαναληψη όσα ξέρω ωστέ να μην μπερδευτώ. :(

Θα ήθελα να περάσω φιλολογία ή κατι τετοιο (ιστορικό εννοω που έχει λιγοτερα μορια. :xixi:). Αναλόγως πως θα γραψω δηλαδή. :D εσυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ναι, όντως...

Έχω καλό προαίσθημα πάντως. Και το προαίσθημα μου λέει no Δημουλά, no Σονατα, no Όνειρο. Παίζει και ο Σαχτούρης όμως. Ποτέ δεν μου άρεσε η ποίηση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
:D
μακάρι το προαίσθημα να βγει αληθινο!
Και εγώ παντως, φετος στην λογοτεχνια ήμουν πολύ τυχερή μπορώ να πω!
Επεφταν πάντα αυτά που είχα διαβάσει καλύτερα! :D

Όποτε δυο πιθανότητες υπαρχουν.
Ή η τυχη θα εξακολουθήσει να ειναι με το μερος μου (και θα πέσει καποιο από αυτά που θέλουμε και οι δυο ) ή θα με εγκαταλείψει και θα πέσει καποιο από αυτα που ανάφερες. :P
θα δειξει. χαχα
Όσο για τον Σαχτούρη.. δεν μπορω΄να πω οτι δεν μου αρέσει. αλλα ούτε ότι με τρελαίνει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ας ελπίσουμε το πρώτα. :)
Πάντως για Δημουλά αλήθεια δεν το κόβω. Έχει δηλώσει πώς δεν θέλει να είναι στην ύλη τα ποιήματα της, και μάλιστα ότι ούτε καν θυμάται γιατί έγραψε τί και πώς. Έτσι και πέσει, την βλέπω να επισκέπτεται το Υπουργείο με κανένα φαράσι. :P

Α και, εγώ ελπίζω για μεταφραστικό στη Κέρκυρα. Λατρεύω τις γλώσσες, και δεν είναι άσχημο το ότι μπορώ να φύγω για ένα εννιάμηνο είτε στην Γαλλία είτε στην Αγγλία. :) Άσε που θέλω να φύγω από την Αθήνα. Μ'αρέσει πολύ η ιδέα "μάθημα και μετά βόλτα για μπάνιο" :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
συμφωνώ όμως ποτε δε ξέρεις.
Οι ατυχοι θα είναι αυτοί που θα δινουν τη χρονιά που θ πεθάνει πιστεύω. :P

Όμως και πάλι εχω αμφιβολίες. Εγω εχω ακούει πως βγηκε στη ΝΕΤ φετος και ρωτούσε αν περιμνουν να πεθάνει για να την β΄λουν στις πανελλήνιες.
Ο πληθυντικός Αριθμος είναι καλό ποιηματάκι όμως. ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
συμφωνώ όμως ποτε δε ξέρεις.
Οι ατυχοι θα είναι αυτοί που θα δινουν τη χρονιά που θ πεθάνει πιστεύω. :P

Όμως και πάλι εχω αμφιβολίες. Εγω εχω ακούει πως βγηκε στη ΝΕΤ φετος και ρωτούσε αν περιμνουν να πεθάνει για να την β΄λουν στις πανελλήνιες.
Ο πληθυντικός Αριθμος είναι καλό ποιηματάκι όμως. ε?
Ναι, και όπως λένε: καλύτερα να φυλάς τα ρούχα σου για νά'χεις τα μισά. :)

Έννοια σου και μου φαίνεται ότι θα αργήσει να μας αποχαιρετήσει. :P Θα δούμε όμως.

Ναι, καλούτσικο είναι. Γενικά όμως η ποίηση της με ξενερώνει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top